جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - 18 Sep 2020
 
۸
۱۳
نقدی بر گزارش اخیر آژانس بین‌المللی اتمی؛

تاکید بر اتهامات ۱۲ سال اخیر در گزارش آمانو/ کجای این گزارش "سفید" است؟/ PMD را MD کردند!

پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۶
کد مطلب: 459135
پرسش ما از سفیدبینان گزارش آژانس این است که دقیقا کجای این گزارش سفید است؟ مگر غیر از این است که آژانس رسما در این گزارش کلمه "احتمالی" را از عبارت " ابعاد نظامی احتمالی" برداشته و MD را جایگزین PMD کرده است؟
تاکید بر اتهامات ۱۲ سال اخیر در گزارش آمانو/ کجای این گزارش "سفید" است؟/ PMD را MD کردند!
گروه سیاست جهان‌نیوز-سید یاسر جبرائیلی: اهداف مذاکراتی ایران در موضوع هسته‌ای، چه با آژانس، چه تروئیکای اروپایی و چه ۵+۱ همواره این بوده که بی اساس بودن اتهامات وارد شده علیه ایران و ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران برای جهان روشن شود. اگر ایران در گذشته و حال توافقی کرده، دست به تعلیق تاسیسات خود زده، محدودیت هایی را پذیرفته و دسترسی ها و نظارت هایی خارج از تعهدات خود در قالب NPT پذیرفته، همه و همه بدین جهت بوده که برای طرف های مقابل خود، اعتمادسازی کرده و دروغین و جعلی بودن اسناد و ادعاهای مربوط به تعقیب سلاح هسته ای از سوی ایران را ثابت کند. حتی جناب حجت الاسلام روحانی نیز بارها هدف خود از توافق هسته ای را همین موضوع دانسته اند و فی المثل در تیرماه ۹۴ می گویند " تلاش دشمنان برای ایجاد ذهنیت دروغین ساخت سلاح هسته‌ای در ایران باید برای جهانیان افشا شود. باید این تبلیغ غلط دشمن را با تمام توان برای جهان افشا کنیم."

بسته شدن پرونده PMD که یکی از اهداف برجام بود و نقشه راهی که در راستای برجام طراحی شد تا همه سوالات و ابهامات آژانس برطرف شود، در راستای همین امر یعنی "افشای تبلیغ غلط دشمن و ذهنیت دروغین ایجاد شده" بود.

گزارش ۱۱ آذر آژانس بین المللی انرژی اتمی اما نشان داد که این نهاد، نه تنها در نتیجه همکاری های گسترده و بی سابقه ایران، حاضر به تائید ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران و بی پایه بودن ادعای PMD نیست، بلکه در همین گزارش بدون کمترین سند و مدرکی، مدعی شده ارزیابی نهایی اش این است که ایران تا سال ۲۰۰۹ به دنبال سلاح هسته ای بوده و درباره بعد از آن نیز نمی تواند نظر دهد!

گزارش ۱۱ آذر آژانس که بلافاصله با سوت و کف صهیونیست ها و آمریکایی ها همراه شد، بر یک سری ادعاهای دروغین مبتنی بر اسنادی جعلی یا صحه گذاشته و یا درباره آنها مبهم گویی کرده است. این گزارش ادعا می کند ایران تا پایان ۲۰۰۳ یک سازمان (Organizational Structure) برای فعالیت های مرتبط با سلاح هسته ای داشته است، چاشنی های EBW که ایران تولید کرده در سلاح هسته ای کاربرد دارد و البته کاربردهای دیگری هم دارد، تکنولوژی MPI که ایران بدان دست یافته، دارای ویژگی های مرتبط با سلاح هسته ای است و البته یک سری کاربردهای محدود دیگری هم دارد، درباره سیلندر تست بمب ادعایی گفته است سیلندر آنجا که ما رفتیم نبود اما نمی توانیم بگوئیم چیزی نبوده، ادعا شده ایران مدل های کامپیوتری سلاح هسته ای را طراحی کرده و محاسبات فنی مربوطه را انجام داده، و سرانجام اینگونه جمع بندی شده که ایران تا سال ۲۰۰۹ یک سری مطالعات علمی در رابطه با تولید سلاح انجام داده و تلاش کرده به تکنولوژی های لازم مربوط به تولید سلاح دست یابد!

جالب اینکه برای هیچ کدام از این ادعاها، کمترین سندی ارائه نشده و "دیکته سیاسی" برازنده ترین عنوان برای این گزارش است. اما پرسش ما از دوستانی که می گویند جنبه های سفید این گزارش بر جنبه های سیاه آن می چربد این است که دقیقا کجای این گزارش سفید است؟ مگر غیر از این است که آژانس رسما در این گزارش کلمه "احتمالی" را از عبارت " ابعاد نظامی احتمالی" برداشته و MD را جایگزین PMD کرده است؟

این گزارش، برخلاف هدف ترسیم شده آقای روحانی از توافق برجام، نه تنها دروغ سلاح هسته ای را افشا نکرده، بلکه بر ادعاهای دروغ صحه گذاشته و سناریوی غرب را به این شکل تکمیل کرده است: ایران به دنبال بمب بوده است؛ به این خاطر تحریم شده است؛ تن به مذاکره داده و محدودیت ها و نظارت های بی سابقه ای را پذیرفته و از NPT رسما استثنا شده است؛ به خاطر این محدودیت ها، برخی تحریم ها تعلیق شده و هرگاه ثابت شود اقدامات گذشته ایران ادامه دارد، تحریم ها بازخواهد گشت! شورای حکام یحتمل قطعنامه صادر کرده و خواهد گفت که موضوع ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران روشن شد و دیگر نیازی به ادامه کند و کاو گذشته نیست و کسانی این دستاورد عظیم جدید را جشن خواهند گرفت. اینها می خواهند اینگونه "پایان" پرونده PMD را اعلام کنند آن را "ببندند".
منبع: فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


جواد
United States
امانو مطمئن است که گزارش های بد او هم در ایران " از سوی ذوق زده ها که حیات سیاسی شان را در برجام میبینند " توجیه خواهد شد . الان هم دولت برای این که خوش بینی زیادش در مذاکرات ( که نتیجه عکس داد)زیر سوال نرود " دبه ها را توجیه میکند .
مثل روز برام روشن بود که وزارت خارجه هرگزارشی اژانس بده.میگن عالی بوده؟؟؟!!!!!
اولویت کدخداست بقیه چیزها که مهم نیست
از نظر دولتمردان:
دنیا ارومه
همه چیز قشنگه
همه با ما دوستن
ما با همه دوستیم
همه به نفع ما رای میدن
همه به قولهاشون عمل میکنن
هر کسی بر علیه ما نظر میده اتفاقی بوده
هیچ دشمنی وجود خارجی نداره
همه خوب و مهربونن
فقط بعضی وقتا بلد نیستن منظورشونو درست بگن
که ما براتون ترجمه میکنیم!!!!!!
اون روزی رو می بینم که آمریکا و آژانش خواهند گفت توافق بی توافق. ما قرار براندازی گذاشته بودیم! چون حاصل نشد، ایران هنوز محور شرارت است. دلیلی هم بر حفظ آبروی دولت آقای روحانی نبینند.
اون روز دیدن چهره آقایان مدعی عقلانیت دیدنی است. یک طرف کسانیکه از روز اول بصیرت داشتند. یک طرف کسانیکه به مرور فهمیدند کلاه سرشان رفته.
علی
اعضای تیم هسته ای بجای توجیه و تفسیرهای عجیب و غریب برای موجه جلوه دادن گزارش آژانس، آن را محکوم و غیرقابل قبول اعلام کنند. با این طرز برخورد ایران برای دنیا محرز می شود گه گویا ایران ابعاد نظامی برنامه هسته ای در سالهای قبل را قبول دارد.
Amin
Germany
جالبه که آمریکا میگه کزارش آژانس کافیه و ما موضوع رو مختومه میکنیم. اون وقت جهان نیوز هنوز ول کن ماجرا نیست!
اون کاغذ گزارش آمانو اگه دقت کنین سفیده!
خجالت بکشید
مسعود دیپلمات
Romania
حقیقت اینست که محاسبات و آزمایشات مورد ادعای آژانس برای طراحی قلب رآکتور اراک لازم بوده که انجام شود و البته برای ساخت بمب اتم هم میتوانسته مورد استفاده واقع باشد اگر چه بنا به فتوای آقا ما بدنبال آن نیستیم.
در هر حال، اکنون که این آزمایشات تعطیل شده است، آقایان با چه اعتمادی می خواهند رآکتور های آینده را طراحی کنند. انجام محاسبات نظری و رایانه ای بدون آزمایش عملی که قابل اعتماد نیست. پس برای همیشه باید خارجی ها برای ما طراحی کنند؟!
Netherlands
اجرای برجام مطلقا غیر قانونی است و مردم با مجلس و دولت برخورد سخت و خشنی خواهند کرد اگر برجام را که حالا با اقدامات ننگین طرف مقابل خلاف فرمان رهبری شده بخواهند اجرا کنند
... در هر صورت میخواید شرایطو بد جلوه بدید
Iran, Islamic Republic of
اینا میگفتن جلیلی بلد نبود با اینها صحبت کنه
اما جالبه اینجاست که تو گزارش فقط دوره جلیلی سفیده و درباره بقیه زمانها گفتند مشکوکند
محمدحسین
قابل توجه اهالی دیپلماسی تدبیر!
گزارش اخیر آمانو درخصوص PMD و وجود ساختاری سازماندهی شده تا سال 2003 برای مطالعات تسلیحات هسته ای، به نوعی تضعیف حکم و فتوای رهبر معظم انقلاب در خصوص حرمت هرگونه فعالیت در خصوص فعالیت های کشتار جمعی و یا هسته ای می باشد. که می تواند برای جهانیان چنین القا نماید که اولا ادعای غرب صحت داشته و ثانیا این فتوا اقتضایی بوده و امکان بازگشت دارد.