شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ - 24 Mar 2018
 
۰
۱

چه کسانی از عذاب الهی می رهند؟

يکشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۶
آیت الله مصباح یزدی معتقد است کسانی که تلاش کرده‌اند و نتوانسته‌اند حقيقت را بشناسند و در حدی که توانسته‌اند عمل کرده‌اند، اهل نجات خواهند بود.
به گزارش جهان به نقل از مهر، يکي از سؤالاتي که از سوی طرفداران پلوراليسم مطرح مي شود اين است که اصولاً ما چگونه مي توانيم بگوييم که خداوندي که هادي است فقط يک گروه را هدايت نموده و ديگران از اين نعمت خداوند بي بهره اند و همچنين چگونه مي توانيم بر اين عقيده مصر باشيم که حقيقت تنها از آن ماست؟

آیت الله مصباح یزدی در پاسخ به این سؤال نوشته است: درباره پلوراليسم دو سؤال وجود دارد: ۱ـ آيا در هر مسأله‌اي يک حقيقت وجود دارد يا حقايق متعدد؟ مخالفان پلوراليسم معتقدند هر مسأله تنها يک پاسخ صحيح دارد. مثلاً توحيد حق است و شرک باطل. ۲ـ آيا فقط کساني که دين صحيح را شناخته‌اند از عذاب ابدي نجات خواهند يافت؟ جواب اين است که کساني که تلاش کرده‌اند و نتوانسته‌اند حقيقت را بشناسند و در حدي که توانسته‌اند عمل کرده‌اند، اهل نجات خواهند بود.
کد مطلب: 422966
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


کساني که تلاش کرده‌اند و نتوانسته‌اند حقيقت را به علت نقصان در قوای عقلی و بلوغ فکری شناسند مشمول این آیه قران خواهند بود که میفرماید "وَآخَرُونَ مُرْجَوْنَ لِأَمْرِ اللّهِ إِمَّا يُعَذِّبُهُمْ وَإِمَّا يَتُوبُ عَلَيْهِمْ وَاللّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ "(عده‏ اى ديگر [كارشان] موقوف به فرمان خداست‏ يا آنان را عذاب مى‏كند و يا توبه آنها را مى‏پذيرد و خدا داناى سنجيده‏ كار است)