چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - 22 Sep 2021
 
۲۰
۲۹
گفت‌وگو با دکتر محمدحسین رجبی دوانی؛

مستندات صوتی و تصویری امام را نمی‌پذیرند اما توقع دارند ما خواب‌نما شدنشان را بپذیریم

پنجشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۹
کد مطلب: 427350
کارشناس تاریخ اسلام و جریان شناسی سیاسی گفت: کسانی که خود در داخل انقلاب نقش داشتند و به امام نزدیک بودند، اگر به تحریف شخصیت، آرمان‌ها و اهداف امام بپردازند، بسیار خطرناک است.
مستندات صوتی و تصویری امام را نمی‌پذیرند اما توقع دارند ما خواب‌نما شدنشان را بپذیریم
به گزارش جهان، محمدحسین رجبی دوانی، کارشناس تاریخ اسلام و جریان شناسی سیاسی ضمن تبیین جایگاه مقام معظم رهبری به عنوان پیشرو و پیش برنده انقلاب اسلامی و حراست کننده از دستاوردها و آرمانهای آن در مواجهه با خطرات گوناگون، در خصوص بیانات ایشان راجع به تحریف امام اظهار داشت: باتوجه به اینکه اخیرا برخی از افرادی که در دوران انقلاب ایفای نقش می کردند و پس از انقلاب نیز در مدیریت کشور مسئولیت هایی به عهده داشتند؛ اما اکنون به دلایل گوناگون با آرمان ها و اهداف انقلاب زاویه پیدا کرده اند و به اعتبار نقش گذشته شان تلاش می کنند تا امام و ارزش های انقلاب را در مسیر اهداف خود تبیین کنند، مقام معظم رهبری احساس خطر کردند و به میدان آمدند.

تحریف امام توسط انقلابیون سابق خطرناک تر از تحریف امام توسط دشمن است


وی درخصوص منتسب کردن موضوعات و بیانات غیرواقعی به امام (ره) بیان داشت: مردم و به خصوص نسل جدید که در جریان انقلاب و فعالیت‌های حضرت امام و مواضع ایشان نبوده اند، ممکن است با توجه به سابقه این افراد و حضورشان در انقلاب و در کنار امام، تصور کنند آنچه که این عده بیان می کنند حقیقت است و دچار انحراف شوند و امام را نه آنگونه که بود، بلکه اینگونه که چنین اشخاصی با توجه به اهداف و مشی زاویه گرفته خود با انقلاب تفسیر می کنند، بشناسند؛ ادامه این روند، قطعا منجر به فراموش شدن حقیقت امام و آرمان های انقلاب خواهد شد؛ هرچند که اسم و احترام امام باقی بماند، اما مسیر ایشان به فراموشی سپرده می شود.

این کارشناس برجسته تاریخ اسلام با بیان اینکه اگر دشمن چیزهایی را اعم از دروغ یا حقیقت به امام نسبت دهد به سبب اینکه جایگاه و اهدافش برای ما روشن است، به راحتی قابل شناسایی و رد کردن است؛ درمورد خطر به مراتب بالاتر تحریف امام از سوی افرادی که در انقلاب نقش داشته اند، عنوان کرد: کسانی که خود در داخل انقلاب نقش داشتند و به امام نزدیک بودند، اگر به تحریف شخصیت، آرمان ها و اهداف امام بپردازند، بسیار خطرناک است و همانطور که حضرت آقا فرمودند «مملکت و ملت سیلی خواهد خورد.»

مستندات صوتی و تصویری امام را نمی پذیرند و توقع دارند ما خواب نما شدن شان را بپذیریم

وی ضمن انتقاد از برخی افرادی که با امام نسبت خونی دارند، اما دست به تحریف اندیشه های امام می زنند، با بیان یکی از قسمت های برنامه شاخص، خاطرنشان شد: چند سال پیش در برنامه شاخص که از صدا و سیما پخش می شد، زمانی که تصویر مبارک امام و سخنرانی ایشان نشان داده شد، یکی از همین افراد در مقابل آن موضع گرفت و موضع گیری امام را انکار کرد. حال آنکه خود حضرت امام فرمودند آنچه از صدا و تصویر من در صدا و سیما وجود دارد، حقیقی است و اگر از من نشان داده شد، قابل قبول است و همچنین فرمودند اگر چیزی به من منتصب شد که در صدا و سیما نیست و به تشخیص کارشناسان خط دست‌نوشته من نبود، قابل قبول و استناد نیست.

وی ادامه داد: جای تعجب اینجاست که برخی از این افراد به راحتی حاضر می شوند مسلماتی را از شخصیت امام که طبق رهنمود خود ایشان کاملا قابل قبول و استناد است رد می کنند، اما خواب نما شدن خود و مسائلی را که مدعی هستند فقط خودشان در جریان آن بوده اند که کاملا با سیره تابناک امام نیز در تضاد است را به امام نسبت می دهند و می خواهند که ما آنها را بپذیریم. لذا حضرت آقا خواستند این خطر را گوشزد کنند که مبادا با نسبت های ناروا و تحلیل ها و برداشت های غلط و در جهت مطامع و منافع شخصی و باندی، عده ای بخواهند با سوءاستفاده از سابقه خود و یا نسبت خود با امام شخصیت تابناک امام را عیرواقعی به مخاطبان نشان دهند چراکه در این صورت اگر کسی بخواهد تحت تأثیر این افراد امام را بشناسد، کاملا اشتباه و در نقطه مقابل، امام را می شناسد و از اهداف و آرمان های امام کاملا به دور خواهد افتاد.

تدبیر و امید در شعارها، به ضدتدبیر در عمل تبدیل شده است


رجبی دوانی ضمن بیان این موضوع که با وجود اختلاف نظر در زمینه های گوناگون با رئیس جمهور و کابینه او، به دلیل اینکه منتخب مردم هستند، همیشه از دولت حمایت می کرده، چراکه موفقیت دولت، موفقیت نظام است؛ درخصوص ادعای اخیر رئیس جمهور مبنی بر احتیاج و نیاز ما در همه زمینه ها و حتی آب آشامیدنی به مقوله رفع تحریم و مذاکرات با گروه ۵+۱، تصریح کرد: زمانی که مذاکرات شروع شد، با توجه به اینکه شخص رئیس جمهور از ابتدای انقلاب در جایگاه های مدیریتی نظام بوده است و همچنین سابقه انقلابی در قبل از پیروزی انقلاب نیز داشت، تصورم این بود که ایشان یک سیاستمدار کارکشته متبهر است که می خواهد با استفاده از اندوخته تجربیات قابل توجهش، مشکلاتی که برای کشور پدید آمده است را به تعبیر خودشان عقلایی برطرف کنند. اما متأسفانه به رغم انتظاری که ما از ایشان داشتیم و شعاری که برای این دولت مبنی بر «دولت تدبیر و امید» درنظر گرفتند، از آغاز روی کار آمدن این دولت، سیاست هایی را اتخاذ کردند که نه تنها تدبیری در آنها مشاهده نکردیم، بلکه کاملا ضدتدبیر را در عمل دیدیم و همه امیدهایی که به مردم داده شده بود با این عملکردها به یأس مبدل شد.

وی همچنین افزود: ما موفقیت این دولت را موفقیت نظام می دانیم و تأسف می خوریم زمانی که می بینیم بسیاری از کسانی که به ایشان رأی داده بودند و به شعارهای ایشان امید بسته بودند از رأیی که دادند پشیمان گشته اند و معتقدند که آنگونه که این دولت حرف زده بود در مقام عمل به میدان نیامده است.

خدشه این دولت به عزت نظام، در طول تاریخ پس از انقلاب سابقه نداشت


این جریان شناس سیاسی ضمن اتخاذ رویکرد انتقادی نسبت به مواضع دولت در عرصه های گوناگون، اذعان داشت: من به عنوان کسی که از ابتدای انقلاب به عنوان یک عضو کوچک جامعه، به برکت انقلاب و رهبری های حضرت امام (ره) فردی دلسوز انقلاب و در عرصه های مختلف حاضر به دفاع از ارزش های انقلاب بوده ام، باید بگویم که هیچ گاه این قدر که عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی در این دولت مورد خدشه قرار گرفت، در این سی و چند سال تاریخ پس از انقلاب، سابقه نداشت.

وی افزود: در این سالها، هیچ گاه ما شاهد این نبودیم که در برابر دشمنی که جز بدی و نابودی برای ما چیزی نخواسته است، این قدر ضعف و انفعال نشان بدهند و در کوران مذاکره با ارائه آمارهای غلط و عقده صاف کردن با دولت قبلی، این چنین کشور را ضعیف و ناتوان و به هم ریخته جلوه دهند تا موجب شود که دندان طمع آمریکا و قدرت های فاسد جهانی تیزتر شود و درخواست های وقیحانه ای از ما داشته باشند که جز از کشورهای اشغال و تحقیر شده نداشته اند.

سخنان رئیس جمهور موجب شد عزت ملی و آبروی کشور در معرض تحقیر جنایتکاران جهان قرار گیرد


رجبی دوانی با بیان اینکه دولت در پیشگاه خداوند مسئول بوده، تأکید کرد: این دولت در پیشگاه خدا، معصومین (ع)، روح پاک حضرت امام و خون شهدا، باید پاسخگو باشد که چرا عزت کشوری را که به سبب ایستادگی و مقاومت بی نظیر و به برکت خون شهدای خود مستقل‌ترین کشور جهان شناخته شده و می شود را با سیاست های غلط و مواضع ناپخته و بچگانه مخدوش کرد. به طوری که مقامات پلید و وقیح آمریکا به طور رسمی بگویند که آنچه ما از ایران می خواهیم بعد از آن فشاری که به صدام آوردیم در دنیا بی سابقه است و مسئولان ما نیز در برابر چنین گستاخی هایی، کوچک ترین عکس العملی نشان ندهند.

وی در پایان یادآور شد: این سخن رئیس جمهور که حتی آب خوردن و مشکلات محیط زیست ما را به مذاکرات و توافق با دشمنان پیوند داد، از کوچکترین اصول بدیهی تدبیر به دور بود و من تعجب می کنم که چگونه کسی که چنین سوابقی دارد، در کسوت روحانیت و آشنا به مواضع و عملکرد اهل بیت (ع) است و حداقل اطلاعاتی از سیره پاک پیغمبر اکرم (ص) در برابر کفار و مشرکان دارد، اینگونه در مقابل دشمنان منفعلانه عمل می کند و عزت ملی و آبروی کشور را در معرض تحقیر جنایتکارانی مثل دولت صفاک آمریکا و همپیمانان وقیحش همچون انگلیس و فرانسه قرار می دهد.
منبع: راه دانا
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


کسانی که امروز بدنبال تحریف افکار امام (ره) هستند کسانی هستند که تا گردن در اشرافی گری و تجمل گرایی فرو رفته اند .
جمشید
Iran, Islamic Republic of
استاد حرف حق می زنی...
خودتو وارد بازی ادمای بزرگ نکن جناب دوانی
آدمای بزرگ :)))))))))))))))))))))
United States
جالبه
بذارید پاسخ جریان تردید را به استدلالات یک استاد بشنویم.
استاد چی فرمودند و چه پاسخی داده اند. ما بزرگیم وارد بازی ما نشو!!!
حسین
بزرگ از نظر شما کیه؟؟؟؟؟؟
حامد
جالبه اداره مملکت با خواب .
بازی؟! آدمای بزرگ؟؟!!
عباس
با این فرمایشات آقای دوانی یاد فیلمی افتادم که در آن چند بجه مدرسه ای را به اردو برده بودن ٰیکی از بچه ها گم شد و پلیس پیداش کرد ازش پرسید گم شدی گفت نه بقیه گم شدن
فرزان فر
کو گوش شنوا
احسنت
رگ غیرت دینی و ملی اگر در کار نباشد تمام این خیانتها اتفاق می افتد !!
علی
احسنت آفرین
عجب حرفي دمت گرم رجبي
ایرانی فدایی علی(ع)
احسنت و افرین،بسیار عالی.
احسنت
خوب! کامنت گذاران محترم سایت بیایید حرف های استاد علوم اسلامی که کارشناس مسایل سیاسی هم هست رو محک بزنیم.ایشون از کجا آمار دارن که بسیاری از مردم از رایشون به ایشون پشیمون شدند؟این بسیار یعنی چند درصد؟
بعد از پاسخ به این سوال می توان راجع به سایر قسمت های سخنان ایشون هم قضاوت کرد.
United States
نمی دانی از کجا آمار دارن؟
از همان جایی که حلقه دولتی ها اطلاع دارند و برای گریز از تنهایی روحانی همایش می گذارند :«روحانی تنها نیست»
جمالي
حضرات، تفکر سیاسیشان را از قرآن و اهل بیت اخذ نمیکنند بلکه متاثر از نظریه پردازان غربی و مادی هستند.
اگر کسی با الفبای بدیهی اهل بیت آشنا باشد چنین نمیکند.
خداوکیلی "دمت گرم " ... اینایی که امروز خواب نما میشن همونایی هستن که دیروز دولت وقت را متهم به اداره کشور "بر اساس توهمات "میکردن . اینقدر این کلمه را در 8 سال دولت قبلی تکرار کردن که "توهم " شد ملکه ذهنشون ...
امیر
این کاملا درست است، اینها راجع به کلام امام صحبت نمی کنند و استدلال نمی کنند و مدام از خواب و صحبت پنهانی امام می گویند. امام مثل شماها نبود. مرد بود. می خواست حرف بزنه تو دیدارهای عمومیش می زد و باید به اون حرف ها رجوع کرد.
حواد
بسیار دقیق و منطقی بود ای کاش همه مردم به این نکات اساسی توجه کنند و جلو خسارت های جبران ناپذیر را بگیرند
استاد تاریخ از بیانات روشنگر تان بسیار سپاسگزاریم شاید دیگر به شما تهمت بیسواد تازه به دوران رسیده نزنند وکمی حرف حق رابشنوند
كسي را كه پندار در سر بود مپندار هزگز كه حق بشنود

از اينان اميد ببريد كه خود بينند
خدا يار تو ورحمت حق قرين پدر تو استاد رجبي
Romania
درود بر دکتر دوانی عزیز
...
Iran, Islamic Republic of
تو هم به دلواپسا پیوستی!؟
هاشمی عین واقعیت را می گوید.
Iran, Islamic Republic of
اين اقا از كي تابحال سياسي شده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
صادقی
1-صدا وتصویر امام راقبول ندارند!
2-صحیفه امام راقبول ندارند!
3-خواب های خود راقبول دارند!
ا4-دعا می کنند امام در جلسه خصوصی چیزی درگوش آن ها فرموده اند وهمه باید این حرف بی سند راقبول کنند!
Iran, Islamic Republic of
جه جالبه؟؟؟؟/////