جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - 5 Mar 2021
 
۴
۱۹

‫پاسخ استفتایی درباره حجاب بازیگران در فیلم‌ها‬+ عکس

دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب: 461181
یکی از نکات جالب توجه این است که در سایت رسمی سریال شهرزاد آمده است "دانلود نکنید ،حلال بخرید" ، دانلود های خود را حلال کنید" که بیانگر این است که عوامل ساخت فیلم به مقدسات و احکام دین مبین اسلام معتقد هستند که در اینجا این سوال مطرح می شود که فقط در زمینه تامین مالی باید از احکام دین تبعیت کرد یا در رعایت حجاب و عفاف نیز باید به دستورات خدا عمل کرد ؟
به گزارش جهان به نقل از تابش کوثر، سریال شهرزاد روایتگر زندگی دو جوان عاشقی است که در دوران کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ روزگارشان را سپری می کنند. یکی از نقاط ضعف مهم این اثر که تاکنون مجوز ۱۰ قسمت آن برای پخش در شبکه خانگی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است حجاب نامناسب و حرکات نامتعارف نقش آفرینان زن است که موجب تعجب دلسوزان نظام و انقلاب شده است

متاسفانه چندین سال است که با رخنه فرهنگی به وجود آمده شاهد آن هستیم که نمایان بودن موهای بازیگران زن به یک رسم معمول در فیلم های سینمایی تبدیل شده است در صورتی که یک تار موی همان بازیگر در فیلم های رسانه ملی مشخص نیست تا این سوال مطرح شود که مگر حکم خدا در فیلم های سینمایی تغییر کرده که زنان از حجاب اسلامی برخوردار نیستند؟ و تا کی باید شاهد این رفتار دوگانه باشیم ؟ و آیا بناست این رخنه فرهنگی مصموم و کشنده در شبکه خانگی هم نفوذ کند؟

رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه با مسائل فرهنگی شوخی و بی‌ملاحظگی نمیشود کرد تاکید کردند که " اگر چنانچه یک رخنه‌ی فرهنگی به‌وجود آمد، مثل رخنه‌های اقتصادی نیست که بشود [آن را] جمع کرد، پول جمع کرد یا سبد کالا داد یا یارانه‌ی نقدی داد؛ این‌جوری نیست، به این آسانی دیگر قابل ترمیم نخواهد بود، مشکلات زیادی دارد" (۱)

http://cdn.jahannews.com/images/docs/000461/n00461181-t.jpg

- حکم شرعی تهیه ، ساخت و اعطای مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فیلم هایی که در آن بازیگران زن ، حجاب اسلامی را رعایت نمی کنند از جمله نمایان بودن بخشی از گردن ، گلو و موهایشان در برابر مخاطبین که نامحرم هستند و ثانیا مشاهده چنین فیلم هایی که درآن بازیگران زن ، حجاب اسلامی را رعایت نمی کنند از جمله نمایان بودن بخشی از گردن و گلو و موهایشان در برابر مخاطبین که نامحرم هستند چیست ؟ پاسخ چند تن از مراجع عظام تقلید به این استفتاء در ذیل می آید :

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی :

۱ و ۲ -تهیه فیلم و تماشای آن بصورت مذکور در سوال خلاف شرع و حرام است ، والله العالم

حضرت آیت الله مکارم شیرازی :
۱- چنانچه مطابق موازین شرعی و با حجاب اسلامی نباشد، جایز نیست.
۲- در صورتي که صاحبان فيلم و عکس را بشناسند جايز نيست، و اگر آنها را نشناسند و منشأ فسادي نگردد(بدنها عريان يا نيمه عريان نباشد) جايز است.

حضرت آیت الله شبیری زنجانی :
۱- فارغ از تحقق عناوین دیگر چنانچه موجب ترویج فساد شود جائز نیست.
۲- اگر نوعا محرک شهوانی باشد یا مفسده دیگری داشته باشد جایز نیست.

حضرت آیت الله گرامی :
۱) فیلم هایی که معمولا باعث نگاه شهوانی می شود شرعا مشکل دارد
۲) هرگونه نگاه به فیلمهایی که محرک شهوانی و به قصد لذت باشد ممنوع است و جایز نیست

حضرت ایت الله علوی گرگانی :
۱- در صورتی که اینگونه برنامه ها عرفا موجب ترویج فساد یا مسائل خلاف ارزش و یا تضعیف روحیه دینی مردم شود و یا دارای مضامین خلاف دین و ضد ارزشی باشد مجوز دادن جایز نیست.
۲- اگر دیدن این فیلمها موجب تهییج شهوت و یا تضعیف روحیه دینی و یا به ابتذال کشیده شدن بیننده باشد دیدن ان حرام است

http://cdn.jahannews.com/images/docs/files/000461/nf00461181-1.jpg

-این حقیقت تلخ را باید پذیرفت که اکثر فیلم های ما اسلامی نیستند زیرا اسلامی بودن فیلم بدین معنا نیست که فقط نشان بدهیم فردی در مسجد نماز می خواند یا در یک مراسم مذهبی شرکت می کند ، بلکه زمانی فیلم های ما اسلامی است که فیلمنامه های ما اسلامی باشد و در آن مواردی مغایر با اسلام نباشد ، در طول فیلم مخاطب بفهمد که نتیجه مثبت حاصل شده به خاطر عمل به فرامین اسلام و نتیجه تلخ آن دوری از این فرامین است ، بازیگران از حجاب و عفاف مورد نظر اسلام بهره ببرند نه اینکه با بی حیایی و بد حجابی تبلیغی علیه این ارزش مهم دینی باشند

-مگر خداوند متعال در قرآن کریم به صراحت نفرمود که " به مردان با ايمان بگو: ديده [از نامحرم‌] فرونهند و پاكدامنى خود را حفظ كنند، كه اين براى آنها پاكيزه‌تر است. همانا خدا به آنچه مى‌كنند آگاه است و به زنان با ايمان بگو: ديدگان خود را [از نامحرم‌] فرو بندند و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را جز آنچه نمايان است [مانند دست و صورت‌] آشكار نسازند، و بايد روسرى‌هاى خود را بر سينه‌هاى خويش فرو اندازند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود) و زينت و آرايش خود را آشكار نكنند جز براى شوهر..."(۲)

پس چگونه باور کنیم که مسئولین به فکر درمان بیماری مهلک بدحجابی هستند در صورتی که در فیلم های ما شاهد مانور بی حیایی و بی عفتی هستیم که از باب حیا به نمونه هایی از بی حیایی های صورت گرفته و حرکات نامتعارف شهرزاد اشاره نمی کنیم و به این عنوان بسنده می کنیم که چرا در صحنه هایی از فیلم شاهد نمایان بودن گلوی بازیگران زن هستیم و با این توصیف چگونه وزارت ارشاد به پخش این قسمت های فیلم بدون دستور اصلاحیه مجوز داده است ؟

http://cdn.jahannews.com/images/docs/files/000461/nf00461181-3.jpg

-قران کریم در آیه ۳۲ سوره مبارکه احزاب زنان را از تبرج و خودنمایی و آشکار ساختن زینت در برابر مردم نهی کرده است پس چرا ما در فیلم هایمان با ارایش های زننده و پوشش نامناسب ، بازیگران زن را همچون برجی در برابر دیدگان همه ظاهر می کنیم و بستر فتنه ای را مهیا می کنیم که امام صادق درباره آن فرمودند از نگاه [ناپاک] بپرهیزید که چنین نگاهى تخم شهوت را در دل مى‌کارد و ‏همین براى فتنه‌ى صاحب آن دل بس است.(۳)

http://cdn.jahannews.com/images/docs/files/000461/nf00461181-2.jpg

-یکی از نکات جالب توجه این است که در سایت رسمی سریال شهرزاد آمده است "دانلود نکنید ،حلال بخرید" ، دانلود های خود را حلال کنید" که بیانگر این است که عوامل ساخت فیلم به مقدسات و احکام دین مبین اسلام معتقد هستند که در اینجا این سوال مطرح می شود که فقط در زمینه تامین مالی باید از احکام دین تبعیت کرد یا در رعایت حجاب و عفاف نیز باید به دستورات خدا عمل کرد ؟

نمونه دیگری از این دوگانگی را می توان در سکانسی از سریال شهرزاد مشاهده کرد که سفره ای به نام حضرت زهرا سلام الله علیها انداخته شده است و در آن بانوان در کنار دف زن عباراتی چون سیدتی زهرا ، حبیبتی زهرا را می خوانند در صورتی که حضرت زهرا سلام الله علیها جلوی یک فرد نابینا هم پوشش خود را حفظ کرد و فرمود اگر او مرا نمی بیند من که او را می بینم، و شامه او بوی مرا استشمام می نماید(۴) و همچنین در حدیثی فرمودند : بهترین چیز برای زنان این است كه (بدون ضرورت) مردان نامحرم را نبینند و مردان نامحرم نیز به آنان ننگرند.(۵)
در صورتی که در شهرزاد ابتدایی ترین مسائل حجاب بانوان نه تنها رعایت نشده است بلکه به جهت خلاف آن نیز تمرکز شده است


پی نوشت
۱)بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری - ۱۳۹۲/۱۲/۱۵
۲) آیات ۳۰ و ۳۱ سوره نور
۳)تحف ‏العقول ص ۳۰۵
۴) ۸ بهجه , ج ۱
۵)«بحار الانوار، ج ۱۰۴، ص ۳۶»
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محسن ع
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیز، یک راه حل خیلی ساده برای شما دارم. اگر احساس میکنید این سریال مطابق موازین شرع ساخته نشده است، آنرا نبینید. نه گناهی کرده ای و نه باغ بهشتت کوچک شده است.
کسانی که توصیه به اغماض از منکر عمدی و اصرار بر آن می کنند، از عمله های ابلیس اند. لعنت خداوند بر ابلیس بر طایفه ابلیس.
محمود
Iran, Islamic Republic of
محسن آقا شما فکر می کنید کسانیکه دغدغه بد حجابی فیلمها رو دارن این فیلمها رو نگاه می کنن ؟ نه داداش اونا بدون پیشنهاد جنابعالی هم این کارو انجام نمیدن - مسئله اینه که اگر ما دین رو قبول نداریم که از هفت دولت آزادیم ولی اگر دین رو قبول داریم باید همشو قبول داشته باشیم و فقط با نگاه نکردمون مشکل حل نمیشه - یکی از مهمترین دستورات دین نهی از منکره!
چرا عادت دارید به جای حل مسئله، صورت مسئله رو پاک کنید؟!
این دقیقا حل یک معضل است: عادت دادن تدریجی مردم به بی دینی که ریشه های آن در حکومت منحوس پهلوی ها، کارگزاران و اصلاح طلبان بی دین است.
شما هم اونقدر ببین تا چشات از کاسه دربیاد. ما که توی خونه شما نیستسم ببینیم احیانا په غلط های دیگه ای هم می کنی یا چه .... زیادی دیگه ای هم میل می کنی؟ خودت می دونی و بابا ننه خوش غیرتت!
همان‌طور که در احکام اغلب آیات عظام مشاهده می‌فرمایید، در صورتی‌که موجب مفسده و نگاه شهوانی است جایز نیست. شما هم اگر دچار مفسده می‌شوید، نگاه نکنید. ظاهراً مشکل بیشتر از جانب خود شماست!
شما با دیدن این زنها در فیلم تحریک شهوانی میشید؟؟؟؟هر کسی بایدیدن این صحنه های پوشیده تحریک شه مریضه مریض و نیاز به روان در مانی داره ..
یعنی چی؟؟؟؟؟
ادب داشته باش.
کافر همه را به کیش خود بیند.
محسن ع
Iran, Islamic Republic of
خوب این دوستمان که حرف بدی نزد. واقعا اگر کسی با دیدن سریال زیبای شهرزاد تحریک شود مریض است. شما مخالفی با این ؟
آقای محسن ع
الان به این شکل است بعدا وضع بدتر میشود روزی میرسه برگردی و این نظرت رو ببینی خجالت بکشی اگه الان بهش بی توجهی بشه.
کسی با دیدن این تحریک نمیشه اما کم کم عادت میشه و یک روز به خودت اومدی دیدی پسرت داره بدتر از این ها رو میبینه و اون وقت باید بشینی غصه بخوری و اثرات سوء اش رو در رفتارش ببینی و کاری نتونی انجام بدی
Iran, Islamic Republic of
میخواستم نظر نفر دوم و یه نفر دیگه که حمایت از حجاب کردن را لایک کنم ولی متاسفانه اشتباهی منفی زدم . عذر میخوام .من به شدت موافق حجاب و حرف خدام
Iran, Islamic Republic of
کسی که به یک زنی نگاه کند و لذت نبرد مریض است!! البته مریض جسمی که حال خوشی نداره!

محاله مردی به زنی نگاه بکند و لذت نبرد و این مرد هم مریضه البته مریض روحی!!

البته اهل تقوا اهل نظر و نگاه کردن نیستن
خوب آقا محسن شما حاضری خواهر یا مادرت با این آرایش تو جمع نامحرمان باشه؟لذت که نمی برن
Iran, Islamic Republic of
...
لابد شما آن قدر چیزهای کثیف تر با خانواده نگاه می کنین که این چیزا براتون کوچیکه. احتمالا دیگه بعد از این باید فیلم های تولید عرعرستان را ببینی!
شما برای درمان روح آلوده وکثیف خودت یه راه درمان پیدا کن!
.. ولی کمک به رواج بی حجابی میکنه
Iran, Islamic Republic of
کاملا درست میگید . چقدر حجاب و فرمان خدا غریب است متاسفانه