کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ادعای آرمان مبنی بر انصراف عارف

30 فروردين 1395 ساعت 11:38

دیروز خبری مبنی بر جلسات تعدادی از منتخبان اصلاح‌طلب با عارف برای تشکیل فراکسیون اصلاح‌طلبان منتشر شد که گزینه انصراف عارف از ریاست را قوت بخشید.


به گزارش جهان، روزنامه آرمان امروز در گزارشی با عنوان «انصراف عارف از رقابت برای ریاست؟» نوشت: در حالی که یازده روز تا انتخابات دور دوم مجلس باقیمانده است، خبر چندانی از تکاپوی انتخاباتی نیست اما گویی برای مردم و رسانه‌ها، رقابت بین محمدرضا عارف و علی لاریجانی برای تکیه بر ریاست ساختمان بهارستان، جذاب تر است. اخبار درگوشی چنین است که احتمال دارد عارف به نفع لاریجانی از کاندیداتوری برای ریاست مجلس کنار ‌رود. البته شاید تا دیروز این تنها یک گمانه بود و حامیان عارف نه تنها آن را قبول نداشتند بلکه مطرح کنندگان این موضوع را به تلاش علیه اهداف اصلاحات متهم می‌کردند اما دیروز خبری مبنی بر جلسات تعدادی از منتخبان اصلاح‌طلب با عارف برای تشکیل فراکسیون اصلاح‌طلبان منتشر شد که گزینه انصراف عارف از ریاست را قوت بخشید.

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس با بیان این که تعدادی از منتخبان جلساتی با عارف برگزار کردند گفت که در این جلسات موضوع تشکیل فراکسیون اصلاح‌طلبان مطرح می‌شود. محمدرضا تابش با بیان این که راهبرد اصلاح‌طلبان در مجلس دهم اتخاذ تصمیمات در فراکسیون اصلاح‌طلبان است،افزود: با توجه به این راهبرد جلساتی که تاکنون تعدادی از منتخبان اصلاح‌طلبان با آقای عارف برگزار کردند منوط به تشکیل فراکسیون اصلاح‌طلبان بوده و طبیعتا موضوع انتخاب رئیس و هیأت رئیسه به بعد از تعیین نتیجه مرحله دوم انتخابات و به دنبال آن تشکیل فراکسیون اصلاح‌طلبان موکول می‌شود. این منتخب اصلاح‌طلب مجلس دهم درباره ترکیب فراکسیون اصلاح‌طلبان اظهارکرد: فراکسیون اصلاح‌طلبان محدود به اصلاح‌طلبان نیست و راهبرد تعیین شده ما این است که حتی اصولگرایان معتدل نیز می‌توانند در فراکسیون نقش‌آفرین باشند.

تابش در عین حال گفت: «در حال حاضر بیشتر هم و غم و تمرکز ما مربوط به مرحله دوم انتخابات است و ان شاء‌ا... بعد از برگزاری انتخابات برنامه‌هایی با حضور منتخبان داریم که انجام می‌دهیم.» تابش با توجه به سابقه حضور طولانی در ادوار مختلف مجلس به طور حتم اخباری را با در نظر گرفتن همه جوانب نقل می‌کند اما روز گذشته با وجود سوال خبرنگار درباره ریاست عارف، او با زیرکی بر تشکیل فراکسیون اصلاح‌طلبان تاکید کرد که شاید مفهوم سکوتش در برابر ریاست عارف هم چنین باشد که او ریاست این فراکسیون را بر عهده خواهد گرفت.

از سوی دیگر محمدرضا عارف، سر لیست اصلاح‌طلبان در حوزه انتخابیه تهران، از زمان اعلام نتایج، در حرف و عمل نشان داد که جز به دور دوم انتخابات فکر نمی‌کند. عارف حتی ارزیابی عملکرد اصلاح‌طلبان در دور نخست انتخابات را نیز، منوط به اتمام دور دوم انتخابات کرد.« منتخب نخست مردم تهران، از همه فعالان و علاقه مندان به جریان اصلاحات خواست که تنها و تنها به پیروزی در دور دوم انتخابات فکر کنند.» که این بی میلی برای بیان حضور در رقابت ریاست مجلس نشانه دیگری از اندیشیدن عارف به انصراف از رقابت برای ریاست دارد؛ هر چند مدیر روابط عمومی او اصرار دارد که عارف در رقابت برای ریاست مجلس دهم کاندیدا خواهد شد.

سکوت لاریجانی

از سوی دیگر، علی لاریجانی که اکنون ریاست مجلس نهم را به پایان می‌رساند، سکوت معناداری را درباره موضوع ریاست مجلس دهم پیشه ساخته است. لاریجانی هوشمندانه، به توانایی‌ها و پتانسیل‌های خود ایمان دارد. اما او نیز می‌داند که طرح موضوع ریاست مجلس، پیش از شکل گیری مجلس دهم، جز دامن زدن به اختلافات، ثمر دیگری نخواهد داشت. رئیس مجلس نهم که در جریان مذاکرات هسته‌ای و همچنین، تصویب برجام به خوبی نشان داد که به مصلحت کشور واقف است و حتی با لقب اصولگرایی، از اقدامات دولت اعتدال گرا حمایت می‌کند، امروز حتی با رفقای سابق خود نیز جلسه‌ای نمی‌گذارد. کمیته هفت نفره اصولگرایان، تا امروز حداقل دو مرتبه تلاش کرده است که با علی لاریجانی، به گفت‌وگو بنشینند اما تا اینجا، ناکام بوده‌اند.

اما و اگرها در همراهی لاریجانی با رهروان

از سوی دیگر، اعضای ائتلاف امید، موضوع تشکیل فراکسیون امید را مطرح کرده‌اند تا نمایندگانی که در این ائتلاف حضور داشته‌اند، به عضویت این فراکسیون در آیند. در طرف مقابل، اصولگرایان، تلاش می‌کنند تا فراکسیون رهروان ولایت را که ریاستش را علی لاریجانی بر عهده دارد، حفظ کنند. با نگاهی به ترکیب نیروهایی که به مجلس دهم راه یافته‌اند، می‌شود حدس زد که حداقل دو فراکسیون متعلق به اصلاح‌طلبان و اصولگرایان باشد. اما در این میان، نیروهای مستقل و هوادار دولت چه تکلیفی خواهند داشت؟ تجربه نشان داده است که نیروهای مستقل، بعد از ورود به مجلس به سمت جناح اصولگرا متمایل می‌شوند؛ چرا که می‌دانند اصولگرایان از هر گونه شبهه‌ای در امانند. البته در شرایط فعلی، می‌توان انتظار داشت که نیروهای مستقل، با تشکیل فراکسیونی، به نقش آفرینی در موضوعات بپردازند. دور از ذهن هم نخواهد بود که نیروهای معتدل و هوادار دولت نیز در تشکیل این فراکسیون، نیروهای مستقل را یاری کنند. اما فراکسیون رهروان ولایت، تلاش می‌کند به هر ترتیب ممکن، علی لاریجانی را به سوی خود جذب و زمینه را برای ریاست او بر مجلس دهم فراهم سازد. یکی از اعضای فراکسیون رهروان، با پرده برداشتن از این برنامه، گفت: «اوضاع، روز به روز برای ریاست علی لاریجانی بهتر می‌شود و فکر می‌کنم اعتدالیون هم به لاریجانی برای ریاست مجلس تمایل داشته باشند.»

غلامعلی جعفر زاده، هر گونه شائبه برخورد جناحی با موضوع ریاست مجلس را رد کرد و گفت: «خدا گواه است فارغ از این دسته‌بندی‌ها و ضمن همه احترامی که برای آقای عارف قائل هستیم، اما معتقدم عارف قطعا یکی از بهترین رئیس‌جمهورهای کشور خواهد بود اما در قیاس با لاریجانی یک رئیس مجلس خوب نخواهد بود.»

این نماینده مجلس در ادامه گفت: «ما مترصد این هستیم که فراکسیون رهروان با همین اسم و همین شکل استمرار کار داشته باشد و چون موفق بوده ریاست آن هم برعهده لاریجانی باشد.» این عضو فراکسیون رهروان، درباره همراهی لاریجانی با این فراکسیون در مجلس دهم نیز گفت: «انشاا... لاریجانی هم رهروان را تنها نخواهد گذاشت و این همراهی استمرار خواهد داشت. فکر می‌کنم برای مجلس بعد هم اصولگرایان زیادی به گرایش فراکسیون رهروان‌ تمایل خواهند داشت و با این اوصاف مستقلین هم کمک خواهند کرد که اوضاع برای ریاست لاریجانی بر فراکسیون رهروان مهیاتر شود.»

اکنون کفه لاریجانی برای نشستن بر کرسی ریاست سنگین‌تراست و باید کمی صبر کرد که آیا شایعه انصراف عارف از ریاست به حقیقت مبدل خواهد شد یا خیر.


کد مطلب: 485723

آدرس مطلب: http://www.jahannews.com/analysis/485723/ادعای-آرمان-مبنی-انصراف-عارف

جهان نيوز
  http://www.jahannews.com