دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ - 27 Sep 2021
 
۴
۲
در مجله تلویزیونی 180 درجه مطرح شد؛

عسگری: اگر رهبری قائل به اعتدال نبود، دعایی در اطلاعات نبود/ قوچانی: روزنامه ایران شخصیت ندارد

قربانزاده:مگر رسانه‌هایی‌باپول‌رانتی‌اماخصوصی فعال نیستند؟
يکشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۲
کد مطلب: 475498
سومین قسمت از مجله تلوزیونی 180 درجه با موضوع «نقش و رسالت رسانه ها در انتخابات و پس از آن» به روی آنتن رفت.
عسگری: اگر رهبری قائل به اعتدال نبود، دعایی در اطلاعات نبود/ قوچانی: روزنامه ایران شخصیت ندارد
گروه فرهنگ جهان نيوز ـ مهمانان این برنامه حسین قربانزاده مدیرمسوول روزنامه همشهری، علی عسگری مدیرعامل خبرگزاری مهر و محمد قوچانی روزنامه نگار و عضو شورای مركزی كارگزاران بودند.

آنچه می خوانید متن این مناظره است:

عسگری: اینكه هم روحیه پرسشگری حفظ شود هم منافع ملی باهم تعارضی ندارد؛ خصوصا اگر توجه کنیم به نگاهی که ما در جمهوری اسلامی به مردم و مردمسالاری داریم. احساس می‌کنیم جمهوری اسلامی هدفش رشد مردم است و آمده که مردم رشد کنند و این رشد حتما با سوال و مطالبه‌گری اتفاق می‌افتد.

ـ محدوده منافع ملی خیلی تنگ نیست که نتوانیم از آن مسیر عبور کنیم. منافع مالی ما در جمهوری اسلامی بر می‌گردد به ساختار جمهوری اسلامی و آنچه جمهوری اسلامی بر اساس آن شکل و قوام گرفته است.

ـ رسانه های ما امروز در كشور نقش فراتر از رسانه و در جایگاه حزب كار میكند. این خوب نیست.

قوچانی: مشکل نظام رسانه‌ای ما این است که یا دولتی – حاکمیتی هستند یا اپوزوسیون. مجموعا رسانه در کشور ما از درون حاکمیت و دولت شکل گرفته و تبدیل به یک بوق دولتی شدند؛ از طرفی نیز رسانه‌هایی شکل گرفتند که تلاش می‌کردند این بوق را از دست دولت گرفته و در دست خود بگیرند.

ـ چرا ما در بخش خصوصی رسانه غیر دولتی وفادار به نظام سیاسی و در عین حال پایدار و دارای عمر طولانی نداریم؟ به این موضوع بعد از انقلاب کمتر توجه شده است.

قربانزاده: می شود در حوزه رسانه اپوزسیون هم بود اما در حوزه حاكمیت طبیعتا معذوراتی به عنوان منافع ملی وجود دارد كه در هر حكومتی به سختی پذیرفته می شود.

ـ الان فضای مجازی همه چیز را در نوردیده و امروز تحلیل های ما خیلی عقب تر از این فضا است. منافع ملی چارچوبی را تعیین كرده كه فعالیت ها باید در این چارچوب باشد.

عسگری: امروز استعدادهای سیاسی ما از رسانه های كشف و پیدا می شوند كه این اشتباه است. حزب یك خط و مشی دارد اما رسانه ها نمی توانند اینطور بوده و باید منعكس كننده همه افكار عمومی باشد.

ـ در سال 88 خیلی از رسانه ها اعتقاد داشتند كه رفتار یك كاندیدا غلط بوده اما هیچ وقت راضی نشدند كه ابراز كنند چون نگاه حزبی داشتند. این نگاه در هر دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب بود. می گفتند نمی توانیم كاندیدای خودمان را نقد كنیم. این یعنی نگاه حزبی نه رسانه ای.

ـ گاهی رسانه دولتی و خود دولت می‌َشود اپوزوسیون در صورتی که دولت نمی‌تواند اپوزوسیون باشد. اینها به دلیل این است که مرزها روشن نیست. انقلاب اسلامی به نوعی پاسخ به این تفکر بود که تفاوت بین دولت و ملت نیست.
قوچانی: ـ در بخش اقتصاد آمدیم و اصل 44 قانون اساسی را بازتفسیر کرده‌ایم چرا این کار را در حوزه فرهنگ و مطبوعات نمی‌کنیم؟

ـ یارانه مطبوعات از آن مسائل فسادانگیزی است که در مطبوعات ما اتفاق می‌افتد.

ـ رهبری برای اولین بار در این انتخابات و البته انتخابات قبلی هم در شوراها گفتند ما باید لیست شناسایی کنیم. این مفهوم لیست خودش یک اتفاق جدیدی است که نیازمند کار همین نخبگان سیاسی است.

ـ  من معتقدم کل یارانه مطبوعات باید قطع شود، به جز رسانه‌هایی که می‌خواهند فصلنامه‌های علمی – تخصصی باشند بعلاوه فرهنگستان نشریات منتشر می‌کنند برای زبان و فرهنگ اما شما الان می‌توانید رسانه‌ای منتشر کنید که 500 نسخه منتشر و تدام دارد. این خیلی چیز عجیبی است یعنی این منشاء یک فساد است.

ـ مدیر روزنامه های امریکا در حد یک وزیر تلقی می‌شوند نه در حد یک تبلیغات‌چی.

ـ رسانه واقعا باید رکن چهارم باشد. قوه چهارم باشد، مثل یک قوه مجریه، مقننه و قضائیه باید تلقی شود.

ـ ما رسانه ای ها عادت كردیم، مثلا بنده امیدوار به این باشم كه خاتمی و روحانی رئیس جمهور شوند و من بروم روزنامه ایران را بگیرم. یا یك عده دیگر منتظر هستند كه آنها بروند روزنامه ایران را بگیرند. این خوب نیست. باید یك رسانه ملی مثل روزنامه رسمی كشور باشد و بقیه ما برویم در بازار رقابت روزنامه های خودمان را در بیاوریم.

قربانزاده: مگر امروز بخش خصوصی هایی نیستند كه با پول اقتصاد رانتی و یا دولتی اما بانمای بخش خصوصی فعالیت می كنند؟

ـ اصحاب قدرت و ثروت و تجاری هستند كه ارتباطی با دولت ندارند اما می توانند مجلس را بخرند و برای مجلس و رسانه فساد می آورند.

http://cdn.jahannews.com/images/docs/files/000475/nf00475498-1.jpg

قوچانی: به آقای كرباسچی گفتم كه اگر روزنامه همشهری را در بخش غیر دولتی تاسیس می كردید بهتر نبود؟ كرباسچی گفت: روزنامه را می بستند و شاید دیگر همشهری وجود نداشت.

ـ جوانانی مثل ما و بچه های انقلاب كه حالا روزنامه نگار شدند و از امكانات نظام هم استفاده كردند و این تجربه را به دست آوردیم حالا این توانایی را هم داریم كه در بخش خصوصی این كارها را انجام دهیم و از حجم رسانه های دولتی و حكومتی از هر دو جناح كم كنیم.

ـ روزنامه ایران طنز روزگار است. یک روزنامه‌ای منتشر می‌شود تا روز 21 خرداد می‌نویسد که «احمدی‌نژاد بهترین رئیس جمهور روی زمین است» بعد انتخابات که برگزار می‌شود فردا صبح مردم روزنامه را می‌خرند و می‌بینند که رئیس جمهور قبلی خیلی بد بوده است! این رسانه اصلا شخصیت ندارد.

ـ ما امروز ده ها روزنامه ورزشی دركشور داریم در حالی كه فرانسه و آلمان كه فوتبالشان به مراتب بهتر از ما است كمتر از ما روزنامه دارند. دلیل وجود این همه روزنامه ورزشی در كشور ما جز رانت نیست.

ـ وقتی به شخصیت های سیاسی مجوز رسانه ای می دهند آنها یا نشریه را به یك رسانه حزبی تبدیل می كنند و یا اجازه می دهند در دسته رسانه های اجاره ای محسوب می شوند كه اكثریت هم زرد هستند.

ـ من از سفرهای استانی احمدی نژاد تعریف كردم طوری كه آقای صفار گفت از شما بعید بود. گفتم در كنار عیب هایش خوبی هایش را هم می گوییم.

http://cdn.jahannews.com/images/docs/files/000475/nf00475498-2.jpg

عسگری: حوزه فرهنگ در كشور ما مظلوم است. امروز اگر كسی یك میلیارد پول داشته باشد در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری نمی كند چون درآمدی ندارد.

ـ یكی از وظایف جمهوری اسلامی این است كه در حوزه فرهنگ رونق ایجاد كند.

ـ دو روزنامه هستند که مسئول آنها توسط رهبری منصوب می‌شوند؛ یعنی نماینده ولی‌فقیه هستند، اطلاعات و کیهان. تفاوت‌ها را شما ببینید. شما مشی سیاسی آقای دعایی و شریعتمداری را می‌دانید به چه شکل است.

ـ وقتی رهبری را نگاه می‌کنید، قائل به اعتدال هستند. اگر قائل به اعتدال نبودند حتما آقای دعایی در روزنامه اطلاعات نبود، حتما این اتفاق نمی‌افتد. یعنی از نظر رهبری هم آقای دعایی که مشی سیاسی او معلوم است حق دارد حرف بزند هم آقای شریعتمداری.

قربانزاده: حمایت از یك لیست توسط رسانه نهادهای دولتی و غیر دولتی وابسته كار غلطی است. اما اینكه بگوییم در باره موضوعات سیاسی نظر نداشته باشیم هم نیست. شاید نظرمان را در نوع انتخاب تیتر و ضریب دادن به اخبار می شود دخالت داد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
چشم بسته غیب گفتید
شخصیتشون کجا بوده
روحانی لا مچکریم!