شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - 14 Dec 2019
 
۹
۲۰
هجو فاجعه فرودگاه جده؛

زيارت خانه خدا، قرباني شوخي‌هاي ناروا

دوشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۰
کد مطلب: 419636
بعضي شوخي‌هاي ناروا در شبكه‌هاي اجتماعي، پيكان هدف‌شان بيشتر متوجه زيارت بيت‌الله الحرام است تا اعلام بيزاري از آل‌سعود، و اين رويه خطرناك باعث مي‌شود كه ذهنيت مردم نسبت به اين فريضه الهي خدشه وارد شود.
زيارت خانه خدا، قرباني شوخي‌هاي ناروا
به گزارش جهان، طنز يكي از گونه‌هاي آفرينش ادبي و هنري است كه از ادوار گذشته در خوي، منش، توان ادبي و ذوقي ايرانيان وجود داشته و ريشه آن به فرهنگ غني سخنوري و شاعري ما باز مي‌گردد. يكي از دلايلي كه مردم ايران هميشه به طنز روي مي‌آورند اين است كه بتوانند ديدگاه‌هاي خود را در زمينه‌هاي گوناگون اجتماعي، سياسي، اقتصادي آشكار كنند؛ چرا كه طنز را روشي آسان‌تر و سريع‌تر براي رساندن ديدگاه‌هاي خود مي‌دانند و همچنين اين روش ظرفيت مشاركت ديگران را نيز به خوبي فراهم مي‌كند.

"هزل و هجو" در ادبيات جايگاه متفاوتي در نسبت با طنز دارد چرا كه در "هزل و هجو" پيامي فرهنگي-اجتماعي نهفته نيست اما در طنز چنين پيامي وجود دارد؛ اما عده‌اي براي آنكه مايه طنز انتقادي خود را از لحاظ عاطفي و رواني نيرومندتر كنند، آن را با "هزل و هجو" _شوخي‌هايي ناروا كه به پيوندهاي بسيار ويژه فردي مانند پيوند زناشويي بازمي‌گردد_ همراه مي‌كنند. يكي از اين نمونه‌ها مربوط به حادثه شرم‌آور فرودگاه جده است كه با شوخي‌هاي ناروا با مضامين جنسي در فضاي مجازي همراه شد.

فاجعه فرودگاه جده موجي از خشم و اعتراض از سوي مردم ايران را برانگيخت كه موجب شد بسياري در شكل‌هاي مختلف مانند تجمع‌هاي اعتراض‌آميز در مقابل سفارت عربستان و همچنين اظهار نفرت و اعتراض در چارچوب صحيح آن در رسانه‌هاي رسمي و غيررسمي نسبت به اين عمل شنيع، واكنش مناسب نشان دهند؛ اما شوخي‌هاي زشتي كه در شبكه‌هايي اينترنتي و موبايلي چون فيسبوك، وايبر، لاين و حتي به صورت پيامكي در اين رابطه منتشر شد، نشان داد كه هنوز عده‌اي هستند تا بي‌توجه به نگاه انتقادي و اعتراضي و با نيت‌هايي مانند تفريح و خوش‌گذراني تا رسيدن به مقاصد سياسي، اين موضوع بسيار جدي را با شوخي‌هاي ناروا به "هزل و هجو" تبديل ‌كنند.

اين حجم گسترده هجو در فضاي مجازي كه با اهانت‌هاي بسيار زيادي نيز همراه شد، حتي واكنش‌هاي رسانه‌هاي فارسي زبان خارج نشين را نيز برانگيخت:

عده‌اي اين رفتار را به «طبقه محروم شكست خورده» منتسب مي‌كنند و عده‌اي ديگر آن را به نيروهاي سياسي، روشن‌فكران و هنرمنداني منتسب مي‌كنند كه ابزار توليد اين فرهنگ را در اختيار دارند؛ در واقع نمي‌توان هيچ گروهي را مسئول توليد انبوه اين محتواهاي ناروا براي خنداندن ديگران دانست اما مي‌توان به بعضي از تبعات اين موج‌ "حرف براي خنده" در رابطه با فاجعه فرودگاه جده اشاره كرد:

بي‌حرمتي به قربانيان


اثر ابتدايي اين هجويات، اشاعه منكر اين اقدام قبيح است كه متاسفانه انتشاردهندگان اين جوك‌هاي ناروا به آن توجه نكردند و مهم‌تر از آن بازي با آبروي قربانيان حادثه فرودگاه جده است كه بخشيدني نيست؛ خوشبختانه اين دو نوجوان شجاع ايراني اجازه تعرض كامل را نداده بودند اما با اين حال انتشار اين موارد بي‌حرمتي به قربانيان محسوب مي‌شود.

تخريب زيارت خانه خدا


در چند ماهه اخير اتهامات زيادي از طرف مسئولان كشورهاي حاشيه خليج فارس به خصوص عربستان متوجه ايران شده و ناراحتي مردم ايران بابت اين اتهامات با اتفاق فرودگاه جده سر باز كرد كه بعضي‌ها به صورت طراحي جوك (شوخي‌هاي ناروا با مضامين جنسي) عليه آل‌سعود اين اعتراض خود را بيان كردند. اما بعضي از اين جوك‌ها نوك پيكان هدف‌شان بيشتر متوجه زيارت بيت‌الله الحرام است تا اعلام بيزاري از آل‌سعود، و اين رويه خطرناك باعث مي‌شود كه ذهنيت مردم نسبت به اين فريضه الهي (فارغ از تسلط آل‌سعود بر حرمين شريفين) خدشه وارد شود و فرهنگ حج رفتن به مرور از فرهنگ عمومي مردم مسلمان ما رخت بر بندد.

زيارت خانه كعبه يا قبله مسلمانان، جايگاه بسيار استراتژيكي در آيين اسلام دارد


هر چند تعليق سفرهاي عمره تا روشن شدن تكليف ماموران خاطي عربستان كاري درست و ضروري بود و در جهت منافع و عزت ايران صورت گرفت، اما اين نكته را نبايد فراموش كنيم كه مفهوم "حج" خيلي بالاتر از مسائل سياسي و واكنش‌هاي احساسي و اعتراضي است. خانه كعبه يا قبله مسلمانان، جايگاه بسيار استراتژيكي در آيين اسلام دارد و اشاره به آداب زيارت آن در نص صريح قرآن نشان دهنده ارزش بسيار بالاي آن در نزد پروردگار عالميان است، از اين جهت بايد حساسيت بسيار زيادتري در رابطه با آن وجود داشته باشد؛ بنابراين زيارت خانه خدا نبايد موضوع "حرف براي خنده" گردد و امتناع از ارسال مجدد اين جوك‌هاي ناروا اولين و كوچكترين قدمي است كه هريك از ما مي‌توانيم براي توقف اين "موج اشتباه" برداريم.

آل‌سعود عرب هستند اما همه اعراب، آل‌سعود نيستند


فاجعه جده موجب شد كه در كنار موج شوخي‌هاي ناروا در رابطه با زيارت بيت‌الله الحرام، موجي از توهين‌ها نيز به اعراب روانه شود كه جز شرم‌ساري نتيجه ديگري براي مردم ايران نداشت؛ چرا كه اگر همه جرم‌هايي كه عليه مردم ايران و ديگر مسلمانان منطقه روي مي‌دهد را متوجه آل‌سعود بدانيم، به روشني مشخص است كه آل‌سعود نماينده تمام مردم جهان عرب نيست و نبايد به ديگر مردم محترم عرب اهانتي كنيم.

در خطه جنوب ايران به ويژه در استان خوزستان مردم شريف عرب زندگي مي‌كنند كه يكي از محترم‌ترين هم‌وطنان ما (از نظر جغرافياي اجتماعي) محسوب مي‌شوند و رشادت‌هاي آنان در زمان دفاع مقدس فراموش شدني نيست. همچنين بسياري از مردم عرب در بحرين، عراق، لبنان، يمن از اقدامات آل‌سعود اعلام بيزاري مي‌كنند كه نشان مي‌دهد همه اعراب، آل‌سعود نيستند. خشم مردم ايران از اقدام فاجعه‌بار در فرودگاه جده تا ديگر جنايت‌هاي حكومت عربستان بايد در چارچوب و هدف‌گذاري درست آشكار گردد تا به تعصب قومي و نژادي متهم نشويم.

مردم شريف عرب خطه جنوب و جنوب غرب ايران يكي از مهمترين هم‌وطنان ما (از نظر جغرافياي اجتماعي) محسوب مي‌شوند و رشادت‌هاي آنان در زمان دفاع مقدس فراموش شدني نيست.

نتيجه گيري


مردم ايران با طنز عجين هستند و آن را بستر مناسبي براي آشكار ساختن ديدگاه‌هاي حمايتي و انتقادي خود مي‌دانند اما واكنش در مقابل هر اتفاق بد يا فاجعه‌اي كه براي جامعه روي مي‌دهد، نبايد فقط در بستر طنز يا به شكل عام‌تر آن همراه با "هزل و هجو" باشد، بلكه بخشي از اقدامات در رابطه با بعضي اتفاق‌ها مي‌تواند در چارچوب طنز قرار گيرد؛ در غير اين صورت متهم مي‌شويم كه منفعلانه‎ترين كنش ممكن و برآمده از احساس ناتواني جمعي را در برابر اتفاق‌ها و بهبود وضعيت خود داريم كه البته اين موضوع در رابطه با همه هموطن‌ها صدق نمي‌كند.

بنابراين با دامن نزدن به اين امواج "حرف براي خنده" بايد فرهنگ عمومي خود را تقويت كنيم تا دربرابر حادثه‌ و اتفاق‌هايي كه براي جامعه ما مي‌افتد، با هوشمندي بيشتري برخورد كنيم تا راه پيشرفت و تعالي را در زمينه‌هاي مادي و معنوي با قدرت بيشتري ادامه دهيم.
منبع:سایت حج
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


اون موقعی که شما رسانه ها بر این طبل می کوبیدید باید فکر همچین روزی رو هم می کردید که بعضی ها که عقده داشتند اینجوری استفاده کنند
Romania
من یکی از مخالفین سرسخت حج هستم.
کسی منکر این فریضه بزرگ الهی نیست، ولیکن به چه قیمتی؟!!!
چرا برای اثبات حقانیت خودمون قران رو به رای خودمون تفسیر میکنیم؟!!!
گذشته از اینکه پول حج خرج کشتار مسلمانان توسط آل سعود میشه، آیا تو دین ما نیست وقتی همسایه ات مشکل داشته باشه حج مقبول نیست؟
ما الان تو کشورمون مشکل نداریم؟
همه جوانان برای ازدواج تامین هستن؟
نیازمند آبرو دار کم داریم ؟
به والله من خیلی ها رو اطراف خودم میشناسم که شاغل هستن و آبرودار اما برای جهیزیه دخترشون موندن و به همین دلیل خواستگار رد میکنن
پس شمایی که بر طبل حج میکوبی، کم انصاف به خرج بده و دینت رو کامل بشناس
رضا
Iran, Islamic Republic of
حالا چند تا از اون جوك هاي نه چندان بدش را مي آوردي ببينيم چي بوده ؟؟
خیلی خیلی زشتن نشنوی بهتره
19
Iran, Islamic Republic of
سلام علیکم
مفهوم حج خیلی والاست ولی پول این مفهوم والا در جیب خاندان سعودی می رود وصرف کشتار مسلمانان در عراق و یمن و سوریه می شود.
اینا مشخصه در اتاف فکر ها درست میشه
مهدیار آستانی
مساله اینه که بعضی ها فقط دنبال فرصت برای ضربه زدن به اسلام هستند . و اینجور مواقع عده ای سردسته یا مامور هستند و خط دهی می کنند و الباقی افراد جوزده! در صحبت های کسانی که در تجمع بودند یا در فضای مجازی صحبت می کردند به نکته جالبی رسیدم. می گفتن قشر مذهبی ما نسبت به این حادثه بی تفاوت هستن و عکس العملی ندارن چون طرف مقابل اعراب هستن و اینها با اعراب مخالفتی ندارن! و به این غیرت قلمبه خودشون می نازیدن. یعنی در یک کلام فرق اسلام و عرب رو نمیدونن و فکر میکنن طرف مقابل دلبسته اعرابه حتی از نوع وهابی و سعودی! اینهمه تضاد ما با اونها رو ندیدن! وقایع عراق و سوریه و جانفشانی نیروهای شیعه و سنی رو ندیدن و ضمنا یادشون رفته در گذشته ای نچندان دور عاشقان سینه چاک تروریست های مخالف حکومت سوریه بودند
United States
وقتی اسم خود را پای مطلب خود نمی نو یسید یعنی باد هوا
Iran, Islamic Republic of
با سلام به شما برادران عزیز و دلسوز من که از انتشار نظراتم در سایت تان ناامید شدم لا اقل به یک سئوال من جواب دهید شما و مابقی سایتهای اصولگرا در یک هفته اول موج هجوگویی علیه این حادثه n تعداد خبر زدید که همه اسنادش موجود است بینی و بین الله تو کدوم از اون خبرها سعی کردید به آثار تخریبی نشر این اخبار بپردازید.که حالا که کار از کار گذشته و بهره برداری لازم هم توسط جناح های سیاسی صورت گرفته یادتون افتاده اسلامی هست و آبرویی و حج و عمره ای. خوشم می یاد خوب بلدید رو ندانم کاری هاتون ماله بکشید و به شعور مخاطبین توهین کنید ...
به قول شما رسانه های اصولگرا n دفعه تیتر زدن و اقدام رو محکوم کردن ، در حالی که رسانه های اصلاح طلب خودشون رو به خواب زده بودن ؛ نکته بعد اینکه در تمامی مطالبی که در محکوم کردن اون اتفاق شنیع درج شدش فقط و فقط آل سعود (آل یهود) مورد انتقاد واقع شد و نه فریضه حج یا اعراب.
حالا اگه کسی به کل اعراب یا ماهیت حج انتقاد میکنه مشکل از درک و فهم خودشه نه ما.
حجت
Iran, Islamic Republic of
با سلام جهان عزیز چیرو میخوای ماس مالی کنی این مثل روز برای همه روشن که در این وضعیت و برهه از زمان حج از نظر من حرام است چون داریم در واقع پولمون رو در جیب وهابیون میریزیم که علیه شیعان و مسلمونا استفاده میشه اصلان تا زمانی که آل سعود حاکم عربستانه حج حرام است حرااااااااااااااااام
به نظر بنده حقیر هم حج نوعی ...
Sweden
حج را رهاکن
...
هدف این عمل شنیع تعطیل شدن اجتماع بزرگ حج ومانع تراشی برای حضور شیعیان انقلابی ایران بود که به لطف جو زدگی دوستان در دولت ومجلس حاصل شد . پول حج برای دولت آل سعود که مستظهر به پشتیبانی آمریکا و ال یهود است چیز زیادی نیست که این قدر بر طبل آن می کوبید تعطیل فریضه والای حج وفواید اجتماعی ومعنوی که بر آن مترتب است بسیار تاسف آور است کاش با دیپلماسی فعا ل که از این دولت فشل ونا کارامد بعید است جواب بهتری به آنها می د ادیم راستی چرا سفارتمان در عربستان تعطیل نشد ؟ ولی حج خانه خدا تعطیل شد
جاي تشكر دارد كه سايت جهان نيوز صادقانه به اين موضوع بسيار مهم اشاره كرده.متاسفانه در حوادثه تلخ فرودكاه خيليها سو استفاده كردند و مظلوم تر از همه دو نوجواني بودند كه اماج حمله هاي سياسي و خواسته هاي قابل تأمل جريانهاي مختلف قرار كرفتند نتيجه بدتر هم همين أهانت به ارزشهاي بود كه شما به أون اشاره كرديد شما را بخدا توصيه كنيد نسبت به مسائل صادقانه برخوردار كنيم كه امروز دچار اين بحران هاي جدي نشويم
با سلام .خدا را شکر که بالاخره یکی با چرات اعلام کرد که در موضوع فرودگاه جده و نحوه اطلاع رسانی هیجانی سایتهای خبری اشتباه کردهایم و امروز هم متاسفانه باید تاوان سنگین وهن ارزشخا رو هم بدیم با مقدسات با ارزشهای دینی بازی شد و در سایه اهداف سیاسی عده ای ارزشها خدشه دار شد . چرا اجازه ندادیم مسیوتین مسیر منطقی را دنبال کنند ؟ چرا دو نوجوان عزیزی را که بارها گفته شد مقاومت کرده اند زیر بمباران تبلیغاتی سایتها قرار دادیم.چرا طوری زمینه سازی وسیع در سایتها کردیم که دیگران و نا اهلان سوء استفا ده کنند و جوکهای مبتذل بسازندشما را بخدا حلا که این مطلب را نوشته اید بصورت جدی تر دنبال احیای ارزشهای زیارت باشیم
علی محمدنصیری بخش معمولان لرستان
بنام خدا،حادثه فرودگاه جده وواکنش مردم ایران،خصوصا درفضای مجازی نظرات متفاوتی درپی داشت که اکثر قریب اتفاق آن رامحکوم نمودن،اما جای رسانه ملی وسایررسانه های نوشتاری وشنیداری درمدیریت این جریان بسیار خالی بود،البته واکنش های مردم ومسئولین درمحکومیت قابل ستایش است،ازریاست محترم قوه قضاییه تانمایندگان مجلس،تاعلماومراجع تقلید،اما حرکت درتخریب فریضه حج وایجاداختلاف عرب وعجم،فارس وعرب،درجهت منافع صهیونیسم جهانی است،رسانه هابایستی بامدیریت به آگهی بخشی جامعه کمک نمایند،عربستان دررقابت باایران درمنطقه شاهد شکست های پیاپی ازایران است،دردیپلماسی وزرای 6کشور قدرتمندبا وزیرامورخارجه ایران برسریک میز،اما6وزیرخارجه کشورهای اروپایی باهم بایستی باوزیرخارجه آمریکا یا سایر قدرتهای جهانی مذاکره کنندکه این بزرگ ترین تحقیرآنهاحساب میشود
سید
با سلام
یکی این سوال رو جواب بده
حج حرام است چون توی جیب آل سعود میره که دشمن اسلامه.بمن جواب قانع کننده بدین که مگه پولی که توی آنتالیا و دوبی و اروپا خرج میشه توی جیب دشمنان اسلام نمیره پس چرا سفر به این کشورها تحریم نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟ اگر یه اروپایی به ایرانی تجاوز می کرد همین فریادهای تحریم بلند بود؟؟؟؟؟؟
ابراهیم
مکه ومدیته ای که در اختیار ال سعوذ باشد را هرگز نمیخواهم
اکبر
حرمت مومن از حرمت خانه کعبه افضل است. اگر با رفتن به حج حرمت مومن به دست یک دولت ناصبی هتک می شود عقل حکم به نرفتن می کند و این حکم عقلی نزد خداوند عذر مقبول است. خداوند از خانه اش دفاع کند میمون هایی که از منبر پیغمبربالارفته اند را به خاک ذلت بیافکند به وعده خود عمل کند که فرموده است ومن دخله کان امنا.