سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - 19 Oct 2021
 
۲۳
۱۷۲
ایستگاه آخر 9 روز مذاکرات هسته‌ای؛

بیانیه‌پایانی مذاکرات لوزان منتشر شد؛ غنی‌سازی فردو تعطیل شد/ تحریم‌ها در یک دوره زمانی لغو می‌شوند/ اوباما: توافق خوبی است

ظریف: ما دستور داشتیم فقط در زمینه هسته‌ای با آمریکا مذاکره کنیم
پنجشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۵۵
کد مطلب: 415142
وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دقایقی قبل متن بیانیه پایانی مذاکرات لوزان را قرائت کردند.
بیانیه‌پایانی مذاکرات لوزان منتشر شد؛ غنی‌سازی فردو تعطیل شد/ تحریم‌ها در یک دوره زمانی لغو می‌شوند/ اوباما: توافق خوبی است
گروه سیاست جهان نيوز: تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران به ریاست محمدجواد ظریف از نیمه‌شب پنج‌شبه دور جدید مذاکرات هسته‌ای در شهر لوزان را با شدت تمام پیگیری کردند.

اخبار مرتبط با روز پنج‌شنبه ۱۳ فروردین ماه نیز در بخش زیر قابل مشاهده است.

۰۸:۴۸
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز در بدو ورود به تهران در چمع خبرنگاران گفت: دور آخر گفت‌وگوهایی که در سوئیس داشتیم، به لطف خدا و با دعای دوستان و با هدایت و حمایت‌های بی نظیر رهبر انقلاب از تیم مذاکره کننده و راهنمایی‌های ایشان به تیم و همینطور حمایت شجاعانه ریاست جمهوری از مذاکرات هسته‌ای، این امکان برای ما فراهم شد که به مجموعه ای از راه‌حل‌ها برای رسیدن به توافق جامع دست پیدا کنیم.

وی افزود: این مجموعه راه‌حل‌ها به عنوان مبنای نگارش سند نهایی که تنها توافق ما در مذاکرات هسته‌ای خواهد بود، اگر انشاءالله به لطف خدا و واقع‌بینی طرف مقابل، چنین چیزی تا تیر ماه امکانپذیر شود، آن سند بر مبنای راه‌حل‌هایی نگارش خواهد شد که در روز گذشته و روزها و ماه‌های گذشته در مورد آن‌ها بحث و تبادل نظر شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران از همه افرادی که در مذاکرات هسته‌ای به او و همکارانش کمک کرده و از جمله علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی که هم با تخصص علمی و هم با ظرافت‌های دیپلماتیک و با سابقه توانمندی بسیار خوب توانستند کار مذاکرات را به پیش ببرند و به عنوان بخش بسیار مهم از این مذاکرات بتوانیم در خدمت ایشان کار را به پیش ببریم سپاسگذاری کرد.

وی همچنین از مردم ایران که با مقاومت خود نشان دادند حربه تحریم و فشار علیه مردم کارساز نیست قدردانی کرد و افزود: این مردم با حضور در انتخابات نشان دادند که این مردم از نظام و دولت جدا نخواهند شد و همین باعث شد کشورهایی که برای گفت‌وگو با ایران شرط می‌گذاشتند و برای مذاکره شرایطی را قائل بودند، در برابر نمایندگان این ملت بزرگ حضور پیدا کردند و بسیاری از خواسته‌های غیرمنطقی خود را کنار گذاشتند، به خاطر اینکه به این نتیجه رسیدند که حربه تحریم، حربه کارآمد نیست.

ظریف با اشاره به اظهارات شب گذشته آقای کری که رسما اعلام کرد ما نمی‌توانیم مردم ایران را به زانو درآوریم، عنوان کرد: اگر کسانی به این خیال واهی منتظرند که ایران به زانو در بیاید باید در این خیال واهی بمانند؛ این بزرگ‌ترین عامل قدرت ما در این مذاکرات بود.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ادامه داد: ما با هدف‌های مشخصی وارد این مذاکرات شدیم و بحمدالله تا حد امکان به این اهداف دسترسی پیدا کردیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در عین حال یادآور شد: البته مذاکره است، شما در مذاکره و توافق، اگر به توافق نهایی برسیم قرار نیست که یک طرف تمام امتیازات را بگیرد و طرف مقابل تسلیم شود. ما افتخار می‌کنیم که هیچ وقت خودمان تسلیم نخواهیم شد، اما چنین تصوری را هم نداریم که در مذاکره می‌توان طرف مقابل را به تسلیم وا داشت. می‌توانیم در مذاکره در برابر امتیازاتی که اخذ می‌کنیم ما به ازاهایی را ارائه دهیم که کار را به پیش ببریم.

ظریف با بیان اینکه ما چند هدف جدی از این مذاکرات داشتیم، خاطرنشان کرد: ما هنوز در آغاز راه هستیم و دوستان باید توجه کنند که ما در ابتدای کار هستیم ولی در نهایت بر مبنایی که تاکنون به آن دست پیدا کردیم، فکر می‌کنیم به این اهداف دستیابی پیدا خواهیم کرد. اول اینکه برنامه هسته‌ای ایران ادامه پیدا خواهد کرد، هیچ یک از تأسیسات ما تعطیل نخواهد شد.

وی افزود: اطلاع دارید که ۶ قطعنامه شورای امنیت،‌همگی خواهان تعطیل برنامه غنی سازی ایران، توقف راکتور اراک، بسته شدن تأسیسات فردو و بسیاری دیگر از خواسته‌های نامشروع بودند. هیچ یک از این خواسته‌ها به حول و قوه الهی عملی نخواهند شد. نطنز به غنی سازی ادامه خواهد داد. انشاءالله حتی یک روز کار نطنز متوقف و یا تعلیق نخواهد شد.

وزیر خارجه اضافه کرد: فردو که زمانی برای طرف مقابل، اسمش مساوی بود با خطر بزرگ، امروز به کار خود ادامه می‌دهد، بحثی از بسته شدن آن نیست و متجاوز از هزار سانتریفیوژ با تمام تاسیسات در فردو باقی خواهد ماند که از این هزار سانتریفیوژ دو زنجیره بدون مواد هسته‌ای، کار خواهد کرد و انشاءالله در آینده فردو با همکاری بین‌المللی به یک مرکز پیشرفته هسته‌ای، تحقیقاتی و فناوری نوین روز تبدیل خواهد شد.

ظریف افزود: تحقیق و توسعه ما که ثمره کار خوب دانشمندان ما است و اینجا لازم است یک بار دیگر ارادات و تعظیم خود را در برابر دانشمندان و شهدای هسته‌ای کشور و خانواده‌های آنها ابراز کنم، این برنامه طبق ضوابط علمی به کار خود ادامه خواهد داد.

وی گفت: سانتریفیوژهای پیشرفته ما که روزی در ابتدای همین مذاکرات یعنی زمانی که ما توافق ژنو را داشتیم، دو ماه برای جلوگیری از سانتریفیوژ IR-۸ ما مذاکرات را متوقف کردند، ولی این سانتریفیوژ به حول و قوه الهی مشغول به کار خواهد شد و در این مدت تحقیق و توسعه ادامه خواهد یافت.

ظریف ادامه داد: صحبت از ۲۰ سال محدودیت شدید به اضافه ۱۰ سال و به اضافه اقدامات درازمدت بود، امروز غنی سازی ما فقط برای ۱۰ سال محدودیت خواهد داشت.

وی درباره راکتور اراک گفت: این راکتور که شاید تا یک ماه قبل کسی حاضر نبود از آن به عنوان راکتور آب سنگین نام ببرد و حتی برای اشاره به آن از اصطلاح IR۴۰ استفاده می‌کردند، ماهیت آب سنگین خود را حفظ خواهد کرد و در سند نهایی اسم راکتور، آب سنگین خواهد بود و این براساس طرحی است که دوستان ما در سازمان انرژی اتمی تدوین و طراحی کردند و مورد قبول قرار گرفته و این طرح با همکاری بین‌المللی اجرا خواهد شد که انشاءالله این راکتور را به یکی از مدرن‌ترین راکتورهای آب سنگین جهان تبدیل خواهد کرد که البته راکتور صلح‌آمیز خواهد بود. چون ما هدفی جز اهداف صلح‌آمیز نداریم.

وزیر خارجه گفت: برنامه هسته‌ای ما که همیشه صلح‌آمیز بوده و براساس فتوای مقام معظم رهبری هم صلح‌آمیز است، حفظ خواهد شد.

وی با بیان اینکه ما معتقد بودیم هیچگاه قطعنامه‌های شورای امنیت را اجرا نخواهیم کرد چون این قطعنامه‌ها غیرقانونی و غیرعادلانه هستند، افزود: به شما اطمینان می‌دهم روزی که توافق در شورای امنیت تصویب شود و مورد تأیید این شورا قرار گیرد، در همان قطعنامه، کلیه قطعنامه‌های قبلی لغو خواهد شد.

ظریف ادامه داد: روزی که توافق اجرایی شود که یک فاصله‌ای برای اقدامات مقدماتی خواهد بود، کلیه تحریم‌های اقتصادی و مالی لغو خواهد شد، البته بر مبنای مقررات داخلی هر یک از کشورها. ما دولت‌ها را مسئول می‌دانیم و کاری نداریم به اینکه دولت آمریکا روش‌های قانونی داخلی‌اش چیست. این مسئولیت دولت آمریکاست که این روش‌ها را دنبال کند. از نظر حقوق بین‌الملل دولت آمریکا مسئول و موظف خواهد بود که این تحریم‌ها را یکباره لغو کند.

وی تصریح کرد: اگر کسی درباره لغو تدریجی تحریم‌ها صحبت می‌کند، بدانید که برخلاف آنچه تاکنون تصویب شده صحبت می‌کند و در گذشته هم دیدیم از این کاغذهایی که به جای واقعیات پخش می‌شود و با استفاده از دستگاه‌های تبلیغاتی نشر پیدا می‌کند.

وزیر خارجه ایران خاطرنشان کرد: این توافق هنوز در مرحله تدوین است.

۰۵:۴۱
«ماری هارف»معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید که تیم دیپلماتیک این کشور، ژنو را به قصد واشنگتن ترک کرده و از آنچه در هفته اخیر انجام داده، احساس غرور می‌کند.

وی همچنین به روزهای درپیش رو تا ضرب‌الاجل ۱۰ تیر هم اشاره کرده و گفته که «کار زیادی پیش‌رو داریم.»

۰۴:۱۶
هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا با انتشار بیانیه‌ای، توافق لوزان را گامی مهم به سمت توافق جامع دانسته و گفته که توافق نهایی، ایران را از دستیابی به بمب اتم، باز می‌دارد.

۰۳:۵۶
سناتور جان مک‌کین در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشته که مشخصاً هیچگونه توافقی (درون آمریکا) بر روی توافق هسته‌ای وجود ندارد و با این وضع، لزوم بررسی مفاد توافق توسط کنگره بیش از هر زمانی احساس می‌شود.

در این بیانیه که در پایگاه خبری هیل منتشر شده، کلینتون از عملکرد جانشین خود در وزارت خارجه تقدیر کرده و گفته که تلاش‌های اوباما و جان کری، مداوم و مصممانه بوده و همه تلاش‌ها معطوف به رسیدن به نتیجه یعنی توافق هسته‌ای بوده است.

۰۲:۵۹
«آیپک» لابی صهیونیست‌ها در کنگره آمریکا هم به توافق ایران و ۱+۵ در لوزان واکنش نشان داد و گفت که سند نوشته شده در لوزان باید از فیلتر کنگره بگذرد.

در این بیانیه بر لزوم گذشتن مفاد توافق لوزان از سد آرای نمایندگان کنگره آمریکا تأکید شده و آمده که نباید دولت بگونه‌ای وانمود کند که ملت آمریکا به انتخاب از میان دو گزینه «سرسپردگی و یا حمله نظامی» مجبور شده است.

در بیانیه آی‌‌پک همچنین هشدار داده شده که توافق لوزان، ایران را در آستانه تبدیل به یک دولت اتمی رها می‌کند و مسابقه تسلیحاتی را در خاورمیانه به راه می‌اندازد.

۰۲:۴۶
«جب بوش» برادر رئیس‌جمهور سابق آمریکا و سناتور جمهوری‌خواهی که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد شانس زیادی برای برنده شدن در دور بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دارد، روی خوشی به بیانیه لوزان نشان نداده است.

وی بیانیه لوزان را «توافقی معیوب» خوانده و گفته از آن حمایت نخواهم کرد.

۰۲:۲۷
سید یاسر جبرائیلی: اگر متنی که وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده، صحت و وجود خارجی ندارد، وزارت خارجه کشورمان باید بلافاصله با صدور بیانیه ای ضمن تکذیب متن آمریکایی، تاکید کند که چنین توافقاتی حاصل نشده و آنچه مورد توافق قرار گرفته، متن ایرانی است.(ادامه در اینجا)

۰۲:۰۵
«باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در حالی که سوار بر هواپیما به سمت «لوئیزویل» می‌رفته با بنیامین نتانیاهو تماس می‌گیرد و در خصوص توافق لوزان با وی صحبت می‌کند.

بر اساس گزارش شبکه خبری سی‌بی‌اس، اوباما در این تماس به نتانیاهو اطمینان داده که بیانیه لوزان بهترین راه برای بستن مسیر ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای بوده است.

۰۱:۵۸
«جان کری» وزیر خارجه آمریکا پس از گفت‌وگویی طولانی با مذاکره‌کنندگان ایرانی، با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت‌وگو کرد و از فراز و نشیب مذاکرات با ظریف و انتظار خود از کنگره گفت.

وی در این مصاحبه به روند مذاکرات با ظریف اشاره شده و جان کری گفته که به خاطر سابقه طولانی روابط خصمانه میان آمریکا و ایران، «برخی مواقع مذاکرات عاطفی و تقابلی می‌شد.»

در ادامه جان کری به ماحصل این مذاکرات یعنی بیانیه لوزان هم اشاره کرده و گفته: « توافق بر راستی‌آزمایی مبتنی خواهد بود و نه اعتماد»

وی در خصوص شایعات موجود مبتنی بر احتمال برهم خوردن توافق به خاطر رأی کنگره گفته: «هر کس واقعیات موجود را قربانی سیاسی‌بازی کند، عملی غیرمسئولانه انجام داده است.

وی هم‌چنین از کنگره خواست که پیش از واکنش به بیانیه لوزان، به ندای مردم آمریکا و نظر کارشناسان توجه کنند.

وی به احتمال بر هم خوردن توافق از جانب ایرانیان هم گریزی زده و گفته: «اگر ایران بخواهد دوباره در خصوص چارچوب مذاکرات مذاکره کند، ما میز مذاکرات را ترک می‌کنیم و دیگر توافقی در کار نخواهد بود.»

جان کری گفت که اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، تأثیری منفی و بسیار عمیق بر توافق هسته‌ای خواهد داشت و عملی بسیار غیرمسئولانه خواهد بود.

جان کری، احتمال وجود برخی نقاط ضعف در بیانیه لوزان و چارچوب مشخص شده برای توافق نهایی را هم رد نکرد و گفت که این موارد تدریجاً در ۳ ماه آینده (پیش از موعد ۱۰ تیر) حل خواهد شد.

وی به بیانیه نتانیاهو و ابراز نگرانی شدید وی از توافق میان ایران و ۱+۵ هم اشاره‌ای کرد و گفت: «برای اسرائیل تهدیدهای مهم‌تری از ایران وجود دارد، تهدیدهای مانند داعش و چالش سطح در منطقه.»

۰۱:۳۱
"محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران در فیسبوک خود از سایت‌ها و رسانه‌ها درخواست کرد که به خبرسازی‌ها توجه نکنند.

وی نوشت: ما به زودی راهی تهران خواهیم شد. از سایت ها و رسانه ها تقاضا می کنم که به خبرسازی ها توجه نکنند و فراموش نکنید که Fact Sheet در دور قبل هم بویی از واقعیات نداشت.

ظریف در ادامه نوشت: به لطف خدا و با حمایت و دعای شما راه حل ها را نهایی کردیم. نوشتن متن را ظرف هفته آینده شروع خواهیم کرد.

۰۱:۲۵
"جان بینر" رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت که توافق هسته‌ای با ایران انحراف اوباما از اهدافش است.

وی در ادامه بیانیه‌اش اعلام کرد که پیش از برداشته شدن هرگونه تحریمی باید به کنگره این اجازه داده شود که توافق با ایران را بازبینی کند.

۰۰:۳۹
یک مقام صهیونیست به توافق ایران و ۱+۵ در لوزان واکنش نشان داده و گفته که با این «اشتباه تاریخی»، جهان جایی خطرناک‌تر خواهد شد.

۰۰:۳۳
مارتین شولتس رئیس پارلمان اروپا با صدور بیانیه‌ای دستیابی به بیاینه مشترک میان ایران و ۵+۱ را پس از مذاکرات سخت و طولانی با حضور نمایندگان این اتحادیه تبریک گفت و آنرا توافقی تاریخی دانست.

آقای شولتس این بیانیه را توافقی در راستای تقویت امنیت بین المللی عنوان کرد و دلیلی بر افزایش اعتمادسازی دو جانبه و بازیابی اقتصادی ایران عنوان کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه جزئیات فنی این توافق سیاسی در حال حاضر باید تا قبل از مهلت ژوئن به دست آید تصریح کرد که ساختمان این توافق باید براساس اعتماد باشد.

۰۰:۲۰
سناتور باب منندز از سناتورهای ارشد جمهوری‌خواه می‌گوید که اگر دیپلمات‌ها می‌توانند ۲ سال روی پرونده هسته‌ای ایران کار کنند، کنگره هم حق دارد دوره‌ای را برای بررسی این توافق نامه درنظر بگیرد.

جمهوری‌خواهان چندی پیش پیش‌نویس طرحی را تهیه کردند که در صورت تصویب، ۶۰ روز برای بررسی مفاد توافق هسته‌ای به کنگره وقت خواهد داد و پیش از اتمام این دوره، اوباما حق نخواهد داشت توافقنامه مزبور را امضاء کند.

۰۰:۰۴
«بان کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل از رسیدن ایران و ۱+۵ به نقطه ای مشترک در لوزان سوئیس استقبال کرد و گفت که می توان از پتانسیل مذاکره برای حل همه مشکلات منطقه استفاده کرد.

روز جمعه

۲۳:۱۵
«لوزان فابیوس»، وزیر خارجه فرانسه و «فرانسوا اولاند»، رئیس جمهور این کشور از توافق بر سر چارچوب تفاهم سیاسی بین ایران و گروه ۱+۵ استقبال کردند اما گفتند نیاز به انجام اقداماتی بیشتری است تا این توافقنامه به توافقی قابل قبول تبدیل شود.

فابیوس به تلویزیون فرانسه گفت: «این یک توافقنامه مرحله‌ای است که شامل تحولات مثبت است اما هنوز به اقدامات بیشتری نیاز است.»

فرانسوا اولاند هم در بیانیه‌ای گفت: «فرانسه همانند همیشه که همگام با شریکانش بوده، مراقب خواهد بود تا اطمینان حاصل کند که توافقنامه‌ای قابل راستی‌آزمایی ایجاد خواهد شد که جامعه بین‌المللی بتواند مطمئن باشد که ایران در موقعیتی نیست که به سلاح‌های هسته‌ای دست پیدا کند.

۲۳:۱۵
جان کری در کنفرانس خبری خود گفت به پارامترهایی دست یافتیم که ثابت کند برنامه هسته ایرا ن صرفا صلح آمیز است.

وی افزود: کری: ما امروز به یک پیشرفت خیلی مهم در این مسئله رسیده ایم. ما به توافقی درباره پارامترهای کلیدی رسیده ایم که به جامعه بین المللی تضمین خواهد داد که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز باقی خواهد ماند.
وزیر امور خارجه آمریکا گفت: کارشناسان ما روی پارامترها کار خواهند کرد تا آن را نهایی کنند.

کری گفت: برنامه مشترک اقدام تا ‌آخر ژوئن فعلا بر جای خود باقی است و ما هیچ توافقی جز یک توافق خوب را نمی پذیرم. ما امروز به فهمی سیاسی رسیدیم و این بنایی برای توافق است که ۱۵ سال غنی سازی را متوقف می کند.

وی افزود: یک نکته دیگه که بسیار صریح باید بگویم که از بد تفسیر شده که برخی اقدامات ده ساله و برخی ۱۵ ساله و برخی ۲۵ ساله هستند و اقدامات شفاف ساز هیچگاه منقضی نمی شوند و در نهایت پارامترهایی که رسیدیم اطمینان میدهدتمام مواد شکافت پذیر کاهش می یابند.

وی گفت: فقط در نطنز غنی سازی صورت می گیرد و دستکم برای ۱۵ سال اینده ذخیره اوورانیم غنی شده ۳۰۰ کیلو گرم خواهد بود. توافق کردیم که فعالیت های غنی سازی در فردو متوقف شود و هیچگونه مواد شکافتی در این تاسیسات نباشد و فردو به یک تاسیسات تحقیق و توسعه برای مقاصد پژوهشی تبدیل خواهد شد و رآکتور اراک نیز دوباره طراحی خواهد شد و پلوتونیوم در آن تولید نمی شود و اراک تنها به راکتوری تبدیل می شود که فقط به فعالیت های پژوهشی و پزشکی تبدیل می وشد و تمام سوخت اراک به خارج می رود و از ساخت تاسیسات آب سنگین برای ۱۵ سال آینده خودداری کند و مورد بازبینی ها منظم و جامع قرار بگیرد و از هرگونه تلاش برای رسیدن به سلاح هسته ای جلوگیری خواهد شد.

وی گفت: ایران توافق کرده به آژانس اجازه دهد به هرگونه اتهام نسبت به فعالیت های مخفیانه رسیدگی کند و این موارد کمی از عناصر کلیدی از توافقنامه است. توافق نهایی مبتنی بر سند خواهد بود و ایران تا اینجا تمام اتعهدات خود بر اساس برنامه اقدام تشکر را احترام گذاشته و در ازای همکاری آینده آمریکا مرحله به مرحله تحریم ها را کاهش حخواهد داد و در هر مرحله ای که ایران به تعهدات عمل نکند تحریم ها باز خواهد گشت و این پارامترها یک استاندارد منطقی را ایجاد خواهد کرد.

وی گفت: در طول تاریخ دیپلماسی برای جلوگیری از جنگ لازم بوده و موسسه های جهانی را پایه ریزی کرده و اینکه ما از ایران بخواهیم تسلیم شود عملی نیست. تردیدی نیست برنامه جامعی که به سوی آن در حرکت هستیم و آزمونی که پیش روی هست سربلند بیرون خواهیم آمد.

کری گفت: فهم سیاسی که امروز به آن رسیده شد به راه حلی اساسی رهنمون میشود که توافق نهایی است و هنوز جزئیات زیادی باقی مانده که باید حل شود به عنوان مثال مسئله برنامه موشک های بالستیک ایران و بعد زمانی آن.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه کنفرانس خبری خود گفت: تاکید می کنم که کار بسیاری در پیش داریم وکار فنی در پیش داریم و تصمیم سیاسی هم باید گرفته شود.اگر ما بتوانیم مشکل هسته ای را حل کنیم فرصتی برای تغییر فراهم کنیم.

وی افزود: در خصوص تحریم ها لغو آنها مرحله ای خواهد بود و ما فکر میکنیم مقداری فرصت نیاز داریم و تحریم‌ها به مذاکرات چند ماه آینده بستگی دارد و برداشته شدن تحریم‌ها زمان بندی دارد.

۲۲:۵۶
اوباما گفت که تحریم‌ها به تنهایی نمی توانست برنامه هسته‌ایس ایران متوقف کند اما ایران را مجبور کرد که به میز مذاکره باز گردد.

وی افزود: توافق خوبی حاصل شد که به اهداف کلیدی ما پایبند است و مانع از رسیدن ایران به سلاح هسته ای می شود.

اوباما افزود: ایران دیگر در تاسیسات فردو برای ۱۰ سال آینده اورانیوم غنی سازی نخواهد کرد و بخش عمده ای اورانیوم ایران خنثی خواهد شد.

وی گفت: حتی اگر ایران توافق کنونی را نقض کند منابع مورد نیاز برای تولید بمب نخواهد داشت. با این توافق ایران نمی تواند به صورت مخفیانه بمب تولید کند و اگر ایران تقلب کند جهان خواهد فهمید و اگر به چیزی شک کنیم از آن بازرسی خواهیم کرد و با این توافق ایران بیش از هر کشور دیگری بازرسی خواهد شد.

اوباما افزود: ایران در ازای اقداماتش، جامعه جهانی قبول کرده که برخی از تحریم ها عله ایران حذف کند و این مرحله به مرحله خواهد بود البته بازگشت پذیر خواهد بود و اگر ایران تخطی کند تحریم ها باز خواهد گشت. تحریم های دیگر از جمله حمایت از ترویسم و موشک های بالستیک و حقوق بشر همچنان باقی خواهند ماند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: این توافق بر پایه اعتماد نبوده و بر پایه راستی آزمایی است.

وی گفت: ایران حتی به خاطر تحریم ها نیز از برنامه هسته ای خود عقب نمی نشست و از مذاکره کنندگان خواستم کنگره را در جریان مذاکرات قرار بدهد. من همواره کفته ام که یک راه حل دیپلماتیک بهترین است چون به یک راه حل کامل و فراگیر خواهد رسید اما همیشه این احتمال وجود دارد که ایران تقلب کند اما این توافق امکان فهمیدن تقلب ایران را بسیار خواهد کرد.

وی گفت: به مردم ایران می گویم که می خواهم با همدیگر تعامل کنیم بر اساس احترام مشترک و از آنجایی که رهبر ایران یک فتوا علیه بمب هسته ای صادر کرده و این توافق امکان راستی آزمایی دربرنامه هسته ای را فراهم کنم این امکان را فراهم می کند که بار دیگر به جامعه بین المللی بازگردد اما این توفق به تنهایی حتی اگر عملی شود بی اعتمادی عمیق بین دو کشور را حل نخواهد کرد و نگرانی ها بر سر جای خود باقی خواهد ماند نگرانی از نیروهای دست نشانده و تروریسم و تهدید ایران علیه اسرائیل و تا زمانی که این تهدید ها وجود داشته باشد این مشکلات باقی خواد ماند و کاملا اشکار است که من و نتانیاهو درباره راه حل برنامه هسته ای ایران توافق نداریم و نتانیاهو می خواهد اطمینان یابد که ایران به سلاح هسته‌ای دست نیابد و امروز با نتانیتهو صحبت می کنم که وقتی پای امنیت اسرائیل در میان باشد و بحث اینکه مانع از دستیابی ایران بسلاح هسته ی شویم تردیدی نخواهیم داشت و تعهد ما در امنیت اسرائیل خدشه ناپذیر است. با پادشاه عربستان نیز در این باره صحبت کردم.

وی گفت: این توفق میان ایران و ایالات متحده و قدرت های جهانی است و نه توافقی میان دولت من و دولت ایران. و اگر کنگره این توفق را نابود کند یک شکست دیپلماتیک خواهد بود و جامعه جهانی با شکست مواجه خواهد شد و مردم آمریکا خواهند فهمید و اکثر مردم آمریکا خواستار راه حل دیپلماتیک برای برنامه هسته ای ایران بودند.

امروز می خواهم از شرکای بین المللی تشکر کنم و پیشتر با نخست وزیر کامرون و رئیس جمهور اولاند صحبت کردم و از وزیر خارجه خستگی ناپذیرمان جان کری تشکر می کنم. موفقیت تضمین شده نیست اما یک فرصت تاریخی داریم که برنامه صلح آمیز ایران را اثبات کنیم.

۲۲:۴۰
«فیلیپ هاموند»، وزیر خارجه انگلیس با انتشار بیانیه‌ای از توافق ایران و ۱+۵ برای رسیدن به راه حل‌ها برای حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران استقبال کرد.

۲۲:۲۶
وزیر امورخارجه ایران پنجشنبه شب پس از قرائت بیانیه مشترک مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ که در دانشگاه پلی تکنیک لوزان به همراه فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد، به پرسشهای خبرنگاران پاسخ داد.

محمدجواد ظریف در این نشست خبری گفت: در واقع مسائل مختلفی درباره نحوه رهیافت به بحث هسته ای ایران مطرح بود، ما پیشرفت کردیم تصمیم گرفتیم به صورت خیلی مسئولانه وارد گفتگوها شویم و نگرانی های جامعه بین المللی را برطرف کنیم و باید بگوییم واقعا نگران نباشند و فعالیت های ما صلح آمیز است و واقعا هیچکدام از این چیزهایی که اسمش را تحریم گذاشتند نه انسانی بوده و نه بر مبنای حقوق بشر بوده است.

وی افزود: تحقیق و توسعه علمی را ادامه می دهیم و ما رآکتورهایمان باید پیشرفته تر بشود و ما درباره سانتریفیوژهایی که در سایت فردو داریم متعهد هستیم به آنچه امضا می کنیم خودمان متعهد هستیم و تمرکز خواهیم کرد بر روی فعالیت های صلح آمیزی که در نظنز داریم و همچنان بر اساس توافق گام به گام آنچه باید در فردو انجام بدهیم.

وی اظهارداشت: تمام قطعنامه های شورای امنیت و تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه ایران باید برداشته شود.

ظریف گفت: انستیتوها و دانشگاه های ما باید بتوانند رقابت علمی داشته باشند و نباید تحریم باشند، فکر و تصور می کنم ما می توانیم با این فهم مشترک به پیش برویم.

وزیر امورخارجه کشورمان ادامه داد: بحث پنهان سازی هسته ای یا یک سری نگرانی هایی که از آن دم می زنند اینکه بنشینیم و نیمه خالی لیوان را ببینیم به نفع هیچ کس نخواهد بود باید نگاه رو به جلو داشته باشیم و باید اگر مشکلی پیش آمد بر اساس حس احترام متقابل بنشینیم و با هم صحبت کنیم و به جلو برویم.

ظریف در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه امروز کار بزرگی انجام شده و ممکن است تفسیرهای گوناگونی از کشورهای دیگر بر این اقدام دشوار و تصمیمی که اتخاذ شده است صورت پذیرد دولت ایران چه اقدامی انجام خواهد داد؟ گفت: به عنوان راهکاری برای رسیدن به توافق جامع بین المللی برای رسیدن به یک بازی برد ـ برد صورت خواهد گرفت تمام دیدگاههای نادرستی که در مورد ایران بوده است باید اصلاح شود.

وزیر امورخارجه کشورمان با بیان اینکه فعالیت هسته ای ایران ادامه خواهد داشت گفت: چارچوب عملکرد ما در این زمینه این است که عملیات غنی سازی در طنز با تعدادی غنی سازی ادامه خواهد داشت در فردو هم با تعداد دیگری ادامه خواهد داشت بدون اینکه فعالیت های غیرصلح آمیز انجام شود.

وی افزود: غنی سازی هایی که صورت می گیرد برای مصارف صلح آمیز و تحقیق و توسعه و سایر موارد صورت خواهد پذیرفت.

ظریف گفت: رآکتور اراک نیز برای آب سنگین باقی خواهد ماند و در این روند سایر کشورها از جمله کشورهایی که در گروه ۱+۵ حضور دارند به ما کمک خواهند کرد.

وی همچنین با بیان اینکه فعالیتهای بین المللی در زمینه تولید سوخت نیروگاهی هم ادامه خواهد داشت گفت: تمامی تفکرات منفی که در زمینه برنامه هسته ای ایران وجود داشته باید لغو شود تمام تحریمها برداشته شود دولت ما به تمام تعهدهایی که در این زمینه به تعهد دولتها برای رسیدن به حقوق جامع بین المللی وجود دارد توجه داشته و متعهد خواهد بود.

خبرنگاری در ادامه نشست از وزیر امور خارجه کشورمان پرسید آیا ایران درباره بحث غنی سازی این امیدواری وجود دارد که این توافقی که بوجود خواهد آمد منجر به روابط بهتر ایران با غرب شود؟

ظریف پاسخ داد: ایران هیچ وقت نخواسته که از جامعه بین الملل روی بگرداند ایران همیشه خود را جزء جامعه بین المللی می داند و طبیعتاً برای ایران بسیار حیاتی و ضروری است که گامهایی را بردارد که نسبت به صلح آمیز بودن فعالیتهای هسته ای خود اعتمادسازی کند و حتی در بحث غنی سازی، تا انشاالله بتوانیم در آینده به نتیجه خیلی خوبی دست پیدا کنیم.

وزیر امورخارجه افزود: این ورود ایران به بازار یک حرکت بسیار خوب و مفید برای فنآوری ما و حضور ایران در سطح بین المللی خواهد بود و تا زمانی که فنآوری ما به سطح مناسب برای تولید تمامی اجزای یک مجتمع سوخت شود این کار بصورت یک برنامه صلح آمیز بسیار موفقی را در ایران تدارک خواهد دید.

ظریف همچنین اظهار داشت: کلیه قطعنامه های شورای امنیت لغو خواهند شد و این یک دستاورد بسیار بزرگ برای تلاش های جمهوری اسلامی و به نظر من برای تلاش های جهانی بود چراکه این قطعنامه ها هیچ کمکی به حل مسائل نمی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود : در برخی زمینه ها هنوز نیاز است در ظرف سه ماه آینده گفتگو و سپس توافق کنیم به همین دلیل بود که برخی نکاتی که در متن وجود داشت با برخی ابهامات و برخی نکات کلی مواجه بود اما موضوعات اساسی توافق شده است .

وی گفت: طبیعی است که همه شرکت کنندگان در این مذاکرات بر اساس نیازهای داخلی خودشان روایت هایی را از آنچه اتفاق افتاده مطرح خواهند کرد اما ما با جدیت و شجاعانه بر اساس آنچه مقام معظم رهبری به عنوان نرمش قهرمانانه مطرح کردند به کار خواهیم گرفت تا ظرف سه ماه آینده توافق نهایی صورت گیرد .

ظریف افزود : توافق نهایی تنها توافق ما خواهد بود که بر اساس منافع و نیازهای مردم ایران انجام می شود تا به تأیید شورای امنیت برسد و اجرا شود.

وی خطاب به مردم ایران گفت: ما تا سه ماه آ ینده باید مذاکره و متن را تدوین کنیم و امیدواریم و البته هیچ چیز قطعی نیست.

ظریف با اشاره به حمایت های مردم خوب و هدایت رئیس جمهور محترم و همکاری تمام دست اندرکاران در این مذاکره افزود: ضرورت می دانم از برادر بزرگوار و دانشمند دکتر صالحی ریاست محترم سازمان انرژی اتمی و همینطور از دوستانی در گذشته چه در وزارت خارجه چه در شورای عالی امنیت ملی و چه در سازمان انرژی اتمی که برای پیشبرد این هدف ملی تلاش کردند سپاسگزاری کنم.

وی تأکیدکرد: به ویژه از مقام معظم رهبری که همواره ما را مورد حمایت خودشان قرار دادند و رئیس جمهور محترم که شجاعانه از فرزندان کشور و انقلاب حمایت کردند سپاسگزاری می کنم.

ظریف در پاسخ خبرنگار روزنامه گاردین که درباره بحث غنی سازی پرسیده بود گفت: همونطور که مطرح شد بحث غنی ادامه خواهد یافت براساس برنامه های آر ۴ آر ۵ و آر ۶ و همچنین ما یک سری نیازهای علمی در کشور داریم که تمامی این کارها هم ادامه خواهد یافت.

وزیرخارجه کشورمان افزود: البته در انتها هم ما منتظر یک قطعنامه دیگر از شورای امنیت هستیم تا قطعنامه های دیگر را ملغی کند که البته این مشخصه تفاهم های کلی ایران با ۵+۱خواهد بود که باید در سه ماه آینده انجام شود و کار نگارش آن را از همین فردا آغاز خواهیم کرد.

ظریف گفت: البته برخی از کشورها هم متاسفانه یک سری محدودیت را در مورد تعاملات بانکی با ما داشته اند که به دنبال این هستیم که به یک باره همه اینها در یک چارجوب زمانی خاص برداشته شود البته این تنها خواست ایران نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری گفت: ملت ایران تسلیم فشار نمی شود.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و آمریکا افزود: اینکه بگوییم روابط ایران و آمریکا چه خواهد شد بحث دیگری است براساس دستوری که داشتیم بنا بود با امریکا در خصوص مسئله هسته ای مذاکره کنیم نه چیز دیگری و درباره توسعه انرژی هسته ای هر گونه مذاکره و بحث با آمریکا باید براساس احترام متقابل باشد.

وی گفت: در این زمینه جدی هستیم و برای اعتماد سازی به وجود آمده طبیعتا از طرف مقابل این انتظار را داریم که به امضاهای خود تعهد داشته باشد چرا که هرگونه مانع تراشی وچیزهای دیگر مذاکرات را خدشه دار می کند

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: ما اکنون نیازمند تصمیمات شجاعانه هستیم و این وظیفه ماست تا این کار را انجام دهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که باتوجه به تجربه بدی که ایران از غربی ها و رفتارهای سیاسی آنها دارد تا چه حد می توانند به این بیانیه متعهد باشند؟ گفت: بیانیه ای که تدوین شد و راه حل هایی که به آنها دست یافتیم اگر ظرف ۳ ماه آینده به توافق منجر شود تعهدات متقابل پیش بینی شده است و اقدامات متقابلی را برای نقض تعهد پیش بینی شده است.

ظریف افزود: جمهوری اسلامی در صورت مشاهده عدم رعایت، این امکان را دارد که اقدام مشابهی را انجام دهد.

وی گفت: امیدوارم کشورهای غربی که همه یا برخی از آنها سابقه بسیار مثبتی در حافظه تاریخی مردم ایران نداشتند و اقدامات نامناسبی را مخصوصا در چند سال گذشته در پرونده هسته ای علیه مردم و شهروندان به وجود آوردند و با تحریم های ظالمانه آنان را مورد ظلم قرار دادند و از حقوق خود در دست یابی به دارو و غذای بین المللی محروم کردند بدانند که ملت بزرگ ایران با توان ملی و مقاومت و لطف خدا به همه خواسته های خود دست یافتند و توانستند با مقاومت و ایستادگی این پیام را ارسال کنند که ملت ایران تسلیم فشار نمی شود.

ظریف افزود: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند و انتخابات نشان داد ملت ایران مسئله دیگری را نیز نشان داد که اهل تعامل منطق گفتگو هستند و مردم بزرگواری اند که آمادگی دارند رفتارها را با دقت رصد کنند و ببینند چگونه با آنان رفتار می شود.

وزیر امورخارجه کشورمان گفت:کسانی که در گذشته از خود سابقه خوبی نداشتند می توانند دراین فرصت برای اصلاح گذشته استفاده کنند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار پرس تی وی مبنی بر اینکه اگر طرف مقابل تخطی کند ایران چه خواهد کرد گفت: ما در این باره صحبت کردیم و اگر نیاز باشد بیشتر در باره آن توضیح می دهیم.

ظریف ادامه داد: متنی وجود دارد که درباره یک سری مفاهیم به توافق می رسیم و به صورت گام به گام ما و گروه ۱+۵ آنها را به جلو می بریم.

وی افزود: در واقع به صورت دانه به دانه و ماده به ماده همه این مکانیزم ها باید از جانب دو طرف انجام شود و پیش برود و همه کسانی که در این فرایند آمدند و در بحث تحریم ها و قطعنامه ها حرکت هایی که به صورت غیرمنطقی علیه مردم و دولت ایران انجام شده باید برداشته شود.

ظریف گفت: منافع ملی ایران باید حفظ شود زیرا متأسفانه ایران همیشه قربانی بسیاری از ناملایمات جهانی بوده است.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: دوست نداریم و نمی خواهیم این ناملایمات ادامه یابد و حاضریم با بیان منطقی و مستدل و بر اساس مکانیزم های تعریف شده که داریم جلو هر گونه عذر و بهانه در آینده را از جانب غربی ها بگیریم.

وی ادامه داد: بنابر این اگر سیستم و نظامی حاکم شود ما می توانیم اعتمادسازی مشترک داشته باشیم و با این اعتمادسازی و اعتماد به نفس بیشتر جلو برویم.

ظریف گفت: دیشب رکورد زدیم و حدود ۹ ساعت تا صبح با وزرای خارجه کشورهای گروه ۱+۵ مذاکره کردیم.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: این دلگرمی و انرژی را چه کسانی به ما می دهند؟ طبیعتاً نیاز به گرفتن حق و اینکه باید تلاش کنیم حق خودمان را بگیریم و نگذاریم کسی از این وضع تخطی کند.

وی گفت: امیدواریم به زودی وضع بهتری حاکم شود.

۲۲:۲۴
«فرانک‌والتر اشتاین‌مایر» وزیر خارجه آلمان بخش هایی از توافق لوزان را که توسط موگرینی گفته نشده در صفحه توئیتر وزارت خارجه کشورش نوشته و گفته که برنامه غنی سازی ایران تا ۲۵ سال تحت نظارت شدید خواهد بود.

وزیر خارجه آلمان در این پیام نوشته: «هدف ما رسیدن به توافقی قابل اطمینان بود که بتواند ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای بازدارد.»

وی در ادامه نوشته: «اگر ایران از قوانین مورد توافق عدول کند، تحریم‌ها مجدداً به جای خود بازخواهد گشت.»

۲۲:۱۱
هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: باتصویب یک قطعنامه جدید در شورای امنیت سازمان ملل متحد، همه قطعنامه های پیشین این شورا درباره برنامه هسته ای ایران لغو خواهد شد.

فدریکا موگرینی پنجشنبه شب با قرائت بیانیه مشترک مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ در دانشگاه پلی تکنیک لوزان سوییس افزود: از ۲۲ مارس تا دو آوریل در سوییس جمع شدیم تا راه حل هایی برای رسیدن به یک توافق جامع برای اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران و برداشتن تحریم ها پیدا کنیم.

موگرینی اظهار داشت: امروز یک گام مصمم برداشتیم و راه حل هایی پیدا کردیم در راستای یک راه حل های عملی مشترک بعد از کار دشوار همه طرفین که این را ممکن کرد و از تلاش همه شرکت کنندگان تشکر می کنیم.

وی خاطر نشان کرد: این راه حل مبنای برنامه اقدام ما در گام بعدی خواهد بود و الان می توانیم نوشتن این متن را آغاز کنیم تا یک برنامه اقدام مشترک داشته باشیم بر اساس راه حل هایی که این روزها پیدا کردیم.

هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: براساس این راه حل ها میزان غنی سازی اورانیوم محدود خواهد شد و تجهیزات غنی سازی در نطنز نخواهد بود و ایران متعهد می شود که بر اساس چارچوبی که دو طرف توافق کردند اقدام کند.

موگرینی تصریح کرد: همکاری های بین المللی در راستای پژوهش و تشویق و یک مجموعه بین المللی به ایران کمک خواهد کرد برای تجهیزات آب سنگین اراک که سطح آن به سطح مورد نیاز فعالیت های نظامی نباشد.

وی گفت: برای بازرسی فعالیت های ایران و نیز با توجه به پروتکل الحاقی معاهده عدم گسترش سلاح های هسته ای ایران، یک نظام بازرسی طراحی خواهد شد.

موگرینی افزود: ایران در یک گام بین المللی استفاده صلح آمیز هسته ای و نیز امنیت هسته ای فعالیت خواهد کرد.

وی اظهار داشت: همه تحریم های هسته ای در چارچوب این توافق قرار خواهد گرفت.

موگرینی تاکید کرد که یک قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه های پیشین پایان خواهد داد.

وی اظهار داشت: درباره اقدام مشترک هم در سطح سیاسی و هم در سطح کارشناسان متعهد به همکاری با ایران هستیم.

متن بیانیه ظریف


۲۲:۱۱
وزیر امور خارجه ایران دقایقی قبل متن بیانیه مشترک مذاکرات لوزان را قرائت کرد:

به همه شما عصربخیر می گویم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صحبت های مفیدی ارائه کردند از رسانه ها در این هشت نه روز خیلی زحمت کشیدند و از همه تشکر می کنم.

وزیر امور خاجه جمهوری اسلامی ایران و نماینده عالی اعضا ۱+۵در تاریخ ۱۷ فرودین ۹۴ در سوییس دیدار کردیم همانطور که آذر ۱۳۹۲ قبلا توافق کردیم به این منظور گردهم آمدیم تا راه حل هایی برای دستیابی حل و فصل جامعی که ماهیت صرفا صلح امیز برنامه هسته ای ایران را تضمین می کند و کلیه تحریم ها را به صورت کامل لغو کند پیدا کنیم.

امروز یک گام تعیین کننده برداشتیم به راه حل هایی در مورد مولفه های مهم برنامه های جامع اقدام مشترک یا برجام دست یافتیم این امر مدیون عزم سیاسی حسن نیت و تلاش جدی همه طرفها بوده است و اجازه دهید از همه هیات های نمایندگی به خاطر تلاش های خستگی ناپذیرشان تقدیر نمایم.تصمیم امروز ما که مبانی مورد توافق برای متن نهایی برجام را ÷ایه ریزی می کند بسیار مهم است.

اکنون می توانیم نگارش متن توافق نهایی و ضمایم آن را با بهره گرفتن از راه حل هایی که به آن دست یافته ایم شروع کنیم همچنان که ایران برنامه های صلح آمیز هسته ای خود را دنبال می کند سطح و ظرفیت غنی سازی محدود خواهد شد و نطنز تنها مرکز غنی سازی در ایران خواهد بود .

تحقیق و توسعه غنی سازی در ایران بر روی ماشین های سانتریفیوژ براساس جدول زمانی و سطح توافق شده ادامه خواهد یافت. فردو از یک سایت غنی سازی به مرکز هسته ای فیزیک و فناوری تبدیل خواهد گردید. در این مرکز همکاری بین النمللی در حوزه های تحقیق و توسعه مورد توافق مورد تشویق قرار خواهد گرفت . مواد شکافت پذیر در فردو نخواهد بود.

راکتور تحقیقاتی پیشرفته اب سنگین در اراک با همکاری مشترک بین المللی بازطراحی و نوسازی خواهد شد به طوری که پلوتونیوم با قابلیت تسلیحاتی در آن تولید نگردد بازفراوری صورت نگرفته و سوخت مصرف شده صادر خواهد گردید.

مجموعه تدابیری برای نظارت بر اجرای مفاد برجام شامل کد اصلاحی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی مورد توافق واقع شده است. آژانس بین المللی انرزی اتمی از فناوری های مدرن نظارتی استفاده خواهد کرد و از دسترسی های توافق شده بیشتری به منظور روشن شدن موضوعات گذشته و حال برخوردار خواهد شد.

ایران درهمکاری های بین المللی درحوزه انرزی هسته ای صلح امیز مشارکت خواهد نمود که می تواند شامل ساخت نیروگاههای هسته ای و راکتورهای تحقیقاتی شود. اتحادیه اروپایی اعمال تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته ای خود را خاتمه خواهد داد و ایالات متحده نیز اجرای تحریم های اقتصادی و مالی ثانویه مرتبط با هسته ای را همزمان با اجرای تعهدات عمده هسته ای ایران به نحوی که توسط آزانس بین المللی راستی آزمایی شود متوقف خواهد کرد.

یک قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل صادر خواهد شد که در آن برجام تاکید شده کلیه قطعنامه های قبلی مرتبط با موضوع هسته ای لغو خواهد گردید و برخی تدابیر محدودیت ساز مشخص برای یک دوره زمانی مورد توافق لحاظ خواهد شد.ما در هفته ها و ماههای اینده برای نگارش متن برجام شامل جزییات فنی آن در سطوح سیاسی و کارشناسی کار خواهیم کرد و خود را متعهد به تکمیل تلاش ها تا تاریخ ۱۱ تیرماه می دانیم . از دولت سوییس به خاطر حمایت های سخاوتمندانه در میزبانی این مذاکرات تقدیر و تشکر می نماییم و از خبرنگاران عزیز که در این مدت همراه ما بودند سپاسگزاریم.

۲۲:۰۴
خلاصه ای از راه حل‌های تفاهم شده بین ایران و ۱+۵ برای رسیدن به برنامه جامع اقدام مشترک

خلاصه ای از مجموع راه حل های تفاهم شده برای رسیدن به برنامه جامع اقدام مشترک منتشر شد.

جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ متشکل از چین، روسیه، فرانسه، آمریکا، انگلیس وآلمان در چارچوب عناصر مندرج در برنامه اقدام مشترک مورخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ و متعاقب فرایند طولانی مذاکراتی پیچیده و طولانی در ابعاد فنی، حقوقی و سیاسی، به مجموعه ای از راه حل های لازم جهت نیل به برنامه جامع اقدام مشترک در شهر لوزان سویس دست یافتند. مجموعه متضمن این راه حل ها جنبه حقوقی نداشته و صرفا راهنمای مفهومی تنظیم و نگارش برنامه جامع اقدام مشترک را فراهم خواهد ساخت. بر این اساس تدوین برنامه جامع اقدام مشترک با مبنا قرادادن این راه حل ها در آینده نزدیک آغاز خواهد گردید. (ادامه در اینجا)

۲۱:۳۰
هیئت‌های مذاکره‌کننده از جمله وزرای خارجه کشورهای حاضر در مذاکرات راهی دانشگاه لوزان شدند. نشست پایانی تا دقایقی دیگر آغاز خواهد شد.

۲۰:۳۰
پایگاه ایران هسته‌ای گزارش داده است توافق روی کلیات یک چارچوب سیاسی یا اصول راه حل ها دقایقی پیش میان ایران و ۱+۵ نهایی شده است.

به گزارش ایران هسته‌ای این توافق که هنوز روشن نیست چه بخش‌هایی از آن اعلام خواهد شد، اصول و کلیات راه حل درباره تمام مسائل مورد بحث از جمله غنی‌سازی، فردو، اراک، تحریم‌ها، تحقیق و توسعه و بازرسی‌ها در بر می‌گیرد. این بیانیه شامل رئوس تعهدات دو طرف خواهد بود و طبق موازین حقوق بین‌الملل الزام‌آور محسوب می‌شود.

۲۰:۲۰
کنفرانس خبری پایانی مذاکرات ساعت هفت به وقت لوزان (نه و نیم شب به وقت تهران) آغاز می‌شود.

۲۰:۰۰
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پس از اعلام پایان مذاکرات و قرائت بیانیه مشترک، در کنفرانسی خبری درباره این گفتگوها صحبت خواهد کرد.

۱۹:۵۰
خبرنگاران مستقر در لوزان برای نشست خبری اعلام بیانیه مشترک در دانشگاه یونیل این شهر آماده می‌شوند.

۱۹:۴۲ بیانیه مذاکره هسته‌ای در دانشگاه لوزان قرائت می‌شود

۱۹:۰۰
پایان نشست ظریف و کری بعد از نیم ساعت

۱۸:۳۷
آغاز نشست وزرای خارجه ایران و آمریکا

۱۸:۱۷
گاردین: جزئیات هر گونه توافق احتمالی در مذاکرات به دولت‌ها و کنگره ارائه خواهد شد

دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند جزئیات هر گونه توافق احتمالی بین ایران و گروه ۱+۵ در رایزنی‌های هسته‌ای به دولت‌ها و کنگره ارائه خواهد شد.

دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند تفاهم بین ایران و گروه ۱+۵ به صورت بیانیه‌ای مشترک بین دو طرف متشکل از دو تا سه صفحه و حاوی مفاد مورد توافق خواهد بود.

آنها به رغم این گفته‌اند جزئیات مربوط به این توافق علنی نخواهد شد اما دولت‌ها و کنگره در جریان آنها قرار خواهند گرفت.

این گزارش با اشاره به اینکه گفت‌وگوهای هسته‌ای وارد هشتمین روز خود شده و دو روز از ضرب‌الاجل خود خوانده ۳۱ مارس گذشته مدعی است وزیر خارجه ایران به دنبال داشتن یک بیانیه مبهم است اما وزیر خارجه آمریکا نیازمند جزئیاتی است که آنها را به کنگره ارائه کند.

۱۷:۵۰ المیادین اعلام بیانیه مذاکرات لوزان توسط ظریف و موگرينی

این بیانیه شامل سازوکار لغو تحریم ها علیه ایران است.

جام نیوز نوشت: شبکه "المیادین" لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: بیانیه نشست لوزان شامل دو یا سه صفحه است و در آن به مسایل اصلی که درباره آنها توافق شد، اشاره می شود.

این بیانیه شامل سازوکار لغو تحریم ها علیه ایران است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه را اعلام خواهند کرد.

۱۶:۱۵
نشست عراقچی، روانچی، شرمن و اشمیت در جریان است.

 ۱۵:۵۹ ظریف: را‌ه‌حل‌ها در دسترس است/ امروز توافقی امضا نمی‌شود/هنوز بیانیه‌ای آماده نشده/ فردا تهرانیم

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه راه‌حل‌ها در دسترس است، گفت: امروز توافقی امضا نمی‌شود و هنوز هم بیانیه‌ای آماده نشده و آنچه امروز امیدواریم به آن برسیم، رسیدن به راه‌حل‌هاست.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دقایقی قبل و در حالی که در حال پیاده روی بود در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز توافقی امضا نمی‌شود، گفت: امیدواریم امروز به راه‌حل‌ها برسیم.

وی افزود: هنوز بیانیه‌ای آماده نشده است.

ظریف با بیان اینکه مذاکرات پیشرفت خوبی داشته است، البته هنوز به نقطه پایانی نرسیده‌ایم، گفت: طرفین در حال گفت‌وگو هستند. اگر کار خوب پیش رود امکان این وجود دارد که تا آخر شب اقدامی برای اطلاع رسانی رسمی و عمومی صورت گیرد.

* امروز توافقی امضا نخواهد شد

وی افزود: ما از ابتدا هم گفته‌ بودیم که امروز توافقی امضا نخواهد شد. همواره گفته بودیم که یک توافق وجود خواهد داشت و آن توافقی است که در پایان مذاکرات در تاریخ ۱۰ تیر اگر همه چیز درست پیش رود، انجام شود.

وزیر خارجه اضافه کرد: آنچه امروز امیدواریم به آن برسیم، رسیدن به راه‌حل‌هاست. البته در مذاکرات فراز و نشیب همیشه زیاد است. الان که با شما صحبت می‌کنم، امید خوبی برای رسیدن به فهم مشترک در مورد موضوعات وجود دارد.

*راه‌حل‌ها در دسترس است/هنوز بیانیه آماده نشده

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: به نظر می‌رسد که راه‌حل‌ها در دسترس است. نیاز است که همه هیأت‌ها روی راه‌حل‌های کلی توافق کنند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشکل در مورد همه موضوعات کم و بیش حل شده است. البته این بدان معنا نیست که همه مسائلی که قرار است در توافق نهایی باشد، کاملاً مشخص شده است.
ظریف افزود: قرار است اگر امروز به نقطه توافق برسیم در آینده نزدیک هیأت‌ها کار بر روی متن را آغاز کنند.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ادامه داد: هنوز بیانیه آماده نشده است، لذا نمی‌توانم درباره جزئیات بیانیه‌ای که هنوز آماده نشده، صحبت کنم.

*ان شاءالله فردا در تهرانیم

وی نسبت به حصول نتیجه در امشب ابراز امیدواری کرد و در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید آیا فردا به تهران باز می گردید؟ عنوان کرد: انشاءالله فردا در تهران خواهیم بود.

وزیر خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا امشب نتیجه‌ای حاصل می‌شود؟ گفت: من یاد گرفتم پیش بینی نکنم. در دیپلماسی چند وجهی پیش بینی کردن امری اشتباه است.

وی خاطرنشان کرد: اما امیدوارم که اگر همه چیز خوب پیش برود، آخر امشب یک اطلاع رسانی رسمی داشته باشیم.

۱۵:۵۶
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تا چند ساعت دیگر صبر کنید، همه چیز روشن می‌شود.

۱۵:۵۲
عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای دقایقی قبل در خصوص اینکه آیا امشب به نتیجه‌ای می‌رسیم؟ گفت: امیدهایی هست.

۱۵:۴۵
نشست موگرینی و کری در جریان است/ ناهار کاری اشتان مایر با فابیوس

۱۵:۲۲
یک شبکه آمریکایی در گزارشی درباره مذاکرات لوزان نوشت که از زمان کنفرانس صلح پاریس(۱۹۱۹) آمریکا در هیچ مذاکره‌ای به اندازه گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران در میز مذاکره نبوده است.

۱۵:۱۰
رایزنی موگرینی و ظریف با حضور عراقچی، روانچی و اشمیت پس از ۴۵ دقیقه پایان یافت.

۱۴:۳۳
رایزنی‌ ۱+۵ در بین خود و اعضای ایرانی در بین خود و بعضاً رایزنی‌های چند دقیقه‌ای طرفین ایرانی و ۱+۵ در جریان است.

۱۲:۵۹
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: مباحث فنی را بررسی می‌کردیم و به طلوع خورشید نزدیک هستیم.

۱۲:۵۶
نشست گروه ۱+۵ برای حل اختلافات داخلی در لوزان سوئیس آغاز شد.

۱۲:۳۸
محمدجواد ظریف: قرار است یک بیانیه منتشر شود که هنوز تا آن مرحله فاصله داریم هر چند پیشرفت های خوبی داشته ایم. بعد از چارچوب ها که به عنوان راه حل از آن یاد می کنیم رسیدن به توافق در تیر ماه است که کار بسیار دشواری است.

 ۱۲:۱۳
شبکه تلویزیونی المیادین در خبری فوری گزارش داد، هیئت مذاکره کننده ایرانی اعلام کرد پیشرفتهای زیادی بدست آمده است و بارقه امیدی در افق دیده می شود.

۱۰:۵۶
دیپلمات آلمانی: اشتان‌مایر ترک لوزان را برای ادامه حضور در مذاکرات به تاخیر انداخت

۹:۱۹
مذاکرات هسته‌ای که تمام شب گذشته ادامه داشت، ساعت ۵:۵۰ به وقت لوزان برای استراحت تیم‌ها متوقف شده و قرار است تا ساعتی دیگر از سر گرفته شود.

۰۶:۲۳
یک روزنامه آمریکایی به بیان جزئیاتی از کنفرانس ویدئویی «جان کری»، وزیر خارجه و «ارنست مونیز»، وزیر انرژی آمریکا با «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور این کشور در روز سه‌شنبه پرداخته است.

بنا بر ادعای نیویورک تایمز، جان کری از داخل این چادر که برای اجتناب از جاسوسی و شنود برافراشته شده بود به اوباما گفت هیچ راهی برای پایبندی به ضرب‌الاجل از پیش تعیین‌شده ۳۱ مارس وجود ندارد؛ کری گفت ایرانی‌ها احتمالاً تحت تأثیر این برداشت که مهلت تعیین شده در واشنگتن حاوی معانی زیاد و در تهران دربرگیرنده معانی اندک است در رایزنی‌ها سخت‌گیرانه عمل می‌کنند.

همچنین ادعا شده که باراک اوباما در پاسخ، به کری و مونیز گفته که ضرب‌الاجل را نادیده بگیرند و به صراحت بگویند که آماده ترک مذاکرات و پابرجا نگه داشتن تمامی تحریم‌ها علیه ایران هستند و ببینند که آیا این روش، معادلات را تغییر می‌دهد یا خیر.

۰۳:۵۴
نشست‌های دوجانبه مقامات ایرانی و آمریکایی در نیمه شب لوزان، کماکان ادامه دارد. بنا بر گزارشات رسیده از محل مذاکرات، در حالی که پاسی از شب در لوزان سوئیس گذشته، جلسه آقای دکتر ظریف با کری و معاونین و آقای فریدون همچنان بدون وقفه ادامه دارد. از سوی دیگر جلسه آقای دکتر صالحی و ارنست مونیز (وزیر انرژی آمریکا) با همراهی کارشناسان طرفین نیز با وجود گذشت ۲ ساعت از زمان آغاز، هم‌چنان ادامه دارد.

بازگشت وزیر خارجه فرانسه به مذاکرات لوزان


۱۴: ۰۲
وزیر خارجه فرانسه که بامداد چهارشنبه راهی پاریس شد، دوباره به جمع مذاکره کنندگان در لوزان پیوست و گفت که خواسته این کشور رسیدن به توافق است ولی هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم. بسیاری از تحلیل‌گران، لوران فابیوس را نه تنها به عنوان نمایده دولت فرانسه، بلکه احتمالا به عنوان نماینده فکری و رفتاری رژیم صهیونیستی و جمهوریخواهان آمریکا در مذاکرات می‌دانند.

وی در بدو ورود به هتل محل مذاکرات هسته‌ای؛ در جمع خبرنگاران گفت که هنوز چند گام مانده اما گام‌های آخر سخت‌ترین گام هاست.

وزیر آلمانی، مذاکرات را امروز ترک می‌کند

۰۱:۴۳ اشتان‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان صبح پنجشنبه محل مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را ترک خواهد کرد.

۰۱:۰۰
آغاز دیدار صالحی و مونیز و پیوستن کارشناسان دو طرف به این مذاکرات

۰۰:۴۰ نمایندگان کنگره آمریکا روز چهارشنبه در واکنش به اعلام تمدید دوباره مهلت رایزنی‌های هسته‌ای خواستار تشدید تحریم‌ها علیه ایران شدند. (لینک)

۰۰:۱۶ احمد توکلی، نماینده باسابقه مردم تهران مجلس، در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «عهدنامه‏ ها، مقاوله‏ نامه‏ ها، قراردادها و مؤافقت‏ نامه‏‌های‏ بین‏ المللی‏ باید به‏ تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد.»

منبع: فارس، ایرنا، تسنیم و مشرق
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


خخخخخ
رفت و امدهای....
شایان آذرخش
Iran, Islamic Republic of
انا لله و انا الیه راجعون خداوندا برای ملت... شهیدداده و شهیدپرور و مظلوم ایران از بارگاه کبریایی ات صبرجمیل و اجر جزیل مسئلت میکنم
United States
اللهم عجل لولیک الفرج....
....
خدایا بیش از این خواری امت حزب الله را مپسند....خدایا .....
شما امت حزب الله چرا با آی پی آمریکا وصل شدید؟؟؟
United States
گویا پیروزی ملت ایران و موفقیت هیئت مذاکره کننده بیشتر از هر چیز دیگری خوار میکند !!!!
حال بگذریم از اینکه شما خیلی وقت است به خواری عادت کرده بودید ... حال نمیخواهید از آن خارج شوید گویااااااااااا
United States
خیلی ناراحتید از اینکه ""در یک مدت 10 ساله ایران ۵۰۰۰ سانتریفیوژ در حال کار خواهد داشت و هیچ یک از تاسیسات و فعالیت‌های مرتبط هسته‌ای متوقف، تعطیل و یا تعلیق نمی‌شود و فعالیت‌های هسته‌ای ایران در تمامی تاسیسات هسته‌ای از جمله نظنز، فردو، اصفهان و اراک ادامه خواهد یافت.

بر اساس این متن،‌ پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک ، تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم‌های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یکجانبه امریکا از جمله تحریم‌های مالی، بانکی، بیمه، سرمایه‌گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی وخودورسازی فورا لغو می‌شود"" ؟؟؟؟؟؟
hoveyda
با شما موافقم!
واقعا سخت شده برای ما قبول این همه ذلت
جواب
خدا اول تو رو شفا بده حالا تا بعد
فرهاد
Russian Federation
تسلیت برای چی ؟ برای برسمیت شناخته شدن و ادامه غنی سازی ؟ برای ادامه تحقیق و توسعه ؟ برای برداشته شدن تحریم ها ؟ برای توسعه فناوری هسته ای در رشته های پزشکی و کشاورزی و ساخت نیروگاه ؟
ما که بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیستیم . پس دیگه چرا نگران محدودیت های اعمال شده برای غنی سازی در سطح تولید سلاح هسته ای باشیم ؟
حالا با چه سرعتي و چند سانتروفيوژ و ... ظريف و بقيه بايد خجالت بكشند فردو از 6000 به هزار 1000 كاهش مي يابد و از آن هزار تا 300 فقط اجازه كار دارند و بقيه بايد بكار بمانند تا زنگ بزنند و بپوسند
و علم و صنعت كشور نيز بايد تعطيل بشه

حال اگر پرايد و لبنيات خوراك و پوشاك و مسكن ارزان مي شد يه چيزي مي شد گفت شما ذوق زده ها به زودي خواهيد ديد نه تنها ارزاني كه منتظريد اتفاق نمي افتد بلكه روند گراني تا خالي شدن جيب شما ادامه پيدا خواهد كرد
زنده باد محمد جواد ظریف وزیر کاردان و هوشمند کشور عزیزمون ایران که تاریخ ساز شد.ایضا قیافه شما دلواپسان نیز دیدنی شده
reza
United States
نمیشه هم اورانیوم غنی کرد و هم پلوتونیوم و اونوقت تحریم نشد و مورد تهدید قرار نگرفت. مردم در 22 خرداد خاستن که خوب زندگی کنن. این موافقت نامه هم پاسخ به خواست مردم بود. ببنین گل آقا اورانیوم و پلوتونیوم برای من و امثال من، شغل و زن و زندگی نمیشه.
اگه پرايد و مواد خوراكي و پوشاكي نيز ارزان نشد و گران تر شد و شغل هم ايجاد نشد چه خواهي كرد

كه بيشترين احتمال همين است
فردو ..... فاتحه
دقیقا همان توافق دو مرحله ای !!!!!
شهاب الدین
Iran, Islamic Republic of
مگه قرار نبود توافق دو مرحله ای نشه
مجلس جلو این کلاهی که دارن سر ایران میزارن بایسته
دکتر سلام
سایت غنی سازی فردو با این توافق از پاییز 94 دانشجوی رشته فیزیک می پذیرد.
لب تاب دادیم تی تاب گرفتیم.
Iman
پس ما باید بریم تغییر رشته بدیم! (دی:)
فاعتبروا یا اولی الابصار
Iran, Islamic Republic of
این منفی ها شائبه برانگیز است گویی اجیر شده اند که منفی بگذارند و یک توطئه طراحی شده است
واقعا حیرت انگیزه! اگه می خواستن اینطور همه چیز را تحویل بدن و بی خیال انرژی هسته ای بشن،‌ لازم نبود این همه طولش بدن.
آقای ظریف و آقای صالحی برای شما منافع ملی هم ارزشی داره؟
خدا میدونه اصلا انتظار نداشتم اینقدر تسلیم دشمن خونخوار بشن.
خیلی تعجب کردم. آخه این توافق که اصلا به نفع ما نیست. تازه بعد از اینکه فعالیتهای هسته ای را متوقف کردند میرن سراغ تحریم بر اساس حقوق بشر و موشکهای بالستیک که به ادعای اونا صلح جهانی را تهدید می کنه!
شما را به خدا یکی به من بگه منافع ما در این توافقنامه چیست؟
بی سواد
مگه آقا نفرمودن تحریم ها باید بلافاصله بعد از توافق برداشته شوند!!!! چرا مرحله به مرحله؟!!! آن هم بازگشت پذیر!!!!!
حسنی
آنچه تا کنون روشن و آشکارشده هر کجا هیئت مذاکره کننده کوتاه آمده اند و یا امتیاز داده اند آن قسمت حل شده و هر کجا که مقاومت کرده اند غربی ها و بخصوص امریکا زیاده خواهی کرده اند که باعث عدم توافق تا این زمان شده
Romania
آره حل شده ولی به روش وکیل دکتر کاشف (در سریال "در حاشیه")
سوخته
جانا سخن از زبان ما میگویی!...
این همه عقب نشینی که نه روز معطلی نمی خواست !!!
مهدی
ظاهرا شما همه چیز رو برعکس میبینید. تعریف شما از حل موضوع چیست؟
Germany
حالا يه خورده ديگه لبخند بزنين شايد پيشرفت حاصل شد
بيخود دشمن تراشي نكني يه وقت مثل احمدي نژاد!!
لبخند بزن، فقط لبخند
دل آرام
Romania
منظورت همونیه که این تحریم ها رو کاغذ پاره می دونست بعد سال آخر رییس جمهوریش دنبال رابطه با آمریکا بود
این بنده های خدا فرزند های انقلابند که دارند برای دفع فتنه شیطان باهاش مذاکره می کنند.
فریاد تو خالی هیچ فایده ای نداره
...
قبلی ها هم از این شاهکار ها !!!بلد بودند . خوب بخونید همه چیز را داده اند و هیچ چیز نگرفته اند . تحریم های امریکا هم متوقف میشود نه لغو . انهم فقط در حیطه هسته ای و بقیه باقی خواهند ماند و تازه همین هارا هم بعدا به بهانه های دیگر وضع خواهند کرد .
از کی تا حالا میشه با شیطان مذاکره کرد تا فتنه اش دفع بشه!!! چی داری می گی خودتم نمی فهمی ...اگه قبول داری شیطانه که اون به عزت و جلال خداوند قسم خورده انسان رو منحرف کنه...
کریستال
United States
مثل اینکه یادت رفته همین بنده های خدا با دستاوردهای دوره احمدی نژاد مذاکره میکردن و الان دارن ژست میگیرن
فرشاد
تحریم ها در مقابل انرژی هسته ای کاغذ پاره ای بش نیست
ولی حالا که به بهانه بازرسی و ان پی تی هر جا رو خواستن بازرسی کردن ببینم به شرف و غیرتت بر میخوره یا نه
محسن
جوجه را آخر پاییز میشمرن! قطعنامه ها کاغذ پاره؛نبودند، توافقنامه ها کاغذ پاره اند!
Germany
آمريكا ي جنايتكار بداند كه خدا پشتيبان اين انقلاب است ...
مهدی
همه مشکلات ما از همین لبخندهای بیجاست رفیق!!!
علی
آخ که من چقدر از این واژه دشمن تراشی متنفرم!!
خیال میکنید آمریکا خیلی آرومه و چون ما به پر و پاش پیچیدیم داره تحریم میکنه!!!!!!!
خییییییییییییییلی کوته فکریه!!!!!!!!
اسلامی
هیئت ایرانی: بارقه امیدی دیده می‌شود / از این جمله ننگین تر هم ایا میشود اظهار عجز و حقارت کرد / ایا نتیجه یکسال و نیم...
United States
خنده های... شما تیری در قلب ما و خواری در چشم ماست...
Netherlands
سه روز هم از ضرب الاجل گذشت هنوز دیپلماتهای خوشبین نفهمیده اند غرب قابل اعتماد نیست؟
تو فهمیدی بیا برو مذاکره کن
شما هم دو سه ماه ديگه كه خواستند مجددا لبنيات و خواركي ها و پوشاك و پرايد را گرون كنند خواهي فهميد ولي با يه تاخير چند ماهه
محال چيزي امضا بشود كه به نفع جمهوري اسلامي ايران باشد. فقط منافع نامشروع آمريكا و حزب دكتر ظريف مد نظر است و بس
کافر همه را به کیش خود پندارد. حسود هرگز نیاسود
ظريف كه از جنس بهزاد نبوي است دوباره پاي كاغذي را امضا كرد كه جز ضربه به جمهوري اسلامي ايران ولو ناخواسته و از روي جهالت، ثمري براي ملت بزرگ ايران به همراه نخواهد داشت.
تو هم از جنس احمدی نژادی کاغذ پاره یادته؟
ما از اينكه از جنس احمدي نژاديم افتخار مي كنيم و اگر احمدي نژادي نيود اصلا كري ظريف را هم آبدارچي خود به حساب نمي آورد چه بسا به او دست دهد پاي ميز مذاكره بنشيند 19 هزار سانتروفيوژ و پيشرفت هاي هوا فضا و موشكي و مهندسي معكوس rq170 بود كه كري را مجبور كرد ظريف را تحويل بگيرد اين يادت باشه
علی
دوست عزیز مطمئن هستم تو وامسال تو از این تحریمها سود میبردی شماها مانند قوم بنی اسرائیل هستید آخه رهبر عزیز ما با جه زبانی ازتیم مذاکر کنند باید دفاع بکند که شما ها قبول داشته باشید یا نکند اعتقادی به ولایت آقا ندارید شنا تا کی میخواهید از این روشهاتون دست بردارید چرا برای فشار به این ملت شهیدپرور وانقلابی درکنار خوگ کثیفی مثل نخست وزیر رژیم غاسب صهیونست وظالمان حکومت دار آمریکا می ایستید
شايد شما هم از رشوه گيران كرسنتي كه يه باري ديگه ميدان بهتون داده ميشه كرسنت هاي جديد را امضا كنيد
ایرونی
اینهمه از دکتر جلیلی انتقاد میکردن که فقط میرن و بیانیه صادر میکنن...
حالا خودشون بعداز اینهمه بروبیاورایزنی تازه به بیانیه رسیدن.
جناب دکتر ظریف و تیم محترم مذاکره کننده!
از تلاشهای شبانه روزی شما متشکریم ولی لطفا قبول کنید که غرب و بویژه امریکا (اگرتوافقی هم صورت بگیرد که محال است) هیچگاه قابل اعتماد نبوده و به هیچ توافقی کاملا پایبند نبوده اند.
لطفا نیمی از این پشتکار را صرف استفاده از توانمندیهای داخلی کنید تا ثمره اش را ببینید. اینها دشمنان ما هستند که تا نظام را ساقط نکنند دست از شرارت علیه ما برنمیدارند.
مسعود
United States
وزارت خارجه که تمرکزش رو توانمندیهای داخلی نیست. دنیا هم انقدر صفر و یکی نیست که یکی دشمن خونی باشه همیشه. متاسفانه ما دشمنی کردنم بلد نیستیم، دشمنی کردن با آمریکا رو باید از انگلیس و آلمان و مخصوصا چین یاد گرفت.
صادق راستگو
تامرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد
تو كه سواد نداری و از حداقل بصیرت هم برخوردار نیستی لطف کن افاضاتت را برای خودت نگهدار
سیدهادی
... صصمیمانه سپاسگزارم .
مهدی
من به شدت با شما موافقم. ای کاش وزیر محترم و تیم زحمتکش مذاکره کننده به جای اینکه این همه نیرو و انرژی صرف این موضوع میکردند به فکر امضاء قراردادهای دوجانبه با کشورهای دیگر میبودند که دلار مبادله نکنند.


توانمندیهای داخلی همه تحریم ها را میتواند خنثی کند.
ناشناس
اره جون خودت میخوای ایران بشه مثل عراق و یمن نگید نه که گزاف گویی کردی در ضمن ایران که مال شماها نیست که .
سعيد110
با اين همه هشدار صغير و كبير ملت، فريب خوردن واقعا نوبره!
نام ظريف رفت در كنار بهزاد نبوي و پادشاهان قاجار
سعید
با سلام درست که جهان نیوز نظر منو نمیذاری ولی تمام پیام های منفی را چاپ کردی و لی به منفی ها و مثبت ها رو به نظرات نگاه کن خسته نباشی دکتر ظریف ما حمایت میکنیم
Netherlands
ملت ایران هیچ گونه توافقی با استکبار جهانی ندارد و این توافق محکوم بوده و از سوی نظام و مردم پذیرفته نخواهد بود.تنها دیپلماتهای خوشبین به مردم و دولت کنونی بدنام شدند که در سال هم زبانی بر علیه سخن مردم و رهبری توافق نمودند
United States
بیست هزار سانتریفیوژ شد 5هزار سانتریفیوژ......
...
اگه مردم اینو نمیخواستن به جلیلی رای میدادن
نظريات اقتصادي جليلي قبول نداشتند ولي موافق وطن فروشي كه نيستند
نظر خودتو بگو جای رهبری و مردم حرف نزن
شما؟ ؟؟ یادم نمیاد کسی جنابعالی رو به عنوان سخنگوی مردم انتخاب کرده باشه!!!!
شما از طرف خودت صحبت بفرما
صادق راستگو
لطف کن از سوی خودت حرف بزن . شما نه از سوی نظام و نه از سوی مردم ایران نمایندگی نداری .
من بعنوان یک ایرانی مسلمان شیعه ( كه یک مرام است و نه یک نام ) از تلاش و اهتمام دکتر ظریف و همکارانشان صمیمانه سپاسگزارم .
ما مسئوليت دارم از وطنمان دفاع كنيم و به خائن اجازه خيانت ندهيم
مهدی
شلوغ نکن دوست عزیز!!!
اوضاع به این وخامت که شما میگید نیست.
شما اگر به چارچوب تعیین شده توسط آقا مطمئن هستید نباید تیم مذاکره کننده را به خیانت متهم کنید بلکه مجاز به انتقاد منطقی هستید.
ناشناس
خیانت !!!!!! به چی به کی کجا برو اقا خدا روزیت رو جای دیگه بده باید شرم کنی از این حرفها حیا کننین تو رو بخدا
ناشناس
چرا جمع میبندی مومن از طرف خودت فقط نظر بده ما خودمون بلدیم نظرمونو بگیم .
United Kingdom
بي خيال دوستان جهان نيوزي. دوره مديريت و مذاكره شما را هم ديديم.....
تاييد
اينا حال خودشونم نمي فهمن به خدا
با خودشون هم درگيري دارن
ایول داری
شب دراز است و قلندر بیدار
دومین توافق نامه!!!!!!!
اولا دو مرحله ای شد
ثانیا لغو کلیه تحریم ها .....
Ali
به قول مقام معظم رهبری "اینها بچه های خودمون هستند, بچه های انقلاب" , جدا خسته نباشاید میگم !
نتان یاهو , تسلیت تسلیت !
lمحمد از اصفهان
Iran, Islamic Republic of
بیچاره دانشجویانی که فیزیک میخونند .... برید به فکر زدن بقالی.
نتانیاهو که باید شاد شده باشه چون فردو تعطیل شد و غنی سازی هم در حد 5000 سانتریفیوژ محدود شد .
zaer
ظریف گفت:‌ همه شرکت کنندگان در مذاکرات براساس نیازهای داخلی خود روایت‌هایی را از آنچه اتفاق افتاده مطرح خواهند کرد ...
"تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل"
محمد
واقعا اونایی که خوشحالن چقدر ساده ان
امروز روز شادی ملت ایران و روز عزا برای اقلیت ۴ میلیونی است
United States
...
امت حزب الله تسلیت
... کدخدا تبریک....
محمد
United States
چرا آقای ظریف حرفی از قسمت‌های مربوط به برداشته شدن گام به گام تحریما که خانم موگرینی ازشون گفت نزد؟! این الان شد توافق خوبی که ازش حرف می‌زدن؟
سالار
تسلیت به دلواپسان، کاسبان تحریم و کاسبان فتنه..
اتحادیه اروپایی، اعمال تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته ای خود را خاتمه خواهد داد .....
این جمله به این معناست که تحریم های فعلی حذف نخواهد شد ؟؟؟؟!!!!!!
پس ما دو مرکز فوردو و اراک رو برای چی تحریم کردیم؟
بر این خواری گر خون فشانیم رواست
علی
France
خب چه کاری بود همون 12 سال پیش پروتکل الحاقی رو قبول می کردیم
از این پس انرژی هسته ای رو باید تو موزها ببینیم
با ارز معذرت از همه با این توافق نامه امریکا می تونه خونهامونم بگرده
امروز روز عزاست
...
بالاخره ترکمانچای رو سفید شد
حمید
ای داد بیداد ترکمنچای جدید.. فردو واراک دو دستی تقدیم جاسوسان غربی شد.. این توافق از نظر مردم و رهبری مطرود و محکوم است.. خواری و ذلت تا چه قدر
ایران
Romania
فقط مونده پارس جنوبی ...

اونم تعطیل میشه کم کم...

...
قزلسفلو
«اتحادیه اروپایی، اعمال تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته ای خود را خاتمه خواهد داد و ایالات متحده نیز اجرای تحریم های مالی و اقتصادی ثانویه مرتبط با هسته ای را، همزمان با اجرای تعهدات عمده هسته ای ایران به نحوی که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی شود، متوقف خواهد کرد.»
حالا اگر دوباره آژانس برای تایید اجرای تعهدات ایران بهانه گیری کند تکلیف چیست ؟آیا آمریکا در لغو تحریم ها تعلل نخواهد کرد؟
فهیمه
به مدیر مسول کیهان مراتب تسلیت خود را تقدیم می کنم!!
Seychelles
زنده باد ظریف
اینکه شد همون مقدمه توافق دو مرحله ای شد.... ننگ به این بیانیه!
کو حق ملت ایران؟ کو لغو تحریم ها؟
جهان جان متن موگرینی رو بذار اون با مال ظریف متفاوت بود!!!!
بالاخره آمریکا ما را شکست داد!!!!!
احسان
به طور حتم این پیروزی با تدبیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب وزحمات بی نظیر تیم مذاکره کننده خصوصا وزیر امور خارجه عزیز بدست امده است .
اقای ظریف از امروز با لطف پروردگار به اسطوره ای همیشگی برای ایران زمین تبدیل گردید
مبارک باشد
حسام
اقای ظریف
امیرکبیر ایران متشکریم
درود بر دولت تدبیر.
ان شاءالله سال خوبی در انتظار ملت عزیز ایران.
احسان
مردم ایران به حقشون در دنیا رسیدند واین ممکن نبود مگر باتدبیر مقام معظم رهبری و حمایتهای ایشان و زحمات وزیر خارجه عزیزمان
safra
آه...
فقط گوش به حرف رهبر فعلا حرف نمیزنیم و به دولت خوشبینیم... انشالله همه چیز خوب باشه...
اما...اما فقط بخشی از تحریم ها؟.. برای مدت کوتاه؟ 3.67 درصد غنی سازی؟و... و... و...؟؟؟

منتظر پیام آقامون میمونیم و فعلا با دولتیم/
فعلا...
یاعلی...
آفرین به ظریف. خسته نباشی
Iran, Islamic Republic of
تمام متن بالا را در ک جمله خلاصه می کنم
امتیاز نقد و مهم دادیم.
امتیاز نسیه و چیزهایی که می شود زیرش زد ، گرفتیم.
درود بر دكتر ظريف و تيم مذاكره كننده. جميعا خسته نباشيد.
Latvia
با خداقوت به جناب دکتر ظریف، فرزند برومند ایران موفقیت ایران در مذاکرات هسته ای بر همگان مبارک باد.
تبریک تبریک به ملت ایران
درود بر دوات تدبیر و تیم قوی هسته ای دولت یازدهم
تسلیت عرض می شود.
Latvia
سلام.تشکر آز تيم مذاکره کننده انهافرزندان اانقلاب هستند سرزمين دلاوران
saman
Iran, Islamic Republic of
یه عده متعصب ساده تو داخل کشور فک کردن ایران باید بره اونجا همه امتیازهارو بگیره هیچی امتیاز هم نده. خب قربونتون برم طبیعیه. بالاخره اگه میخوای امتیاز بگیری باید یه امتیازاتی هم بدی به طرف. به هر حال به تیم ایرانی باید خسته نباشید و خدا قوت گفت
محمد
دکتر ظریف خسته نباشید درود بر شما
همشهری
این بیانیه صراحتا تعهداتی را برای ایران مشخص میکند : تعطیلی فردو .. محدودیت تحقیق و توسعه .. اجرای پروتکل الحاقی .. سپردن ساخت نیروگاه تماما بومی آب سنگین اراک به کنسرسیوم بین المللی ( تا شاید 30 سال دیگر به بهره برداری برسد مثل نیروگاه بوشهر ) .. کاهش سطح غنی سازی و کاهش ذخایر مواد و کنترل های شدید تر آژانس . در مقابل در صورت "تایید این عملکرد ها از طرف آژانس " اعمال تحریم های مالی و اقتصادی مرتبط " متوقف " خواهد شد . ولی مشخص نیست این توقف "لغو تحریم "ها است یا "تعلیق تحریم ها " ؟ همچنین سوال اینجا است که آیا آژانس مثل همیشه میخواهد گزارش های دوپهلو صادر کند ؟ که آنوقت ماجرای "من بدو آهو بدو ! " باز هم ادامه خواهد داشت . سوال بعدی اینکه سازمان ملل محدودیت هایی را برای ما تعریف خواهد کرد . این محدودیت ها چیست ؟ آمریکا هم (البته بعد از تایید آژانس ) تحریم های ثانویه را متوقف میکند ! تحریم های اولیه چیست ؟ ثانویه کدام است ؟ لغو میشوند یا تعلیق ؟ ........ باز هم تعهدات ایران کاملا روشن و غیر قابل تفسیر و تعهدات 5+1 مبهم و قابل تفسیر !!!!!!!
خدایا امام زمان را برسان.
منصف
نه ترکمان چای نه بهترین توافق قرن،
یه چیزی وسط این دو
جا دارد یادی کنیم از شهدای بزرگ هسته ای که امروز در پای میز مذاکره هرچه را در سبد ایران با جهاد مخلصانه و گمنام گذاشته بودند همه را یکجا به امید گشایش و رفع تحریم تقدیم کرده ایم یادشان گرامی و البته همرزمان این شهدا باز هم آماده اند برای برای دادان امتیاز در مذاکرات دهه های دیگر به غنی سازی 60 درصدد بپردازند.
وقتی آقا از تیم مذاکره حمایت می‌کنند نباید آنها را تضعیف کرد.
الی
نه خوبه نه بد.
از ته دل به اقای ظریف و همراهانش بجز اقای فریدون خسته نباشید میگم.
مصطفی
این زهری که آمریکایی ها امروز با خدعه با همکاری اروپا به ایران خوراندند، تا 3 ماه دیگر فرصت مناسبی به آنها می دهد تا بتوانند با خنجر به پهلوی ایران ضربه نهایی را بزنند و امروز حین سخنرانی آقای ظریف آنها داشتند به آن لحظه فکر می کردند و شاید فقط موگرینی بود که کمی از هم اکنون از خود خجالت می کشید و دلش به حال حریف فریب خورده می سوخت که در این خیانت دست داشته است.
منصف
Iran, Islamic Republic of
به احترام دکتر ظریف و تیم مذاکره کننده - فرزندان عالم عامل انقلاب - می ایستیم
ایرانی هستم
Iran, Islamic Republic of
برای دکتر ظریف و تیم مذاکره کننده ارزوی موفقیت دارم واقعاََ گل کاشتند، اینده از ان اعتدال و اعتدالیته خواهد بود.

و بسیار خوشحالم به علت به خاک مالیده شدن پوزه ی رژیم های سلفی منطقه، نتانیاهوی خبیث و جمهوری خواهان جنگ طلب
علی
آقای ظریف میگن بیانیه ولی آقای اوباما میگه توافق !!! متن نماینده اتحادیه اروپا با متن آقای ظریف تفاوت داشت !!! توافق دو مرحله شد و کلی امتیاز دادیم در عوض تحریم ها مرحله به مرحله لغو میشود البته در صورت راستی آزمایی ....
واقعا متاسفم ...
علی اکبر
United States
شما چه میدونین این مدت تحریم ها چه بر سر این مردم آورد چرخ صنعت خوابید بیکاری به اوج رسید تورم و هزار کوفت و زهر مار
من دانشجوی دکتری بیکار دو فرزند هم دارم ولی فعلا با یارانه زنده ایم
جواب این یک دهه رو کی میده. توروخدا بس کنین
تلاش های این تیم مذاکره که به گفته آقا فرزندان انقلاب هستن رو پایمال نکنین
فقط دست مریضاد به این دیپلماسی ببینین الان این همه ضعف اسراییل رو در مقابل این مذاکرات کی دیده بود.
توروخدا بذارین چرخ اقتصاد این کشور بچرخه
این همه تجهیزات و تلاشها در فردو از دست رفت.
طبق گفته کری هر وقت که بخوان می تونن اتهام بزنن و بعدش بیان بازرسی کنن.
بیانیه خودش مشخص کننده منافعی است که از دست رفت. حالا تحریم ها از کی برداشته میشه و یا اصلا برداشته میشه یا نه الله اعلم.
گذری
یه ترکمنچای دیگه بسته شد
علیرضا
چه قبول داشته باشیم یا نداشته باشیم باید بپذیریم که مسئله هسته ای یک موضوع فراملی است و در این خصوص تیم مذاکره کننده بدون اجازه مقام معظم رهبری آب هم نمی خورند پس به این تیم اعتماد داشته باشیم و قبول کنیم اینها برای حفظ منافع و خطوط قرمز نظام مذاکره میکنند که اگر غیر از این بود مذاکرات این همه مدت طول نمی کشید حتی تیم مذاکره کننده در زمان آقای احمدی نژاد هم زحمت کشیدند و هر آدم منصفی این را می پذیرد . گفتنی در این زمینه بسیار است و بیان مطلب در این صفحه محدود . خداوند انشاا... این مقام معظم رهبری را برای ما مردم و ایران حفظ نماید به برکت صلوات بر محمد و آل محمد .
امان از بغض جهان نیوز و طرفدارای پروپاقرصش !! راستی اگر جلیلی همین یا بدتر از این رو امضا کرده بود همینطوری میکردید؟؟!!! راستی از ورق پاره ها چه خبر؟؟
ali
جهان نیوز همیشه منفی هستی با این تیتر زدنت و یک مشت افرادی مثل خودت دگم نظر میدن واقعا نوبرین همتون
Serbia
چقدر تو با دولت همدلي!؟؟؟؟
از روي مثبت و منفي ها ، ميشه نظر غالب رو حتي تو سايتي مثل شما ميشه فهميد
جمله لغو تحريم هاي مرتبط با هسته اي يعني از فرداي توافق هر تحريمي به بهانه حقوق بشر يا حمايت از تروريست اجرايي گردد. همان اتفاقي كه بارها و بارها بعد از توافق ژنو افتاد. امريكايي ها در قضيه هسته اي دستشان به خون بهترين جوانان ايران زمين آلوده است. از دشمن چه انتظاري مي توان داشت. ولي بعضي دشمن را كدخدا مي دانند.
فک کنم از فردا صدای کاسبان نحریم در باید درود بر دکتر روحانی و دکتر ظریف
France
شدیم کارخانهٔ اورانیوم سازی روسها! هدررفت معادن اورانیوم، بیست سال کار، سیصد میلیارد یوروهزینهٔ ساخت تأسیسات اتمی و آلودگیهای اتمی مال ایران، اورانیوم خالص شده مال روسها به عبارت دیگر ترکمانچای اتمی!،کادوی غرب به روسها تا در اوکراین کوتاه بیاید!حالاکه توافق کردید امیدوارم از این به بعد دیگر"مرگ مرگ دشمن دشمن" نگوییم تا بعداً اینجوری به پایشان بیافتیم! فکر نکنید مردم بی شعورند!
دانا
من نمیدانم قرار است آمریکا به اینها چه بدهد که حاضر شدند هر چه رهبر عزیزمان فرمودند برعکسش را توافق کنند !! تازه خوشحال هم هستند برای همیدگر تعارف تیکه پاره میکنند و مدال میدهند . بخدا جوان 14 ساله من از اینها سیاستمدار تر هست چون میگه : عربها بعد عمری نوکری آمریکا تازه فهمیدن آمریکا قابل اعتماد نیست و از دوستانش حمایت نمیکنه و ایرانی ها و روسها مردترهستند . بعد یک عده که نون و نمک آمریکا را خوردند و ظاهرا نمک گیر شدند تو این وانفسای خاورمیانه حاضرند شرافت مملکت را هم بفروشند بخاطر آمریکایی که دیگه نفسای آخر ابرقدرتیشو میکشه .
قرار بود هيچ سايت هسته اي تعطيل نشه که فردو رو عملاتغيير کاربري دادن
قرار بود هيج مواد هسته اي از کشور خارج نشه که باقيمانده سوخت هسته اي اراک رو بايد صادر کنيم
قرار بود هيج محدوديتي براي تحقيق و توسعه نباشه که اونم محدود شد.
قرار بود کل تحريمهادر لحظه برداشته بشه که اونم نشد.
آخرش چي ميشه?? خودتون حدس بزنين
Iran, Islamic Republic of
بر خلاف نظر رهبرانقلاب رفع تحریم‌ها جزو نتیجه مذاکرات شد؛ نه موضوعات مذاکرات
بر خلاف نظر رهبرانقلاب تصمیمات ایران در مذاکرات هسته‌ای بازگشت‌ناپذیر شد
اقایان تضمین داده اند تا سالها هیچ تاسیسات جدیدی نصب نکنند از 19000 سانتریفوژ 6300 عدد می چرخد ماباید نیروگاههایی با جوش هسته ای داشته باشیم نه فقط شکافت هسته ای وگرنه از رده کشور های هسته ای خارج میشویم حالا دل اقایان خوش باشد وبه هم نامه تبریک وخسته نباشید بدهند که به هر قیمت توافق کردند
amin
ما عیدی امسال رو از تو گرفتیم خدا قوت دکتر جان...
محمد
این عزیزان جهان نیوزی های دلواپس همیشه لرزان از تیتر خبرشون معلومه
...
Canada
میخ تابوت دلواپسیمس رو کوبید امشب ظریف
علی
یک مقام صهیونیست به توافق ایران و ۱+۵ در لوزان واکنش نشان داده و گفته که با این «اشتباه تاریخی»، جهان جایی خطرناک‌تر خواهد شد.این یعنی بدبختی؟
France
۱ـ خواستیم انقلاب صادر کنیم صدام را جلوی ما گذاشتند ۲ـ خواستیم هسته بشکافیم به این روز انداختندمون ۳ـ خواستیم شیعه را از بحر تا نهر رونق بدیم همه شدند خرابهٔ جنگ! امیدوارم همهٔ اینها درس عبرتی باشند تا خطای چهارمی نکنیم!
این بیانیه شبیه اون جوکی میمونه که : به دزدی که داشته کلید در مغازه رو می بریده میگن چکار داری میکنی؟ میگه دارم ساز میزنم . ازش میپرسن پس صداش کو؟ دزده میگه، فردا صبح صداش در میاد.
خوب این بیانیه و دستاوردها و یا خسارتهاش رو باید تا شنبه صبر کنیم تا صدای تفسیرهای منتقدان و مفسران از روزنامه ها و سایتها در بیاد.
ولی بنظرم ساز خوشی ازش بیرون نیاد. الان خیلیها گرمن هنوز حالیشون نیست که چی کار کردن. سر و صداش بعدا در میاد.
رضا
چیزی که من رو نگران کرده مدت توافق و نحوه برداشتن تحریمهاست.
اولش میگن 10 سال یه مدت بعد میگن 15 سال یه مدت بعد میگن 25 سال بعدشم میگن تا ابد.
اصلا توافق نخواستیم.
بی سواد!
تحصیلات تیم مذاکرات هسته ای ایران در دولت آقای احمدی نژاد و دولت آقای روحانی
ﺗﯿﻢ ﻗﺒﻠﯽ:
ﻣﺴﺌﻮﻝ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ: ﺳﻌﯿﺪ ﺟﻠﯿﻠﯽ (ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ ﻣﻌﺎﺭﻑ ﺍﺳﻼﻣﯽ و علوم سیاسی / ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺍﻣﺎﻡ ﺻﺎﺩﻕ)

ﻣﺬﺍﮐﺮﻩ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﺍﺭﺷﺪ: ﻋﻠﯽ ﺑﺎﻗﺮﯼ (ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ معارف اسلامی و ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ / ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺍﻣﺎﻡ ﺻﺎﺩﻕ)

ﻣﻌﺎﻭﻥ : ﻣﺤﻤﺪ ﻫﺎﺩﯼ ﺯﺍﻫﺪﯼ ﻭﻓﺎ ( ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﻭ ﺭﺋﯿﺲ ﺩﺍﻧﺸﮑﺪﻩ ﻣﻌﺎﺭﻑ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺍﻣﺎﻡ
ﺻﺎﺩﻕ)


ﺗﯿﻢ ﻓﻌﻠﯽ؛

ﻣﺴﺌﻮﻝ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ: ﻣﺤﻤﺪ ﺟﻮﺍﺩ ﻇﺮﯾﻒ (ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ ﻣﻄﺎﻟﻌﺎﺕ ﺑﯿﻦ ﺍﻟﻤﻠﻞ/ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺩﻧﻮﺭ/ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ)

ﻣﺬﺍﮐﺮﻩ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﺍﺭﺷﺪ: ﻋﺒﺎﺱ ﻋﺮﺍﻗﭽﯽ (ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ ﺍﻧﺪﯾﺸﻪ ﺳﯿﺎﺳﯽ/ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﮐﻨﺖ/ﺍﻧﮕﻠﺴﺘﺎﻥ )

ﻣﻌﺎﻭﻥ : ﻣﺠﯿﺪ ﺗﺨﺖ ﺭﻭﺍﻧﭽﯽ (ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ ﻋﻠﻮﻡ ﺳﯿﺎﺳﯽ/ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺑﺮﻥ/ ﺳﻮﺋﯿﺲ )

دو عضو جدید:

ﺟﻤﺸﯿﺪ ﻣﻤﺘﺎﺯ ( ﺩﮐﺘﺮﺍﻯ ﺣﻘﻮﻕ ﺑﯿﻦ ﺍﻟﻤﻠﻞ ﻭ ﺣﻘﻮﻕ ﻋﻤﻮﻣﻰ / ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﭘﺎﺭﯾﺲ)

ﺍﻣﯿﺮﺣﺴﯿﻦ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﻧﯿﺎ ( ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ ﻋﺪﺍﻟﺖ ﺟﺰﺍﯾﯽ /ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﻧﯿﻮﯾﻮﺭﮎ )
ایرانی
آقاجواده ظریفه یه دنیاروحریفه
مجیداعتمادی
باتشکروخسته نباشیدبه هیات مذاکره کننده بین سخنان آقای ظریف و کری واوباما تفاوت بسیار بود انشاءالله حیله شیطان بزرگ به خودش برگردد
امین
Iran, Islamic Republic of
شما هایی که دارین انتقاد میکنین وقتی آقای احمدی نژاد با بی مسولیتی خودش و حرفای نابخردانه این تحریمارو واسه ملت به بار اورد کجا بودین تحریم ها فقط مردم رو بیچاره کرد به قول مولا علی وقتی فقر از یک در وارد بشه دین از در دیگه خارج میشه
گفته اند که فقط تحریم های مربوط به برنامه هسته ای را بر میدارند و سایر تحریم ها به قوت خود هست ... خب چه کاریه ، همین تحریم های هسته ای رو بعدا با یه عنوان دیگه ای ( مثلا برنامه موشکی ) باز به کشور اعمال میکنند !
ع
United States
توافق اصلی قراراست درترکمانچای بسته شود!
خوب شد توکلی گفت وگرنه روحانی نمیدونست
تمامی موارد با نظر مقام معظم رهبری بوده پس بیخود کاسه داعتر از اش نشوید اگر مشکلی داشت ایشون با تمام تیزبینی که دارند جلوی انرا میگرفتند
بنظر میرسه موافقان این توافق خفت بار، با تیمهای رسانه ای شون هماهنگ کردن که بیان نظرات تاییدکننده این توافق را ارسال کنند و بعد از انتشار،‌دائم بهش مثبت بدن. ماکه کاربران سایت جهان را می شناسیم و میدونیم چه خبره.
من که خیلی ناراحت شدم. اول فکر کردم به نفع مردم و منافع هسته ای کاری کردن ولی وقتی متن را که ظریف می خوند از صداوسیما شنیدم خیلی متحیر شدم که آخه اینا چه دستاوردی داشتن؟؟؟
مگه ملت از شما توافق خواستن؟ ملت حفظ منافع ملی را خواسته بودند ولی دارودسته ظریف خرابکاری کردن. مثل همیشه.
ژنرالهای کم سواد کلاه سرشون رفت.
ناصر
جالبه! با وجود هماهنگی بین سیاهی لشگر موافقان مذاکرات مبنی برهجوم به سایت های ارزشی برای درج نظرات موافق مذاکرات اما،این سیاست مجازی نتوانسته چیزی بیش از 100 نفر را به این میدان گسیل کند که ناشی از غیر قابل دفاع بودن نتایج مذاکرات است.همان گونه که مطلق اساتید دانشگاه حتی با درخواست ریاست جمهور نیز به میدان دفاع از سیاست مذاکراتی دولت نیامدند.
آخ جون دیگه تحریمها برداشته میشه واز فردا همه چیز ارزان میشهههههههههه
مثبت دادم چون میدونم حرفت مثل غول برنامه کلاه قرمزی برعکس گفتی.
هادی
با عرض سلام ، خداقوت و تشکر از تیم مذاکره کننده ایران و همچنین تشکر از مقام معظم رهبری که همواره تیم مذاکره کننده را حمایت نمودند خواستم بگویم انشالله بعد از توافق نهایی در تیرماه بطور حتم دستاورد های مهم ان برای مردم و کشور تا چند سال اینده مشخص خواهد شد همانطور که حضرت امام ان روز قطعنامه را پذیرفتند و امروز ما شاهد عزت و سربلندی ایران اسلامی را شاهد هستیم .درود بر ملت بزرگ ایران
رضا
ممنون از اطلاع رسانی مبسوط شما جدا خسته نباشید درچند مورد نیاز به ویراش وجود دارد جایی اشتاین مایر وزیر خارجه انگلیس ذکر شده یا در صحبتهای دکتر ظریف ۱۷ فروردین ذکر شده که هنوز این تاریخ نیامده و چندین غلط املایی دیگر با تشکر فراوان
ما که باختیم-این نتیجه دور نکاه داستن ملت است- تاریخ تکرار شد - ترکمانچای دیکر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
فاجعه ای د راه است
آریو سوئد
Sweden
اگر این متن مورد توافق باشه یعنی ظرفیت هستی ما به یک پنجم کاهش بیدا میکنه. یعنی کلا تعطیل. توافق دیروز یعنی ۱۳ فروردین من را یاد کشتار ایرانیان بدست صهیونیستهای یهودی در ۲۵۴۰ سال پیش می اندازه هر دو فاجعه در ۱۳ فروردین رخ داد.
رضا
با این توافق نیم بند یا به قولی بیانیه، شکست مذاکرات بعدی تا نهم تیر شکست بسیار بزرگتری خواهد بود. جنگ جهانی سوم در راه است.
مهدی
دقت کنید:
روی کاغذ تعهدات ما کاملا شفاف و قابل پیگیری و مطالبه است در حالی که تعهدات طرف مقابل عمدتا مبهم و غیر قابل پیگیری است. یعنی ملاکی وجود ندارد که روشن کند که طرف مقابل چقدر به تعهداتش پایبند بوده است.

ضمنا راستی آزمایی اقدامات طرف مقابل به آژانس محول شده که در وابسته بودنش به آمریکا و عدم استقلال آن شکی نیست.


تا اینجا به نظرم متن قرائت شده توسط دکتر ظریف خیلی تحقیر کننده است.
محسن
اینها که همه چیزو دادند ........رفت

الان برای ما چی مونده؟؟؟؟؟

حضرت عباسی من از دیشب برق سه فاز گرفتم

خوب این کارو که همه می تونستند انجام بدن

ننه کل عباس هم می تونست همه چیزو بده و تحریم ها رو برداره

الان فقط اسم فردو نطنز و...مونده

کجائی جلیلی جوووووووووووووووووون ؟؟؟؟
مصطفی
ایشاالله که همه چی درست بشه.
ببخشید، یه چیزی. الان ینی پس ما همون فعالیتای هسته ایمونو ادامه می دیم، با یه خورده محدودیت. اونام کم کم همه ی تحریماشونو ور می دارن.
خب این ینی پس تا الان واقعا اینا فکر می کردن که ما داریم سلاح هسته ای می سازیم که حالا با مطمئن شدن از این قضیه، بخوان تحریماشونو وردارن؟
خب نه دیگه! معلومه که یه جاهایی باید عقب نشینی کنیمو باج بدیم.
حالا انشاءالله که اینجوری نشه. ولی اصلا اگه اینجوری نشه، غیرمنطقیه!
رضا
تمام هم و غم امریکا فقط تلاش برای راهیابی ورود به ایران وتسلط ازنزدیک به تاسیسات هسته ای ایران بود که به هدف خود رسید بعد خواهید دید که چه بلایی بر سر ما خواهد اورد
میلاد
با این اوضاع ارای این نظرات باید بعضی از مخاطبان به خودشون بیان دیگه.
بس کن! چقدر پول گرفتید که بیایید مثبت و منفی به نفع توافق تاسف بار بدید؟؟؟
شما که دارین با بی غیرتی نسبت به دستاوردهای یک ملت، برا خودتون کاسبی می کنید پولتون حلاله؟؟
خجالت بکش!
غیرت داشته باش.
میلاد
انگاری این اقا اشتباه برداشت کرده و من از توافق بدس اومده راضی ام.
خوب شما از توافق راضی هستید و برای تاییدش هم به آرای نظرات ارجاع دادین. و این جواب هم جواب درستی بود. اصلا هم اشتباه برداشت نشده. منظور از دستاورد، دستاورد تاسف بار مذاکرات نیست بلکه دستاورد هسته ای است که در این مذاکرات، مفت فروختند. آدم باید نسبت به داشته هایی که با خون عزیزان و بیوه و یتیم شدن زنان و کودکان، بدست میاد غیرت و تعصب داشته باشه وگرنه میره امثال این توافقات را تایید می کنه.
نا شناس
اینم بگم اقای نسبتا محترم . غیرت به این نمیگن که بشینی سر جات با هرچی مخالفت کنی ، یکم به عقلت رجوع کن ببین چی میگه بعد بیا با این و اون بحث کن. همین ادبیات بد شما نشان دهنده طرز تفکر شماست.
علی
ایران نهایت استفاده رو از انرژی هسته ای در این چند سالی که تحریم بودیم کرده ،یقینآ اگر به اهدافش نرسیده بود پای میزه مذاکره نمیرفت.
حتما این توافق به نفع ایران هست
ناشناس
با سلام ،بگردم جمهوری اسلامی را که توانست 6 کشور ابر قدرت جهان را به خط کنه و حقانیت خود را به دنیا ثابت کنه و همه آنها اقرار کردند که توان مقابله با ما را ندارند و مقامات آمریکایی اظهار داشتند در تاریخ سابقه نداشته که یک کشور بتوانه ما را اینقدر گرفتار کنه ولازم است از مقام معظم رهبری ،رئیس جمهور محترم و آقای دکتر ظریف و تیم مذاکره کننده صمیمانه تشکر نمایم.
محید
نتانیاهو از ترکمانچای لوزان خبر دارد ولی ملت نامحرمند
سهیل پارسا
سلام و خسته نباشید ب تیم انرژی هسته مرسی کل ایران رو خوش حال کردید واقعا گل کاشتین مرسی،مرسیییییییی