دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - 21 Sep 2020
 
۶
۴۱
هر سال غیبت بیشتر از هشت سال؛ ۱۰ درصد جریمه

جدول قیمت خرید سربازی/ از 10 تا 50 میلیون

پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۷
کد مطلب: 405729
براساس مصوبه این کمیسیون میزان جریمه برای غایبان زیر دیپلم ۱۰ میلیون، دیپلم ۱۵ میلیون، فوق دیپلم ۲۰ میلیون، لیسانس ۲۵ میلیون، فوق لیسانس ۳۰ میلیون، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون، دکترای پزشکی ۴۰ میلیون و پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون است.
جدول قیمت خرید سربازی/ از 10 تا 50 میلیون
گروه اجتماعی جهان نيوز:‌ دیروز برای مشمولانی که شرایط برایشان فراهم شده تا بتوانند سربازی خود را بخرند، روز ویژه‌ای بود، چون ثبت‌نام از این افراد در دفاتر پلیس +۱۰ آغاز شد؛ هرچند به دلیل ضعف‌های نرم‌افزاری کمتر شخصی موفق به ثبت‌نام شد، اما دست‌کم سخنگوی کمیسیون تلفیق میزان جریمه‌های در نظر گرفته شده در این کمیسیون را اعلام کرد تا مشمولان با توجه به توان مالی خود برای خرید یا اعزام شدن به خدمت سربازی راحت‌تر تصمیم بگیرند.

براساس مصوبه این کمیسیون میزان جریمه برای غایبان زیر دیپلم ۱۰ میلیون، دیپلم ۱۵ میلیون، فوق دیپلم ۲۰ میلیون، لیسانس ۲۵ میلیون، فوق لیسانس ۳۰ میلیون، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون، دکترای پزشکی ۴۰ میلیون و پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون است.

http://jahannews.com/images/docs/files/000405/nf00405729-1.jpg

افزون بر این تصمیم گرفته شده که به ازای هر سال غیبت بیشتر از هشت سال، ۱۰ درصد به مبلغ جریمه افراد اضافه شود. این در حالی است که امتیازهایی برای سربازان متاهل و دارای فرزند و محدودیت هایی نیز برای افرادی که سربازی خود را می خرند در نظر گرفته شده است.

دو ماه از انتشار خبر پیشنهاد دولت برای خرید سربازی مشمولان فراری در بودجه سال ۹۴ می گذرد و پیش ثبت نام از این افراد آغاز شده، این در حالی است که کمیسیون تلفیق نیز دیروز جزئیات جدیدی از نحوه خرید سربازی برای مشمولان غایبی که هشت سال یا بیشتر از آن غیبت کرده اند، منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق در حاشیه جلسه علنی روز گذشته مجلس اظهار کرد: جرایمی را به تصویب رساندیم تا بر اساس آن افرادی که بیش از هشت سال از سربازی غیبت داشته اند، بتوانند با پرداخت این جرایم معافیت بگیرند. آن طور که سخنگوی کمیسیون تلفیق توضیح داده به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، ۱۰ درصد به مبلغ جریمه اضافه می شود.

این در حالی است که مشمولان باید توجه داشته باشند که غیبت بیش از شش ماه نیز یک سال محسوب خواهد شد. افزون بر این، مصوب شد که برای مشمولان متأهل ۵ درصد تخفیف در نظر گرفته شود، علاوه بر این مشمولان دارای فرزند به ازای هر فرزند نیز ۵ درصد از مجموع جریمه شان کم می شود.

نکته دیگری که داوطلبان خرید سربازی باید به آن دقت کنند، این است که دارندگان این نوع کارت های معافیت از نمایندگی مجلس، عضویت در شوراهای اسلامی و انتصاب در سمت های مدیریتی اعم از سیاسی و اداری محروم هستند و نمی توانند همچون شخصی که خدمت سربازی انجام داده از تمامی مزایا برخوردار شوند.

باید یادآور شد: کمیسیون تلفیق مصوباتی درباره جریمه مشمولان فراری از خدمت سربازی داشته، اما برای اجرایی شدن آنها باید منتظر ماند، زیرا این مصوبه ها باید تا پیش از پایان سال در صحن علنی مجلس بررسی و به تصویب برسد. این در حالی است که اعلام مصوبه کمیسیون تلفیق برای حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشمولی که شرایط خرید سربازی را دارند، خبر خوبی است، زیرا روز گذشته بسیاری از آنها در شرایطی که هیچ اطلاع دقیقی از میزان قیمت ها نداشته و تا پانزدهم اسفند نیز زمان برای ثبت نام باقی است از ساعت اولیه صبح در دفاتر پلیس +۱۰ حاضر شدند تا جزو اولین نفرهایی باشند که برای خرید سربازی اقدام می کنند.

مشاهدات خبرنگار جام جم از تعداد نسبتا زیاد این افراد و اختلال در سیستم نظام وظیفه در روز اول ثبت نام حکایت دارد.

اختلال در سیستم ثبت نام


«تاکنون ساعت هفت صبح از خواب بیدار نشده بودم، اما از شوق ثبت نام برای خرید سربازی امروز زودتر از کارمندان دفتر پلیس+۱۰ جلوی در این مرکز حاضر بودم.» اینها را یکی از ده ها نفری می گوید که برای ثبت نام به یکی از دفترهای پلیس+ ۱۰ منطقه تهرانپارس آمده است.

مشتریان امروز این دفتر را بیشتر مردان جوانی تشکیل می دهند که هدفشان ثبت نام برای خرید سربازی است، اما مشکل اینجاست که سیستم ثبت نام مدام قطع و وصل می شود، بنابراین کارمندی که وظیفه ثبت نام این افراد را به عهده دارد، نمی تواند اطلاعات اشخاص را به ثبت برساند. او به جام جم می گوید: سیستم مشکل دارد و نمی توانیم عکس افراد را روی سایت آپلود کنیم.

به گفته او، سیستم نظام وظیفه هر وقت طرح جدیدی را اجرایی می کند در روزهای اول چنین مشکلاتی دارد.

چند ساعت از شروع فعالیت این مرکز می گذرد، اما شخصی موفق به ثبت نام نمی شود، به همین دلیل کارمند بخش تصمیم می گیرد، فقط مشخصات افراد را گرفته و ثبت نام تکمیلی را در روزهای آینده انجام دهد. حالا ازدحام مشمولان غایب به حدی است که مسئول مرکز چند بار از آنها می خواهد دفتر را ترک کنند و روز دیگری را برای ثبت نام انتخاب کنند، زیرا ثبت نام از این افراد تا پانزدهم اسفند ادامه خواهد داشت.

در این میان اگر پای حرف های مشمولانی که برای ثبت نام آمده اند، بنشینید بیشتر آنها می گویند به سفارش والدین خود به سربازی نرفته اند، عده ای نیز می گویند سربازی برای آنها جذابیتی نداشته و وقت تلف کردن بوده است، نکته اینجاست که بیشتر آنها پیش بینی می کرده اند که سرانجام دولت تصمیم به فروش سربازی می گیرد. اگر درباره مناسب بودن جریمه های در نظر گرفته شده از آنها بپرسید، بیشترشان می گویند مشکلی برای پرداخت این جریمه ها ندارند، تعدادی نیز بیان می کنند مجبور هستند این هزینه را هر طور که شده پرداخت کنند.

نکته جالب دیگری که در این بین وجود دارد، این است که آنها تصریح می کنند در این مدتی که از سربازی فراری بوده اند، با هیچ محدودیتی بجز تهیه گذرنامه و خروج از کشور روبه رو نشده اند.

این درحالی است که برخی از دفاتر پلیس+۱۰ نیز هستند که دیروز افراد زیادی برای ثبت نام خرید سربازی به آنها مراجعه نکرده اند، برای نمونه مسئولان دو دفتر پلیس +۱۰ در نارمک و خیابان میرداماد به جام جم می گویند: هرچند سیستم نظام وظیفه اختلال دارد، اما از شروع کار دفتر تا ساعت ۹ فقط حدود ۱۲ نفر برای ثبت نام مراجعه کردند. یکی دیگر از دفاتر پلیس+۱۰ که دیروز روز شلوغی را تجربه کرد، در خیابان شریعتی قرار دارد. این دفتر آنقدر مراجعه کننده داشته که برای این که خیال خود و آنها را راحت کند، جلوی یکی از باجه های خود با حروف درشت نوشته سیستم نظام وظیفه قطع است.

مسئول این دفتر به جام جم می گوید: در چهار ساعت اولیه صبح حدود ۳۰ مراجعه حضوری برای ثبت نام داشته اند، اما تعداد تلفن ها به حدی بوده که قابل شمارش نیست.

موسی کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در گفت وگو با جام جم درباره وجود مشکل در سیستم های ثبت نام به جام جم می گوید: گزارش هایی درباره قطع سیستم به ما رسیده، اما همه دفاتر با این مشکل روبه رو نبوده اند. به هر حال کارشناسان ما تلاش می کنند این مشکل را بر طرف کنند. وی درباره تعداد افرادی که دیروز موفق به ثبت نام شده اند، می افزاید: تعدادی موفق به ثبت نام شده اند، اما آمار دقیقی در این باره نداریم.

چه افرادی ۲۱ ماه خدمت می کنند


جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان این که مشمولانی که تا پایان امسال برای اعزام به خدمت سربازی اقدام کنند، مدت خدمت سربازی آنها ۲۱ ماه است، عنوان می کند: براساس تصمیم های گرفته شده طول خدمت سربازی در سال آینده ۲۴ ماه است، اما مشمولانی که تا پایان سال دفترچه اعزام به خدمت بگیرند تا پایان تیرماه سال آینده به خدمت اعزام خواهند شد و طول دوران سربازی آنها ۲۱ ماه خواهد بود.

بنابراین مشمولانی که شرایط و قدرت مالی لازم برای خرید سربازی را ندارند، دست کم می توانند از این فرصت استفاده کرده و از طول دوران سربازی خود بکاهند.این اولین باری نیست که بحث فروش و جریمه سربازان غایب مطرح می شود، زیرا ۱۶ سال پیش و برای سه سال متوالی مشمولان اجازه پیدا کردند خدمت سربازی خود را با قیمت حداقل یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و حداکثر سه میلیون و یکصد هزار تومان بخرند. آن زمان حدود ۳۶۰ هزار نفر موفق به خرید خدمت سربازی خود شدند، اما اکنون با توجه به میزان جریمه های در نظر گرفته شده باید گفت در میان اقشار ضعیف جامعه کمتر شخصی توان پرداخت این جریمه ها را داد؛ هرچند در روزهای گذشته برخی نمایندگان از طرح هایی مانند قسطی کردن پرداخت جریمه برای اقشار ضعیف حرف زده بودند، اما سخنگوی کمیسیون تلفیق اشاره ای به این تسهیلات نکرده، به همین دلیل اکنون که جزئیات این لایحه در مجلس در حال بررسی است، نمایندگان باید راهکاری را در نظر بگیرند که افرادی که توان مالی ضعیفی دارند نیز بتوانند با پرداخت جریمه تکلیف وضع نظام وظیفه خود را مشخص کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


حران
برای خودم متاسفم
فرشاد
Iran, Islamic Republic of
چرا زمان خاتمی بود، زمان احمدی نژاد نبود و حالا در زمان روحانی دوباره!؟!!؟
این تبعیضه، این خیانته
آقا منو توجیه کنید به ولله تحریمو و مشکلات اقتصادی انقدر رو مخ ما مستضعفا نیست که این کارها
اینجاس که شاعر میگه: عدالت سیخی چند؟
هاشم
United States
غیر فراری ها چه؟

برای ما که متاهل، شاغل، و دانشجوی دکتری هستیم، چه؟

من که یک روز هم غیبت ندارم چه؟

چرا اینجوری قانون می‌گذارند؟
علی
Iran, Islamic Republic of
نظام وظیفه هم کاسبی راه انداخته هااا......
سلام نکنید این کارا اونی که داره میخره اونی که نداره چکار کند قیامت باید جواب بدید
رضا
Romania
عدالت چند؟؟؟
جسین
Netherlands
فعلا که زیر پا افتاده ، قیمتی نداره.
پناه بر خدا
سید دلسوخته
و باز هم به کام متمولین و پولدارها - خوش بحالشون
Serbia
خوش به حال آقا زاده ها!!!!
غایب آینده!
Serbia
ذکر می فرمودید اونهایی که 8 سال رفتند پی خوش گذرونی و سربازیشون را با عنایت مسولین خریدند زمان جنگ خط اول اعزام شونده ها هستند وگرنه بر پدر من لعنت اگه به عنوان ذخیره بعد ازپایان دوره ضرورت برم خدمت!
بانکها بهترین گزینه برای قسطی کردن جرایم خدمت سربازی می باشند .
بانک میتواند با اداره نظام وظیفه تسویه کامل کنند و کارت پایان خدمت سرباز را بعنوان گرو تا پایان اقساط نزد خود نگه دارند
Serbia
یعنی شما برادر بعدی تون هم در راهه و با این کار کهه یک جورایی بلند مدت کردن قانونه ایشون را هم از خدمت معاف می فرمایید!
ما که تا الان درس خوندیم هویجیم اونی که با ما بودخ ودرس نخونده آقازاده
Iran, Islamic Republic of
جون مادرتون قسطی کنید. تورو خدا. بخدا زن و بچه دارم
سید
فقط شما زن و بچه دارین؟؟؟اونایی که زن و بچه داشتن و رفتن خدمت آدم نبودن؟؟؟؟
Netherlands
عنی آقایون وظیفه دینی و انقلابشان که خدمت در زیر پرچم مقدس انقلاب اسلامی و خدمت در راه امام زمان عج است را با ده تا پنجاه میلیون بخرند؟ حداقل بعد از دریافت این جریمه باید به اجبار به سربازی فرستاده شوند نظام نباید با افراد سرکش و پررو با مماشات و تساهل برخورد کند اقتدار و هیمنه نظام در برابر مخالفان زیر سئوال می رود
اونی که نداره 2 سال بره سربازی کار یاد بگیره تا بتونه مثل اونی که داره پولدار بشه
mojtaba
Iran, Islamic Republic of
می گویند: در جمهوری اسلامی ایران ۳ هزار صندلی با پست مهم در سه قو ه وجود دارد که مسئولان بر روی آن نشسته اند ...
برای استقرار این نظام و ماندنش حدود ۲۱۹ هزار شهید داده‌ایم.
یعنی برای هر صندلی ۷۳ شهید!
خوشا به حال مدیرانی که شرمنده مردم و شهدا نیستند، .
متاسفم برای این مسئولین
مبارک اقازاده ها
ولی این عدالت اسلامی نیست
شایان
گیج شدیم
بالاخره ما فراری ها جز اینا می شیم یا نه…
بالای ۸ سال یا هشت سال؟ …
اصلا معلوم نیست…
من آبان ۸۶ از خدمت فرار کردم… شامل منم می شه یا نه؟ متولد ۶۵ هستم؟
اینجا می گه غایب و ۸سال به بالا..
سردار می گه فراری و غایبی که امسال ۷ سال هستن و تا اخر ۹۴ می شن ۸ سال شاملشون می شه…
رفتم پلیس +۱۰ می گه نه شاملت نمی شه
می رم نظام وظیفه می گه چرا شاملت می شه…
گیج شدیم…
عدالت ...!!!! ...
علی
من میرم 35 میلیونم میریزم توی مغازم ...
Iran, Islamic Republic of
قانون خوبی نبود
ابوالفضل
سلام ماها خیلی اشتباه کردیم رفتیم خدمت .بیست ماه از بهترین عمر خودمونو با کلی هزینه گذاشتیم رفتیم .بعد بعضی نرفتن وبه زندگی شون رسیدن .یکی دنبال درس یکی دنبال کار خلاصه اگه پیشرفتی هم که نکرده باشن شب راحت سرشونو گذاشتن رو بالش .ولی ما چی ?
مسلما کسایی اقدام به خرید سربازی می کنند که لاابالی هستند و وضعشان خوب
شاید اندک استثنایی هم وجود داشته باشد ولی این اقدام برای افراد لاابالی و تنبل و صد البته شکم سیر مفید خواهد بود..
مهدی
خوبه یه راهی باز شده که هر که خدمت نرفت مدتی خوش میگذرونه و کاسبی میکنه پول جمع میکنه بعد میره سربازی میخره تجارت خوبیه پس چه نیازه که بروند سربازی من که برای پسرم همین کار خواهم کرد مملکت که سرباز نیاز نداره .
Malaysia
لعنت به من که خواستم با درس خوندن به درد بخورم. باید همون اول می رفتم تو بازار کار می کردم تا هم امروز هم مشکل سربازی نداشته باشم هم وضع زندگیم بهتر بود. همچین میگن از نماینده مجلس شدن محرومن انگار حالا همه صف کشیده بودن برای نمایندگی مجلس ! محدودیتشون هم بیشتر لطفه !
اقاهروقت اين دولت راستگويان روى کار آمد بى عدالتى هم شروع شد زمان خاتمى هم اين طرح اجراشد,,,حالا حداقل برافقرا قسطيش کنيد بيش ازاين تبعيض نشه
مهدی
این طرح واقعا بی عدالتی است
برای طراحان و تصویب کنندگان آن واقعا متاسفم
رضا
United States
خوبه که نظام قصد رسيدگي به اين موردو داره
ولي به مشمولين متاهل بخصوص اونهايي که بچه دارن بايد تخفيف بيشتري بدن
جريمه سالي ده درصد تخفيف کلا فقط پنج درصد اينکه
اسمش حل مشکل قشر ضعيف نيست منکه همه ي زندگيم
پنج ميليون نمي ارزه بيستو پنج ميليون از کجا بيارم
پس در اصل اقايان قصد حل مشکلو ندارن ميخوان
اعصاب ما غايبينو خرد کنن و الا منه مستاجر
عيالوار پولم کجا بود يه ديپلم دارم که شده قوز بالاي قوز
با پنج ميليون بخاطر داشتنش بدم اصلانم
نديدمش بعد سيوپنج سال محروميت..
اون پیشوند مقدس رو هم اضافه کنین,""قیمت خدمت مقدس سربازی!""
Iran, Islamic Republic of
فقظ افراد بدبخت و نان اور خانه خدمت می کنند که پول ندارند.
و به قول امام صاحبان انقلاب هستند.
عدالت یعنی وووووووووووووووووووووو
عدالت
Iran, Islamic Republic of
8 سال نري خدمت زير ديپلمم که باشي کارگري هم که بکني 50 ميليون چيه ديگه راحت تو اين بازار ايران بدست مياد واقعا دستمريزاد داره نظام وظيفه با اين عدالتتون!!!
Iran, Islamic Republic of
فکر نمی کنید با این طرح جوان ها راه ترک تحصیل را پیش بگیرند؟
Iran, Islamic Republic of
بیچاره پابرهنه ها که امام گفت صاحبان اصلی انقلاب هستند همیشه باید بدبختی بکشند پول دارها دو سال زودتر به خارج بروند.
فروش خدمت به غیر از بدبین کردن قشر زحمت کش به انقلاب بهره دیگری ندارد .
مسئولین ما خیلی کوتاه فکر هستند که چنین تصمیمی را گرفته اند.
صادق
واقعا هم برای مجلس هم برای سازمان وظیفه یا هرکسی که مسوله متاسفم . این چه افتضاحیه ؟ عرضه برخورد با تعدادی سرباز فراری رو ندارید قانون ضد عدالت می نویسید ؟ چرا آدمی خدمت نرفته و با آرامشی که برای او ایجاد شده میلیونها تومن به جیب زده به این راحتی از خدمت معاف بشه ؟ خداون بانیان این طرح را خوار خواهد کرد .
سیاوش
Iran, Islamic Republic of
پیداست که فرزندان نمایندگان مجلس، آقازاده ها، وقت خدمت رفتنشون بود که دوباره فتوا دادن
هموطن
United States
چرا همه اش برای بچه پولدارها قانون خوب خوب تصویب میشه ... مگه این بچه پولدارها چه برتری انسانی نسبت به ما که توی بدترین شرایط توی مرز خدمت کردیم و هیچ توقعی از دولت نداشتیم دارند... خدا را خوش نمی آید که اینها که پول دار هستند خدمت نکنند ... خدمت مقدس سربازی یک امر ضروری است که هر جوان باید انجام بدهد تا دینش را به ایران ادا کرده باشد... ما که خیلی ناراحتیم و ناامید....
محمد علی
سلام ایا این خرید سربازی برای دانشجوها هم هشت یا نه؟
الناز
Romania
برای سربازانفراری بالای 6سال چهمبلغی بهعنوان جریمه دریافت می کنند
میثم
سلام چه اشکالی داره خرید خدمت به نظر من طرح خوبیه یعنی اونایی که به هر دلیلی اشتباه کردن و خدمت نرفتن انسان نیستند ونباید زندگی کنند طرح خوبیه اجرا بشه بهتره .