دوشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۸ - 25 Mar 2019
 
۲۹
۶۳
در شب سالگرد حماسه مردمی ۹ دی؛

مسؤولان نشریه محلی رفسنجان به دلیل بازخوانی مواضع هاشمی رفسنجانی در سال ۸۸ احضار شدند!

چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۵
همزمان با شعارهای مقامات دولت یازدهم در لزوم وجود نقد و حمایت از آزادی بیان، رویدادهای تامل برانگیز در گوشه و کنار کشور رخ می دهد که بر تردیدها نسبت به صحت ادعای دولتمردان می افزاید.
مسؤولان نشریه محلی رفسنجان به دلیل بازخوانی مواضع هاشمی رفسنجانی در سال ۸۸ احضار شدند!
به گزارش خبرنگار جهان نيوز، در جدیدترین نمونه آن جمعی از جوانان فعالان اجتماعی و رسانه ای در شهرستان رفسنجان به دلیل انتشار گزارش تولیدی یک خبرگزاری رسمی، متحمل فشار و تهدید زیادی از سوی مسؤولان امنیتی شده‌اند؛ تنها به دلیل اینکه این گزارش شامل نقدهایی درباره عملکرد آقای هاشمی رفسنجانی بوده است!

در این زمینه،‌ یکی از تهیه کنندگان ویژه نامه نشریه «نذیر» در گفتگو با خبرنگار جهان نيوز اظهار داشت: با توجه به برنامه برگزاری مراسم سخنرانی دکتر قدیری ابیانه در شهر رفسنجان، قرار شد نشریه ای هم در راستای آگاهی‌بخشی و بصیرت افزایی درباره مسائل سیاسی کشور تهیه و به عنوان ضمیمه رایگان شماره ۳۷۸ نشریه "نذیر" دارای مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، منتشر شود. با توجه به اینکه بخش اعظم این ضمیمه غیرتولیدی بوده است، دوستان ما اغلب محتوای آن را از سایر رسانه ها و خبرگزاری های تهیه کردند. در این میان یک گزارش از خبرگزاری تسنیم هم درباره مواضع آقای هاشمی در فتنه ۸۸ در ضمیمه منتشر شد. روزشمار حماسه ۹ دی و عکس شهدای فتنه از دیگر مطالب این ضمیمه بود.

مطلبی که در این ویژه نامه منتشر شد در جهان نيوز نیز بازنشر گردید:

گام به گام با هاشمی رفسنجانی در سال88:

نامه بدون سلام به رهبر انقلاب / امیدواری به رابطه با آمریکا / درخواست برای آزادی زندانیان فتنه


وی با اشاره به رویدادهای پس از توزیع نشریه «نذیر» و ضمیمه رایگان آن،‌ عنوان کرد: به دنبال توزیع نشریه، تماس های حراست اداره ارشاد سپس پیگیری های شورای تأمین شهرستان و اداره‌کل اطلاعات استان آغاز و تاکید شد که این ضمیمه غیرقانونی بوده است. آنچنان که یکی از مسؤولان استان به ما گفت، یک دادستان وزارت در یکی از ادارات کل به دادستان رفسنجان نامه نوشته که افراد دخیل در انتشار این ضمیمه دستگیر شوند.

این فعال رسانه ای افزود: مسؤولان در ادامه چند نفر از دوستان از جمله من و مدیر مسؤول نشریه نذیر را احضار کردند. مدیر مسؤول در پرس‌وجوها عنوان کرد که "تقریبا همه مطالب این ضمیمه و از جمله مطلب مورد اشاره شما در نقد عملکرد آقای هاشمی، غیر تولیدی و کپی شده از خبرگزاری های کشور است و اگر منع قانونی داشته باشد باید با منتشر کننده اصل آن برخورد شود. هر چند که این مطلب در راستای دیدگاه ما بوده و حاضریم از آن دفاع کنیم. همچنین هفته نامه نذیر هم دارای مجوز است و به طور مرتب منتشر و توزیع می شود."

وی با اشاره به فشارها و تهدیدات مسؤولان با وجود پاسخ مستند به ابهامات آنان، گفت: ساعت ۱۷ روز دوشنبه با من تماس گرفتند که تا ساعت ۱۹ خود را به ما معرفی کنید. من هم با توجه به گرفتاری شخصی، عنوان کردم که امکان مراجعه تا دو ساعت دیگر برای من وجود ندارد. در پاسخ گفتند که اگر مراجعه نکنید، شما را دستگیر می کنیم. من هم گفتم، شما به وظیفه خود عمل کنید. بار دیگر از ما خواستند که ساعت ۸ صبح روز سه شنبه مراجعه کنیم که ما باز هم امتناع کردیم. البته پس از توصیه یکی از مسؤولان، ساعت ۱۱ مراجعه کردیم.

وی اظهار داشت:‌ در این جلسه دو موضوع مطرح شد. نخست ادعای غیرقانونی بودن ضمیمه نشریه نذیر که با توجه به مستندات ما اساسا صحت نداشت و توزیع آن کاملا قانونی بود و حتی در صفحه اول ضمیمه هم قید شده بود که این ضمیمه رایگان نشریه نذیر است. ایراد دوم آنان این بود که محتوای مطلب نقد آقای هاشمی، ایراد دارد. آنها مدعی اند که آقای هاشمی پس از فتنه ۸۸ حکم ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را از رهبر معظم انقلاب گرفته و رهبری نمی خواهند درباره هاشمی این گونه سخن گفته شود و شما بر خلاف نظر رهبر انقلاب و مصالح نظام عمل می کنید و کارتان می تواند اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی باشد! پاسخ دادم که تحصیلات من در رشته حقوق است و به قوانین کاملا آشنا هستم و این ادعای شما نادرست است.

این فعال انقلابی در شهرستان رفسنجان افزود: بازجویان معتقد بودند که توزیع این ویژه نامه موجب ایجاد تنش در شهرستان و بروز اختلافات شده است و می شود!

وی با بیان اینکه «البته در طی این تحقیقات و بررسی ها به ما بی احترامی نشد» در عین حال عنوان کرد: یکی دیگر از دوستان هم که فرزند شهید است، احضار و به اتهام دست داشتن در توزیع نشریه، تا نیمه شب اجازه مراجعت پیدا نکرد. همچنین یکی از طراحان نشریه و حتی راننده آژانسی هم که نشریه را از چاپخانه کرمان به رفسنجان آورده بود، تا نیمه شب تحت نظر مسؤولان مربوطه بودند.

به گفته این فعال رسانه ای «به نظر می رسد از نظر آقایان ـ که در کلام یکی از مسؤولین هم بیان شده بود ـ انتشار و توزیع این مطالب به دلیل اینکه در شهر رفسنجان و زادگاه آقای هاشمی انجام شده ایراد دارد و گرنه اگر در شهرهای دیگر بود مشکلی نداشت!»

وی افزود: جای تأسف دارد که فائزه هاشمی در همین رفسنجان به مسؤولان توهین و جسارت می کند یا مهدی هاشمی و حسین مرعشی و دیگر فتنه گران در این شهر جلسات متعدد دارند و در راستای اهداف خود بدون هیچ مشکلی سخنرانی می کنند اما یک بچه مذهبی که با مجوز قانونی در راستای آگاهی بخشی جامعه حرکت می کند، اینچنین احضار می شود و تحت فشار و تهدید قرار می گیرد. به گفته خودشان قرار بود شب گذشته حتما مرا دستگیر کنند اما بنا به ملاحظاتی این کار را انجام ندادند.

گفتنی است آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار اعضای انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در دی ماه سال گذشته، گفته بود: کسانی که از بیان حقایق می ترسند ازسانسور در رسانه ها استفاده می کنند.

همچنین آقای هاشمی در ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ در اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد گفته بود: هیچ کشوری از سانسور و تحمیل افکار به مردم و دانشجویان به جایی نمی‌رسد. قطعاً هر کسی به هر جا رسیده، از فضای آزاد بوده است. «فبشر عبادی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه» را باید تابلوی محیط های دانشجویی کرد. از «لااکراه فی‌الدین» آزادی بیان و رفتار و کردار برداشت می‌شود، نه خفقان.

با توجه به این رویدادهای تامل برانگیز به نظر می رسد، ضروری است آقای هاشمی در راستای شعارهای زیبایی که در سال های اخیر درباره لزوم وجود نقد و انتقاد در جامعه سر داده است، رسما از مسؤولان بخواهد خفقان شهر رفسنجان را پایان دهند؛ خفقانی که یادآور فضای بسته سیاسی و رسانه ای دولت سازندگی است.
کد مطلب: 398992
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۰:۰۴
ای داد از رفسنجان
توفیقی از قزوین
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۰:۴۶
حاج اقا که چهره ازادی طلبی دارند از برخورد با ماهواره وعدم نمایش خواننده و خانمهای خوش چهره در تلویزیون انتقاد فرمودند حالا از چند مطلب در نشریه محلی براشفته می شوند؟! دادگاه م ه هم که بماند
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۱:۲۳
عليرغم ميل مخالفان هاشمي با قدرت و هوشياري به راه خود ادامه ميدهد و شكستهاي بعدي مخالفان هاشمي سنگينتر خواهد بود
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۳:۳۴
خوشحال باش به از نگاه تو پیروزی های هاشمی...
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۴:۲۴
نه بابا از کی تا حالا؟
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۴:۴۶
ادامه بده تا به قیامت برسیم ببینیم چی به چیه
یسنا خانم
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۱:۴۱
دم این بچه ها گرم که عقداخوت باکسی نبسته اندو تعصب جاهلی ندارند و فقط به سمت حق غش میکنند نه منافع مادی و دنیایی
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۱:۴۲
چی بگیم؟
ایرانی همچو ارش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۳:۲۶
ببخشیدا،مثلا ایشون رییس جمهور در سایه هستنا !!!!!!!!!! یکی نیست بهشون بگه ،بابا اینا مواضعه خودشه،یعنی اینقدر بده؟؟؟؟؟؟؟؟
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۵:۰۱
کلا توجه کردید که این شهر هم به خاطر ایشون به مشکل می خوره دائما؟
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۰:۱۰
انتقاد از حاج آقا در رفسنجان ممنوع!
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۴:۴۶
در کل ایران هم ممنوع
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۰:۱۱
معمولا آنهایی که شعار آزادی می دهند عملشان آزادمنشانه نیست. این دم خروس است دیگر
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۰:۴۹
همینطور اعتدال و...
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۰:۱۱
جناب آقای علوی التماس دعا داریم.
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۵:۵۶
با توجه به اتفاقات سراوان و سخنان اقای ترکان:
گروهبان مصلحی ریگی می گرفت
ژنرال علوی امنیت رو به سیستان برگرداند؟..؟
...
جوادی تهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۰:۲۵
البته حقایق در باره دیگران نه افشای حقایق در باره خودشان به دیگران رای بدهید تقلب است به هشمی رای بدهید دموکراسی است منطق انها این جور ی است
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۱:۲۰
جواتي جان خودشو ناراحت نكن
مينابي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۰:۴۸
سياست پسته خندان
همشهری
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۱:۲۹
واقعا برای مسولان شهر رفسنجان متاسفم
اخه این ..... ارزش حمایت ندارد
وسلام
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۱:۴۷
با توجه به مطالبی که مدتهاست در رسانه ها از جمله در سایت جهان نیوز علیه رفسنجانی منتشر میشود...
یییییی
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۱:۴۹
دو سال قبل که سفرش کنسل شد، فشار اوردن به بسیجی ها. به وبلاگنویسی که نوشته بود به اینجا نیا. سال قبل روز قبل از سفرش مدیرکل اطلاعات عوض شد. امجد رفت و جباری اومد. معاونین هم عوض شدن.
همه چی زیر سر جدیدی هاس
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۱:۵۶
مواضع ايت الله هاشمي کاملا صحيح و مورد تائيد است. ...
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۴:۳۵
معلومه!!!!
تب
Norway
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۲:۰۵
مگر مواضع هاشمی اینقدر بد بوده که از انتشارش می ترسند؟
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۲:۱۱
...چقدر متزلزل و بی‌ثبات است و چگونه چشم‌انداز ..را پیش روی خود می‌بیند…
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۲:۱۹
بعضی میگند آزادی بیان باید باشد تا آبروی مخالفان سیاسی ما ریخته شود نه اینکه کسی به ما بگوید بالای چشمان شما ابروست !!!!! ما که عیبی نداریم
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۲:۳۴
مسئولین دولتی فکر کنند حضور میلیونی مردم در پنجمین سالگرد 9 دی که تعجب تمام رسانه های بین المللی را برانگیخته و به گفته یکی از آنها به صورتی عجیب به نظر می آمد که حضور مردم حتی باشکوهتر از خود 9 دی 88 بود به چه دلیل است آیا مردم احساس خطر نکرده اند که دیروز با این گستردگی بی سابقه و باور نکردنی به صحنه آمده اند و هرکجا همایش یا مراسمی بود باشکوهترین شکل ممکن را داشت؟
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۳:۱۸
چی مصرف میکنی؟؟توهمت خیلی زیاده
حتی همین سایت جهان یه عکس از راهپیمایی تو استان ها و مهمتر از همه در تهران دیروز منتشر نکرد و در هرجا ( به جز رشت و تبریز)که این مراسم برگزار شد تماما در سالن های همایش باتعداد محدود بود و همه سایتها از جمله همین سایت و حتی صدا و سیما تنها مجبور به بازخوانی حوادث 88 شدند.
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۳:۵۷
اتفاقا در شهر کرمان در سالن برگزار نشد و خیلی هم شلوغ یود وهمینطور همدان ولی اطلاع رسانی درستی نشد ...به لطف دولت راستگویان.
محسن از رفسنجان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۲:۴۸
مرغ همسایه غازه...
محسن از رفسنجان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۲:۵۳
میترسم تا چند سال دیگه اصلا صحبت و نقد از فتنه 88ممنوع شود...چون بازخوانی فتنه متاسفانه موجب سر افکندگی خیلی از سابقون انقلاب می شود.
گروهبان کرسنت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۲:۲۷
اقامحسن این قسمت رو خوب امدی .درست زدی توخال(چون بازخوانی فتنه متاسفانه موجب سر افکندگی خیلی از سابقون انقلاب می شود. (1420331)
خوارزمی
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۲:۵۷
به کوری چشم دشمنان ، هاشمی در قلب ما جای دارد.
سلام بر هاشمی
تهرانی
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۴:۳۸
آره جون خودت!!!
اهبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۳:۱۳
مگر انتقاد از رفسنجانی کجا آزاد است
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۳:۴۴
توی جهان نیوز... آزاده
حیف وقت ندارم مگرنه یه تحلیل آماری آماده می کردم از اینکه جهان نیوز چقدر مطلب زد آقای رفسنجانی گذاشته
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۴:۴۱
تحلیل باشه طلبت، اول غلط املاییت را درست کن!!(ضد)
گروهبان کرسنت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۱۲:۳۳
مجید دلبندم اون ضد هست نه زد ،...
محسن از رفسنجان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۳:۲۷
...،این که نذیر بوده یا نظیر چه دردی رو دوا میکنه،بعدشم غیر از نقل سخنان و مواضع و نامه های هاشمی در دوران انتخابات و فتنه چیز دیگری نقل نشده که این همه نگرانید یعنی نقل تاریخ هم ممنوعه، ................
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۳:۳۱
جهان نیوز درود بر تو
شایان
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۳:۳۶
هاشمی وآل هاشمی آزادند...
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۴:۰۷
نام نشريه نظير بوده نه نذير
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۴:۱۴
می گن امنیتی همینه دیگه
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۴:۱۵
امروزه در بین مسئولان کشور بیشترین تحمل نسبت به انتقادات را در آقای هاشمی میبینیم و انتقادات فراوان و بدون ممانعت رسانه ها از جمله سایت شما دلیلی بر آن است . قبلا هم مشابه این کامنت را فرستادم و منتشر نکردید . نمیدانم چه چیزی در این کامنت به نظرتان غیر قابل انتشار آمد .
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۵:۲۴
سعه صدر رسانه ای هیچ کس مثل احمدی نژاد نیست
مجیداعتمادی
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۴:۱۷
بعیدمیدانم قضات شریف دراین مورد حکم یا برگه کتبی داده باشند ...
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۴:۲۳
خدایا عاقبت مارو ختم به خیر کنه
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۴:۳۱
عامل فتنه و فساد و گرداننده فتنه ۸۸ .. می باشد!
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۴:۳۷
من موندم چرا نوبت هاشمی میشه خیلی چیزا ممنوعه،مثلا انتقاد،آزادی بیان،وصیت نامه امام،نقل تاریخ،بازخوانی حوادث،شفافیت اقتصادی،جوانگرایی،محاکمه آقازادگان و... ودر عوض خیلی چیزا برای ایشون مشکلی نداره سانسور،خفقان،جعل تاریخ،نقل خواب،تعریف بیگانگان،اشرافیت زدگی،آزارد بودن آقازاده ها و...
علی - رفسنجان
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۴:۵۹
جای بسه تاسفه که مسئولین امنیتی بازیچه عده ای می شوند
یک اصلاح طلب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۵:۲۸
مخالفان نالان - هاشمی خندان
هادی
Germany
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۸:۰۰
آزادی بیان فقط برای آقازادگان و مافیای اشراف زادگان است ، فقیر فقراء باید خفقان بگیرند .. ...
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۸:۱۰
این دولت هم ادامه دهنده راه دولت هاشمی میباشد چه ازنظر سیاست های اقتصاد لیبرالی که باعث له شدن مردم خواهد شد و چه از نظر خفقان سیاسی رسانه ای !
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۱۸:۱۲
به این میگن فضای امنیتی و خفقان سیاسی .
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۲۰:۵۳
هشدار ، هشدار !! فتنه گران در صدد بازگشتند
طاهرخانی
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ ۲۲:۴۵
بله کشور را به آشوب کشیدند نباید به آنها بگویی بالا چشمتان ابروست ؟؟؟
خیانت شاخ و دم که ندارد...
۱۳۹۳/۱۰/۱۱ ۱۰:۳۰
سلام
جهت اطلاع حضرتعالي به عرض مي رساندهفته نامه اي كه اقدام به چاپ ويژه نامه 9دي در رفسنجان كرده بود هفته نامه
رفسنجان به مدير مسئولي رياحي بوده نه هفته نامه نذير
لطفا اصلاح فرمائيد
۱۳۹۳/۱۰/۱۱ ۱۰:۳۱
اعلام شكايت مدير مسئول نذير...
ايراني
۱۳۹۳/۱۰/۱۱ ۱۷:۱۲
شنيده ايت كه ميگن خدا هيچ يك از بنده هايش را از بالا به پايين نياره ، بخاطره اينه كه تحملش سخت و حتي غير ممكنه ، حالا اين عزيز تحمل از دست دادن قدرت قبلي خودش را نميتونه تحمل كنه .كه نتيجه اش اينه كه مي بينيد .
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۰۲:۱۲
عجب!!! جهان جان شما هم از فضای امنیتی داری انتقاد میکنی؟ ....
شهروندی از رفسنجانم
France
۱۳۹۳/۱۰/۱۲ ۲۳:۰۴
نگرانم نگرانه:گرسنگی ،فهشا به دلیل فقر،تبعیض،طلاقهایه زیاد از حد ،انواع مریضیها یی که مواد غذایی غیر استاندارد ایجاد مکند،جوانان آموزش ندیده بی مهارت،ضعفهایه شدید فرهنگی.هرج ومرج بازار هستم نه اینگونه حرفها.. ....
موج
۱۳۹۳/۱۱/۱۰ ۱۱:۱۲
احسنت! حرف دل همه ما روزدید