شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - 31 Oct 2020
 
۵
۱۱
بخش های خواندنی برنامه «توقف ممنوع»

مجازات قطع انگشت دزدان باید به روز شود

باید با بستر فرهنگی فساد مقابله کنیم
جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۵
کد مطلب: 456548
پروفسور فرامرز رفیع پور، جامعه شناس گفت: توبیخ و مجازات های ما در مورد فساد اقتصادی به روز نیست. وقتی فساد ۲۲ میلیاردی رخ می دهد، نمی توان با زندان و جریمه مالی با آن مقابله کرد.
مجازات قطع انگشت دزدان باید به روز شود
به گزارش جهان، چهارشنبه شب در برنامه «توقف ممنوع» پروفسور فرامرز رفیع پور در مقابل محمد دلاوری قرار گرفته و به بررسی موضوع «فساد اقتصادی» پرداخت. در ادامه بخش‌های خواندنی این بحث چالشی آمده است:

* در کشور ما فساد مالی هنوز به مرحله سرطان نرسیده و در حد زیادی قابل کنترل است. چون مسئولین جمهوری اسلامی با مردم شریفی روبرو هستند. فساد یکی از دلایل انقلاب بود ولی الان قبح آن ریخته شده است.

* در حکومت قبل دیکتاتوری مطلق بود و حتی نمی توانستیم از فساد صحبت کنیم ولی الان که تا حد زیادی به سمت دموکراسی رفته ایم، در حال چاره جویی ماجرای فساد هستیم.

* با تبلیغات و نمایش ثروت، سطح نیاز جامعه را بالا بردیم و با تورم ایجاد شده در کشور درآمد ها یک سوم شده است. بنابراین اگر قبلا با داشتن یک پیکان هم خوشحال بودیم، الان با بیشتر از آن هم حس رضایت و خوشحالی نداریم.

* فساد یک بستر مناسب فرهنگی در کشور دارد که باید با آن بستر مقابله کرد. ما سیستم تولید فساد داریم بنابراین با دستگیری آدم ها اتفاقی رخ نمی دهد. البته این محاکمه ها غلط نیست اما ریشه ها، نوع و میزان توبیخ فساد باید مجددا بررسی شود.

* اقتصاد ما رانت خوار است. در گذشته ارباب وقتی از محیط روستا به شهر آمد، دیگر با روستا کاری نداشت و مباشر او اجاره های اهالی روستا را به او می رساند. برای همین ارباب تولیدی نداشت ولی ثروتمند می شد. الان هم رانت در کرایه اتومبیل، کرایه مسکن و... است. یعنی فرد کار نمی کند و فقط از اجاره اموالش ثروتمند می شود.

* در جامعه ما قرآن مانند درختی است که به او اجازه رشد نداده ایم. مجازات قطع انگشت که در قرآن برای دزد پیش بینی شده است؛ باید به روز شده و امروز هم اجرا شود. باید مدل های قرآنی را انتقال داده و آنها را بارور کنیم. این مساله با مطالعه ۲ تا ۵ ساله دانشمندان حوزه و دانشگاه محقق می شود.

* توبیخ و مجازات های ما در مورد فساد اقتصادی به روز نیست. وقتی فساد ۲۲ میلیاردی رخ می دهد، نمی توان با زندان و جریمه مالی با آن مقابله کرد.

* در آمریکا فاصله طبقاتی بسیار زیاد است. اما هنر آمریکایی ها این است که مفاهیمی چون «رویای آمریکایی» و «سبک زندگی آمریکایی» را مثل واکسن به مردم تزریق می کنند تا همه فکر کنند در آمریکا هرکس بخواهد می تواند پیشرفت کند و هرکس پیشرفت نمی کند، خودش مقصر است.

* در آمریکا ۵۰ میلیون بیخانمان وجود دارد ولی هیچ کس به آنها نمی خندد چون فقر چیز بدی نیست. در اروپا فقر بد است ولی فقیر هم کم است. در ایران اما فقر زیاد است ولی فقیر ارزش و احترامی ندارد و مورد تمسخر و بی احترامی قرار می گیرد.

* سیستم اقتصاد ما را غربی ها طوری طراحی کرده اند که در راه هر تولیدی مانع ایجاد شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


واقعا راست گفته دمش گرم ولی کیه که گوش کنه ...
amir
واقعا حرف درستی زده فساد فقط در پول خلاصه نمیشه خیلی از کارمندان دولت معتاد هستند و این در روند خدمات رسانی تاثیر دارد ضمنا بعضی از امتیارات نیز فساد آور شده است به جای اینکه هر روز به سمت شایسته سالاری بروند یک روز میگن فرزندان فرهنگیان در الویت استخدام آموزش پرورش هستند کسی هم نیست با کدوم معیار ، با کدام قانون دین و مذهبی چنین امتیازی به این دسته میدید خیلی از فرزندان فرهنگیان با مشکلات تربیتی و اخلاقی روبه رو هستند چرا جامعه را به سمت اشرافی کردن میبرید و افراد شایسته را نامید میکنید در این چند سال فساد در قشر روحانیت هم رسوخ کرده و آنها هم به شدت طمع کار شده اند در مجلس عزای امام حسین رک و راست میگن این قدر بدید میریم منبر یه دو کلام در مورد امام حسین صحبت میکنیم اگره کمتر از این باشد نمیریم بعضیاشو دیگه نگید چه مسائلی دارن
ايراني
راست ميگي الان مشكل توليد فساد داريم . البته توليد كنندگان فساد همون برخوردكنندگان با فساد هستند . مگه نه . البته همه اينو ميدونند بغير از شيخ حافظ شيرازي كه انهم در قيد حيات نيست .
انگشت جواب نمیده بلکه باید گوش شان را برید...
United States
اره حتما مثل سابق فقط انگشت هاي افتابه دزدان را قطع ميكردند نه بهتر اينكار را نكنينم...
اگه این حکم الهی اجرا بشود خدا می داند چند بی انگشت در کشور داریم ازبس که افرادی به بیت المال کشور چنگ انداختند زیاد هست
اگر تا چندین ماه قبل از شروع اجرای مجازات قطع کردن انگشت به شدت تبلیغ و اطلاع رسانی صورت بگیره و در این مجازات هیچ استثنا و حاشیه امنی برای افرادی که پشتوانه حکومتی دارند در نظر گرفته نشه به شدت با اجرای احکام شرعی به همون شکلی که در دستورات دینی ذکر شده موافقم..
علی
Iran, Islamic Republic of
اجرای فرامین الهی تضمین کننده اقتصاد وامنیت در کشورهاست....لطفا حدود الهی درمورد دزدان (اختلاسگران به محترمانه)اجراشود
اکبر .احمدی
Iran, Islamic Republic of
با دزدان بزرگ چه باید کرد در چین با اون جمعیت زیاد در حالیکه هیچ ثروتی وذخایر ندارد وبزرگترین اقتصاد را در دنیا دارد وحتی امریکا رو از پای انداخته .اگر مسئولی اختلاس بکند حکمش اعدام هست حتی برای مبالغ خیلی اندک این طوریست که کشور رشد میکند .ریشه مفاسد اقتصادی باید خشک شود تا کشور شکوفا شود
شهاب
بنام خدا
اگر دستان دزدها قطع شود و از آقازاده ها شروع کنند انشاء الله.
آن موقع است که جامعه به سمت عدالت پیش می رود و منتظر ظهور حضرت مهدی (ع) و گرنه به فرمایش هاشمی رفسنجانی اگر ظالمان ظلم کردند نباید اعتراض کنی و فقط و فقط باید گریه کرد همین !!!!!!!!!!!!!!!!
شهاب
بنام خدا
اگر دستان دزدها قطع شود و از آقازاده ها شروع کنند انشاء الله.
آن موقع است که جامعه به سمت عدالت پیش می رود و منتظر ظهور حضرت مهدی (ع) و گرنه به فرمایش هاشمی رفسنجانی اگر ظالمان ظلم کردند نباید اعتراض کنی و فقط و فقط باید گریه کرد همین !!!!!!!!!!!!!!!!