يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - 23 Feb 2020
 
۰

آغاز انتخاب رئیس گروه کاری ایران در WTO

دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۸
کد مطلب: 453250
معاون وزیر صنعت از انجام مطالعات برای انتخاب رئیس گروه کاری ایران در الحاق به سازمان جهانی تجارت خبرداد و گفت: ایران هم علاقه‌مند است که کشوری مثل سوئیس ریاست این گروه کاری را بپذیرد.
به گزارش جهان، ولی‌اله افخمی‌راد در گفتگو با مهر در خصوص آخرین مراحل عضویت ایران در سازمان جهانی تجارت گفت: علیرغم چراغ سبزی که سازمان جهانی تجارت برای پذیرش عضویت ایران نشان داده اما هنوز رئیس گروه کاری ایران برای الحاق تعیین نشده است. اگرچه در گذشته تمایلی از سوی سوئیس اعلام شده است که این کشور، مسئولیت گروه کاری ایران را بپذیرد ولی هنوز انتخابی به صورت قطعی صورت نگرفته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگر رئیس گروه کاری ایران در الحاق به سازمان جهانی تجارت مشخص شود، کار آغاز می شود. بر این اساس؛ از طریق وزارت امور خارجه، پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم و در ملاقات‌هایی که با وزرای کشورهای مختلف اعم از وزرای امور خارجه و یا اقتصادی، این مطلب را با آنها در میان می‌گذاریم و آنها نیز علاقمندی خود را پنهان نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: بسیاری از کشورها تمایل دارند که ایران به عضویت سازمان جهانی تجارت در بیاید، چراکه واقعیت این است اگر ایران عضو سازمان تجارت جهانی شده و عضویتش پذیرفته شود، شرایط خیلی بهتر می‌شود و امکان اینکه دوباره محدودیت‌هایی را برای تجارت ایران در صحنه‌های بین المللی فراهم کنند، از کشورهای مختلف سلب می‌شود و به راحتی نمی توانند محدودیت به‌وجود آورند، ضمن اینکه شفافیت در نظام اقتصادی ایران به‌وجود می‌آید و امکان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران تسهیل خواهد شد.

به گفته افخمی‌راد، سازمان توسعه تجارت ایران از پذیرش ریاست گروه کاری ایران از سوی آن دسته از کشورهایی که رعایت بی طرفی را در مقابل ایران در مجامع بین‌المللی داشته و یا در وضع تحریم‌ها نقشی نداشته‌اند، استقبال می‌کند. بر این اساس، مطالعات گسترده‌ای صورت گرفته که براساس آن، دنبال کرده ایم که چه کشورهایی در گروه‌های کاری کشورهای عضو سازمان جهانی تجارت(wto) حضور یافته اند، ضمن اینکه کشورهایی که در ده سال گذشته به عضویت این سازمان درآمده‌اند نیز مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند تا مشخص شود چه کشورهایی تمایل داشته‌اند در گروه کاری حضور یابند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: طبیعتا ایران از کشوری همچون سوئیس برای پذیرش ریاست گروه کاری ایران استقبال می‌کند.

وی همچنین در خصوص احتمال وتوی پرونده عضویت ایران در سازمان جهانی تجارت از سوی کشورهایی همچون آمریکا خاطرنشان کرد: سال ۸۳ که عضویت ناظر ایران پذیرفته شد، این عضویت مورد توافق و تائید همه کشورهای عضو از جمله آمریکا قرار گرفت و بنابراین تصور نمی‌رود که در شرایط فعلی، این کشور مجدد پرونده ایران را وتو کند، البته ما هم باید خود را آماده کنیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *