دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - 6 Apr 2020
 
۰

احتمال دخالت کشور بحران‌زده در جنگ سوریه

دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب: 471335
وزارت دفاع اوکراین در جریان سفر این هفته وزیر دفاع آمریکا به کی‌یف، طرح مشارکت در ائتلاف تحت رهبری واشنگتن در سوریه را، از جمله از طریق اعزام نیرو به خاورمیانه، ارائه خواهد کرد.
به گزارش جهان به نقل از فارس، روزنامه ایندیپندنت روز دوشنبه از احتمال اعزام نیروهای ارتش اوکراین به سوریه و بروز درگیری میان این نیروها و نظامیان روس خبر داده است.

بنا بر این گزارش، اوکراین طرح‌هایی را برای مشارکت نظامی احتمال در ائتلاف تحت رهبری آمریکا که به بهانه مبارزه با داعش شکل گرفت، آماده کرده است.

اسناد مربوط به این طرح‌ها که توسط وزارت دفاع اوکراین تهیه شده، قرار است در جریان سفر این هفته «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا به کی‌یف، مورد بحث قرار گیرد. کارتر امیدوار است در سفر به اروپا، سران این قاره را به حمایت بیشتر از ائتلاف ترغیب کند.

ایندیپندنت به نقل از کسانی که این اسناد را خوانده‌اند، نوشته است که این طرح‌ها که به دستور پترو پروشنکو رئیس‌جمهور اوکراین تهیه شده‌اند، احتمال رویارویی نیروهای این کشور با نظامیان روس در سوریه را نیز مورد اشاره قرار داده و جزئیات کمک‌های احتمالی کی‌یف به ائتلاف را تشریح کرده است.

یک منبع در دولت اوکراین به این روزنامه گفته است: «ما مجموعه‌ای از گزینه‌ها را برای حمایت از مبارزه با داعش در سوریه آماده کرده‌ایم، که اعزام نیرو یکی از آن‌هاست. این اقدام به صورت بالقوه احتمال رویارویی با روس‌ها را پیش می‌آورد.»

ارتش اوکراین 4 هنگ نیروی ویژه دارد و یک هنگ نیز برای واحد اطلاعات نظامی است که این هنگ‌ها جمعا 7000 نیرو دارند. اوکراین واحد هوابرد قدرتمندی هم دارد که بخشی از ارتش 200 هزار نفری اوکراین هستند. از زمان آغاز بحران در مرزهای شرقی اوکراین، حدود 40000 نفر از نیروهای ارتش این کشور، برای رویارویی احتمالی با روسیه در مرزهای شرقی مستقر شده‌اند.

ایندیپندنت نوشته است که استقرار نیروهای اوکراینی در سوریه مسئله‌ای بسیار جنجال برانگیز خواهد بود و مستلزم رأی مثبت پارلمان است. بسیاری از نمایندگان پارلمان اوکراین معتقد هستند که ارتش این کشور باید همچنان بر مرزهای شرقی متمرکز بماند. اعزام نیرو به سوریه، در اروپا نیز می‌تواند جنجال به راه بیاندازد و با مخالفت‌هایی مواجه شود.

یک منبع ارشد نظامی در کی‌یف می‌گوید: «به نظرم بسیاری در مقر ناتو در بروکسل به شدت نگران خواهند شد.»
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *