سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 4 Aug 2020
 
۱
۹
سه حلقه مفقوده در بحران‌های طبیعی؛

سیلی که سرعتش از اخبار هواشناسی بیشتر است!/ نوشدارو پس از مرگ سهراب

لزوم تعیین سخنگو برای حوادث غیرمترقبه
سه شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۶
کد مطلب: 434416
پر بیراه نیست که اهالی رسانه و مردم انتظار داشته باشند در چنین شرایطی، تمامی مسئولان درگیر حادثه، یک نفر را به عنوان سخنگو انتخاب کنند تا همه اخبار تنها و تنها از سوی همان فرد با رسانه ها و افکار عمومی در میان گذاشته شود تا از تشتت اخبار حاشیه‌ای و سردرگمی مردم حادثه دیده جلوگیری گردد.
سیلی که سرعتش از اخبار هواشناسی بیشتر است!/ نوشدارو پس از مرگ سهراب
گروه جامعه جهان نيوز: در حالی که قریب به دو روز از طوفان و سیل شدید در برخی از شهرهای کشور می‌گذرد، همچنان اخبار ضد و نقیضی از میزان خسارت‌های برجامانده و تعداد مجروحین و زخمی‌ها مخابره می‌گردد و بر اساس گزارش‌های واصله بر آمار تلفات این بلای طبیعی افزوده می شود.

اینکه حوادثی از قبیل سیل، زلزله، طوفان، صاعقه و ... طبیعی است و به واسطه تغییرات زیست محیطی برای هر کشوری ممکن است رخ دهد شکی نیست اما چه غفلت هایی صورت می گیرد که یک حادثه طبیعی با چنین آماری از مرگ و میر روبرو می شود.

سازمان هواشناسی متهم ردیف اول؛

تجربه ثابت کرده در چنین حوادثی، سازمان هواشناسی متهم ردیف اول است و در نخستین گام انگشت اتهامات به سوی این سازمان نشانه می رود که چرا وقوع این حوادث از قبل پیش بینی نشده بود.

منتقدان سازمان هواشناسی در این باره می نویسند: «سازمانی که مسئولیت اعلام بدی و خوبی و درجه هوا و ... را برعهده دارد مطمئنا باید این پدیده طبیعی را نیز به خوبی پیش بینی کند. خسارت های زیادی که به استان های تهران و البرز و مازندران وارد می آید را چه کسی عهده دار خواهد بود؟ درست همین چند ماه پیش بود که مجلس شورای اسلامی تمامی مسئولان سازمان هواشناسی را دعوت کرد تا علت ناموفق بودن خود را در امر اطلاع رسانی طوفان هایی که تهران را در آغوش می گیرد، عنوان کنند.»

هواشناسی: مشکل از پیش بینی نیست؛ اطلاع رسانی ضعف دارد

اما محمد اصغری کارشناس هواشناسی صبح امروز و در برنامه زنده رادیویی مدعی شد که کارشناسان این سازمان و حتی خود او در برنامه های مختلف وقوع این طوفان های اخیر را پیش بینی کرده بودند اما با این وجود، ضعف در اطلاع رسانی عامل اصلی عمق گرفتن فاجعه چند روز گذشته بود.

به گفته اصغری می‌بایست مکانیزمی طراحی شود که بلافاصله پس از پیش بینی سازمان هواشناسی در چنین شرایطی، تمامی نهادهای ذیربط از جمله هلال احمر و آتش نشانی و اورژانش و پلیس و شهرداری‌ها و ... برای خدمت رسانی به مردم و کاهش عمق فاجعه به خط شوند.

آیا همه تقصیرها به گردن سازمان هواشناسی است؟!

اگر فرض را بر عدم اطلاع رسانی صحیح و یا حتی ضعف در پیش بینی از سوی سازمان هواشناسی قرار دهیم، این سوال مطرح می شود که آیا سایر نهادهای مسئول در حین وقوع حادثه و پس از آن توانستند به خوبی به مدیریت بحران تن دهند و از پسِ آن برآیند؟!

آمارهای ضد و نقیض، اخبار متفرقه، مصاحبه متعد مقامات مسئول و ... از جمله آسیب هایی است که متاسفانه در چنین شرایطی گریبان مسئولان ذیربط را می گیرد.

لزوم تعیین سخنگو برای حوادث غیر مترقبه

نماینده هلال احمر یک گزارش مجزا از میزان خسارت و آمار کشته ها و مجروحین می دهد و فرمانده پلیس راه و مسئولین آتش نشانی و ... گزارش متفاوتی دیگر و همین ضد و نقیض بودن اخبار است که بیش از هر چیز التهاب را به جامعه تزریق می کند و شاید یک حادثه کوچک که با کمی مدیریت می توانست آثار روانی کمتری بر جامع باقی بگذارد، با یک سوء مدیریت و یا هجمه مدیریتی به یک بحران اجتماعی تبدیل می شود!

پر بیراه نیست که اهالی رسانه و مردم انتظار داشته باشند در چنین شرایطی، تمامی مسئولان درگیر حادثه، یک نفر را به عنوان سخنگو انتخاب کنند تا همه اخبار تنها و تنها از سوی همان فرد با رسانه ها و افکار عمومی در میان گذاشته شود تا از تشتت اخبار حاشیه‌ای و سردرگمی مردم حادثه دیده جلوگیری گردد.

ضرورت پیوند سازمان هواشناسی با سایر سازمان‌ها درگیر/ سطح و درجه هشدارها یکسان است!

از سوی دیگر به نظر می رسد که سازمان های درگیر با حوادث اینچنینی بیش از پیش باید با یکدیگر هماهنگ باشند و در راس آنها باید سازمان هواشناسی قرار گیرد.

به عبارت دیگر این «هواشناسی» است که باید پیش بینی حوادث و درجه بندی آن می تواند سطح هشدار را طبقه بندی و به سازمان های مرتبط و رسانه ها ارجاع دهد؛ اما نکته حائز اهمیت در این بین سرعت عمل است. سرعتی که متاسفانه حلقه مفقوده چنین حادثه هایی تا کنون بوده و بارها و بارها شاهد بوده ایم که هواشناسی پس از وقوع سانحه مدعی شده که پیش بینی این حادثه را کرده بود، اما به دلیل عدم سرعت مناسب در ایجاد هماهنگی و اطلاع رسانی ناصواب بین اهالی رسانه و جامعه، بار تخریب آنها بیش از حدِ قابل پیش بینی بوده است.

در پایان بار دیگر تاکید می گردد که تنها «اندکی مدیریت» می تواند در برابر موجی از سوانح طبیعی بایستد به شرط آنکه سه حلقه مدیریت، اطلاع رسانی و هماهنگی با چاشنی سرعت عمل بتوانند در کنار یکدیگر به ایفای نقش بپردازند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


بهترین کار ادغام سازمن هواشناسی با سازمان هواپیمایی و یا محیط زیست جهت یکپارچه سازی امور هوانوردی و محیط زیست و جلوگیری از موازی کاری است
شمسايي
اطلاع رساني در كشور ما به موقع انجام نمي شود
من يكي از مسافريني بودم كه در جاده چالوس از ساعت 1.30تا 6 صبح روز بعد گرفتار بودم راديو را هم داشتم اما هيچ خبر رساني جدي كه موجب تصميم درست بشود را دريافت نكردم
شايد همان سه ساعت اول كه هنوز به چالوس نرسيده بودم خبر مهمي را دريافت مي كردم وارد جاده نمي شدم براي همين عده بيشماري شايد از سفر انصراف مي دادنند واين كنترل جاده را براي نيروهاي امدادي و راهداري راحتتر مي كرد
علی
جوری می نویسید که دیگر جائی برای مقدرات خدا باقی نمی ماند. اگر برای 10 خود را آماده کنیم و بخواهد واقعه ای اتفاق بیفتد خدا وند 11 را خواهد فرستاد همینطور .......
بنظر من مقصر سازمان ليگ است !!!!!!!!!!
وزیر کشور انگلیس درس خوانده چرا لاپوشانی میکند و پاسخگو نیست؟
شاهدان و بیمارستانها دهها کشته گزارش کردند!
بی عرضه ها در همه عرصه ها....
حسین
Iran, Islamic Republic of
یک نفری آب داخل شیر می کرد و می فروخت. آب ها جمع شدند و سیل شدند و خانه و کاشانه و خودش را بردند.
مازندرانی
به نظر بنده نیاز به اطلاع رسانی نیست اگر سازمان جنگلها دلش بحال قطع درختان در جنگل بسوزه اصلا سیلی اتفاق نمی افتد .بنده یک کوهنوردم با بروید ودر داخل جنگل وببنید چه به روز این جنگلها آورده اند .وقتی باران میاد براحتی سرازیر میشود چون درختی سر راه نیست
رضا
Romania
اتفاقا سازمان هواشناسی وظیفه خود را که صدور اطلاعیه و اخطاریه بوده به نحو احسنت انجام داده -- حالا اگه مردم توجهی ندارن یا مسئولین مدیریت بحران وغیره آمادگی نداشتن یا وظایف خود را انجام ندادن تقصیر هواشناسی نیست
رضا
Romania
هواشناسی وظیفه دارد که پیش بینی ها را به مراکز ذی صلاح مانند مدیریت بحران وصدا سیما و ..... بفرستد این نهادها وظیفه دارند به مردم اطلاع رسانی کنند ولی متاسفانه در این گونه مسائل دیواری کوتاه تر از هواشناسی پیدا نمی کنند