شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - 23 Feb 2019
 
۶
۲۵
درسی که دیپلمات‌های آمریکایی به دیپلمات‌های ایرانی دادند

آمریکا برای ۱۰ سرباز خود، به آب و آتش زد!/ ما برای ۴۶۰ «شهید منا» خود چه کردیم؟!

پنجشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۸
هرچند جنس دو حادثه منا و خلیج‌فارس شباهت چندانی به هم ندارد و افراد درون حادثه نیز کمترین شباهتی به یکدیگر ندارند، اما مقایسه میان عملکرد دستگاه‌های دیپلماتیک دولت‌های درگیر تأمل‌برانگیز است.
آمریکا برای ۱۰ سرباز خود، به آب و آتش زد!/ ما برای ۴۶۰ «شهید منا» خود چه کردیم؟!
گروه سیاست جهان نيوزـ ماجرای ورود غیرقانونی تفنگداران دریایی امریکایی به آب‌های سرزمینی کشورمان که منجر به بازداشت این نیروها شد، روز گذشته تیتر بسیاری از رسانه‌های داخلی و بین‌المللی را به خود اختصاص داد. آزادی این نیروها در کمتر از ۲۴ ساعت پس از تجاوز نکته مهمی بود که در این ماجرا برجسته گردید. فارغ از دلیل ورود این نیروها و حاشیه‌هایی که در این‌باره مطرح می‌شود، مقایسه‌ای میان این حادثه و حادثه دیگری- که به آن اشاره خواهد شد- نکات مهمی را روشن خواهد کرد.

بنا بر آنچه در رسانه‌ها نقل‌شده است ساعتی پس از دستگیری این نیروها خط دیپلماتیک امریکایی‌ها برای پیگیری سرنوشت این نیروها فعال می‌شود و به‌‌رغم قطع رابطه میان ایران و امریکا و فقدان هرگونه سفارتخانه و دفتر کنسولی این دولت در خاک جمهوری اسلامی ایران، دولت امریکا حداکثر تلاش خود را برای رهاسازی نیروهای نظامی‌اش انجام می‌دهد. تفنگداران دریایی امریکا جزو نیروهای مسلح امریکا هستند و در همه جای دنیا ورود غیرقانونی نیروی نظامی به خاک کشور دیگر در حکم تجاوز و تعرض نظامی تلقی شده و غیرقابل‌توجیه است.

مسئولان امریکایی و دیپلمات‌های این کشور نیز به‌خوبی این واقعیت‌ها را می‌دانند، بااین‌حال از هیچ تلاشی برای پیگیری سرنوشت اتباع متخلف کشور خود فروگذار نکرده و تا بالاترین سطح ممکن یعنی گفت‌وگوی وزرای خارجه دو کشور موضوع پیگیری می‌شود. در کنار این پیگیری‌های دیپلماتیک، رسانه‌های امریکایی نیز فعال‌شده و با طرح گمانه‌زنی‌های مختلف فشار لازم را برای نتیجه‌بخش‌تر شدن هرچه بیشتر رایزنی‌های دیپلمات‌های این کشور وارد می‌آورند.

پیگیری‌های مکرر امریکایی‌ها یا هر عامل احتمالی دیگر، همچون انعطاف دیپلماسی لبخند، بالاخره به نتیجه می‌رسد و تفنگداران نظامی امریکایی با رأفت طرف ایرانی رها می‌شوند. تا لحظه نگارش این یادداشت هنوز قضاوت درباره واکنش‌های بعدی امریکایی‌ها زود است، اما با توجه به تجربه‌های پیشین هیچ بعید نیست که حتی بعداً جمهوری اسلامی ایران را متهم به ربایش نیروهایشان از آب‌های بین‌المللی و گروگان‌گیری آنها نیز بکنند!

اما رویداد دیگری در صدها کیلومتر دورتر از جزیره فارسی و در غرب شبه‌جزیره عربستان در بیش از ۱۱۰ روز پیش افتاد که هرچند نوع حادثه و افراد مواجه شده با آن زمین تا آسمان با ماجرای تفنگداران دریایی امریکا در خلیج‌فارس تفاوت دارد، اما مقایسه‌ای سودمند میان این دو نهفته است. نزدیک چهار ماه پیش در وادی منا در حرم امن الهی در مکه مکرمه و در روز عید سعید قربان هزاران حاجی بی‌گناه قربانی فاجعه‌ای شده‌اند که اگر نتیجه توطئه آل‌سعود نباشد، بی‌شک نتیجه سوءمدیریت و سوءتدبیر این رژیم بود.

در اثر فاجعه منا تا ظهر عید قربان بیش از ۷ هزار حاجی در لباس احرام به شهادت رسیدند که در میان خیل شهدا بیش از ۴۶۰ نفر از حجاج، از اتباع جمهوری اسلامی ایران بودند. از محرمات احرام، حمل سلاح است و حجاج بیت‌الله الحرام برخلاف تفنگداران امریکایی نه‌تنها سلاحی در اختیار نداشتند، بلکه کاملاً قانونی و با در دست داشتن روادید عربستان سعودی وارد سرزمین حجاز شده بودند. در عرف روابط بین‌الملل اعطای روادید از سوی دولت میزبان به مسافر به‌معنای تأمین شرایط اولیه سفر و امنیت جانی لازم برای میهمان است و مخصوصاً وقتی مسافر میهمان خداوند باشد، رعایت احترام او دوچندان ضرورت خواهد داشت.

بااین‌حال بر اساس شواهد و مستندات موجود رژیم آل‌سعود پس از حادثه نیز در تأمین امداد و نجات برای آسیب‌دیدگان حادثه اقدام لازم را فراهم نیاورد و همین امر سبب شد تا تعداد شهدای این فاجعه در تاریخ حج ابراهیمی بی‌سابقه باشد.

هرچند جنس دو حادثه منا و خلیج‌فارس شباهت چندانی به هم ندارد و افراد درون حادثه نیز کمترین شباهتی به یکدیگر ندارند، اما مقایسه میان عملکرد دستگاه‌های دیپلماتیک دولت‌های درگیر تأمل‌برانگیز است. هرچند نیروهای امریکایی قانوناً متجاوز محسوب شده و جای پیگیری چندانی را برای دولت متبوعشان نمی‌گذاشتند، اما وزیر خارجه امریکا ساعتی پس از حادثه از وزیر خارجه ایران درخواست آزادی این افراد را مطرح می‌کند و با پیگیری فراوان موفق می‌شود قبل از ۲۴ ساعت از حادثه نیروهای متجاوز خود را رهایافته دریافت کند.

در ماجرای منا، رژیم سعودی نه‌تنها خود به مجروحان امدادرسانی نکرد، بلکه از امدادرسانی دیگر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران نیز جلوگیری کرد و همین امر باعث شد که چه‌بسا آمار شهدای این فاجعه چند برابر شود. پس از فاجعه نیز تا سه روز از دسترسی ایران و دیگر کشورها به ابدان مطهر شهدای خود جلوگیری کرد و در روزهای نخست نیز هرگونه انتقال اجساد به کشورهای متبوع را نیز نفی می‌کرد. این در حالی است که بر اساس ابتدایی‌ترین مناسبات بین‌المللی، دسترسی، تحویل و انتقال اجساد اتباع جزو حقوق کنسولی کشورهای متبوع است.

در تمام این مدت رئیس‌جمهور محترم و وزیر محترم امور خارجه ایران مشغول رایزنی در نیویورک بودند و کسی از هیئت اعزامی زحمت بازگشت به کشور و پیگیری ماجرا از نزدیک را به خود نداد. تنها لطفی که برخی از مسئولان اجرایی به خانواده‌های شهدای منا داشتند، کوتاه کردن یک‌روزه سفر نیویورک بود. از مجموعه رایزنی‌های دیپلماتیک دستگاه‌های مسئول کشورمان تنها چیزی که به چشم آمد تصویری بود که از زانو زدن وزیر امور خارجه کشورمان در کنار امیر کویت در صحن مجمع عمومی سازمان ملل در رسانه‌ها منتشر شد که ظاهراً این پادرمیانی پرهزینه نیز چندان فایده‌بخش نبود.

تنها پس از سخنان عتاب‌آمیز و هشداردهنده رهبر معظم انقلاب در نوشهر بود که لحن و رفتار حکام آل‌سعود به‌یک‌باره تغییر کرد و مجبور به انعطاف و احقاق حقوق حداقلی ایرانیان شدند.

نگارنده به‌عنوان کسی که از نزدیک با واقعه و رویدادهای پس ‌از آن مرتبط بوده و در خصوص آن تاکنون تحقیقات مفصلی را به انجام رسانیده است، با قاطعیت ادعا می‌کند دستگاه دیپلماسی کشورمان، در ماجرای منا به وظیفه خود آن‌گونه که شایسته بوده، عمل‌ نکرده است. بهترین دلیل این ماجرا این است که تا لحظه تنظیم این یادداشت و در حالی ‌که بیش از ۱۱۰ روز از فاجعه منا گذشته است، هنوز ابدان مطهر تعدادی از شهدای منا در عربستان باقی‌مانده است.

متأسفانه برخی مسئولان در روزهای اخیر دلیل تأخیر انتقال این ابدان مطهر را قطع رابطه دیپلماتیک میان ایران و عربستان سعودی که اخیراً رخ داد اعلام می‌کنند و خوب است به این سؤال مهم پاسخ دهند که چگونه دولت متخاصم ایالات‌ متحده امریکا در حالی ‌که ۳۶سال است روابط خود را با ایران قطع کرده است، در کمتر از ۲۴‌ساعت می‌تواند نظامیان متجاوز خود را زنده از جمهوری اسلامی ایران تحویل بگیرد، اما دستگاه دیپلماسی کشورمان نمی‌تواند پس از ۱۱۰ روز ساده‌ترین حق کنسولی ـ یعنی تحویل گرفتن اجساد- را برای اتباع خود اعمال کند؟

به‌راستی آنچه که به‌عنوان دیپلماسی شناخته می‌شود آیا توانسته است عزت ملی ایرانیان را پاس دارد؟ آیا این همان تحقق شعار بازگرداندن عزت به پاسپورت ایرانی است؟ آیا مزایای دیپلماسی لبخند تنها شامل نظامیان متجاوز امریکایی می‌شود و یا می‌توان به امید روزی بود که دارندگان گذرنامه ایرانی نیز از مزایای آن برخوردار شوند؟
منبع: جوان
کد مطلب: 467602
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


ایرونی
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۰۹:۲۳
ذلت و خفت و حقارتی که.....
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۶:۴۰
جناب ظریف فرمودین که ما قضیه رو «هضم» نمودیم !
این هم جواب تیترشما !
۱۳۹۴/۱۰/۲۵ ۱۳:۵۰
هضم کردیم یک اب هم روش
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۰۹:۳۰
احسنت به تیتر
ح
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۰۹:۳۰
و این است دیپلماسی تدبیر!
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۰۹:۳۶
روحانی بازهم مچکریم
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۰۹:۵۱
دعای خوبی نیست اما دوست داشتم ماجرای فاجعه ای منا که بسیار تاسف بار بود در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد اتفاق میافتاد ...
دامغانی
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۱:۳۹
شما هم چه توقعهایی دارید از اقای روحانی وظریف. اخه اونها کدخدا هستند وما ...................................
عوام
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۱:۵۰
آمریکا برای شهروندان خودش خیلی ارزش قائل است.
چه برسه به نظامیانش ..........
-
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۲:۰۹
پشتیبان دیپلماسی آمریکا، نابرابری قدرت نظامی و مقبولیت جهانی اش بود. ما کدام یک از این ها را داشتیم؟ قدرت نظامی مان که در بهترین حالت با عربستان برابری میکند، مقبولیت جهانی که چه عرض کنم، مقبولیت در جهان اسلام هم نداریم. وقتی میگیم با دنیا تعامل کنیم دلیلش این است که اگر چنین اتفاقاتی افتاد دستمان بسته نباشد. کسب مقبولیت هم با یک یا دو سال انجام نمی شود.
ممد
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۳:۳۹
بیدار شو عزیزم.. بیدار..

قدرت نظامی ما اونقدر هست که همه میترسن ازش... بیدار باش...

حتی امریکا که شما دوسش داری از ایران میترسه وگرنه تاحالا حمله میکرد انها از یک چیز دیگه هم میترسن... غیرت بسیاری از جوانهای ایرانی که البته شما جزوش نیستی...
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۵:۲۲
قدرت علمی نظامی اجتماعی اول منطقه هستیم مشکل جای دیگه است یه رئیس جمهوری از این ها استفاده کرد و باعث بالا نگه داشتن قیمت نفت و درآمد بیشتر شد و باعث عزت ایرانیا یه نفر دیگه هم یا نمیخواد یا نمیتونه استفاده کنه، مسئله خیلی واضحه
۱۳۹۴/۱۰/۲۵ ۲۳:۳۵
احتمالا تفسیر عزت برای من و شما تفاوت زیادی دارد. البته تقصیر خودتان نیست، تا به حال از مرزهای کشور خارج نشدید و اخبار را از رسانه ای غیر از صدا و سیما دنبال نکرده اید.

در ضمن قدرت علمی اول منطقه نیستیم، قدرت نظامی اول منطقه هم نیستیم. بر چه مبنایی این ادعا را می کنید؟ از خواب بیدار شوید، خودتان را گول نزنید.

آن هایی که از ما می ترسند تنها نگرانی شان خساراتی هست که می توانیم متوجه شان کنیم، نه اینکه در نهایت شکست شان بدهیم.
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۲:۱۴
مرگ برامریکا
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۲:۴۷
کاش دولت هم میتوانست جدی برخورد کند
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۳:۴۵
جهان میشه این همه حقارت ها و خفت و ذلت ها رو یادمون نیاری،بس که مشکل اقتصادی کم داریم این هم روش
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۵:۰۲
اوني كه تو منا كشته شده كه شهيد نيست ، بعد هم فقط از ايران كشته نشده از خيلي كشورا بوده شما نمي خواد اشك تمساح بريزي
مدافع حرم های عزت و شرافت
Romania
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۲۰:۴۲
چطوری جوجو وهابی خوبی ؟آل یهود در چه فکریه ایران پر از همدانیه . این رو خداوند می فرمایند و قاتلوهم حتی لاتکون فتنه انشاالله بزودی مردم قهرمان یمن روی سینه شما میشینند در ثانی مثل اینکه سلمان با نیتایابو با هم دارند به درک واصل می شن جوابتون رو خدا چه زود داد الهی شکر به امید پیروزی روز افزون مسلمان ها در فلسطین لبنان -سوریه-عراق -بحرین - یمن - افغانستانم - پاکستان وهند و کشمیر چون این ها شیعیان و اهل تسنن دلنشینی دارند برادران لطفا یک تایید دندان شکن لطف کنید
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۶:۳۲
ظریف گفت آ؛نرا با متانت هضم کردیم
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۶:۳۷
خودشون که گفتند ! ... عاقلانه هضمش کردن !!!!! ؟؟؟
هادی
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۹:۰۵
شما فقط ایراد میگیرید .لطفا بفرمایید طرح شما برای موضوع منا و شهدای ان چه بود ؟به عربستان فش میدادید؟ .چنگ و دندان نشان
می دادید ؟ جنگ میکردید ؟ به سازمان ملل شکایت می کردید؟ ضمنا از شش هزار نفری که کشته شدند 460 نفر ایرانی بودند بقیه کشورها چکار باید می کردند
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۲۰:۳۲
با لبخند و زانو زدن مقابل آدم های مست پدرشون رو در آوردیم تا دیگه جرات پیدا نکنند با احساسات آدم های با شناسنامه بازی کنند
۱۳۹۴/۱۰/۲۵ ۰۰:۴۷
چه مقایسه جالب،منطقی وبجایی
۱۳۹۴/۱۰/۲۶ ۰۱:۲۱
جهان جان!
ایالات متحده دشمن اصلی ایران نیست بلکه
دشمن اصلی ایران ، آل سعود است
مقایسه این دو با هم یک مقایسه اشتباه است.
شهروند
۱۳۹۴/۱۰/۲۶ ۰۳:۴۶
سلام
برای اولین بار جهان نیوز یکبار نقد منصفانه البته در آخرش زیاد انصاف خرج نداد ولی کلیتش منصفانه بود...