دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ - 16 Jul 2018
 
۴
۶

پیشنهادات لاریجانی به تیم ظریف؛ ازمراکز زیرزمینی تا تعدادسانتریفیوژ

چهارشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۷
معاون اسبق وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ما باید جایی داشته باشیم که به آمریکا بگوییم تا وقتی گزینه نظامی علیه ایران دارید و نوچه پُرروی شما مرتب کرکری می‌خواند، تأسیسات ما نه‌تنها زیرزمین می‌ماند بلکه زیرزمین‌تر هم می‌رود.
پیشنهادات لاریجانی به تیم ظریف؛ ازمراکز زیرزمینی تا تعدادسانتریفیوژ
به گزارش جهان به نقل از تسنیم، محمد جواد لاریجانی که هم‌اینک ریاست پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و همچنین ریاست ستاد حقوق بشر قوه قضائیه را به‌عهده دارد، سال‌ها به‌عنوان معاون وزیر امور خارجه کشورمان فعالیت کرده و مرکز تحقیقات این وزارت‌خانه را نیز خود راه‌اندازی کرده است.

لاریجانی در مصاحبه با تسنیم علاوه بر ارائه تحلیل از روند مذاکرات و برخی نقدهای وارد بر آن، پیشنهاد مهم خود در این زمینه را نیز مطرح کرد. آنچه در ادامه می‌آید بخش دوم گفت‌وگو است:

بخش اول این گفت‌وگو را از اینجا بخوانید.

رئیس ستاد حقوق بشر درباره ریل‌گذاری‌های اشتباه در مذاکرات فعلی هسته‌ای اظهار داشت: در وهله اول اینکه ما بگوییم چرخ سانتریفیوژ باید بچرخد ولی چرخ‌های تولید و اقتصاد هم باید بچرخد، بدان معناست که عملاً یک نوع دیدگاه راجع به وضع اقتصادی کشور در این حرف خوابیده است. یعنی اولاً معتقدیم تحریم‌ها مؤثر بوده و ثانیاً برای اینکه کار را درست کنیم باید هر طور شده تحریم‌ها را برداریم.

* انتقاد شدید لاریجانی از شعار برد-برد در مذاکرات/ در قبال برداشته شدن تحریم‌ها نباید از هیچ‌یک از حقوقمان دست بکشیم


محمد جواد لاریجانی با انتقاد شدید از طرح این شعار که ما در مذاکرات هسته‌ای به دنبال نتیجه برد-برد هستیم، خاطرنشان کرد: شعار برد-برد برای زمانی مناسب است که مثلاً ایران با کمپانی معتبری بخواهد مذاکره کند که حداقل در یک "نرم" مشترک باشند.

وی افزود: تحریم‌ها در حقیقت تجاوز به حقوق ماست. اینطور نیست که آنها محقّ اعمال تحریم باشند. آنها کوچکترین حقی برای تحریم ما ندارند، بنابراین ما هیچ یک از حقوق خودمان را نباید در قبال برداشتن تحریم بدهیم. درباره آنچه غیر از حقوق خودمان است می‌توانیم صحبت کنیم اما نباید از حقوق خودمان چیزی به آنها ببخشیم.

لاریجانی با تأکید بر اینکه ادبیات سند ژنو بسیار آسیب‌پذیر است، تصریح کرد: به دلیل اینکه بحث ژنو را پیش از این به تفصیل مطرح کردم نمی‌خواهم تکرار کنم اما مقدار زیادی دوایر مبهم در این سند وجود دارد که می‌توان روی آن سرمایه‌گذاری کرد و تفسیرهای مختلفی را داشت. آمریکا هم استاد تفسیرهای مختلف است و جالب اینجاست که ما هم می‌توانیم استاد این کار باشیم ولی احساس کردیم باید ما تفسیر ملایم‌تری بدهیم!

* مذاکرات لوزان نقاط ضعف بسیار جدی دارد


لاریجانی درباره سایر ریل‌گذاری‌های اشتباه در مذاکرات لوزان نیز گفت: مذاکرات لوزان بدون توفیق نیست و نقاط جالب دارد ولی برای رسیدن به غرض قطعاً کافی نیست و نقاط ضعف بسیار جدی دارد. بخشی از این نقاط ضعف‌ها مانند مسئله فردو است که گفتم. ما باید بخشی از نطنز را در فردو استفاده کنیم و علاوه بر سایت فردو، ۵ سایت زیرکوهی دیگر نیز باید درست کنیم. اگر بنا باشد گزینه نظامی توسط آمریکایی‌ها یا نوچه‌های آنها روی میز باشد چرا باید فردو را تعطیل کنیم؟

وی افزود: من زمانی می‌توانستم بگویم این قسمت خوب بیان شده که در لوزان بگوییم ما زمانی به طور کلی غنی‌سازی را از فردو برمی‌دارم که هرگونه ادعا و تهدید و گزینه نظامی علیه ایران توسط آمریکا از دستور کار خارج شود. ولی حقیقت این است که در حال حاضر رسماً به ما می‌گویند سرت را بیرون بیاور تا هر وقت خواستیم بزنیم! برای همین گزینه نظامی روی میز است.

* تا زمانی که گزینه نظامی روی میز است باید تاسیسات اتمی خود را به نقاط امن‌تر ببریم

رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با تأکید بر اینکه تا زمانی که گزینه نظامی روی میز است حق مسلم ماست که تأسیسات اتمی در چارچوب NPT خودمان را به نقاط امن‌تر ببریم، تصریح کرد: البته نقاط زیر کوه هم قابل منفجر کردن هست، مثلاً بمب‌های خلأ وجود دارد که اول مدخل را می‌زنند و دل و روده را بیرون می‌کشند، ولی این هم جواب دارد. در این مورد سیستم‌های باردار کردن خلأ وجود دارد و به محض اینکه بمب را می‌زنند، خلأ را باردار می‌کنند تا تخریب صورت نگیرد. اتفاقاً ما باید در این زمینه‌ها کار کنیم.

* اگر تعداد سانتریفیوژهای نطنز ۳ هزار می‌شد اما فردو با هزار سانتریفیوژ کار می‌کرد بسیار بهتر بود


محمد جواد لاریجانی تأکید کرد: من معتقدم اگر تعداد سانتریفوژهای نطنز ۳ هزار سانتریفیوژ می‌شد ولی فردو با هزار سانتریفیوژ کار می‌کرد بسیار بهتر بود. ما باید جایی داشته باشیم که به آمریکا بگوییم تا وقتی گزینه نظامی علیه ایران دارید و نوچه پُرروی شما مرتب کرکری می‌خواند، تأسیسات ما نه‌تنها زیرزمین می‌ماند بلکه زیرزمین‌تر هم می‌رود.

* انتقاد شدید از تفاهم صورت گرفته در لوزان درباره تحقیق و توسعه

وی در خصوص اشکالات و نقدهای دیگر وارد بر مذاکرات لوزان، تاکید کرد: به عنوان مثال دیگر، مسئله تحقیق و توسعه را در نظر بگیرید. تحقیق و توسعه بر اساس مذاکرات لوزان، منوط به این است که بگوییم چه کاری می‌خواهیم انجام دهیم. مگر در تحقیق و توسعه می‌توانیم بگوییم کجا می‌خواهیم برویم؟ چرا باید بگوییم کجا می‌خواهیم برویم؟ فرض کنید نهایتاً دستگاه پیچیده‌ای ساختیم، ورودی و خروجی آن را به آژانس انرژی اتمی می‌گوییم و آنها اندازه‌گیری می‌کنند. دلیلی ندارد جزئیات اکتشافات خود را به آنها بگوییم.

* دلواپسی فقط از دشمن غدار نیست؛ ریل‌گذاری نامناسب آسیب‌پذیری ما را بالا برده است

رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در زمینه نقدهای خود به مذاکرات صورت گرفته درباره تحقیق و توسعه فناوری هسته‌ای در ایران، افزود: مگر بشر می‌داند در امر هسته‌ای کجا می‌خواهد برود. چرا ما باید در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای سقف داشته باشیم؟ چرا قد ما باید کوتاه‌تر از دیگران باشد؟ این‌ها ریل‌گذاری‌های نامناسب در مذاکرات است و باعث شده که من دغدغه و دلواپسی داشته باشم. دلواپسی فقط از دشمن غدار نیست، دشمن غدار بعلاوه ریل‌گذاری نامناسب، آسیب‌پذیری ما را بالا برده است.

* هر وطن‌پرستی باید دلواپس مذاکرات هسته‌ای باشد

محمد جواد لاریجانی با تاکید بر اینکه "هر وطن‌پرستی باید دغدغه و دلواپسی درباره مذاکرات هسته‌ای داشته باشد"، خاطرنشان کرد: مسئله هسته‌ای یک مسئله فراجناحی است. من در روزنامه‌های اصلاح‌طلب دیدم که درباره دلواپس‌های مذاکرات مطالب مضحکی می‌نویسند، مثل این است که اصلاح‌طلبی معادل این است که هر چه از مذاکرات درآمد خوب است. این مسئله ساده‌لوحانه است و اصلاح‌طلبان نباید چنین اشتباهی را مرتکب شوند. مسئله حقوق ملت ایران باید فراجناحی باشد.

* دنبال نخودسیاه فرستادن ایران در مذاکرات هسته‌ای معادل اقاله حق است

وی اضافه کرد: حرف من این است که به لحاظ فنی و کارشناسی، هر جناحی که میهن‌پرست است، چه اصولگرا و چه غیراصولگرا باید با هم جمع شوند و بهترین توافق را برای کشور خودمان در نظر بگیریم. حتی اگر ما قسمت‌هایی از صنعت اتمی را نمی‌خواهیم توسعه بدهیم حق آن را نباید از خودمان اقاله کنیم، این مسئله مهمی است. دنبال نخود سیاه فرستادن ایران در مذاکرات هسته‌ای، معادل اقاله حق است. حتی اگر بگویند ما در داخل فردو حق غنی‌سازی نداریم ولی آزمایشگاه پیشرفته بسازیم، این اقاله حق است. اصلاً هیچ کاری هم نکنیم ولی حق داریم تاسیسات هسته‌ای را در زیرزمین درست کنیم، همانطوری که حق داریم روی زمین درست کنیم. آژانس باید بتواند در چارچوب NPT بازدید کند، این مسئله مشکلی ندارد ولی زیرزمین و روی زمین ندارد و این بحث کاملاً جداگانه‌ای است.

رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در ادامه با بیان اینکه مسائلی در حوزه‌های دیگر انرژی هسته‌ای وجود دارد که به نظر من در بحث‌ها و مذاکرات به آن اشاره‌ای نشده است، اظهار داشت: ما در ابتدای کار هستیم و باید جهش‌های عظیمی در فناوری هسته‌ای داشته باشیم و نیروهای خوب و سرمایه‌گذاری‌های بالاتر پای کار بیاید. ما نباید فکر کنیم کار تمام شده است، بلکه ما تازه زمینه بسیار مهمی از کار را در زمینه پیشرفت‌ های فناوری هسته‌ای شروع کرده‌ایم که باعث بالا آمدن ده‌ها زمینه دیگر در علم و تکنولوژی می‌شود.
کد مطلب: 422459
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


احسنت تحلیل بسیار خوبی بود .
مجید آقا
بسم الله الرحمن الرحیم
دو نکته وجود دارد:
اول اینکه چطور ممکن است در کشور مسئله ای با این درجه اهمیت به گروهی سپرده شود و بسیاری از دانشمندان و مردم ابراز نگرانی کنند ودولت به هیچ عنوان پاسخگو نباشد؟
اگر این توافق بدون مشورت و تنها به مواضع سیاسی گروهی خاص که خواهان امنیت اسرائیل هستند و قبل از انتخابات آنرا به صراحت اعلام داشته اند بستگی دارد این از ضعف مکانیسمهای نظام است که حتی آینده کشور را هم به این راحتی می تواند به خطر بیندازد.
پس نگرانی های موجود باید خیلی بیشتر از اینها باشد زیرا ما به عده ای خاص اجازه داده ایم تا کشور را به هیچ و پوچ و با امیال شیطانی خود در معرض فروش بگذارند!
ما اجازه داده ایم ما! نه اینکه آنها خودشان خواسته اند یا توان چنین خیانتی را داشته اند.
نکته دوم این است که اگر این همه نگرانی وجود دارد چرا هیچ اقدام عملی صورت نمی گیرد؟
چرا به چند نفر که میشناسیمشان و بچه های خوبی هستند و خیلی هم خوبند اجازه دادهایم تا هر کاری دلشان خواست انجام دهند؟
این نوعی دغل بازی نیست؟
اگر نتیجه آن چیزی شد که ما دلمان خواست که هیچ و اگر فردا آمریکائیها آن بلایی را که نباید بر سرمان آوردند همه کاسه و کوزه ها را بر سر همین دوستان خوبمان خواهیم شکست.
چرا امروز تصویب این توافق را منوط به تائید مجلس و شورای نگهبان و رهبری و یا مراکز تصمیم گیری و مشورتی دیگر نمی کنیم؟
اگر این توافق فروختن حقوق ملت ایران نیست چرا از افشای آن واهمه داریم؟
بایداجازه بدهیم تا یک نظر جمعی در مورد آن تصمیم بگیرد نه یک جناح سیاسی آن هم با مواضعی کاملا منفعلانه.
محمد
به نظر من آگاهی مردم وروشن شدن مردم نسبت به اینکه آمریکائی ها دوست ما نیستند واینکه مردم بدانند طیف اصلاح طلب وبعضی از احزاب دیگه که چاکر نقشه های آمریکائی ها هست دلسوز ایران نیستن و رو شدن دست منافقین داخلی که طرفدار اسرائیل هستن از مهم ترین نتیجه های این مذاکرات هست .
مجید آقا مردم باید خودشان بفهمند تاکید میکنم بفهمند فرهنگ غرب وهمچنین شخصیت های غربی وسیاسیون متکی به غرب دشمن درجه یک ایران هستن بخاطر همین اینقدر میدان داده میشه به مذاکره کننده ها.امام علی علیه السلام بخاطر جهل مردم در غربت بود وتا به امروز امام زمان نیز بخاطر جهل مردم در غیبت هست.آگاه شدن وبیدار شدن یک ملت مطاعی است گران بها
ناشناس
ما مسلمانیم اما ما کجا و او کجا
هر دو انسانیم اما ما کجا و او کجا
هر دو با نام شهیدان با صدای سوخته
روضه می خوانیم اما ما کجا و او کجا
ما ری تاریخ و دانش او شمیران رفاه
هر دو تهرانیم اما ما کجا و او کجا
او هرات عهدنامه ما خراسان رها
هر دو ایرانیم اما ما کجا و او کجا
ترس او از تیغ دشمن ترس ما از جبن دوست
هر دو ترسانیم اما ما کجا و او کجا
ما همه دلواپس دین او هراسان شکم
هر دو لرزانیم اما ما کجا و او کجا
او نمی فهمد عدو را من نمی دانم چرا
هر دو حیرانیم اما ما کجا و او کجا
69
احسنت
Romania
...
جهان نیوز سکوت کردی؟