جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - 5 Mar 2021
 
۰

نقش سرعت زیاد در تصادفات تهران

دوشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۱
کد مطلب: 479779
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به کسب رتبه اول در کاهش تلفات جاده ای در تهران و حفظ آن در شش سال متوالی در پایتخت گفت: سرعت زیاد در تصادفات تهران نقش کمرنگی دارد.
به گزارش جهان به نقل از مهر، سردار سید تیمور حسینی در نشست خبری آخر سال پلیس راهور تهران بزرگ گفت: تا قبل از سال دو ماموریت عمده داریم یکی بحث خریدهای شب عید که با همه امکانات به صورت آماده باش صد در صد در اطراف مراکز خرید حضور داریم و ماموریت دوم ما بحث پنجشنبه و جمعه آخر سال است. بروشورهایی را تهیه کرده ایم که از دو هفته قبل در ورودی های بهشت زهرا در اختیار مردم قرار داده ایم و مسیرهای شرقی و غربی را به شهروندان توصیه کرده ایم که مورد استفاده قرار دهند.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اعلام اینکه رعایت نکات ارایه شده در این بروشور می تواند نقش بسیار ارزنده ای در کاهش تصادفات پنج شنبه و جمعه آخر سال در اطراف بهشت زهرا داشته باشد، گفت: امیدواریم ۲۷ و ۲۸ اسفند از کمترین میزان ترافیک بهره مند باشیم.

وی در جمع خبرنگاران با اشاره به کاهش ۹ درصدی تصادفات گفت: ۵۶ نفر از سال قبل کمتر در تصادفات جان خود را از دست داده اند.

حسینی با اشاره به اینکه ۴۹ درصد تصادفات در تهران و تلفات آن سهم عابران پیاده است و موتورسواران با ۲۸ درصد دومین گروه هستند، رانندگان در رده سوم تلفات قرار دارند.

وی گفت: سهم مردان از تلفات رانندگی در سال ۹۴، ۸۳ درصد و سهم زنان، ۱۷ درصد بوده است.

رئیس پلیس راهور گفت: ۳۹ درصد از کشته شدگان، بالای ۵۰ سال سن دارند. ۲۶ درصد، ۵۰ تا ۳۰ سال، ۲۴ درصد ۲۰ تا ۳۰ سال سن دارند و ۱۰ درصد کمتر از ۲۰ سال سن داشته اند.

رییس پلیس راهور با اشاره به تصادفات خطرناک و خاص در سال ۹۴ گفت: وجه مشترک هر سه تصادفات این بود که راننده دارای وضعیت عادی نبود از این رو در مباحث کنترلی سال ۹۴ بر روی کنترل، بحث ویژه ای داشته ایم.

سردار حسینی گفت: به رغم چیزی که وجود دارد اصلا سرعت رانندگی در تهران افزایش پیدا نکرده است. در سال ۹۰ دوربین های ثبت سرعت به طور متوسط ۴۰۰ تخلف را ثبت می کرد. امروز در سال ۹۴ به رغم اینکه در سال ۹۳ به طور متوسط سرعت مجاز را ۱۰ کیلومتر کاهش دادیم اما برای هر ۱۶۴ خودرو، یک دوربین نصب شده است.

حسینی با اشاره به اینکه عدد سرعت های بالای ۱۶۰ کیلومتر در ساعت تا بالای ۲۰۵ کیلومتر هم ثبت شده است اما عدد این خودروها آنقدر پایین است که نمی شود گفت چند درصد از خودروها در تهران با سرعت غیرمجاز حرکت می کنند.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ در ادامه با اشاره به گشت های ویژه پلیس برای مستندسازی سرعت بالای خودروها در اتوبان ها و بزرگراه ها گفت: سرعت زیاد در تصادفات تهران نقش کمرنگی دارد و عدم رعایت حق تقدم و عدم توجه به جلو و تغییر مسیرهای ناگهانی عمده دلیل های تصادفات راهنمایی و رانندگی بودند.

سردار حسینی با اعلام اینکه در هفته پایانی مسیرهای خروجی از تهران نیز تحت کنترل دقیق ماموران پلیس راهور قرار دارد، گفت: امیدواریم با تدابیر اتخاذ شده در روزهای پایانی سال ترافیک روانی داشته باشیم.

حسینی با اشاره به چهارشنبه آخر سال نیز گفت: پلیس با همه هنجارشکنانی که از داخل خودروهای خود اقدام به پرتاب ترقه و مواد منفجره می کنند به شدت برخورد می کند و مشخصات خوردروهای متخلف در اختیار همکاران انتظامی قرار می گیرد تا با آنها برابر قوانین برخورد شود.

حسینی با اشاره به خلوت شدن پایتخت در روزهای اول فروردین گفت: کنترل سرعت اصلی ترین دغدغه پلیس در ایام تعطیلات است و با ۳۷۰ دوربین ثابت و دستی اقدام به ثبت تخلف رانندگان خواهد کرد تا از وقوع تصادفات جلوگیری شود.

وی از وجود ۵۰ تیم کنترلی در بزرگراه ها خبر داد و گفت: در مقایسه با سال گذشته برای کاهش میزان تلفات، ۴۰۱ دوربین اضافه کرده ایم که علاوه بر ثبت سرعت دیگر تخلفات را هم ثبت می کنند.

وی گفت: جدا از این در اغلب بزرگراه ها سامانه ثبت تخلف ورود به محدوده زوج و فرد و ورود به پایانه ها و ورود کامیون ها به داخل تونل ها و ورود به خطوط ویژه در سال ۹۴ راه اندازی شد که نتیجه آن با کاهش میزان تلفات و تخلفات در تهران قابل مشاهده است.

ساماندهی پلاک شهرستان که در تهران تردد می کنند، بعد از تعطیلات

وی درباره مهمترین برنامه پلیس راهور گفت هوشمند سازی و پایش مهمترین برنامه پلیس راهور تهران بزرگ است و بعد از تعطیلات پلیس حتما برنامه ای را برای ساماندهی پلاک شهرستان که در تهران تردد می کنند خواهد داشت. زیرا بر اساس قانون فرد بعد از خرید خود باید نسبت به اخذ پلاک جدید و تعویض آن اقدام کند.

وی گفت: طرح ترافیک از ۲۸ اسفند تا ۱۳ فروردین اعمال نخواهد شد همچنین طرح ترافیک ۹۴ تا پایان فروردین ۹۵ مهلت دارد.

حسینی همچنین گفت: در روز ۱۳ فروردین طرح های ویژه پلیس در اطراف تفرجگاه ها اعمال خواهد شد که مراتب اعمال طرح ها از سوی رسانه ها اطلاع رسانی خواهد شد.

رئیس پلیس راهور همچنین از افزایش ساعت کار مراکز شماره گذاری و ترخیص خودرو خبر داد و گفت: امیدواریم باید افزایش ساعت کاری ستادهای ترخیص خودرو رضایتمندی شهروندان را بالا ببریم.

حسینی افزود: روابط کاری پلیس راهور تهران با شهرداری کاملا شفاف و قابل استناد است و هیچ مشکلی بینشان وجود ندارد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *