پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ - 27 Feb 2020
 
۴
۹
بازیگر جدید مذاکرات چه نقشی را ایفا می‌کند؟

تصویب یک قانون در کنگره آمریکا برای نظارت بر توافق هسته‌ای و واکنش احتمالی مجلس ایران

جمعه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۵
کد مطلب: 421578
باید دید کنگره ملی آمریکا به‌عنوان بازیگر جدید مذاکرات هسته‌ای چه رویه‌ای را در پیش خواهد گرفت؟ گفتنی است طبق گفته تعدادی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هر کنشی از جانب کنگره با واکنش متقابل مجلس ایران مواجه می‌شود.
تصویب یک قانون در کنگره آمریکا برای نظارت بر توافق هسته‌ای و واکنش احتمالی مجلس ایران
به گزارش جهان، در روزهایی که بسیاری از کارشناسان مسائل بین‌المللی به تحلیل رفتار دولت آمریکا در رابطه با مذاکرات هسته‌ای می‌پرداختند، این مذاکرات یک بازیگر جدید نیز پیدا کرد.

سنای آمریکا، طرح نظارت بر توافق هسته‌ای با ایران را به‌اتفاق آرا به تصویب رساند. این طرح به کنگره این فرصت را خواهد داد تا درباره توافق با ایران بازبینی‌های مورد نظر خود را انجام داده و درصورت به دست آوردن حد نصاب آرا مانع از لغو تحریم‌های ایران توسط اوباما شود.

همراهی اوباما با این طرح نشان داد حداقل در این مورد خاص، اختلاف نظر جدی بین اوبامای دموکرات با کنگره جمهوری‌خواه آمریکا وجود ندارد.

در همین راستا جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری «پی.بی.اس.» گفت: «کنگره آمریکا شانس رأی‌گیری درباره لغو یا عدم‌لغو تحریم‌هایی را که بر ایران اعمال کرده است خواهد داشت».

***نظارت بر توافق هسته‌ای این شانس را به کنگره می‌دهد که تحریم‌های ایران را دوباره اعمال کند

اما این رفتار آمریکا، مجلس شورای اسلامی ایران را بر آن داشت تا نسبت به این طرح سنا واکنش نشان دهند. آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با تسنیم، با اشاره به تصمیمات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا جهت مداخله در توافق احتمالی ایران و گروه ۱+۵، گفت: «برای ایران ملاک میزان تعهدات دولت آمریکا نسبت به توافق خواهد بود. بدون شک کنگره آمریکا در جهت مانع‌تراشی در روند مذکرات هرگونه اقدامی کند، مذاکرات را در رسیدن به توافق نهایی با چالش و شکست روبه‌رو خواهد کرد».

وی افزود: مقصر هرگونه شکست در مذاکرات هسته‌ای به گردن دولت آمریکا خواهد بود. اوباما به‌‌جای اینکه وقت خود را برای توضیحات بی‌فایده به مجلس نمایندگان این کشور بگذارد، بهتر است فکر اساسی برای این کار بکند.

منصوری آرانی، عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است باید واکنش مجلس با بررسی همه‌جانبه نسبت به ابعاد این موضوع اتخاذ شود.

حق ایجادشده برای کنگره آمریکا، اسماعیل کوثری، نماینده مردم تهران را بر آن داشت تا درباره طرف ایرانی مذاکرات نیز این موضوع را تذکر دهد که هر‌گونه موافقت بین المللی باید به تصویب مجلس برسد. وی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه در اصل ۷۷ قانون اساسی تصریح شده عهدنامه‏‌ها، مقاوله‏‌نامه‏‌ها، قراردادها و موافقت‏‌نامه‏‌های‏ بین‏‌المللی‏ باید به‏ تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد، اظهار داشت: «پس از تصویب مجلس، رئیس‌جمهور یا نماینده او می‌توانند نسبت به اجرای آن موافقت‌نامه اقدام کنند.»

نظارت بر توافق هسته‌ای در حالی از سوی کنگره آمریکا پیگیری می‌شود که تا همین مرحله نیز بحث نظارت بر مراکز نظامی ایران با واکنش شدید نمایندگان مجلس و هدایت‌گران تیم هسته‌ای مواجه شده است.

حقیقت‌پور، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس به خبرنگار تسنیم می‌گوید: «آمریکا، آژانس انرژی اتمی و یا هر مرکز دیگری اگر بخواهد به‌بهانه نظارت، راهی به مراکز نظامی ایران باز کند، به هیچ عنوان مورد قبول نیست و باید تیم مذاکره‌کننده در این مورد بسیار دقیق و حساب‌شده عمل کند».

***حقیقت‌پور هرگونه نفوذ بر مراکز نظامی به‌بهانه نظارت را مردود دانست

حقیقت‌پور در ادامه اظهار داشت: «طبق گفته‌های مسئولان ارشد نظام و تأکیدات رهبر معظم انقلاب ما هیچ‌گونه نظارت را بر مراکز نظامی و امنیتی قبول نداشته و به هیچ عنوان به بازرسان اجازه بازدید از مراکز امنیتی و نظامی را نخواهیم داد.»

پیش از این عراقچی نیز در گفت‌‌وگو با تسنیم تأکید کرده بود: هیچ نظارت و دسترسی‌ را در زمینه مراکز نظامی نخواهیم پذیرفت.

حال باید دید کنگره ملی آمریکا به‌عنوان بازیگر جدید مذاکرات هسته‌ای چه رویه‌ای را در پیش خواهد گرفت؟ گفتنی است طبق گفته تعدادی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، هر کنشی از جانب کنگره آمریکا با واکنش متقابل مجلس شورای اسلامی مواجه می‌شود.
منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


لیلی
Romania
ما ذلت را نمی پذیریم
دقت کنید به کلمه اتفاق آرا حالا مجلس ما منفعل می مونه اگه هم تکوني بخوره به تلافی اقدام سنا و تازه امثال علی مطهری عمرا نميگذارن اتفاق آرا بوجود بیاد.
روحانی كه هيچ... ظريف مچكريم!
اینکه کنگره آمریکا چه قانونی تصویب میکنه تقصیر ظریف و روحانیه؟
میخوای ظریف کنگره آمریکا رو هم کنترل کنه؟
نتيجه خوش بينی به آمریكایی ها همين است كه می‌بينيد...
ما دلواپسيم كه در صورت پذيرش پروتكل الحاقی، نوكران شيطان بخواهند از مراكز نظامی ما بازديد كنند....
ما دلواپيسيم كه با افشای كامل اطلاعات هسته‌ای ما برای شيطان بزرگ، باز هم شاهد ترور دانشمندان هسته‌ای باشيم....
France
روش دولت یازدهم باعث گردید یک حریف بی منطق دیگر(کنگره) به 1=5 اضافه گردد و حالا باید گفت 2=5 طرف مذاکره میباشد. مذاکره متمرکز با امریکا جسارت آنها را باعث گردید وکنگره جز خواست صهیونیستها هدف دیگری ندارد. آنها که معتقد بودند آقای ظریف باعث اختلاف بین امریکا و اسرائیل شد حالا جواب بدهند که چقدر کوته بینانه و نه از روی درک وفهم درست از مناسبات و روابط بین جوامع بلکه از روی حقد و کینه سخن میگویند و میز برد-برد از توافق ژنو تا کنون بنفع امریکا رقم خورده است زیرا اورانیم 20%را تبدیل و سایت اراک را را هم تعطیل و هسته ای را تضعیف نمودند دیپلماسی در پیش گرفته از بدو تشکیل دولت 11 مسیر اشتباه پیموده و بدون مشورت با دست اندرکاران طرف مذکرات قبلی و بررسی فایل مذاکرات تا آنزمان و تغییر یکباره تمام هیئت قبلی مذاکره کننده وبا لبخند به حریف در مذاکرات این فهم غلط رابرای غرب به وجود اورد که ایران که این دولت احتیاج شدید به مذاکره و توافق دارد و وعده حل 3ماهه هسته ای توسط آقای روحانی بعداز 17ماه با امتیازات بی نظیر به غرب هنوز در پیچ وخم زیاده خواهی امریکا دور میزند.
asghar
بنام خدا. باتوجه به شرایط پیش آمده ، موقعیت بسیار عالی برای ایران پیش آمده تا در عضویت خود در npt تجدید نظر کند . چرا که در اساسنامه و شرایط عضویت ، نیامده که مجلس کشوری افزون بر مواد اساسنامهٔ مورد قبول اعضا ٕ ، شرط و شروط بگذارد . چرا ما یک کمی تا قسمتی ، بد نمی شویم ؟ چرا آقای روحانی و گروهش یک درصدی هم مثل برخورد با داخل عمل نمی کند ؟
شمس
مجلس در راس امور.. ولی خیلی دیر !!
رضا
France
چرا آقای ظریف باید با زنها مذاکره کنه بهتر نیست ما زنها رو برای مذاکره بفرستیم حقمونو بگیرند.