پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - 28 May 2020
 
۰
رئیس سازمان حج وزیارت:

گزارش جده تهیه و به مسئولان ارسال شد

يکشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۵
کد مطلب: 416933
رئیس سازمان حج و زیارت با یادآوری دستور ویژه رئیس جمهوری برای تسریع در تهیه گزارش دقیق و جامعی از حادثه جده، این رفتار زشت و غیر قابل توجیهی، که در تمامی جوامع جهانی محکوم است، گفت: گزارش مذکور تهیه و برای مسئولان ارسال شده است.
به گزارش جهان به نقل از خانه ملت، سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت پس از نشست امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از تعلل مسئولان عربستان سعودی در موضع گیری رسمی نسبت به حادثه فرودگاه جده انتقاد کرد و گفت: امروز رسیدگی به این موضوع با در نظر گرفتن اشد مجازات برای خاطیان به مطالبه عمومی و مردم تبدیل شده و در این راستا سازمان حج و زیارت در نامه‌ای به وزیر حج عربستان با صراحت تأکید کرده است که اگر تعلل بیشتری در این زمینه داشته باشند ما توجیهی را برای اعزام عمره‌گذاران به این کشور نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه اقدام دو نوجوان برای مقاومت جهت نرسیدن دو متخلف به اهداف شوم خود جای تقدیر دارد، افزود: به هر حال دولت عربستان باید در این زمینه موضع گیری شفافی داشته باشد که در همین راستا هفته گذشته بنده نامه‌ای را به رئیس سازمان همکاری کشورهای اسلامی نوشتم که وی نیز تأکید ویژه ای بر حفظ حقوق زائران دارند.

اوحدی با یادآوری دستور ویژه رئیس جمهوری برای تسریع در تهیه گزارش دقیق و جامعی از حادثه جده، این رفتار زشت و غیر قابل توجیهی که در تمامی جوامع جهانی محکوم است، تصریح کرد: گزارش مذکور تهیه و برای مسئولان ارسال شده است.
وی با تاکید بر اینکه لغو و توقف عمره باید با دستور مقامات عالی کشور صورت بگیرد، گفت: به طور حتم براساس فرایند اگر بخواهد عمره متوقف شود باید از طریق شورای عالی حج، یا از طریق شورای عالی امنیت ملی و یا مصوبه مجلس و ابلاغ دولت انجام شود.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: ما به عنوان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری به محض اینکه چنین ابلاغی به سازمان صورت بگیرد به‌طور حتم تمامی اعزام‌ها را متوقف خواهیم کرد، لذا به طور قطع اگر چنین مصوبه ای به سازمان حج و زیارت ابلاغ شود موافق بوده و از آن استقبال می‌کنیم.

اوحدی گفت: امیدواریم که با پیگیری‌های جدی که دستگاه دیپلماسی کشورمان انجام می دهد هر چه سریع‌تر بتوانیم خبر برخورد قاطع با دو پلیس متخلف، فاسد و مجرم را به مردم بدهیم و شاهد اشد مجازات برای آنان باشیم.

وی با یادآوری جلسه سفیر جمهوری اسلامی ایران در ریاض با معاون وزیر امور خارجه این کشور و همچنین با وزیر کشور عربستان افزود: در این دیدار آنها نیز ابراز انزجار از اقدام اخیر کرده و تأکید کردند که این دو نفر به زودی به اشد مجازات خود خواهند رسید.

اوحدی یادآور شد: در نامه خود به وزیر حج عربستان تاکید کردم که تعلل در خصوص موضع گیری برای فاجعه فرودگاه جده یعنی عدم توانایی دولت سعودی نسبت به تأمین امنیت و حقوق زائران.
وی با یادآوری عدم ارائه مجوز به هواپیمایی کشورمان برای فرود در فرودگاه جده گفت: اگر در خبرها شنیده باشید دیروز هم همین اتفاق برای پرواز پاکستان رخ داد به هر حال یک ضوابطی برای استانداردهای مجوز پروازها وجود دارد که بخشی از آنها سختگیرانه است و سازمان هواپیمایی عربستان در این خصوص سختگیرانه برخورد کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه انتظار ما از دولت عربستان مساعدت در زمینه فرود هواپیمای کشورمان بود اما کارشکنی در این زمینه صورت گرفت، گفت: خوشبختانه با توجه به مساعدتی که سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام دادند هواپیما جایگزین هواپیمای قبلی شده و همه زائران نیز مشرف شدند.

وی با یادآوری جریحه دار شدن عامه مردم در خصوص حادثه فرودگاه جدی گفت: دو نوجوان زائر عزیز ما با هوشیاری و مقاومت مقابل اهداف شوم و پلید دو پلیس مجرم عربستانی مقاومت کردند به اعتقاد بنده برای خانواده‌های این عزیزان باید این وجه موضوع بسیار برجسته شود و این روح مقاومت باید با تقدیر از این دو نوجوان والاتر شود تا به عنوان الگوی نسل جوان ما قلمداد شود.

رئیس سازمان حج و زیارت یادآور شد: البته رسانه ها در این خصوص به این بعد موضوع کمتر پرداختند که امیدواریم از این پس توجه بیشتری به آن شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *