چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - 19 Feb 2020
 
۱
۲
از دفن شهدا در یزد تا تایید یونسکو برای ثبت جهانی میدان امیر چخماق!

وقتی میراث فرهنگی فرقی میان شهدا و اموات قائل نیست!

سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۲
کد مطلب: 397641
ای کاش شهدا که خود نیز طلایی‌ترین برهه تاریخی این مرز و بوم را رقم زده‌اند اکنون به دلایلی که به یونسکو ربط داده می‌شود(!) اینگونه برای مدتی در دارالعباده یزد معطل نمی‌شدند.
به گزارش جهان به نقل از فارس، شهدای هشت سال دفاع مقدس چراغ هدایتی هستند که با نورشان راه پر پیچ و خم انقلاب اسلامی مان را روشن نگه داشته اند تا ما بتوانیم به مدد خون پاکی که از آنها ریخته شده است طی طریق کرده و به سر منزل مقصود برسیم.

شهدا با کسانی که فوت کرده اند تفاوت دارند و این حماقت است که آنها را مرده بخوانیم چرا که در قرآن نیز با صراحت بیان شده که کسانی که در راه خدا کشته شده اند زنده اند و تا ابد روزی خور درگاه الهی هستند.

در کشور ما شهدای گمنام هشت سال جنگ تحمیلی را که تمام ملت خانواده آنان محسوب می شوند در مکان های مهم هر شهری دفن می شوند تا وجودشان تذکر و تلنگری باشد برای همه مردم که بدانند مدیون چه کسانی هستند و این اقتدار و استقلال ثمره خونه چه کسانی است.

بسیاری از مردم شهرهای مختلف ارزو دارند که میزبان پیکر مطهر این فرزندان گمنام حضرت روح الله باشند. این بار نیز قرعه به نام دارالمومنین یزد افتاد و قرار بر این شد که هشت تن از این مردان مرد در میدان مهم این شهر یعنی میدان امیر چخماق به خاک سپرده شوند اما در عین ناباوری میراث فرهنگی شهر یزد به شدت با این موضوع مخالفت کرد و گفت اگر این اتفاق رخ دهد یونسکو دیگر این میدان را ثبت تاریخی نمی کند!

مردم، علما و مسئولین این شهر یکپارچه خواستار دفن این شهدا در همین میدان شدند که میراث فرهنگی بی اعتنا به این درخواست فقط یونسکو و ثبت تاریخی شدن این میدان برایش مهم بود و دست از مخالفت بر نداشت.

این درحالی است که به گفته فرمانده کمیته مفقودین مکان هایی دیگر هم مانند قبرستان تخت فولاد اصفهان که یک اثر باستانی است میزبان چند شهید بوده است اما این همه اصرار میراث فرهنگی قابل تامل است.

بعد از حرف و حدیث ها و صحبت های فراوانی که بین کمیته جستجوی مفقودین و میراث فرهنگی یزد رد و بدل شد نتیجه ای حاصل نشده و سرانجام خود مردم وارد عمل شدند و دو تن از این شهدا را همراه با عزاداری پرشور به خاک سپردند.

در حالی که هنوز این کش و قوس ها با میراث ادامه دارد و درگیری هایی نیز در حومه این میدان رخ داده شش تن دیگر از این شهدا نیز امروز با همت و پشتوانه خود مردم یزد در میدان امیر جخماق به خاک سپرده خواهند شد و مردم ندا سر داده اند که تا این شش تن را هم دفن نکنند از این مکان نخواهند رفت.

ای کاش شهدا که خود نیز طلایی ترین برهه تاریخی این مرز و بوم را رقم زده اند اکنون به دلایلی که به یونسکو ربط داده می شود(!) اینگونه برای مدتی در دارالعباده یزد معطل نمی شدند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محمدباقر
Australia
مملکت ما از کمبود ذخایر و عدم دسترسی به آبهای آزاد رنج نمیبره از مدیریت ضعیف و نا کار آمد رنج میبره که منابع رو به راحتی از دست میده
حال میخواهد این منابع مادی باشه یا معنوی این جریان براحتی قابل مدیریت بود و هیچ لزومی نداشت که اینجوری حرمت شهدا شکسته بشه لج و لج بازی مملکت و ارزش ها رو به مرز نابودی کشونده
وقتی مسولین یک شهر قبول نمیکنند حتما دلیلی دارند و حد اقل به عنوان مسول حرفشان محل شنیدن داره و الا اینکه مینویسید مردم خودشون وارد عمل شدند با وارد شدن مردم در صحنه های تظاهرات بعد از انتخابات ٨٨ بدستور موسوی چه فرقی داره قانون شکنی قانون شکنیه
اگر مردی جهان جون بدون دستکاری منتشر کن
کاظم
Romania
دوست عزير مردم در مواقع حساس موضع درستى ميگيرند اگر اين شهدا نبودند الان مسولى وشهروکشورى نبود تا چانه زنى بر سر دفن شهدا باشد مسولين بايد
بدانند صدقه سر شهدا به اين مقامها رسيده اند