دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - 12 Apr 2021
 
۰

توصیه‌ها‌ی‌ سرکنسول‌ایران در کربلا به زائران

جمعه ۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۵
کد مطلب: 457951
همراه داشتن گذرنامه دارای رواديد، پرهيز از سفر انفرادی، احترام به قوانين و حاكميت دولت عراق، دامن نزدن به شايعه و... از توصيه های مهم سركنسول ایران در كربلا به ایرانیان در ايام اربعين است.
به گزارش جهان به نقل از مهر، ميرمسعود حسينيان سركنسول جمهوري اسلامی ايران در كربلای معلی با اشاره به فرا رسيدن ايام اربعين حسينی و افزايش تعداد زائران در كربلا، توصيه های مهم و كاربردی به هموطنان كشورمان ارائه كرد.

وي با بيان اينكه از تمام امكانات، پتانسيل ها و ظرفيت هاي موجود براي برپايی باشكوه مراسم اربعين استفاده مي كنيم، متذكر شد: كشور عراق به عنوان ميزبان اصلي مراسم اربعين است و حضور ما تنها به عنوان كمک به مسئولان و مردم عراق است، لذا بايد در اين زمينه هوشيار بوده و شرايط ميهمانی را رعايت كنيم.

حسينيان همراه داشتن گذرنامه دارای رواديد را برای ورود به كشور عراق ضروری خواند و تأكيد كرد: در صورتی كه گذرنامه فردی فاقد رواديد باشد، متخلف شناخته شده و ۳ تا ۶ ماه در كشور عراق برای بررسی روند پرونده بازداشت می شود و بعد از اين مدت حكم دادگاه براي وی صادر می شود.

وی در ادامه با بيان اينكه براساس بخشنامه وزارت خارجه، تمامی قوانين خروج از كشور در زمان اربعين هم جاری است، اظهار داشت: اگر كسي سرباز يا ممنوع الخروج است از مدارك ديگران براي ورود به كشور عراق و شركت در راهپيمایی بزرگ اربعين استفاده نكند.

سركنسول جمهوری اسلامی ايران در عراق همچنين از افرادی كه به صورت دسته جمعی وارد عراق می شوند خواست كه پس از اينكه مهر خروج از ايران و ورود به كشور عراق بر روی برگه مانيفست آنان خورده شد، از برگه كپی رنگی تهيه كرده و همراه خود داشته باشند تا در هنگام جدا شدن از بقيه با مشكلی مواجه نشوند.

وی تصريح كرد: زائران از هرگونه سفر انفرادی به كشور عراق خودداری كنند، به ويژه خانم ها از سفر انفرادی خودداری كرده و حتی الامكان با كاروانی كه همراه آن آقايان هم حضور دارند، وارد اين كشور شوند.

حسينيان احترام به حاكميت دولت عراق را پس از ورود به خاک اين كشور ضروری دانست و افزود: اگرچه ارتباط ايران و عراق بسيار خوب است، اما هر كشوری قوانين خاص خود را دارد، بنابراين زائران بايد به قوانين كشور عراق احترام بگذارند و از مسيرهايی كه برای پياده روی مشخص كرده اند، حركت كنند.

وی گفت: امسال بيش از ۷ هزار موكب عراقی در حوزه كربلا دائر شده است و مردم عراق با تمام امكانات رفاهی و با دل باز پذيرای زائران هستند، اما به زائران توصيه می شود كه با توجه به سابقه ای كه از بيماری وبا علی رغم كنترل آن وجود داشته است، موارد بهداشتی را به خوبی رعايت كنند.

سركنسول جمهوری اسلامی ايران در كربلا بر رعايت مسائل امنيتی در كشور عراق تأكيد كرد و افزود: زائران به دليل مسائل امنيتی از رفتن به زيارت سامرا خودداری كنند و از كسی كه نمی شناسند امانت يا كادويی نگيرند، در شرايط فعلی ممكن است خطری جان آنان را تهديد كند.

وي با بيان اينكه براساس توصيه علما و مراجع تقليد، زائران سعي كنند كه از اين سفر معنوي توشه اي با خود هماره ببرند، اظهار داشت: اربعين سنبل وحدت شيعه است، از تمامي زائران مي خواهيم از هرگونه اقدام و حرفي كه در اين وحدت خللي وارد كند حتما خودداري كنند.

حسينيان با اشاره به حديث مشهور امام صادق عليه السلام درباره زيارت حرم مطهر امام حسين عليه السلام، گفت: كربلا گنجايش جمعيت ۵ تا ۶ ميليوني را در يك روز ندارد و اربعين هم همان يك روز نيست، زائران به سرعت پس از زيارت به كشور بازگردند تا با حجم تردد هنگام بازگشت مواجه نشوند.

وي تصريح كرد: با توجه به ازدحام زياد جمعيت ممكن است دشمن به پخش شايعاتي اقدام كند كه به زائران توصيه مي شود مراقب باشند به پخش اين شايعات دامن نزنند و تا زماني كه يقين به موضوعي ندارند از نقل آن بپرهيزند كه اهرم دشمن در چنين شرايطي شايعه پراكني است.

سركنسول جمهوري اسلامي ايران با بيان اينكه در مرز عراق ارگان هاي مختلفي با ارائه بروشورهايي به اطلاع رساني در زمينه هاي مختلف مي پردازند كه زائران حتما اين بروشورها را با دقت مطالعه كنند.

وی در ادامه با اشاره به فراهم شدن امكانات لازم براي بازگشت زائران به كشور، خواستار عدم عجله به هنگام بازگشت شد، اما هشدار داد: زائران بيش از مدت ويزا در كربلا نمانند، كه براي روز اول تأخير در خروج مبلغ ۱۰۰ هزار دينار معادل ۹۰ دلار و براي هر روز بعد مبلغ ۱۰ هزار دينار جريمه مي شوند.

حسينيان با بيان اينكه امسال امكانات ارتباطي و مخابراتي در كشور عراق نسبت به سال گذشته رشد و كيفيت مناسبي داشته است، خاطرنشان كرد: با توجه به ازدحام جمعيت زائران در روز اربعين ممكن است تلفن ها از ۲۴ تا ۴۸ ساعت قطع شود، خانواده ها نگران نباشند.

وی فعاليت كنسولگری جمهوری اسلامی ايران در كربلا را افزون بر رسيدگی به امور مفقودين، گمشدگان و فوت شدگان، فرماندهی قرارگاه كربلا زير نظر ستاد مركزي اربعين و هماهنگی با كميته های ستاد اجرايی اربعين در عراق عنوان كرد.

سركنسول جمهوری اسلامی ايران در كربلا روند پيگيری امور مفقودان را بهتر از گذشته توصيف كرد و گفت: افزون بر اقدامات كنسولگری، ستاد راهنمای زائر نيز تشكيل شده كه افرادی را با كاورهای مخصوص برای پيدا كردن گمشدگان و راهنمایی آنان در سطح شهر كربلا مستقر كرده است.

حسینیان در ادامه داشتن مشخصات كامل همراه با زائر را ضروری خواند و گفت: بهتر است برای افراد خردسال و كهنسال كه اسم، شماره يا آدرس خود را نمی دانند گردن آويزی تهيه شود كه بر روی آن نام و نام خانوادگیفرد، شماره تماس و نشانی به طور كامل نوشته شود تا برای كمك به او بهتر بتوانيم اقدام كنيم.

وی با بيان اينكه مفقود شدن گذرنامه در ايام اربعين حسينی چه به هنگام ورود به سرزمين عراق و يا در آستانه بازگشت به ايران از مسائلی است كه هر ساله برای برخی از زائران كشورمان بوجود می آيد، گفت: در سطح شهر كربلا اقدام به نصب بنرهايی كرده ايم كه در آن از زائرانی كه گذرنامه خود را گم كرده اند خواسته شده است برای بازگشت به كشور حتما برگ عبور دريافت شود.

حسينيان با بيان اينكه تاكنون ۳۵ نفر برای دريافت برگ عبور به كنسولگری مراجعه كرده اند، افزود: زائران با در دست داشتن اصل يا تصوير يكی از مدارك شناسايی خود شامل شناسنامه، كارت ملی، پايان خدمت و يا گواهينامه معتبر رانندگی و ۳ قطعه عكس تمام رخ ۴ در ۳ به نشانی سركنسولگری جمهوری اسلامی ايران، باب قبله امام حسين عليه السلام، بين فلكه مركزی و فلكه تربيه مراجعه كنند.

سركنسول جمهوری اسلامی ايران در كربلا از زائران خواست كه بر روی يا در داخل ساك هاي دستی و كيف پولشان، يك شماره تلفن قرار دهند، از آوردن كارت های اضافه جز شناسنامه يا يكی از مدارك شناسايی خودداری كنند و خانم ها نيز از آوردن اشيای قيمتی با خود به اين سفر معنوی جدا پرهيز نمايند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *