دوشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۸ - 25 Mar 2019
 
۱۴
۲۳

سی‌ان‌ان: ایران با پخش این تصاویر، کاخ سفید را شرمنده کرد!

پنجشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۳
شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی با موضوع آزادی نظامیان بازداشت‌شده آمریکایی، نوشته است که پخش تصاویر عذرخواهی از ایران مایه شرمساری کاخ سفیدی است که تلاش می‌کند آزادی این نیروها را پای دیپلماسی بگذارد.
سی‌ان‌ان: ایران با پخش این تصاویر، کاخ سفید را شرمنده کرد!
به گزارش جهان به نقل از فارس، «ملوان‌های آمریکایی زانو زده‌اند و دستانشان را بالا برده و پشت سرشان گذاشته‌اند. این لحظه‌ای است که 10 آمریکایی توسط سپاه پاسداران انقلاب ایران بازداشت شدند.»

این ابتدای گزارشی است که شبکه سی‌ان‌ان با موضوع بازداشت تفنگداران آمریکایی در آب‌های سرزمینی ایران پخش کرد و در آن به انتقاد از اظهارات مقامات آمریکایی پرداخته که آزادی این نیروها را حاصل تلاش‌های دیپلماتیک خود دانسته‌اند. 

خبرنگار سی‌ان‌ان می‌گوید: «مقامات آمریکایی تصریح کردند که وزیر خارجه (جان) کری بابت این حادثه عذرخواهی نکرده است، اما تلویزیون دولتی ایران تصاویری را پخش کرد که به نظر می‌رسد عذرخواهی یک عضو نیروی دریایی است.»

این شبکه سپس تصاویر نظامی آمریکایی را پخش کرد که گفت ورود به آب‌های ایران «اشتباه ما بود، این خطای ما بود و من از این بابت عذرخواهی می‌کنم.»

سی‌ان‌ان با بیان اینکه از زمان بازداشت نظامیان، کری 5 مرتبه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تلفنی گفت‌وگو کرد، می‌گوید وزیر خارجه آمریکا حل و فصل سریع مسئله را پای تلاش‌های دیپلماتیک خود نوشت. 

کری دیروز پس از آزادی نظامیان آمریکایی در یک نشست خبری گفت: «همه ما می‌دانیم که اگر 3 یا 4 سال قبل بود، این قضیه چطور پیش می‌رفت. واقعیت این است که چنین قضیه‌ای و توان ما برای فیصله سریع موضوع، گواهی است بر نقش مهمی که دیپلماسی در امن نگه داشتن کشور ایفا می‌کند.»

سی‌ان‌ان می‌گوید سوال اینجاست که این نظامیان اساسا چرا در چنین وضعیتی قرار گرفتند، بدون آنکه طرح خاصی برای مقابله با مواجهه احتمالی یا خروج از آب‌های ایران داشته باشند. 

این شبکه در گزارش مکتوب خود در ارتباط با عذرخواهی نظامیان آمریکایی از ایران نیز نوشته است: «ویدئویی که روز چهارشنبه از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، ملوان‌های آمریکایی را در حالی نشان می‌دهد که بابت ورود به آب‌های ایران عذرخواهی می‌کنند. این یک رخداد شرم‌آور برای دولت ایالات متحده است که تلاش می‌کند آزادی سریع نظامیان آمریکایی را به عنوان یک پیروزی دیپلماتیک به تصویر بکشد.»

سی‌ان‌ان نوشته است که مقامات آمریکایی می‌گویند این عذرخواهی، یک عذرخواهی رسمی به شمار نمی‌آید. «بن تیسدیل» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا می‌گوید: «به نظر می‌رسد که ویدئو صحیح باشد، اما نمی‌توانیم در مورد موقعیتی که فیلم ضبط شده یا شرایط نیروها در آن زمان صحبت کنیم. در حال حاضر نیروها در روند بازگشت هستند و ما به تحقیق در مورد این حادثه ادامه می‌دهیم.»

یک مقام دیگر فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا نیز گفته است که فرماندهی که از ایران عذرخواهی کرده، به دنبال کاهش تنش و محافظت از نیروهایش بوده است.
کد مطلب: 467610
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۳:۰۲
درود بر اقتدار محافظان حریم کشور
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۲۳:۴۳
این منفی ها هم نشون میده وطن فروش امریکای داریم هنوز خاک بر سر بی غیرتشان!!!
نسل اول
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۳:۴۰
خیلی عجیبه!
این گرگ های جهانخوار وقتی هم اشتباه میکنند اگر عذرخواهی کنند مایه شرمساریشان است
چقدر متکبرند این موجودات!
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۲۰:۱۴
بعضی ها در داخل کشور باید از این رفتارهای بقول شما زشت درس بگیرند.
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۳:۵۰
این نوع رفتار آمریکایی ها نشان از نژاد پرستی آنها می باشد ... اگر واقعا آنها حرف از حقوق بشر می زنند باید یاد بگیرند همیشه بابت اشتباهاتشان عذرخواهی کنند...
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۳:۵۲
خوی استکباری حتی حاضر نیست بابت اشتباه خودش عذر خواهی کنه.
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۳:۵۳
شک ندارم ظریف مثل جریان کشتی نجات که قرار بود به یمن بره سپاه زیر فشار قرار داده
علی
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۵:۱۶
تست آمریکایی !
آمریکا با نقشه قبلی قایقهاشو فرستاد
بعد از اتمام تعهدات ایران و تخریب راکتور برای اینکه زیر برجام آقایان بزنه با یک درگیری مختصر بهانه بزرگی داشته باشه تا بتونه سالها تشنه گان بر جام رو دنبال
خودش بکشونه که البته با درایت رهبری این بهانه گرفته شد تازه با درگیری مختصر دولت تدبیر دست از سر ملت بر نمیداشت و مثل سفارت عربستان مقصر اصلی رو نیروهای ارزشی داخلی معرفی میکرد
حسین
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۶:۲۱
با خوندن نظرت به این نتیجه رسیدم که حماقت و یاوه گویی در بعضی افراد حد و حصر نداره .... خودتو اصلاح کن
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۶:۳۸
با خوندن نظر تو هم مطئمن شدم فتنه گران نادان خودشون رو در دیگران جستجو میکنند و وقتی خودشون رو در این نادانی تنها دیدند، شروع به فحاشی میکنند تا روی واقعی شون آشکار بشه.
رهگذر
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۷:۳۹
وبا خواندن مطلب شما نیز......
احسان
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۹:۲۴
این حرفها یاوه گویی نیست بصیرت هست به دشمنان اطمینان نداریم بهتره تفکراتت غربگرا و خام رو اصلاح کنی چون ویژگی اصلی مومن زیرکی و اطمینان نکردن به دشمن هست.
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۹:۲۸
شما برو خودتو اصلاح کن
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۲۱:۳۵
حسین جان جنابعالی بارها تو این سایت، این ادبیات هتاکانه رو به دیگران نسبت دادی. هیچ وقت هم با خوندن نظراتشون به این نتیجه نرسیدی، چون نظراتشون کاملاً درست بوده. مشکل از خودته.
۱۳۹۴/۱۰/۲۶ ۱۰:۳۶
ادب سرمایه انسان است
۱۳۹۴/۱۰/۲۵ ۰۰:۱۸
بابا خیلی خوب تله تستی ها رو تشخیص میدی!
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۵:۳۰
باز خدا رو شکر که این بار با کت شلوار و سوغاتی بدرقه نشدند.
به نظرم این بار خیلی منطقی تر با قضیه رفتار شد.
حسن
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۲۲:۱۸
ایرانیها همیشه منطقی بوده و هستند ، در آن شرایط قبل بهترین برخورد ممکن با نظامیان انگلیسی شد اونها باید بدونن که شامل رأفت شدند و کت و شلوار نشان دهنده فرهنگ غنی ما و مایه شرمساری نظامیان متجاوز بود .
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۲۳:۳۳
در آوردن لباس یک نظامی و پوشاندن کت و شلوار بالاترین تحقیر برای آنها محسوب میشود .
ali
۱۳۹۴/۱۰/۲۵ ۰۰:۵۸
کت شلور تن آدم نظامی میدونی یعنی چی؟؟؟
یعنی فحش >تحقیر
محسن
۱۳۹۴/۱۰/۲۵ ۱۱:۱۹
آره بعدش با تمام توهین برن در کشور غرب آفریقا روسریشم بندازه تو سطل زباله!!!، راستی عکس یادگاری با پاکترین دولت تاریخ یادم رفت!!!!!، یعنی شما تندروها اگه دولت روحانی یک صدم از این کارارو می کرد چه می کردین،بازم می گم مشکل شما اینه فکر می کنین مردم .........
ح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۱۰/۲۵ ۰۷:۲۲
یک وجه بسیار مهم این کار برای نسل جدید این است که آن هایی که می ترسند و فکر می کردند اگر دست به امریکا بزنند دود می شوند، ترسشان بریزد و از ته قلب باور کنند امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند. نترسند بگویند مرگ بر امریکا.
سید
۱۳۹۴/۱۰/۲۶ ۰۹:۱۲
ما آمریکا را زیر پا می گذاریم