يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - 5 Apr 2020
 
۱۰
۳۷
ایزدی:

"توافق بدون امضا" وضعیت ما را بدتر می‌کند

شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۲
کد مطلب: 431370
عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان گفت: این سناریو که توافق صورت گیرد، بدون اینکه امضا شود، وضعیت ما را بدتر می‌کند چراکه در این حالت ایران تعهدات خود را اجرا می‌کند بدون اینکه طرف مقابل توافقی امضا کرده باشد.
"توافق بدون امضا" وضعیت ما را بدتر می‌کند
به گزارش جهان،‌ فؤاد ایزدی استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران نظام و تاکید مجدد بر خطوط قرمز اظهار داشت: کشورهایی که در حوزه‌هایی با هم اختلاف نظر و درگیری دارند، مذاکره می‌کنند و وقتی تاریخ مذاکرات بین‌المللی در دهه‌های گذشته را مطالعه می‌کنیم، می‌بینیم که کشورها برای خود خط قرمز دارند، یعنی هر کشور‌ی تا آن نقطه آمادگی دارد که انعطاف داشته باشد و بیشتر از آن برایش نمی‌صرفد.

وی ادامه داد: خط قرمز تنها برای مذاکرات بین‌المللی نیست؛ در زندگی روزمره هم این مسئله را می‌بینید. وقتی به فروشگاهی‌ می‌روید یک جنس تا یک حدی برای شما ارزش دارد، یک خط قرمزی دارد و اگر قیمت آن جنس از آن حد قرمز بالاتر باشد، آن را نمی‌خرید لذا خط قرمز موضوع معمولی است که هم در مذاکرات بین‌المللی و هم در زندگی معمولی افراد وجود دارد.

** آژانس تایید کرده که ایران هیچ‌گاه در حوزه هسته‌ای تخلفی ندارد

این استاد دانشگاه در ادامه سخنان خود تصریح کرد: ما براساس معاهده‌ ان‌پی‌تی که ان را امضا کرده‌ایم، کار خلافی در حوزه هسته‌ای انجام ندادیم. این اصل را هم آژانس انرژی اتمی در هر گزارشی که منتشر کرده، مورد تایید قرار داده و گفته که ایران عدول از سیستم معمول نداشته است، یعنی آژانس نگفته که شما فلان مقدار اورانیوم را برای ساخت سلاح استفاده کردید. لذا این شرایط ما بود اما به خاطر مشکلات و اقدامات طرف مقابل و تحریم‌هایی که طرف مقابل علیه ما وضع کرده، نظام جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت، در موضوع هسته‌ای انعطاف داشته باشد تا این تحریم‌ها را از سر باز کند.

** با اینکه خلافی نکردیم، حاضریم محدودیت‌ بپذیریم تا تحریم‌ها لغو شود

ایزدی با تاکید براینکه این موضوع تصمیم نظام بوده است، گفت: با اینکه خلافی نکردیم، حاضریم محدودیت‌هایی را بپذیریم تا این تحریم‌ها لغو شود منتها باید توجه شود که در این مذاکرات هدف برداشته شدن تحریم‌های غیرقانونی است. یعنی اگر قرار باشد، ما محدودیت‌هایی را بپذیریم اما تحریم‌ها لغو نشود، اصل ماجرا زیر سوال می‌رود چراکه اگر قرار باشد، تحریم‌ها لغو نشود، پس چرا ما مذاکره می‌کنیم؟

وی تاکید کرد: پس خط قرمز ما این است که در انتهای این مذاکرات تحریم‌ها لغو شود لذا از این جهت یکی از خطوط قرمزی که مطرح شده، این است که این تحریم‌های مالی، بانکی و اقتصادی در روز امضای توافق لغو شود. این حداقل درخواستی است که کشورمان ارائه داده است. اگر این اتفاق نیفتد و به این خط قرمز توجه نشود انگار نه انگار مذاکره کردیم و این مذاکره در عمل هیچ سودی برای ما نداشته است.

عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان در مورد طراحی غرب در این موضوع گفت: طراحی طرف مقابل این است که از یک طرف تا حدی که بتواند، فعالیت هسته‌ای ایران را در حد یک کاریکاتور نگه دارد تا عملا به درد ایران نخورد و در حوزه تحریم‌ها هم می‌خواهد، تحریم‌های اصلی را سر جای خود نگه دارد و لغو نکند. بنابراین تیم مذاکره کننده باید هوشمندی داشته باشد و دقیقا برعکس این عمل کند.

** محدودیت‌ها نباید ما را از چاله فعلی به چاه بیندازند

" تیم مذاکره کننده باید تمام سعی خود را داشته باشد تا در حوزه هسته‌ای کمتر امتیاز بدهد و برنامه هسته‌ای کشور سرجای خود باقی بماند. در زمینه تحقیق و توسعه هم محدودیتی را نپذیرد و یا محدودیتی وضع نشود که از حالت فعلی که در چاله افتادیم، درآمده و در چاه بیفتیم مثلا تحت عنوان بازرسی، سایت‌های نظامی را بازرسی و به اطلاعات نظامی ما دسترسی پیدا کنند".

ایزدی افزود: وقتی به خطوط قرمز نگاه می‌کنیم، مشخص است که این خطوط به حداقل‌ها توجه کرده و زیاده‌خواهی نکردیم و چیزی خلاف منطق نگفتیم. گفتیم اگر قرار است محدودیت‌های گسترده اعمال کنیم، تحریم‌ها باید لغو شود اما طرف مقابل فعلا این سیستم را نپذیرفته چراکه مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره آنچه نباید اتفاق بیفتد، تصریح کرد: طرف مقابل نباید اجازه پیدا کند، خطوط قرمز ما را در عمل نقض کند و متن توافق را به گونه‌ای بنویسد که گویا خطوط قرمز نقض نشده است. در چند روز گذشته اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه طرف مقابل در حوزه تحریم‌ها در روز امضا حرکتی از خود نشان می‌دهد.

** سناریو توافق بدون امضا وضعیت ما را بدتر می‌کند

این استاد دانشگاه افزود: ظاهر این خبر این است که نظر و خط قرمز جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گرفته و روز امضا در حوزه تحریم‌ها اتفاقی می‌افتد. منتها این داستان یک پیش‌ زمینه‌ای پیدا کرده و آن این است که توافقی صورت می‌گیرد، بدون اینکه امضا شود بعد ایران موظف می‌شود به تعهدات خود عمل کند و بعد آژانس راستی‌آزمایی کند و زمانی که ایران به تعهدات خود عمل و آژانس راستی‌آزمایی کرد، آن زمان امضای متن صورت می‌گیرد و آن زمان برای تحریم‌ها اتفاقی خواهد افتاد.

ایزدی تاکید کرد: در واقع این حالت وضعیت ما را بدتر می‌کند. در حالت قبل توافق را امضا می‌کردند و بعد ما اجرا می‌کردیم. در این حالت ایران اجرا می‌کند بدون اینکه طرف مقابل توافقی امضا کرده باشد پس فقط در ظاهر به خط قرمز ایران توجه شده اما در عمل وضیعت نسبت به قبل بدتر شده است.

** ایران خواهان لغو قانون تحریم‌ها است نه لغو اجرا؛ لغو اجرا یعنی تعلیق

وی در ادامه گفت: همچنین در استفاده از کلمات باید دقت شود. مثلا ما خواهان لغو تحریم هستیم. این لغو تحریم مشخص است که چیست. قانون تحریم باید لغو شود. اما متاسفانه ما می‌شنویم که برخی دوستان می‌گویند، لغو اجرا را خواهیم داشت. در واقع لغو اجرا یعنی تعلیق اما به جای اینکه از تعلیق استفاده کنند، از کلمه "لغو اجرا" استفاده می‌کنند که یک کلمه لغو در آن است. لذا خطوط قرمز نباید لوث شده و با بازی با کلمات و طراحی‌های عجیب و غریب ظاهرسازی شود که به خطوط قرمز توجه شده اما در عمل توجه نشده و حتی عقب‌گرد هم بکنیم.

عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان با بیان اینکه این موضوع نیازمند هوشمندی تیم مذاکره کننده و مراقبت در برابر حقه‌بازی‌های طرف آمریکایی و دبه درآوردن‌هایی است که در این دو سال داشتند، تصریح کرد: گفته می‌شود که ایران باید به تعهدات خود عمل کند و آژانس انرژی اتمی اجرای تعهدات ایران را راستی‌آزمایی کند. درحالی که نسبت به راستی آزمایی آژانس هیچ تصضمینی وجود ندارد و تجربه‌ای که از آژانس داریم، بسیار بد بوده است.

ایزدی با طرح این سؤال که چرا لغو تحریم‌ها اهمیت دارد و تعلیق به درد ما نمی‌خورد؟ گفت: اگر خواهان لغو تحریم‌ها هستیم به این دلیل است که اوباما چند ماه دیگر بیشتر رئیس جمهور آمریکا نیست؛ اگر لغو تحریم‌ها مطرح نشود، در بهترین وضعیت اوباما تحریم‌های علیه ایران را چند ماه تعلیق می‌کند و رئیس جمهور بعدی اگر جمهوری‌خواه باشد که رسما اعلام کردند، این روند مذاکراتی با ایران را قبول نداریم و زیر میز میزنیم و ایران هر توافقی کند با اوباما کرده و اگر اوباما نباشد این توافق معنایی ندارند. در مجموعه دموکرات‌ها هم خانم کلینتون که گزینه اصلی دموکرات‌ها برای ریاست‌جمهوری است، چند روز در پیش سخنرانی خود گفته ایران دشمن سنتی ما است.

** خطوط قرمز ایران نباید دور زده شود

وی اضافه کرد: بنابراین به دلیل وضعیت طرف مقابل است که باید به خطوط قرمز توجه شود و همانطور هم که گفته شد خطوط قرمز امر غیرمعمولی نیست و همه افراد در زندگی با خطوط قرمز مواجه‌ هستند. اما باید دقت شود که خطوط قرمز مورد توجه قرار گیرد و دور زده نشود. ان شاءالله تیم مذاکره کننده این توانمندای را دارد که به طرف مقابل اجازه ندهد، خطوط قرمز ما را دور بزند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: طرف مقابل باید به این درک برسد که اگر بخواهد خطوط قرمز ما را که حداقل‌ها است، نقض کند، تیم مذاکره کننده آمادگی دارد از پای میز مذاکره بلند شود و عدم توافق هم یک گزینه برای ما است. چراکه توافق نداشتن بهتر از توافق بد است لذا باید این تصور در ذهن طرف مقابل ایجاد شود.

ایزدی برهمین اساس گفت: هدف تیم مذاکره کننده باید این باشد که طرف مقابل بفهمد اگر این خطوط قرمز حداقلی را رعایت نکند، مذاکرات شکست می‌خورد. افکار عمومی دنیا نیز متوجه هستند که ایران حاضر بود پای میز مذاکره امتیازات گسترده بدهد، اما طرف مقابل حاضر نبود در ازای این امتیازات گسترده تحریم‌ها را لغو کند.

** اذعان معاون کری به فروپاشی تحریم‌ها در صورت عدم توافق

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: معاون کری چند روز پیش گفت اگر توافقی نشود، تحریم‌ها فرومی‌پاشد همچنین ۱۵۰ نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به اوباما، فروپاشی تحریم‌ها را مطرح کردند لذا نیابد از عدم توافق بترسیم بلکه باید از این بترسیم که خطوط قرمز دور بخورد و با کلمات بازی شود و طراحی طرف مقابل را به درستی درک نکنیم و برای کشور مشکل ایجاد شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Germany
از يك سوراخ چند بار گزيده میشید؟!!
هي كدخدا كدخدا نکنید...
حالا خوبه روحانی نمی گه کدخدا مخالفاش میگن
صحت
Romania
اولین بار خود روحانی گفت کدخدا وقتی برای همه جوک شد دیگه نگفت اما همه فهمیدندبرای ایشون آمریکا کدخداست
می گن اونی که اشتباه رو دوبار تکرار کنه احمقه ... مگر اینکه اونچه اتفاق می افته خواست آقایون باشه و زیانها عمدی باشه
بصیر
بجای اینکه مردم را سر گرم کنید به مذاکره و وعده های دروغ دشمن کافر به فکر کشور باشید
از هر جهت کشور اسلامی را دوسال است به نزدیک نیستی کشیدین چه از نظر اقتصادی وچه از نظر فرهنگی ...
نیستی؟؟؟ واقعا تو کشور نیستی!!
Romania
چرا مردم در کشورند اما کسانی که برای اقتصاد روحانی نسخه میپیچند نه در میان مردمند و نه درکشور که مردم را درک کنند
عمار
Iran, Islamic Republic of
مگه میشه ؟
مگه داریم؟
تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟ تحریمیم_میفهمی؟! تحریمیم_میفهمی.؟!
خوب رسیدیم به پایان خواب خوش خیالها
موافقت (نه قرارداد حقوقی) ونه قطعنامه حقوقی
بله خوش خیالها پس از چند سال برو بیا موافقت
آنهم از سوی 5+1
وبعد
تعهدی در کار نبوده وقراردادی بسته نشده
بنابراین نقطه سر اول خط
روند طی شده توسط مذاکره کنندگان دوسال است اعصاب دلسوزان نظام اسلامی را خورد کرده
این دلسوزان کیا هستن؟
Norway
یکی اش قطعا منم که شاید قصور دارم لیکن بکشورم خیانت نکردم . هرگز . من یکی از ان دلسوزان نظام اسلامی بوده که مرتبا در تشویش هستم .
قطعا اصحاب فتنه و ساندویچ خوران در بحبوحه فتنه و حامیانشان نیستند بلکه کسانی که دل در گرو پیشرفت ایران اسلامی دارند و برای آن هزینه نیز پرداخته اند دلسوزانند
Romania
همانها که منتظرند ببینند آخر این نمایشنامه جه میشود که آب خوردن ما هم به آن گره میخورد!!!!!!!!!!!
استفاده از واژه موافقت یعنی تعهدی در کار نیست
5+1 جلوی فعالیت هسته ای ایران را گرفته وایران بدون دلیل با توقف داوطلبانه فعالیتهای هسته ای به نوعی پذیرفته که فعالیتهای هسته ای غیر صلح آمیز داشته
بنابراین زمینه خوبی برای حمله نظامی تدارک میشود آنهم با فرمادهی 5+1 ونیروهای ارتش های کشورهای منطقه با استفاده از تیمهای ترور وتخریب وارتشهای نیابتی
باید دقیقتر به جریانات و اتفاقات حوادث منطقه چشم دوخت
با ابزارهای قانونی تحریم میشویم ودر انتها پس از توقف فعالیتهای صلح آمیز حاضر یه تن دادن به ابزارهای قانونی نمیشوند ومارا با واژه ها سرگردان میکنند چقدر جالبه
مصطفی
اصلا کل هسته ای چند؟ همش رو باهم بفروشیم و خلاص. کان لم یکن. در عوض بهانه بازرسی نظامی دیگه نیست و تحریم ها هم برداشته میشه و پولدار میشیم و جوونا هم از بیکاری خلاصی پیدا میکنند و بعد زن می گیرند و اقتصاد می چرخد و رکود به رونق تبدیل میشه و آنوقت حتی شاید آب خوردن هم مسئله اش حل بشود و خلاصه گل وبلبل. به به
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
توهم زدی جانم. هسته ای بهانه است. مگر اول انقلاب هسته ای بودیم که تحریم شدیم؟؟؟؟
اگه فکر می کنی جنس تحریم های اول انقلاب با الان یکیه من دیگه حرفی ندارم!! با همین فرمون برو!!
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
تمام دشمنی شیطان بزرگ(منظورم همون کدخدای شماست) با انقلاب و تفکر و ایدئولوژی اون هست.هیچ ربطی به هسته ای نداره. شما دشمنی های آمریکا رو مطالعه کن. ورود مستقیم در جنگ با ایران در خلیج فارس، انواع کودتا ها، هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری، انواع تحریم ها.
از خواب غفلت بیدار شوید پیش از آنکه مرگ شما را بیدار کند
این حرف شاید 2 سال پیش باورپذیر بود،
ولی الان دیدید که کل هسته ای را دادیم، نه تنها ساختار تحریم ها نشکست بلکه طرف مقابل گستاختر شد و مسائل نظامی را هم وسط کشید
Romania
چرا به بنده خدا میتازید ؟حرفهای دولتمردان را زده که همه چیز را به این توافق گره زده اند
United Kingdom
این همان توافق دو مرحله میشه که آقا انرا اکیدا اجازه نداده و ممنوع کرده بودند.
اصلا این دو سال مذاکره برای لغو تحریمها بود مگر غیر از این است و حالا پس از دو سال چانه زنی قرار باشد به یک متن 60 تا 70 صفحه ای برسیم بدون امضا که در آن تحریمها لغو نمیشوند! مگه داریم مگه میشه
قريشي
نه عزيزم. توافق دو مرحله اي رو كه به نام بيانيه ي لوزان انجام دادند و مثل هميشه حرف رهبرمون رو زمين مون و كسي صداش در نيومد.
اين ميشه حماقت چندين مرحله اي.
United Kingdom
رییس مجلس نهم از بیان مطالب خلاف واقع و بدون اطلاع و آگاهی پیرامون مذاکرات هسته ای به شدت انتقاد کرد و این عمل دلواپسان را خلاف سخنان رهبری دانست.

: متاسفانه برخی افراد احساس وظیفه شرعی به آنها دست داده و در جلساتی سخنانی می گویند که بسیاری از این سخنان غلط است.

پرسش اینجاست که چرا بدون اطلاع و آگاهی از مسائل خلاف سخن می گویید و به هیات مذاکره کننده هسته ای تهمت می زنید.

رهبر معظم انقلاب صراحتا فرموده اند که حرف من در همه جا یکی است و هیات مذاکره کننده هسته ای افراد متدین، متعهد، شجاع و غیور هستند، پس مشخص است که حرف های شما با سخنان رهبری یکی نیست.
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
"برخی افراد احساس وظیفه شرعی به آنها دست داده و در جلساتی سخنانی می گویند که بسیاری از این سخنان غلط است"
مشکل از اینه که دولت محترم و تیم مذاکره کننده تا بحال چندین مورد حرفهای متناقض بیان کردند و هنوز فکت شیت منتشر نکردند. به چه چیزی باید استناد کرد؟؟؟؟؟ دکتر صالحی یه حرفی میزنه.آقای عراقچی چند مرتبه متناقض صحبت میکنه. رییس جمهور که اصلا اجازه نمیده و همه رو می فرسته جهنم و شناسنامشون رو باطل میکنه و بی سوادشون میکنه
United Kingdom
جلیلی در مذاکرات، نطق می کرد و «تاریخ اسلام و ایران» می گفت، حسابی تاریخ آموختیم
باز هم تهمت و افترا
قیامتی در پیش است.
Romania
جلیلی به دشمن لبخند دلنشین نمیزد....چون یادش می اومد که این جماعت به خون ملت ما تشنه اند و دنبال فرصت برای ضربه زدن و بهتره شما هم یک دوره تاریخ اسلام و ایران را بخونی تا شعورت بیشتر بشه !
کسی دیگر نبود که بیاید نظر بدهد الا این اقا
Norway
شما جناب جواهر لعل نهرو بودید ولی چرا فقط یک جمله گفتید. بفرمایید همه مستفیذ شویم.
چی شد ناراحت شدید :)
Romania
مثلا کی بیاد؟ حاجی خاطره بیاد تا تو بشینی پای خاطراتش و لذت ببری
مسعود ديپلمات
هرگونه معامله با شيطان به معني فروش آخرت است به دنيا. شيطان ما را از تحريم مي ترساند:
الشَّيْطَانُ يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَيَأْمُرُكُم بِالْفَحْشَاءِ ۖ وَاللَّـهُ يَعِدُكُم مَّغْفِرَةً مِّنْهُ وَفَضْلًا ۗ وَاللَّـهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ ﴿٢٦٨﴾
نصيحت من به شما اين است كه قدم هاي شيطان را تبعيت نكنيد:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِي السِّلْمِ كَافَّةً وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ ۚ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ ﴿٢٠٨﴾
خطوط قرمز توسط حاج حسن و بروبچ دور زده میشه
Romania
امام (ع) :کسی که به هنگام یاری رهبرش در خواب باشد با لگد دشمن از خواب بیدار میشود
Romania
خدا کند این تیمی را که رهبری به امین و مومن و شجاع خطاب کرده مواظب حیله و مکر دشمن هم باشد و مانند توافق لوزان عمل نکنند که دشمن امیدوار شود و دلسوزان ناامید