پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - 17 Oct 2019
 
۰

وزیر راه: آزادراه شمال کج متولد شد

يکشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۱
کد مطلب: 445615
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه با راه اندازی بورس مسکن موافق نیستیم، گفت: آزادراه تهران-شمال، کج متولد شده است، ضمن اینکه ما پروژه‌های بی‌معنی را در بخش بین‌المللی مطرح نمی‌کنیم.
به گزارش جهان به نقل از مهر، عباس آخوندی در نشستی خبری در پاسخ به پرسش مهر در خصوص اینکه آیا با تشکیل بورس مسکن موافق هستید یا خیر؟ گفت: مسکن کالای استانداردی نیست که برای آن بورس تشکیل شود، زیرا بورس را برای کالای استاندارد تشکیل می‌دهد.

وی افزود: موضوعی که در بورس کالا مطرح شده بود، این بود که ساختمان‌های عمومی و دولتی مانند ساختمان‌های بانک‌ها در بورس کالا عرضه شود و در واقع یک بازار حراجی شکل بگیرد تا خرید و فروش‌ها به صورت شفاف انجام شود، بنابراین راه‌اندازی بورس مسکن به این شیوه که مطرح شده است، نه در ایران و نه در هیچ کجای دنیا قابل اجرا نیست.

آخوندی در پاسخ به پرسش دیگر مهر در مورد وضعیت بنادر با گروه سرمایه‌گذار خارجی و امکان رقابت با سایر بنادر منطقه خلیج‌فارس، اظهار داشت: یکی از محورهای اصلی ما کار در حوزه سواحل مکران یا خلیج فارس است که تمرکز جدیدی را در این بخش داریم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه امکانات اقتصادی فوق‌العاده‌ای را در این مناطق داریم اما تاکنون استفاده نشده است، گفت: جمعیت در هر کیلومتر مربع در این بخش به طور میانگین ۵.۵ نفر است در حالی که میانگین کشوری بالای ۲۲ نفر در هر کیلومتر مربع است، بنابراین می توانیم اقدامات گسترده ای را در این سطح داشته باشیم و چهار شهر جدید را هم برای سواحل جنوبی تعریف کرده‌ایم.

آخوندی با اشاره به اینکه فصل جدیدی از نظم و امنیت منطقه‌ای و جهانی با توافق ایران و گروه ۱+۵ شروع خواهد شد، گفت: پس از سال‌ها کشمکش جهان وضعیت ایران را پذیرفت و به قدرت منطقه‌ای ایران را ایمان آورد و الان با تفاهم بیشتر، نظم نوینی را در منطقه آغاز می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در این نظم، احترام متقابل و پذیرش حقوق ملت‌ها، پایه و اساس کار خواهد بود، اظهار داشت: ما به عنوان یک قدرت منطقه‌ای به حقوق ملت خود آگاه هستیم و مسئولیت‌های ما برای ملت در جهت عمران و آبادانی مردم و ایجاد صلح و امنیت در کل منطقه و جهان است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ایجاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری خارجی در انواع بخش‌های حمل و نقل و مسکن، افزود: ۱۲۱ پروژه سرمایه‌گذاری در انواع بخش‌های ریلی، جاده‌ای، هوایی، دریایی، توسعه شهری، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، صنایع بندری و صنایع فرودگاهی عرضه می‌شود که این پروژه‌ها معادل حدود ۲۵ میلیارد یورو است.

آخوندی با اشاره به اینکه مبنای اصلی کار ما، مشارکت بخش عمومی و بخش خصوصی است، بیان کرد: برای این کار چند روش شامل سیستم‌های BOT، BLP، سیستم‌های اجاره و اجاره به شرط تملیک است.

وی با اشاره به اینکه پروژه‌‌های BOT مانند ساخت آزادراه‌ها و ترمینال‌ها را می‌توانیم در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهیم، افزود: در BLP سازنده تاسیساتی را می‌سازد و بعد آن را دولت از سازنده اجاره می‌کند و به صورت اجاره به شرط تملیک، سرمایه گذاری سازنده، مستهلک می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از سیستم اجاره به شرط تملیک در خرید هواپیما و نوسازی ناوگان حمل و نقل استفاده می شود، گفت: در این روش یک شرکت در ایران تاسیس می‌شود و هواپیما از سازنده خریداری شده و از طریق این شرکت به صورت اجاره به شرط تملیک در اختیار ایرلاین‌ها قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه ۳۵ پروژه شهری در حوزه های مختلف مجتمع مسکونی و مترو معرفی کردیم، افزود: در احداث فرودگاه امام خمینی (ره) سه پروژه، در ساخت زیربناهای کشور شش پروژه ریلی و پنج پروژه آزادراهی در فرودگاه‌ها، ۲۳ پروژه برای ساخت ترمینال در استان های مختلف، در بخش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سه پروژه، در حوزه بنادر و دریانوردی ۲۲ پروژه در ساخت بنادر و پس کرانه‌ها، در حوزه راه‌آهن ۱۵ پروژه ریلی، در حوزه عمران و بهسازی شهری سه پروژه بزرگ، در حوزه توسعه شهرهای موجود سه پروژه و در حوزه بازسازی ساختاری شرکت ایران‌ایر سه پروژه طراحی شده است که آن را به سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی معرفی می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه در خصوص مذاکره با شرکت بوئینگ، اظهار داشت: ما برآورد کشور را از نیاز به هواپیما به شرکت‌های ایرباس و بوئینگ ارائه کرده ایم. همچنین برای ورود هواپیماهایی با برد کوتاه هم با سایر شرکت‌ها مذاکراتی داشته ایم.

وی با اشاره به اینکه در صنعت هوانوردی به هیچ وجه مشمول تحریم نخواهیم بود و می توانیم از این تحریم کنونی خارج شویم، گفت: در این خصوص مذاکراتی هم با شرکت‌های سازنده هواپیما انجام شده است.

آخوندی با اشاره به اینکه بسته‌ای را با برخی شرکت‌های هواپیمایی بزرگ خارجی مطرح کردیم تا هواپیما را به صورت اجاره به شرط تملیک وارد کشور کنیم، افزود: شرکتی که در ایران تاسیس می‌شود می‌تواند هواپیماها را خریداری کرده و در اختیار شرکت‌های ایرانی قرار دهد تا به این وسیله ناوگان را نوسازی کنیم.

وی در خصوص ورود هواپیمای روسی سوخو به کشور و مذاکرات با کشور روسیه گفت: هنوز چنین هواپیمایی از سازمان هواپیمایی کشوری مجوز پرواز نگرفته است و ما هنوز خریدی را انجام نداده ایم اما در آینده آن را بررسی می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص اینکه آیا در پروژه‌های سرمایه گذاری مطرح شده ساخت آزادراه تهران - شمال هم به سرمایه‌گذاران خارجی پیشنهاد داده می شود یا خیر؟ گفت: آزادراه تهران – شمال، کج متولد شده است و پروژه هایی که این چنین باشند، چندین دولت را به خود مشغول می‌کنند و ما هم به دنبال این نیستیم که پروژه های بی معنی را در صحنه های بین المللی مطرح کنیم.

آخوندی در خصوص افزایش تسهیلات خرید مسکن، گفت: ما برای افزایش رقم تسهیلات با دو مشکل مواجه هستیم؛ اول اینکه بانک‌های ایران امکان وام دهی محدودی دارند و دوم اینکه قدرت بازپرداخت تسهیلات توسط دریافت کنندگان کم است اما می بینیم که به تدریج یخ‌ها در حال آب شدن است و ما در ریل پس انداز درست و دریافت تسهیلات قرار می گیریم.

وی در مورد بدهی ایرلاین ها به شرکت فرودگاه ها گفت: معتقدم که باید هر نوع کسب و کاری را بر مبنای شفافیت و تعهد انجام دهیم؛ بنابراین اینکه یک ایرلاین هزینه خود را به هزینه‌های عمومی تحمیل کند، کسب و کار پایداری نیست و ما حمایت نمی‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص ساخت بندر خشک هم گفت: پنج بندر را در دست اقدام داریم و آئین نامه آن در شورای عالی ترابری تعریف شده است که نخستین بندر خشک در منطقه آپرین طراحی شده و ساخته می شود.

وی درباره نوسازی ناوگان جاده ای اظهارداشت: ۱۲۲ هزار کامیون با عمر بالای ۲۵ سال در کشور داریم که مصرف انرژی آنها دو برابر کامیون های نسل جدید است. بنابراین در پروژه های پیشنهادی سرمایه گذاری، یکی از حوزه های جذاب برای سرمایه گذاران خارجی، نوسازی ناوگان های مختلف است.

آخوندی در خصوص حمایت از سرمایه گذاران خارجی در بخش هوانوردی، گفت: یکی از موضوعات مهم این است که شرکت هایی که قصد دارند تا عملیات هوانوردی در کشور داشته باشند، یک حداقل سرمایه گذاری را تعریف شده که باید رعایت کنند. همچنین شرکت‌های بین‌المللی که در ایران یک پایگاه ایجاد کنند، از دولت امکانات دریافت می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در دنیا ایرلاین‌ها کمتر هواپیماهای ملکی دارند، گفت: معمولا نوسازی ناوگان در ایرلاین ها از طریق اجاره به شرط تملیک انجام می شود.

وی در خصوص مشکلات قانونی حقوق سرمایه گذاران درایران اظهار داشت: فکر می کنم ما کمتر مشکل قانون داریم، بلکه مشکل ما اراده و نحوه نگاه به سرمایه گذاران است و بیشتر نگاه اقتصاد سیاسی بر این موضوع حاکم است.

وی ادامه داد: ما مصمم هستیم با حفظ استقلال و نگاه به اقتصاد مقاومتی بتوانیم یک تعامل سازنده و برد – برد با جهان داشته باشیم.

آخوندی با تاکید بر اینکه مشکل ما در حوزه بانکی، ضعف قدرت تسهیلات دهی بانک‌ها است، گفت: برای ایران‌ایر نوسازی ناوگان قرار دارد که مذاکراتی هم در این خصوص انجام شده است. همچنین شرکت ایران‌ایر یک سیستم قویِ تعمیر و نگهداری هواپیما را دارد که می‌تواند به عنوان یک پایگاه عمل کند.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه اندازه بسیاری از پروژه‌هایی که تعریف شده بسیار بزرگ است و می تواند در اقتصاد بین‌الملل انجام شود، افزود: ساخت و ساز در کشور باید با مکان‌یابی انجام شود و اینکه ۱۵۰ هزار واحد را در منطقه‌ای بسازیم که تقاضایی برای آن وجود ندارد، هنر نیست.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *