دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - 12 Apr 2021
 
۳
۱۱
در مصاحبه با بلومبرگ؛

رئیس‌کل بانک مرکزی: «تقریباً هیچ‌ چیز» از برجام‌ عاید ایران‌ نشده است!

درخواست سیف از وزارت خزانه داری آمریکا
شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۰
کد مطلب: 485203
ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ تصریح کرده برجام تا کنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای ایران نداشته است.
رئیس‌کل بانک مرکزی: «تقریباً هیچ‌ چیز» از برجام‌ عاید ایران‌ نشده است!
به گزارش جهان به نقل از فارس، ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ گفته توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 موسوم به برجام، تا کنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است.

به نوشته پایگاه اینترنتی بلومبرگ، آقای سیف گفته ایران سه ماه بعد از اجرای شدن برجام، توان دست‌یابی به 100 میلیارد دلار دارایی ضبط‌شده‌اش در خارج از کشور را نداشته و برای پرداخت صورت‌حساب‌هایش در مبادلات خارجی به دنبال راهی برای استفاده از دلار است.

رئیس بانک مرکزی ایران اضافه کرد با آنکه قرار است سپرده‌های ایران در بانک‌های خارج از کشور قابل دسترس باشند، بانک‌های اروپایی کماکان نگران نقض قوانین آمریکا و مواجه شدن با جریمه‌های سنگین این کشور هستند.

به گزارش بلومبرگ، سیف، بر همین اساس از «دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا» می‌خواهد با صدور دستورالعملی بانک‌های اروپایی را به استقبال بیشتر از ایران دعوت کند.

رئیس بانک مرکزی ایران روز پنجشنبه در حاشیه نسشت‌های صندوق بین‌المللی پول و صندوق جهانی با جک لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا دیدار و درباره نگرانی‌هایش در همین باره گفت‌وگو کردند.

سیف، جمعه به تلویزیون بلومبرگ گفت که «تقریباً هیچ چیز» از این توافق که در روز 16 ژانویه اجرایی شد عاید ایران نشده است. وی می‌گوید: «یکی از نیازهایی که قطعاً ما داریم تبدیل کردن ارز است برای اینکه بتوانیم به تأمین‌کنندگان (کالا) پول پرداخت کنیم. این، نیازمند دسترسی به نظام مالی آمریکا است.»

ایران و گروه 1+5 تیرماه سال گذشته به توافقی دست یافته‌اند که قرار است تحریم‌های وضع شده به بهانه برنامه هسته‌ای ایران را در ازای اقدامات تهران برای محدود کردن این برنامه، رفع کند.

این توافق از چند ماه پیش اجرایی شده اما ممنوع بودن همکاری‌های بین بانکی موسوم به «مبادلات چرخه دلار» (U-Turn) امکان استفاده ایران از خدمات دلاری در مبادلات خارجی را سلب کرده است.

 کارشناسان در روزها و هفته‌های گذشته بارها تصریح کرده‌اند امکان برخورداری از آثار تحریم‌های هسته‌ای برای ایران، با توجه به سلطه دلار در مبادلات خارجی، بدون دسترسی محدود این کشور به آنچه در نظام بانکی «چرخه دلار» (U-Turn) خوانده می‌شود وجود نخواهد داشت.

منظور از مبادلات چرخه دلاری، استفاده بانک‌های ایرانی از خدمات دلاری بدون ارتباط مستقیم با نظام بانکی آمریکا است. تا قبل از سال 2008 بانک‌های ایرانی با واسطه بانک‌های خارجی (مانند بانک‌های سوییسی) مجاز به استفاده از اینگونه مبادلات بودند، اما  واشنگتن از نوامبر آن سال استفاده بانک‌های ایرانی از این خدمات را ممنوع اعلام کرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


طالقانی
چرا اتفاقا دستاورد خوب ولی گرانی نصیب ایران شد انهم ...
پارسال این موقع چقدر محمدی هشدار داد اعتنا نکردن که نکردن اینم از برجام و نتایجش ما که هیچ تاثیری از برجام ندیدیم
اتفاقا جیب دولت پر شد ...
کاسبان برجام!!!
اکبر
Iran, Islamic Republic of
...دیگه نمی تونیم به قبل برجا م بر گردیم .
ما می توانیم.
پس کجاست ظریف اون پسر شجاع،...
برجام فقط باعث غروب صنعت هسته ای ایران شد و دیگر هیچ !
روح اله
به نظرم سخنان آقای سیف پشت پرده ای داشته باشد باید خیلی مواظب بود یا با این حرفها میخواهند برجام دیگری را تحمیل کنند و اینگونه القا کنند که برای برداشتن تحریمها و آسایش مردم باید امتیازات دیگری بدهید
یا آقای سیف با این گفته(هرچند که واقعیت داشته)میخواسته جریان دیدار خود با وزیرخزانه داری آمریکا و مشروح مذاکرات آنرا تحت الشعاع قراردهد و یا...
Canada
برجام هیچ چیز را انجام نداد. در واقع
برجام بی سرانجام........
United States
فقط حیثیتمان را به باد دادیم رفت...