جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ - 22 Nov 2019
 
۲

دریافت عوارض از آزادرا‌ه‌ جنجالی بدون ‌اطلاع‌!

شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۵
کد مطلب: 436329
‌در حالی که هنوز عملیات تکمیلی قطعه ۴ آزادراه تهران-شمال ادامه دارد و مسیر تکمیل نشده است، وزارت راه و بنیاد به عنوان شرکای این پروژه، بدون اطلاع‌رسانی رسمی از طریق رسانه‌های گروهی، عوارض از خودروهای عبوری دریافت می‌کنند.
به گزارش جهان به نقل از فارس، قطعه چهار آزاد‌راه تهران - شمال حدفاصل سه راهى دشت نظیر مرزن‌آباد - چالوس به طول حدود ۲۰ کیلومتر است؛ مسیر دارای دو خط رفت و دو خط برگشت است و در قسمت‌های فراز یک خط کندرو به مسیر اضافه می‌شود.

اجرای این قطعه از سال ۱۳۷۵ آغاز شد و در دولت دهم ابتدا با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی به بهره‌برداری رسید و سپس به تدریج در حال تکمیل است.

قرار بود این مسیر برای عید فطر امسال باز شود اما به دلیل عدم تکمیل ۱۰۰ درصدی آن، به صورت دست و پا شکسته و در سایه اختلاف نظر و تعدد سلیقه مسئولان، چند روزی ‌بسته و بازگشایی شد. (متن کامل توضیحات در این‌باره را از اینجا بخوانید).

این مسیر آزادراهی‌ در اواخر دولت دهم افتتاح نیمه‌کاره شد، اما با روی کار آمدن دولت یازدهم، این مسیر باز بسته شد تا به ادعای دولتمردان، عملیات تکمیلی روی این قطعه آزادراه تهران-شمال اجرا شده و سپس به بهره‌برداری برسد‌.

به هر حال ظاهراً پس از تعطیلات عید سعید فطر امسال این قطعه به صورت ۲۴ ساعته بازگشایی شده است،اما با وجود عدم تکمیل ۱۰۰ درصدی آن و بدون اطلاع‌رسانی رسمی، در حال حاضر بابت عبور خودروها‌ رقمی به عنوان عوارضی از مسافران دریافت می‌شود.

‌در حال حاضر ابلاغیه رسمی و قانونی، برای اخذ عوارضی در قطعه چهار آزادراه تهران ـ شمال منتشر نشده است ‌اما بر اساس تفاهمنامه بین بنیاد مستضعفان و وزارت راه و شهرسازی دریافت عوارض اجرایی شده است.

البته ‌شنیده‌ها حاکی از اختلاف نظر مسئولان وزارت راه و شهرسازی و بنیاد، به عنوان شرکای پروژه در تعیین نرخ عوارضی این قطعه آزادراه تهران-شمال دارد.

به تازگی و از ۳ روز پیش ارقامی بابت عوارض عبور از آزادراه مرزن‌آباد-چالوس دریافت می‌شود؛ مبلغ عوارضی تردد هر دستگاه خودرو سواری ۳۰ هزار ریال و برای وانت و مینی‌بوس‌ رقم ۶۰ هزار ریال و برای اتوبوس رقم ۹۰ هزار تعیین شده است؛ جریمه پرداخت نشدن عوارض نیز ۲۰۰ هزار ریال ‌است.

نکته قابل توجه عدم اطلاع‌رسانی رسمی و دقیق بابت دریافت عوارض از ‌قطعه چهارم آزادراه پرحاشیه تهران-شمال است؛ ظاهراً حاشیه قصد ندارد سایه خود را از سر این آزادراه پُر‌ قصه بردارد.

خبرگزاری فارس‌ منتظر ارائه توضیحات مسئولان در این‌باره است.

انتهای پیام/م
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *