يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - 23 Feb 2020
 
۱
با دور زدن کمیته ملی المپیک،

وزارت ورزش پروژه تعلیق را کلید زد+سند

دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۵
کد مطلب: 454499
وزارت ورزش و جوانان در اقدامی عجیب در نامه‌ای به شورای المپیک آسیا خواهان دریافت اطلاعاتی شده بود که می‌توانست آن را به‌ راحتی از کمیته ملی المپیک کشورمان کسب کند.
 به گزارش جهان به نقل از تسنیم، در فاصله 8 ماه تا المپیک 2016 ریو نه تنها فضای این روزهای ورزش ایران، المپیکی نیست بلکه شاهد اتفاقاتی هستیم که زنگ خطر را برای ورزش کشورمان به صدا درآورده است؛ اتفاقاتی که ممکن است زحمات و هزینه‌های چند سال گذشته مجموعه ورزش و ورزشکاران را یک‌شبه بر باد دهد.
 
هنوز حافظه تاریخی جامعه ورزش به یاد دارد که چند سال پیش در اثر برخی لج و لجبازی‌ها و اشتباهات چه بر سر ورزش‌مان آمد و فوتبال ایران تعلیق شد و هنوز یادمان نرفته سهم‌خواهی‌ برخی مسئولان در مواقع موفقیت ورزش ایران را. حالا در آستانه المپیک اتفاقاتی در حال رقم خوردن است که همه را نگران کرده است.
 
طبق قانون و اساسنامه تعریف و مصوب شده کمیته ملی المپیک، مسئولیت ارتباط با نهادهای بین‌المللی ورزش از فدراسیون‌های ورزشی گرفته تا شورای المپیک آسیا و کمیته بین‌المللی المپیک با این ارگان عمومی غیر دولتی (کمیته ملی المپیک ایران) است و تمام نهادها نیز با اشراف به این موضوع هر نوع گزارش، مکاتبه و پیگیری را با این ارگان که به نوعی «وزارت امور خارجه ورزش» به حساب می‌آید انجام می‌دهند.
 
این موضوع در معدود کشورهایی که در کنار کمیته ملی المپیک خود نهادی همانند وزارت ورزش و سازمان ورزش و تربیت بدنی دارند، گاهی اوقات باعث بروز حواشی و درگیری‌هایی می‌شده و می‌شود که نمونه بارز آن کشور کویت است که در همین یک ماه گذشته بسیاری از باشگاه‌ها، فدراسیون‌ها و کمیته ملی المپیک آن از سوی IOC تعلیق شد.
 
هنوز یادمان نرفته درگیری‌های زمان وزارتِ علی سعیدلو و محمد عباسی با محمد علی‌آبادی در کمیته ملی المپیک را که چه سروصدای زیادی به پا کرد و ورزش ایران را تا آستانه تعلیق، آن هم درست نزدیک به زمان اعزام کاروان ورزشی ایران به المپیک 2012 لندن برد.
 
ظاهراً اما این موارد درسی برای ما نمی‌شود و باز باید منتظر بروز تنش‌های بین‌المللی و خط و نشان‌های مسئولان جهانی ورزش باشیم  چرا که چندی پیش نامه‌ای از سوی وزارت ورزش و جوانان به مدیر امور بین‌الملل شورای المپیک آسیا ارسال شده که کاملاً خارج از چارچوب و قواعد تعریف شده ورزش است.
 
با بررسی جواب دقیق و روشنی که مخاطبِ نامه (مسئولان شورای المپیک آسیا) به این نامه داده‌اند می‌توان دریافت که آنان برخلاف ما بر حفظ نظم، سلسله مراتب و قواعد بین‌المللی تاکید دارند و حاضر نیستند به هیچ قیمتی پا بر روی اصول بگذارند.
 
متن این نامه که در تاریخ سوم آگوست 2015 (12 مرداد 94) از سوی حیدر صادقی، مدیرکل دفتر امور بین‌الملل وزارت ورزش به وینود تیواری، مدیر امور بین‌الملل شورای المپیک آسیا ارسال شده به شرح زیر است:
 
«آقای وینود عزیز، با احترام فراوان و سلامی گرم، لازم به ذکر است که وزارت ورزش و جوانان ایران تنها نهاد مسئول در این کشور در امور ورزش و جوانان است. همچنین دفتر امور بین‌الملل وزارت ورزش مسئول اطلاع‌رسانی در خصوص رویدادهای ورزشی و جوانان سرتاسر جهان است. بنابراین، با رجوع به شصت‌و‌هفتمین نشست کمیته اجرایی شورای المپیک آسیا که قرار است در تاریخ 15 سپتامبر 2015 (24 شهریور 94) در عشق‌آباد ترکمنستان برگزار شود، بی‌نهایت قدردان شما خواهیم بود اگر محبت کنید و اطلاعات لازم در مورد رویداد مزبور از جمله دستور جلسه و جدول زمانی را برای ما ارسال کنید. منتظر پاسخ شما به زودی زود هستم، لطفاً ادای احترام من را بپذیرید. ارادتمند شما، حیدر صادقی.»
 
مدیر امور بین‌الملل شورای المپیک آسیا یک روز پس از دریافت این ایمیل در تاریخ 25 شهریور 94 اینچنین پاسخ داده است:
 
" دوست عزیز، دستور جلسه نشست کمیته اجرایی شورای المپیک آسیا تنها برای اعضای این کمیته است... ما نمی‌توانیم دستور جلسه را به شخص دیگری بدهیم. اگر شما نیاز به اطلاعات بیشتری از مجمع عمومی در عشق‌آباد دارید، لطفاً مستقیماً با کمیته ملی المپیک ایران تماس بگیرید. با احترام، وینود تیواری."
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *