يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - 25 Oct 2020
 
۶
۲۶
بازخوانی/ حضرت امام خمینی در سالگرد پانزده خرداد:

من هم هیچ حقی ندارم شما خون دادید/ خاک بر سر من که بخواهم استفاده عنوانی از شما بکنم!

پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۸
کد مطلب: 471995
ماها هیچ حقی نداریم. ما باید برای شما خدمت کنیم. خودمان نباید استفاده کنیم. نه استفاده عنوانی. خاک بر سر من که بخواهم استفاده عنوانی از شما بکنم! خاک بر سر من که بخواهم خون شما ریخته بشود و من استفاده‌اش را ببرم! [گریه و ابراز احساسات شدید جمعیت و شعار درود بر خمینی‌]
من هم هیچ حقی ندارم شما خون دادید/ خاک بر سر من که بخواهم استفاده عنوانی از شما بکنم!
گروه سیاست جهان نيوزـ سخنان تند و در عین حال تامل برانگیز اقای هاشمی رفسنجانی روز 12 بهمن در فرودگاه امام در حمله به شورای نگهبان که در بخشی از آن همه را بدهکار بیت امام(ره) دانسته بود با واکنش منفی بسیاری از کارشناسان و دلسوزان انقلاب مواجه شد چرا که این سخنان را از جنس ملوک‌الطوایفی وسهم‌خواهی از انقلاب می‌دانستند که متضاد با مرام  و مسلک بزرگمردی که در تمام سال‌های قبل و بعد از انقلاب خود و همگان را بدهکار انقلاب و خون‌های پاکی که در راه پیروزی و حفظ این انقلاب ریخته شده بود می دانستند. هر چند این نگاه حضرت امام در تمام مواضع ایشان ساری و جاری بود و تا آخر عمر مبارکشان و همچنین در وصیتنامه الهی سیاسی ایشان نمایان است در اینجا بد نیست به بازخوانی یکی از سخنرانی‌های آن یار سفر کرده در این خصوص بپردازیم.

حضرت امام روز 15 خرداد 1358 در دیدار جمعی از مراجع و روحانیون و گروه‌های مختلف مردم قم که به مناسبت سالگرد قیام 15 خرداد انجام شد، به تشریح انگیزه‌ها و اهداف قیام 15 خرداد پرداخته‌اند. متن کامل این سخنرانی به نقل از صحیفه امام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

پانزده خرداد چرا به وجود آمد؟ و مبدأ وجود آن چه بود؟ و دنباله آن در سابق چه بود؟ و الآن چیست؟ و بعدها چه خواهد بود؟ 15 خرداد را کی به وجود آورد؟ و دنباله آن را کی تعقیب کرد؟ و الآن کی همان دنباله را تعقیب می‌کند؟ و پس از این امید به کیست؟ 15 خرداد برای چه مقصدی بود؟ و تا کنون برای چه مقصدی است؟ و بعدها برای چه مقصدی خواهد بود؟ 15 خرداد را بشناسید؛ و مقصد 15 خرداد را بشناسید؛ و کسانی که 15 خرداد را به وجود آوردند بشناسید؛ و کسانی که 15 خرداد را دنبال کردند بشناسید؛ و کسانی که از این به بعد امید تعقیب آنها هست بشناسید؛ و مخالفین 15 خرداد، و مقصد 15 خرداد را بشناسید.

15 خرداد از همین مدرسه شروع شد. عصر عاشورا در همین مدرسه اجتماع عظیم بود؛ و بعد از اینکه صحبتهایی و افشاگریهایی شد، دنباله آن منتهی به 15 خرداد شد 51. خرداد برای اسلام بود و به اسم اسلام بود و به مبدأیت اسلام و راهنمایی روحانیت و همین جمعیتها که الآن اینجا هستند. اینها بودند که 15 خرداد را به وجود آوردند. همین سنخ جمعیت بودند که 15 خرداد را به وجود آوردند. و همین سنخ جمعیت بودند که کشته شدند. همین طبقه از افراد اسلامی بودند که برای اسلام قیام کردند و هیچ نظری جز. اسلام نداشتند 15 خرداد را به وجود آوردند. همین جمعیتی که مقصدی غیر از اسلام ندارند در تعقیب 15 خرداد تا حالا دنبال کردند. از همین جمعیت که مقصدی غیر از اسلام ندارند امید آن است که تعقیب کنند و نهضت ما را به ثمر برسانند.

آفرینندگان حماسه 15 خرداد

باید دید این جمعیت کی هستند. اینها که 15 خرداد را به وجود آوردند و آنها که در 51 خرداد، به طوری که مشهور است، پانزده هزار فدایی دادند و آنهایی که پس از 51 خرداد و 15 خردادها و پس از قتل عام 15 خرداد و قتل عامهای دیگر در میدانها آمدند چه قشری از جمعیت بودند؟ آنهایی که 15 خرداد را به وجود آوردند، آنهایی که دنباله 51 خرداد را تا کنون رساندند، آنهایی که برای شکستن سد رژیم فعالیت کردند، آنهایی که به خیابانها ریختند و فریاد «الله اکبر» کردند، همین قشر از جمعیت بودند. حق مال همین قشر از جمعیت است؛ دیگران هیچ حقی ندارند. الآن کی منحرف دارد می‌کند مسیر ملت ما را؟ چه گروه‌هایی هستند که ملت ما را از این مسیر می‌خواهند منحرف کنند؟ چه جمعیتهایی هستند که نهضت اسلامی را می‌خواهند از اسلامیتش منحرف کنند؟ اینها گروه‌هایی هستند که عده‌ای از آنها نمی‌دانند قضایا را، جاهلند؛ و عده‌ای هستند عالماً عامداً با اسلام مخالفند. آنهایی که جاهلند باید هدایت کرد، باید گفت به آنها که‌ای آقایان! که خیال می‌کنید به غیر از اسلام در ایران می‌تواند چیزی پیش ببرد، ای کسانی که گمان می‌کنید [قدرتی‌] غیر اسلام رژیم را ساقط کرده است، ای کسانی که احتمال می‌دهید که غیر مسلمین و غیر اسلام کس دیگر دخالت داشته است، شما مطالعه کنید، بررسی کنید اشخاصی که در 15 خرداد جان دادند، سنگهای قبرهای آنها را ببینید کی بودند اینها. اگر یک سنگ قبر از این قشرهای دیگر غیر اسلامی پیدا کردید، آنها هم شرکت داشته‌اند. اگر در قشرهای اسلامی یک سنگ قبر از آن درجه‌های بالا پیدا کردید، آنها هم شرکت داشته‌اند. ولی پیدا نمی‌کنید. هر چه هست این قشر پایین است، این قشر کشاورز است، این قشر کارگر است، این تاجر مسْلم است؛ این کاسب مسلم‌ است؛ این روحانی متعهد است. هر چه هست از این قشر است. پس 15 خرداد را به تبع اسلام اینها بوجود آوردند و به تبع اسلام اینها حفظ کردند؛ و به تبع اسلام اینها نگهداری می‌کنند. کسانی که گمان می‌کنند غیر قدرت اسلام می‌توانست یک همچو سدی را بشکند در خطا هستند.

انقلابی‌نمایان فرصت‌طلب

و اما آن قشری که به واسطه مخالفت با اسلام با ما مخالفت می‌کنند، آنها باید علاج به هدایت - اگر ممکن است علاج - کرد؛ والا با همان مشتی که رژیم را از بین بردید این وابسته‌ها را هم از بین خواهید برد. از 15 خرداد تا کنون آنچه شده است، آنچه تحقق پیدا کرده است، با فعالیت همین قشر و با جان نثاری همین جمعیت و با خون دادن همین طبقه بوده است. اینها حق دارند در همه چیزهایی که باید تحقق پیدا بکند رأی بدهند. آنهایی که در خارج بودند و حالا آمده‌اند و آنهایی که در خارجِ صف بوده‌اند و حالا وارد صف شده‌اند هیچ حقی در این نهضت ندارند. و نظر آنها هیچ اعتباری ندارد. نظر آن ملتی که نهضت را به وجود آورد و قدرتهای بزرگ را شکست، و بعد از این هم دنبال همین قدرت خواهد بود، تمام حَظّ مال اینهاست. نظرهای اینها میزان است. نظرهای دیگران اگر موافق با نظر اینهاست، اگر دنباله اسلام است، اگر با حفظ اسلام و احکام است، اهلاً و مرحبا؛ و اگر انحراف است آنها باید بروند آنجایی که قبلاً بوده‌اند. انحرافات را از کجا بشناسیم؟ از کجا بدانیم که [تفاوت‌] قشر نهضت به وجودآور، با قشرهای مخالف نهضت چیست؟ از کجا بفهمیم؟ از نوشته‌های آنها، از گفتار آنها، از اجتماعات آنها، از میتینگهای آنها. هر اجتماعی که بر اساس اسلام و قوانین اسلام است، بر مسیر این ملت است. و هر اجتماع و هر نطق و هر خطابه و هر قلمفرسایی که برخلاف مسیر اسلام است، هر چه باشد خلاف این نهضت است. مخالفین شما می‌خواهند خون را شما دادید، استفاده را آنها ببرند. مخالفین شما می‌خواهند زحمتها را شما کشیدید، میوه‌ها را آنها بچینند. مخالفین شما ملت ستمدیده هیچ رنجی نبردند، در زمان طاغوت هم هیچ رنجی‌ نبردند؛ برای اینکه تبع بودند؛ موافق بودند یا ساکت بودند. حالا که شما سفره را پهن کردید، اینها به دور سفره نشسته‌اند برای استفاده. کاش می‌گفتند شما هم شریک، لکن می‌گویند ما، و شما نه. و روحانیت نه. ما و قشرهای دیگر نه. همه چیز را برای خودشان می‌خواهند. ما و اسلام نه!

سخنی با غرب باوران بیگانه از 15 خرداد

ای غربزده‌ها! ای اجنبی زده‌ها! ای انسانهای میان تهی! ای انسانهای بی‌محتوا! به خود آیید همه چیز خودتان را غربی نکنید. ملاحظه کنید چیزهایی که در غرب است، چیزهای خوبی که در غرب است، ملاحظه کنید جمعیت حقوق بشر که در غرب است، ببینید چه اشخاصی هستند و چه مقاصدی دارند. اینها حقوق بشر را می‌خواهند ملاحظه کنند، یا حقوق ابرقدرتها را؟ اینها دنبال ابرقدرتها هستند و حقوق ابر قدرتها را می‌خواهند تأمین کنند. شما ای حقوقدانهای ما! ای جمعیت حقوق بشر! دنباله این حقوقدانها نروید. شما مثل این قشر، این قشر زحمتکش، حقوق را اجرا کنید. اینها جمعیت حقوق بشر هستند. اینها برای حقوق بشر زحمت می‌کشند. اینها تأمین آسایش بشر را می‌کنند. و شما صحبت می‌کنید! اینها عمل می‌کنند. این کارگرها، این دهقانها، اینها جمعیت حقوق بشر و حقوقدان هستند. اینها عمل می‌کنند، و شما می‌نویسید. هیچ یک از شما در راه رسیدن بشر به حقوق خودش فعالیت ندارد. آنکه فعالیت دارد همین جمعیتی هستند که امروز قیام کرده و 15 خرداد قیام کرد. اینها برای بشر دلسوزند؛ برای اینکه مسْلمند. اینها مسْلمند. اسلام برای بشر دلسوز است. شما که مسیرتان غیر اسلام است برای بشر هیچ کاری نمی‌کنید، می‌نویسید و می‌خواهید نهضت را منحرف کنید، می‌گویید تا نهضت را منحرف کنید.

تواضع و تعظیم در برابر ملت

از 15 خرداد تا حالا که آمدیم، خون دادیم یعنی شما خون دادید، من که نشسته‌ام اینجا. من هم هیچ حقی ندارم. شما خون دادید. شماها به میدان رفتید؛ شماها مبارزه‌ کردید؛ ماها هیچ حقی نداریم. ما باید برای شما خدمت کنیم. خودمان نباید استفاده کنیم. نه استفاده عنوانی. خاک بر سر من که بخواهم استفاده عنوانی از شما بکنم! خاک بر سر من که بخواهم خون شما ریخته بشود و من استفاده‌اش را ببرم! [گریه و ابراز احساسات شدید جمعیت و شعار درود بر خمینی‌] طبقه‌های بالا، آنهایی که فعالیت هیچ نداشتند و مخالفت هم ندارند، حقی ندارند، و نباید حقی داشته باشند؛ لکن اگر از حالا خدمت بکنند، صاحب حق می‌شوند. و من مأیوسم که خدمت بکنند. آنهایی که نظر انحرافی دارند، آنهایی که نظر خیانت به اسلام و این ملت دارند، آنهایی که اسلام 1400 ساله را کافی نمی‌دانند، آنها باید حسابشان را از ملت جدا کنند. جدا هم هست. ما از این به بعد احتیاج به شما داریم. احتیاج به همین طبقه؛ و بی‌نیاز از آن طبقات.

مخالفان اجرای اسلام

امروز روزی است که اسلام باید تحقق پیدا کند. این حرفها که گفته می‌شود نظیر همان حرفها بود که گفته شد که «حالا زود است صبر کنید.» ما اگر اسلام را در این انقلاب، در این نهضت احکام اسلام را پیاده نکنیم، کی پیاده خواهیم کرد؟ چه وقت همچو نهضتی تحقق پیدا می‌کند؟ اگر این نهضت خدای نخواسته بخوابد و به خاموشی بگراید، کی می‌تواند دیگر اسم اسلام را بیاورد؟

اگر ما امروز قوانین اسلام را اجرا نکنیم، کی اجرا بکنیم؟ آقایانی که می‌گویید نمی شود، پس کی می‌شود؟ پس بگویید هیچ وقت اسلام نه! بگویید نهضت منهای اسلام. همان طوری که گفتید اسلام منهای روحانیت، حالا هم بگویید نهضت منهای اسلام. اگر با این نهضت اسلام را متحقق نکنید و احکام اسلام را مو به مو جاری نکنید، مأیوس باشید دیگر نخواهد شد. آنهایی که به اسلام عقیده دارند، آنهایی که دلشان برای قرآن می‌تپد، امروز باید فعالیت کنند. 15 خرداد برای همین بود. قبل از 15 خرداد برای اسلام بود قیام روحانیون؛ قیام 15 خرداد برای همین بود؛ بعد از آن هم دنباله همین بود. اسلام بود لَیْسَ الّا. ما غیر اسلام نمی‌خواهیم. و اسلام در همه وقت و خصوصاً حالا قابل‌ اجراست.

هشدار و اخطار

آقایان! توجه کنید به گفته‌های خودتان، توجه کنید به نوشته‌های خودتان، توجه کنید که شما را اسلام از قید و بند آزاد کرد. توجه کنید که شما را اسلام از بلاد خارج به داخل کشاند. توجه کنید که اسلام شما را از زاویه‌ها بیرون کشید؛ از کنج خانه‌ها بیرون کشید. توجه کنید که اسلام قلم شما را آزاد کرد. توجه کنید که اسلام بیان شما را آزاد کرد. حالا بر ضد اسلام؟! مسلمین می‌توانند تحمل کنند که اسلام و خون مسلمین شما را آزاد کرد، و حالا بر ضد اسلام قیام می‌کنید؟ چیز می‌نویسید؟ این کفران نعمت است. خداوند این نعمت را به شما داد. شکرانه این نعمت این است که تبعیت کنید از اسلام. توبه کنید از حرفهایی که می‌زنید. توبه کنید از نوشته‌هایی که می‌نویسید. گرایش کنید به اسلام. گرایش کنید به طبقات پایینی که شما پایین می‌دانید و از شما بالاترند. اینها چهره نورانی اسلام و مسلمینند. اینها چهره‌هایی هستند که رسول خدا آنها را می‌پذیرد. اینها چهره‌هایی هستند که محبوب خدا هستند. شما هم وارد اینها بشوید؛ چهره خودتان را با اینها منطبق کنید؛ آراء خودتان را با اینها منطبق کنید. هی دم از غرب چقدر می‌زنید! چقدر میان تهی شدید! باید احکام اسلام را با احکام غرب بسنجیم! چه غلطی است! شکر نعمت این است که به اسلام وفادار باشید. من به شما اخطار می‌کنم که به اسلام وفادار باشید، من شما را نصیحت می‌کنم. من در همین مدرسه شاه را نصیحت کردم و نشنید، شما که چیزی نیستید. عصر عاشورا من گفتم کاری نکن که ملت تو را بیرون کند. نشنید و کاری کرد که ملت بیرونش کرد. [تأیید حضار و سپس شعار درود بر خمینی جمعیت‌] برادرهای من! از هر قشری که هستید، وقت نگذشته است؛ وقت توبه باقی است. بیایید با این ملت برادروار در این راه راهپیمایی کنید. یکی از شما توی این جمعیت نیست! یک دانه از شما توی این جمعیت نیست! بیایید با این مردم هم رأی باشید؛ هم صدا باشید. بیایید [به سوی‌] اسلام که همه شما را نجات داد. به شکرانه نعمت از اسلام وفاداری کنید. برای اسلام باشید. برادرهای من! آنچه می‌خواهید در اسلام‌ است. آنچه می‌خواهید در این کنج مدرسه‌هاست. زندگی آنها را ببینید، و مقایسه کنید با آنهایی که برای بشر دلشان می‌تپد! یعنی با قلم، یعنی با بیان! ببینید اینها در چه حال هستند. ببینید زندگی روحانیت چه است. ببینید زندگی این طبقه کارگر چه است. ببینید زندگی این کشاورز چه است. زندگی این کاسبکار چه است. برای اینها فکر کنید. دلسوزی این نیست که قلم بردارید بر ضد اسلام چیز بنویسید؛ به اسم حقوق بشر و به اسم حقوقدان با اینها همراهی کنید. شماها تا حالا برای این ملت از جیبتان چیزی خرج کردید؟ به وجدان خودتان من ارجاعتان می‌کنم. آنهایی که دلشان برای این مستمندان و این بشر می‌سوزد؛ این زنهای اطراف شهر قم و زنهای جنوب تهران و زنهای جنوب همه شهرستانها. جنوب به معنای اینکه شما می‌گویید اینها پایین هستند. اینها حقوق بشر را می‌دانند و عمل می‌کنند. اینها طلاهایشان که ذخیره یک پنجاه سال، بیست سال، سی سالشان بود آمدند برای مستمندان دادند. شما چه کردید؟ شماها چه کردید؟ بگویید. شما هم همراهی کنید با این مستمندان. شما با این طبقه همراه بشوید. نمی‌گویم پول بدهید؛ می‌گویم قلمتان موافق باشد؛ قدمتان موافق باشد؛ رأیتان موافق باشد؛ اسلام را حفظ کنید. اسلام برای شما خوب است. برای دنیایتان خوب است. اگر آخرت را هم قبول ندارید، برای دنیایتان خوب است. با روحانیین مخالفت نکنید؛ برای دنیایتان خوب است. اینها هستند، این قشر روحانی متعهد، این قشر روحانی که توی این حجره‌های کوچک دو تا سه تا زندگی می‌کنند که بیرونشان کردند، این جمعیت زاغه نشینهای اطراف شهرها که هر هفت نفر، هشت نفر آنها در یک سوراخی زندگی می‌کنند، اینها حقوق بشر را بهتر از ما می‌دانند. اینها جمعیت دلسوزی برای بشرند. اینها جمعیت حقوق بشرند، نه من و شما. بیایید برای اینها فکری بکنید، برای اینها. دولت و ملت برای این طبقه فکر کنند. اینها حق دارند. حق اینها را ادا کنید. و همینها حق بشر را دارند ادا می‌کنند.

پند و اندرز به روشنفکرمآب‌ها

من به شما جمعیتها، جمعیتهایی که هر چند روز دور هم می‌نشینید، نصیحت می‌کنم. من علاقه دارم که همه سعادتمند باشید. من نصیحت می‌کنم که مسیر خودتان را از اسلام جدا نکنید. مسیر خودتان را از روحانیت جدا نکنید. این قدرت الهی را. این قدرت روحانیت که یک قدرت الهی است، از دست ندهید. اگر این قدرت از دست برود، شما هیچ خواهید بود. این قدرت روحانی است که مردم را به کوچه‌ها می‌کشد. قدرت اسلام است که از حلقوم روحانیت بیرون می‌آید. اینها را نشکنید. خدایا، تو می‌دانی که من برای اینکه معمم هستم از روحانیت طرفداری نمی‌کنم. برای اینکه می‌دانم این قشرند، این قشرند که می‌توانند ملت را نجات بدهند؛ این قشرند که مردم آنها را می‌خواهند. این مساجد است که این بساط را درست کرد. این مساجد است که نهضت را درست کرد. در عهد رسول الله هم، و بعد از آن هم تا مدتها، مسجد مرکز اجتماع سیاسی بود؛ مرکز تجییش جیوش بود. «محراب» یعنی مکان حرب؛ مکان جنگ: هم جنگ با شیطان، و هم جنگ با طاغوت. از محرابها باید جنگ پیدا بشود؛ چنانکه پیشتر از محرابها پیدا می‌شد از مسجدها پیدا می‌شد. ای ملت! مسجدهای خودتان را حفظ کنید. ای روشنفکران مسجدها را حفظ کنید، روشنفکر غربی نباشید. روشنفکر وارداتی نباشید! ای حقوقدانها! مسجدها را حفظ کنید. بروید به مسجد؛ نمی‌روید! این مسجدها را حفظ کنید تا این نهضت به ثمر برسد؛ تا مملکت شما نجات پیدا کند. خداوند ان شاء الله این مسجدها را برای ما حفظ کند. خداوند ان شاء الله روحانیون را برای ما حفظ کند. خداوند ان شاء الله مخالفین را هدایت کند. خداوند ان شاء الله ملت ما را سعادتمند کند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته‌

منبع: صحیفه امام خمینی، جلد 8،  صفحات 53 تا 60
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


امام خمینی که ۳۰ سال برای انقلاب زحمت کشید می گه هیچ حقی ندارم

اما حسن خمینی که اون زمان بدنیا نیامده بود خودش رو صاحب انقلاب می دونه!!!!!!!
کاش نوه های امام خمینی فقط ۱ درصد ویژگی های او را می داشتند
محرم
کسی مدعی این نیست که چون حسن خمینی نوه امام خمینی ، بنیان گذار جمهوری اسلامی است ، حق دارد صاحب پست و مقام شوند.
اتفاقا برعکس ، قرار است مردم انتخاب کنند که آیا نوه امام را برای تصدی یک صندلی در مجلس خبرگان قبول دارند یا نه؟ و آیا مردم این پست و سمت را به ایشان خواهند داد و یا نه ؟؟ این اوج دمکراسی و احترام به رای مردم در کشور خواهد بودو طبیعتا امام خمینی نیز با این روش موافق بوده اند.
موضوع این است که :
چرا و به چه دلیل ایشان احراز صلاحیت نشده اند!!
آیا دلیل رد صلاحیت ایشان عدم شرکت در آزمون بوده؟ که مسلما اینگونه نیست . چرا که افراد دیگری هم بوده اند که در آزمون شرکت نکرده اند ولی تائید صلاحیت شده اند.
آیا استعلام از مراجع و نظر مراجع در مورد ایشان کفایت نمیکرد؟
آیا شورای نگهبان نظر مراجعی که ایشان را تائید کرده اند قبول ندارد . آیا مرجعیت آن بزرگوارن هم برای شورای نگهبان احراز نشده است؟؟
آیا حسن خمینی برای شورای نگهبان فردی ناشناس بوده؟
آیا ایشان در حوزه علمیه تدریس نمیکنند؟؟
آیا ایشان داری کتاب های فقهی و اسلامی نیستند؟
و بسیاری از سوال های مردم که چرا صلاحیت ایشان را نتوانستید احراز کنید؟؟
اتفاقا بحث شما دقیقا برعکس اتفاقی است که رخ داده و جناب هاشمی کاملا بجا احساس نگرانی کرده است اتفاقا به نظر می آید کسانی که ایشان را رد صلاحیت نموده اند تنها دلیل شان این بوده که ایشان نوه امام هستند و به همین بهانه ایشان را حذف کرده اند واگر نه دلیل این کارشان چیست؟ آیا نوه امام بودن جرم است؟
نوه امام بودن افتخار است اما خود را بالاتر دیدن و در امتحان شرکت نکردن عیب و ناشی از تکبر است
تنها کسانی بدون آزمون تایید صلاحیت شدند که عضو شورای نگهبان بودند و قبلا"آزمون داده بودند و شرکت نکردن سید حسن در آزمون به معنای انصراف ایشان تلقی می شود .
محرم جان زیاد تند نرو ترمز کن باهم بریم حضرتعالی که همه چیز را میدانی تعجب می کنم چرا یک قانون ساده را نمیدانی که کسانی که خودرا کانیدای مجلس خبرگان رهبری میکنند باید در آزمون شرکت کنند عدم شرکت در آزمون به منزله انصراف میباشد
مجتبی
دوست عزیز حرف ما این است که به قول رئیس جمهور باید به مر قانون عمل شود نه مر سلیقه
و قانون هم احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات خبرگان رهبری را به فقهای شورای نگهبان سپرده ایشان هم روش امتحان را برای ایشون در نظر گرفتن ولی ایشون نخواستند یا نگذاشتند از این فرصت استفاده کنند
کدامیک از مراجع معظم تقلید نامه کتبی و رسمی مبنی بر تایید اجتهاد ایشون به شورای نگهبان دادن؟؟
آیا دفاع کسی که باوجود اینکه از مسئولین نظام است به تضعیف و تخریب نظام می پردازد برای ایشان مفید واقع می شود؟؟
امیدوارم با دید منطقی به قضایا بنگریم
مرگ بر آمریکا اسرائیل ان گلیس و فرانسه
Netherlands
مگر اوج دمکراسی در آمریکا کمتر از جنگل است ؟ چندین دهه میروند و می کشند و به کثافت می کشند( تایلند ، فلیپین ، بصورتی دیگر ژاپن ) بمردم خودشان دروغ می گویند به همه ظلم می کنند و بیش از چهار صد معاهده با سرخ پوستان را یک جانبه شکستند چند ملیون سیاه زندانی که برایشان مجانی کار اجباری می کند و چند ده ملیون گرسنه و معتاد و ...
ایده آل مسلمان یا یک ایرانی شریف غیر مسلمان نمی تواند اینگونه خودخواهانه و ظلم گونهباشد.
نه تأیید علما کفایت نمی کرد. علما هم نیستند و ممکن است دچار خطا در تأیید او میشدند.
فقط قانون.
ناشناس
ببخشید جناب کی بدونه آزمون در شورای نگهبان تایید شده که سید حسن نشده!!؟
آیت الله صدیقی با این علم و بصیرت و امام جماعت موقت پایتخت بودن، چون آزمون نداده تایید نشد چطور اینقدر راحت دروغ میگید؟
صرف داشتن کلاس و شاگرد و کتاب ،کسی علامه میشه از نظر شما؟؟!
علامه بی بصیرت که عده ای ازش سؤاستفاده کند برای اغراض شخصیشون نه تنها به درد کشور بلکه بدرد اسلام ناب محمدی هم نمی خوره بی خود فرافکنی نکنید.
مصطفی
با سلام دوست عزیز سوالاتی را مطرح نمودی . اولا اینکه ایا ایشان در حوزه تدریس نمی کنند؟ چرا تدریس می کنند ولی ایا همه کسانی که در حوزه تدریس می کنند به معنای اجتهاد مدرسین هست؟. درباره اینکه فرمودید مراجع تاییدشون کردند باید سوال کنیم کدوم یک از مراجع اجتهاد ایشون دقت کنید اجتهاد ایشون رو تایید کردن؟ اگر اقای محقق داماد و موسوی بجنوردی تایید کردند که یقین بدانید علم فقهای شورای نگهبان بسیار بالاتر از اینهاست.
شما می فرمایید کسانی هستند که در ازمون شرکت نکرده اند و تایید صلاحیت شدند ٬ میشه چند نفر رو نام ببرید تا ما دقیقا بفهمیم کیا بودن علیه اونا و بی قانونی عمل کردنشون داد بزنیم.
در عکسی که از کلاس درس ایشون در فضای مجازی منتشر شد بر خلاف رسم حوزه و بر مبنای ساختن فیلم که این کار مرسوم است روی تخته نوشته جلسه مثلا چندم و تاریخ فلان. اما چهار نفر پای این درس نشسته اند و از قضا نه کتابی نه دفتری و نه قلمی دستشون نیست که بفهمیم اینجا کلاس درسه یا مجلس وعظ. یا معناش اینه که درس خارجه ولی ارزش نوشتن ندارهه
Iran, Islamic Republic of
شما اگه یه نگاه اجمالی به قوانین بکنی میفهمی که اجتهاد با تاییدیه برخی علما مورد قبول قانون نیست
دوما اگه اجتهاد دارند مثل بقیه امتحان میدادند. چرا همیشه باید انتظار رفتار متفاوت داشت.
سوما شما نام ببرید که چه شخصی شرایط امتحان را داشته و امتحان نداده و تایید صلاحیت شده
غوغا سالاری و قیافه ی علمی و مستدل حرف زدن گرفتن ک کاری نداره آقاجان
فوذی تلاش میکند عناصر توانمند را در باور جامعه سست کند. نفوذی نمی گوید من کارگزارم بلکه او با حزب اللهی ترین قیافه جلو می آید.
Iran, Islamic Republic of
امام چیزی نمیخواست ولی ما هم نباید احترام به ایشان و خاندانش را فراموش کنیم
ایشان نیز باید احترام خود را نگه دارند
احترام گذاشتن با رعایت نشدن قانون فرق می کند و همه باید به قانون احترام بگذاریم .
دقیقا همینطور است ولی احترام با تبعیض زمین تا آسمان فاصله دارد
Iran, Islamic Republic of
حرمت امام زاده رو متولی باید نگه داره
Iran, Islamic Republic of
امام حق ندارد شما حق داريد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
واقعا خاک بر سر آنانیکه در این سالها برخلاف رهبر انقلاب همه نوع استفاده ای ( از عنوان و ثروت و مال و منال گرفته تا ... ) از خون جوانان این ملت برده اند و هنوز هم همه را بدهکار خود میدانند .
حامد
سفارش امام تبعیت از قانون بوده وهست ایشان احترامشان برای ما واجب است جون نوه حضرت امام است در مقابل احترام امت امام نیز برای ایشان واجب است چرا که این ملت فداکار برای امام اهمیت داشتند ، شورای نگهبان نیز یکی از ارکان قانونی این نظام است که مورد تایید امام بوده و هیچکس حق بی احترامی یادور زدن این نهاد قانونی را ندارد بنابراین بحثی که هست اینست که اولاً بایستی به درخواست شورای نگهبان در امتحان شرکت میکرد ثانیاً امام همیشه در مقابل ظلم و بی قانونی وافرادی که قصد براندازی نظان را داشتند شدیداً مقابله میکرد چرا ایشان هیچ واکنشی در مقابل قتنه گران ازخود نشان ندادن و..........
نسل انقلاب
امام (ره) یک معجزه تاریخ بود وتکرار نمی شود حال حاضر اقایانی هستند با 80 سال به بالا خوب نمی شنود خوب راه نمی تواند برود جملات را کامل نمی تواند بگوید دیروز را یاد ندارد اگر خدا نکرده قدرت او را بگیرند و باز نشسته کنند زمین وزمان را بهم میدوزد .خوب بدانید هر کاری برای رضای خدا نباشد وای به روزگارتان
دهه فجر مبارک باد
کاش تمامی مسولین فعلی فقط و فقط یک درصد مثل امام بودند.و مثل امام فکر میکردند.
لبیک یا خمینی
امام راحل در قسمت دوم بیاناتش فرموده ما باید برای شما خدمت کنیم. خودمان نباید استفاده کنیم.مگر سید حسن نفرمود من خاک پای مردم هستم ایشان چه استفادهای از منصبش کرده است کجا امام راحل فرموده بود فرزندان من احساس مسئولیت نکنند ودر انقلاب نقش آفرینی نکنند انها که این مطالب را نقل میکنند هیچ ربطی به رد صلاحیت سیدحسن ندارد احاد مردم اینها را می فهمند وهوشمندانه مسایل را رصد می کنند هم رهبر انقلاب وهم سید حسن در قلب ملت ایران جای دارند به فرموده مقام معظم رهبری این انقلاب بی نام خمینی در هیچ جای جهان شناخته شده نیست