چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - 25 Nov 2020
 
۰

فردی که هواپیمای امام (ره) را بیمه کرد

جمعه ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۶
کد مطلب: 426127
میرمحمد صادقی عضو اتاق بازرگانی اتاق تهران به بیان خاطرات خود در دوران انقلاب پرداخت و گفت پیشنهاد وزیر بازرگانی شدن را در دولت شهید رجایی رد کردم چون اصلا برای این کار ساخته نشده بودم.
به گزارش جهان به نقل از باشگاه خبرنگاران، علاالدین میرمحمد صادقی عضو اتاق بازرگانی و از ارادتمندان به انقلاب شکوهمند اسلامی سال ۱۳۱۰ در خانواده‌ای سرشناس در اصفهان به دنیا آمد.

بچه کجایید؟

متولد سال ۱۳۱۰ در شهر اصفهان.

خودتون نخواستید در اصفهان به سیاست وارد و سرشناس شوید یا موقعیت‌اش پیش نیامد؟

من پس از ۳۵ سال فعالیت در اتاق بازرگانی هیچ وقت کاندید ریاست اتاق را نپذیرفتم، کما اینکه دوستان بسیار به من برای نامزد شدن اصرار داشتن، اما عقیده من این است که در پشت جبهه می‌توانم بهتر عمل کنم.

غیر از کاندید شدن برای ریاست اتاق بازرگانی پیشنهاد دیگری برای سمت‌های دیگر هم داشتید؟

بله،مرحوم شهید رجایی زمانی که نخست وزیر شدند به من پیشنهاد وزارت بازرگانی را دادند و من با تمام رفاقتی که با شهید رجایی داشتم این مسئولیت را نپذیرفتم و به عنوان معذرت‌خواهی حضور بنی صدر و مخالفت‌اش با حضور متدینین را مطرح کردم.


یعنی در این حیطه با شهید رجایی همکاری نکردید؟

من پیشنهاد تشکیل گروهی متشکل از خودم و تعدادی از افراد کاردان را دادم تا به صورت کمیته مشاورین در امر اقتصاد فعالیت کنیم. چون اصلا برای کارهای دولتی ساخته نشده‌ام(می خندد)

ارتباطتون با بقیه افراد چگونه بود؟

من از دوران نوجوانی با مرحوم آیت الله بهشتی ارتباط نزدیکی داشتم و جلسات مختلفی را در اختیار ایشان بودم، تا زمانی که شهید بهشتی به آلمان رفتند و در آنجا به دانشجویان اسلامی اروپایی خدمت رسانی می‌کردند.

آقای میرمحمد صادقی زمستان شما را یاد چه چیزی می‌اندازد و خاطره‌انگیزترین زمستانی که داشته‌اید برای چه سالی بوده است؟

فصل زمستان من را یاد انقلاب می‌اندازد، یاد شور و هیجان آن سال و جلسه‌هایی که با دلسوزان انقلاب برگزار می‌کردیم و پخش اعلامیه‌های مربوط به سخنان امام بزرگوار که دست به دست بین افراد می‌چرخید.

در خصوص این جلسات و افراد شرکت کننده توضیح دهید؟

در این جلسات افرادی مثل آقای هاشمی رفسنجانی،مهندس بازرگان،شهید باهنر،آقای سبحانی و دیگر دوستان حضور داشتند که این جلسات پس از مدتی به ساختمانی واقع در خیابان شهید عباس پور آن زمان منتقل شد.

برای ما از سفرهای امام به بصره و پاریس توضیح دهید؟

امام خمینی زمانی که در بصره بودند قرار به تغییر مکان آنها از عراق به کویت صورت گرفت اما در مرز کویت با ورود ایشان مخالفت کردند و از آنجا بود که زمینه سفر ایشان به پاریس از طریق دوستانشان پایه‌ریزی شد.

آقای میرمحمد صادقی برای ما از بیمه کردن شخصی هواپیما امام خمینی برای نشستن در فرودگاه امام توضیح دهید؟

پیروزی انقلاب آنقدر در خود مسائل و جریانات مهم داشته است که این اتفاق جزیی برای آن زمان به حساب می آید. به جای این سوال می توانید دلایل پیروزی انقلاب،رسیدن پیغام انقلاب به دنیا و... جستجو کنید. در حقیقت ارزش کار انقلابیون کمتر از کار شهدا نیست. اما آن زمان من به آیت الله بهشتی گفته بودم که حاضرم تمام دارایی‌هایم را بدهم تا هواپیمای امام خمینی در تهران بنشیند.

مبلغ اون چکی که شما برای بیمه کردن هواپیمای امام کشیدید چقدر بود؟

(می‌خندد) حالا شما مگه سوال‌های دیگری ندارید؟(می‌خندد) افراد زیادی در مسیر انقلاب کارهای زیادی انجام دادند که این کار من در مقابل آنها نمره‌اش کمی از صفر بالاتر بود.

در پیروزی انقلاب افراد بسیاری با کارهای خالصانه خود کاری کردند تا پازل انقلاب تکمیل شود، اما کار شما یک کار بزرگ بود، آیا در شرایط مشابه برای رهبر انقلاب نیز دوباره این کار را می‌کنید؟

بر اساس وظیفه شرعی هر زمان احساس نیاز کنم از جان و مالم می‌گذرم. هدف من اسلام، رفاه، آسایش و آزادی مردم است و در حد توان خودم از این موارد دفاع خواهم کرد. نظام جمهوری اسلامی را از صمیم قلب دوست داریم و برای اهداف آن هم ایستادگی می‌کنیم. در مقابل کارهایی که برخی جوانان انجام دادند کار من بسیار کوچک بود. پول دادن که از جان دادن برای انقلاب بیشتر نیست.

حضرت امام هیچ وقت از داستان هواپیما و بیمه مطلع شدند که شما این کار را انجام دادید؟

امام خیلی بزرگتر از این حرفا بودند، این کار چیز مهمی نبود که بخوایم ایشان را مطلع کنیم.

شما دوستانی داشتید که از مسیر اصلی انقلاب منحرف شدند. رابطه تان در حال حاضر با آنها چگونه است؟

شاید سلام و علیک داشته باشیم اما من از آن‌ها گله‌مند هستم.من در مقابل هر کسی که بخواهد به ریشه انقلاب آسیب برساند در مقابلش می ایستم. الان امکان دارد به عملکرد برخی از مسئولین ایراد بگیریم ولی این دلیل نمی‌شود که پای نظام نباشیم. کما اینکه ما در اتاق بازرگانی مرتب انتقاد می‌کنیم.

در لیست اسامی افراد میلیارد ایران نام شما در صدر آن آماده است،شما این مورد را تایید می کنید؟

اسامی که اعلام شده افراد اتاق بازرگانی هستند.زیرا معمولا این افراد به عنوان مدیر عامل شرکت‌ها دارای کارت بازرگانی هستند و من نیز به عنوان بیشترین رای در صدر این اسامی قرار گرفته‌ام.

ما شنیدیم شما بیش از هزار صندوق قرض‌الحسنه در ایران دارید؟

این صندوق‌ها برای من نیست، اما من به عنوان موسس و متولی آن بودم.

دستان افرادی که برای این انقلاب زحمت کشیدند بوسیدن داره، اجازه هست؟

چشم و امید ما به شما جوانان است، در پناه خداوند پیروز و موفق باشید.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *