جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ - 26 Feb 2021
 
۰
فرمانده نیروی دریایی ارتش در دانشگاه اراک:

آبهای کشور نیازمند اصلاح نگرش ملی است

سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۳
کد مطلب: 486084
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: از سال ۸۶ راهبردهای متعددی در مرزهای ساحلی کشور آغاز شده و سواحل راهبردی مکران (تنگه هرمز ) برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار دریایی به همکاری بیشتر مسئولان و دولتی ها نیاز دارد.
به گزارش جهان به نقل از تسنیم، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری دقایقی پیش در مراسم دریا و اقتصاد مقاومتی که در دانشگاه اراک آغاز شد با اشاره به اهمیت اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی رکن مهم توسعه کشور بوده و در این بین توسعه دریامحور رکن مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی است.
 
وی افزود: پیش از انقلاب اسلامی از اهمیت اقتصاد و توسعه دریامحور مفغول مانده بودیم اما امروز مورد توجه و تاکید بسیار است.
 
امیردریادار سیاری تصریح کرد: بهره‌برداری از منابع دریایی و ابهای کشور نیازمند اصلاح نگرش ملی است چرا که این منابع ارزشمند در سال های گذشته مغفول مانده و مردم و مسئولان بستر اثرگذاری ارزشمند آن ها در اقتصاد را آن طور که باید مورد نظر نداشته اند.
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برضرورت استفاده صحیح و جامع از منابع دریایی کشور گفت: با برنامه‌ریزی کاربری و فناوری‌های روز می‌توان از منابع دریایی کشور به نحو احسن استفاده کرد و گام های اساسی در راستای اقتصاد مقاومتی برداشت.
 
وی ادامه داد: درحال حاضر بخش اعظم جمعیتی در شهرهای مرکزی استان های غیرساحلی متمرکز هستند و این مسئله بستر باروری سرمایه های دریایی را کند کرده است.
 
امیر دریادار سیاری اضافه کرد: باید تصمیم سازی و برنامه های کلان کشور به گونه ای ترسیم شود تا جمعیت متمرکز در استان های غیرساحلی به حاشیه مرزهای ابی هدایتگری شوند و این مهم نیازمند کارشناسی دولت و مشارکت نخبگان و فرهیختگان است.
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهمیت احیای تمدن دریایی کشور گفت: احیای تمدن دریایی، اصلاح آمایش سرزمینی ، ایجاد چرخه های قابلیت ساز و زیرساخت های لازم در تامین تجخیزات با هدف تقویت حوزه منابع دریایی از مسائلی است که باید به طور جدی به آن پرداخته شود.
 
وی تصریح کرد: مختصات آبی و دریایی ایران از نظر شرایط و وسعت جغرافیایی و فیزیکی کم نظیر است و می طلبد از این ظرفیت ممتاز در سایه برنامه و نظارت های تامه نهایت بهره در باروری اقتصادی برده شود.
 
امیر دریادار سیاری افزود: از مجموع چهار میلیون و 200 هزار جمعیت دانشجویی کشور ، تنها 18 هزار نفر در رشته های وابسته به علوم دریایی تحصیل می کنند و این مهم از نبود نقشه جامع و علمی برای بهره برداری علمی از امکانات منطبق با ظرفیت ها و نیازها حکایت دارد.
 
وی افزود: 93درصد تجارت کشور دریایی است چرا که حمل و نقل آبی به مراتب کم هزینه تر و آسانتر است و امکانات در این حوزه کشور بهتر دیده شده است.
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بااشاره به سهم جمهوری اسلامی ایران از انرژی در نطقه و جهان گفت: جمهوری اسلامی ایران در حوزه راهبردی انرژی جهان واقع شده که در آن 71 درصد نفت و 69 درصد گاز جهان تامین می شود اما سهم ، اقدامات و جایگاه ایران به تناسب موقعیتی که دارد پذیرفته نیست.
 
امیر دریادار سیاری خاطرنشان کرد: از سال 86 راهبردهای متعددی در مرزهای ساحلی کشور آغاز شده و سواحل راهبردی مکران (تنگه هرمز ) برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار دریایی به همکاری بیشتر مسئولان و دولتی ها نیاز دارد.
 
وی تصریح کرد: فرهنگ اقتصاد دریا باید از سنین پائین در کشور نهادینه شود و به همین منظور با همکاری وزارت آموزش و پرورش کتاب‌های جغرافیایی در مقاطع مختلف تحصیلی در حال بازنگری و اصلاح است و رویکرد معرفی ظرفیت های دریایی در این منابع درسی گنجانده می شود.
 
اقتصاد درون‌زا بر پایه توسعه دریامحور راه تحقق اقتصاد مقاومتی
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بااشاره به اهمیت توجه به توسعه دریامحور گفت: ایران اسلامی دارای ظرفیت‌های بالایی در حوزه دریایی است که استفاده از این ظرفیت‌ها منجر به استقلال اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی می‌شود.
 
وی افزود: سواحد مکران در جنوب کشور که دارای موقعیت ترانزیتی خاص و بالایی است از جمله ظرفیت‌هایی است که بااتصال به دریاهای آزاد راهی به سوی تجارت و دروازه اقتصادجهانی است به‌طوریکه چین و هندوستان برای دادوستد راه عبور از این منطقه را برمی‌گزینند.
 
امیردریادار سیاری تصریح کرد: در گذشته نگاه به راههای زمینی بود و امروز بانگاه به دریا و توسعه محورهای دریایی که از جمله ماطلبات و دغدغه های رهبری در این بخش است استفاده از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های دریا مورد توجه قرار گرفته است.
 
وی ادامه داد: ما متاسفانه قدر دریا را نمی دانیم و از اینکه چقدر امکانات در دریا در اختیار داریم غافل بوده ایم چراکه دریا چه در عرصه رویارویی و چه عرصه های دیگر یک ظرفیت عظیم کشور به شمار می‌رود.
 
فرهنگسازی را با کمک آموزش و پرورش باجدیت دنبال می‌کنیم
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برضرورت ارتباط دانشگاه با نیروی دریایی تاکید کرد و گفت: باایجاد بسترهای مناسب تعامل و ارتباط بین نیروی دریایی و بخش دانشگاهی می توان ضمن تحقق تدابیر مقام معظم رهبری درباره توسعه و پیشرفت دریامحور کشور شاهد جهت دهی به دانش در مسیر اقتدارزایی علمی برای قدرت دفاع کشور رسید.
 
وی افزود: در درس جغرافیا در بخش آموزش و پرورش هیچ توجهی به دریا نشده بود و تنها بخش موجود مربوط به سواحل کالیفرنیا بود که البته موفق شدیم با تعامل و همکاری آموزش و پرورش در جهت فرهنگسازی لازم برای معرفی عرصه دریایی و اقتدار دریایی کشور گامهای موثر و بلندی برداریم.
 
امیردریادار سیاری اضافه کرد: در این حوزه چندین تفاهم نامه با دانشگاه‌ها برای تعاملات سازنده علمی بسته شده همچنین همایش ملی بامحوریت دریا و اقتصاد مقاومتی را نیز برگزار کردیم که این نشان از توجه ویژه به بخش دانشگاهی در حوزه دریایی کشور است.
 
قوای مسلح پیشرو در اجرایی سازی تدابیر فرماندهی کل قوا در حوزه اقتصاد مقاومتی است
 
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بااشاره به اقدامات نیروی دریایی در بحث اقتصاد مقاومتی گفت: قوای مسلح کشور از پیشگامان در تمر تحقق تدابیر مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی بوده اند به‌طوریکه در بخش ساخت و تعمیر ناوها و زیردریایی ها در بخش نیروی دریایی پیشرو بوده ایم و همین امر سبب از بین بردن نیاز کشور به دیگر کشورها بوده است.
 
وی ادامه داد: باید از ظرفیت های دریایی همچون گفتمان سازی٬ محورسازی نقش نیروی دریایی٬ توسعه راهبری مکران که از تدابیر رهبرمعظم انقلاب اسلامی نیز بوده٬ افزایش تعامل مراکز دانشگاهی بهره برد چراکه نتیجه اینها رسیدن به اقتصادی غیروابسته به نفت است که هیچ شکنندگی دربرابر رفتار خصمانه دشمن ندارد.
 
به گزارش تسنیم٬ «امیردریادار سیاری» فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پایان این جلسه به مدت بیش از 30دقیقه به سوالات دانشجویان پاسخ داد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *