يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - 23 Feb 2020
 
۶
۱۶

تا آنتالیا هست، کیش چرا؟!

چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۹
کد مطلب: 373958
قیمت سرسام آور تورهای کیش باعث شده گردشگران ایرانی راهی برخی مناطق تفریحی کشورهای همسایه شده و نجات دهنده اقتصاد گردشگری آنجا شوند.
تا آنتالیا هست، کیش چرا؟!
به گزارش جهان به نقل از نامه‌، در ادامه این گزارش می‌خوانید: تعطیلات عید فطر امسال بهترین موقعیت برای خانواده‌ها بود، تا بتوانند در شهری دیگر هوایی تازه کنند. به دور از استرس‌های روزانه، چهار روز آب و هوا و فرهنگ‌های متفاوت را تجربه کنند. ایران دارای ارزش‌های گردشگری زیادی در استان‌های خود است، به طوری که می‌توان با حرکت از شمال به جنوب ایران، آب و هوا، پوشش گیاهی و بافت‌های شهری متفاوت را مشاهده کرد. با این وجود تعداد زیادی از مسافران، شهرهای شمالی را برای تعطیلات انتخاب کردند. جاده‌ها جوابگوی این حجم مسافر نبود، به طوری که مسیرهای ۴ ساعته، ۱۱ ساعت طول کشید. اما چرا جنوب ایران و جزایر زیبایی که در این منطقه وجود دارند، با این حجم تقاضا مواجه نشدند؟ جنگل‌های حرا، مناطق دیدنی و امکانات تفریحی منطقه آزاد کیش چرا مسافران را جذب خود نکرد؟

وقتی ایرانیان اقتصاد گردشگری آنتالیا را نجات می‌دهند!

انتخاب بسیاری از مسافران جزیره کیش نبود، شاید چون گزینه‌های دیگر به نظر هرکسی بهتر و به صرفه‌تر باشد. کشور همسایه، ترکیه سالانه شرایط مناسبی را برای گردشگران محیا می‌کند. شرایطی که با یک حساب سرانگشتی، فکر سفر خارج از کشور را برای هر انسان وطن دوستی که شهرهای کشور خود را ندیده، زنده می‌کند. ترکیه با رسیدن فصل تعطیلات تورهای گردشگری با قیمت‌های مناسبی در اختیار مردم می‌گذارد. فقط قیمت تورها نیست که مردم را جذب شهرهایی مثل آنتالیا می‌کند. سیاست گردشگری ترکیه به صورتی است که قیمت‌های اجناس خود را نیز تا حد قابل توجهی پایین می‌آورد. عاملی که موجب سود بیشتر در پایان فصل خواهدشد. براساس آمار موجود در تعطیلات عید فطر امسال ۱۵ هزار ایرانی به آنتالیا سفر کردند. سفرهایی که اقتصاد گردشگری آنتالیا را نجات داد، اما چه بلایی سر اقتصاد کشور خودمان می‌آید.

چرا گردشگران ایرانی آنتالیا را از ورشکستگی نجات می‌دهند ولی برای تعطیلات به جزیره کیش سفر نمی‌کنند؟ این روزها اقتصاد منطقه آزاد کیش با امکانات گردشگری فراوان خود، به خطر افتاده‌است. قایق‌هایی که از کف آنها می‌توان اقیانوس را دید، صخره‌های مرجانی، امکانات ورزشی مفرح و ... نمی‌توانند مسافران را به سمت خود بکشند. کمبود درخواست به این منطقه دلایلی روشن دارد. کیش قیمت تورهای خود را با شروع فصل تعطیلات بالا می‌برد، به صورتی که قیمت دو شب و سه روز اقامت در هتل ۳ یا ۴ ستاره کیش در روزهای معمولی برای هر نفر ۴۵۰ هزار تومان است. اما این قیمت مخصوص مانند تعطیلات عید فطر به ۹۰۰ هزار تومان رسید. بدون در نظر گرفتن برابری قیمت هتل ۳ و ۴ ستاره، افزایش دو برابری قیمت‌ها گردشگران را به نقاط دیگر هدایت می‌کند.

هتل‌ها با توجه به نوع امکاناتی که ارائه می‌دهند، درجات و ستاره‌هایی را به خود اختصاص می‌دهند. این ستاره ها معیاری برای کیفیت بالاتر هتل محسوب می‌شوند. اما کیفیت هتل‌های ایران که قیمت سه ستاره و چهار ستاره در آن‌ها یکی است چگونه محاسبه می‌شود. استاندارد ستاره های هتل های ایران چقدر با استانداردهای جهانی همسوست؟ در همه جای دنیا برای اهدای ستاره به یک هتل تعداد زیادی کارشناس تصمیم می‌گیرند از کارشناس غذا گرفته تا کارشناس بهداشت اما آیا ایران هم چنین تیم بزرگی را برای اهدای ستاره به هتل‌ها فراهم کرده‌است یا به گفته بسیاری از منتقدان این ستاره ها دوستانه توزیع می‌شوند؟ کیفیت هتل‌های ایرانی که هنوز مردم از ضعف بهداشت در آن شکایت دارند در مقابل هتل‌های آنتالیا که برای گردشگران روزهای رویایی را رقم می‌زند نیز می‌تواند عامل دیگری برای ترجیح آنتالیا برای تعطیلات باشد.

اقتصاد گردشگری آنتالیا زنده می‌شود، کیش به کما می رود!

برای روشن‌تر شدن موضوع باید دید ترکیه از گردشگران خود چگونه پذیرایی می‌کند. قیمت تورهای آنتالیا برای ۶ شب و ۷ روز برای هتل ۴ ستاره، ۱ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان است. این قیمت در روزهای تعطیلات عید فطر ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت. با مقایسه قیمت‌ها متوجه می‌شویم که اختلاف خیلی کمی برای تور آنتالیا و کیش در روزهای معمولی وجود دارد. اما قیمت تور کیش برای تعطیلات عید فطر تقریباً دو برابر تور آنتالیا است. آیا عاملی هست که موجب شود مردم از تورهای آنتالیا استفاده نکنند؟ تورهایی که باعث خارج شدن ارز از کشورمان می‌شود. نه تنها صاحبان هتل، بلکه تمام کسبه کشورهای همسایه مخصوصا‌ً آنتالیا، سود زیادی از گردشگران ایرانی بدست می‌آورند. سودی که می‌توانست برای هتل‌داران، سازمان‌های هواپیمایی و مردم بومی مناطق گردگشگری ایران خرج شود. عاملی که باعث زنده شدن اقتصاد منطقه، افزایش اشتغال‌زایی و پیشرفت همه جانبه آن خواهدشد.

قانونی بر افزایش قیمت‌ها نظارت دارد؟

نظارت بر افزایش قیمت تورهای گردشگری و نرخ هتلهای مناطق آزاد را نه رئیس این مناطق بر عهده می‌گیرد و نه معاونت گردشگری کشور. رئیس سازمان مناطق آزاد اعلام کرده بود سیاست این سازمان کنترل قیمت تورهای گردشگری نیست. از سوی دیگر معاونت گردشگری نیز مدتهاست که از نظارت بر این مناطق شانه خالی کرده‌است حال آنکه گران‌ترین تورهای داخلی گردشگری و نرخ هتل‌ها، اکنون در مناطق آزاد به مسافران غالب می‌شود. اکبر ترکان، رئیس شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور نیز در رابطه با افزایش قیمت تورهای مناطق آزاد در دوره‌های تعطیلی گفت: " ما در قیمت‌گذاری تورها هیچ دخالتی نمی‌کنیم، آنها در بازار رقابتی کار می‌کنند به هیچ وجه در مناطق آزاد سیاست‌مان کنترل قیمت نیست بلکه ایجاد رقابت فضای سالم و از بین بردن انحصار است."

قیمت تورها، کیفیت هتل ها و ارزانی اجناسی که گردشگران در آنتالیا می‌توانند بخرند، دلایل کافی برای ترجیح این منطقه به منطقه آزاد کیش در کشور خودمان است. از گردشگران نمی‌توان خواست که برای احیا و زنده نگه داشتن مناطق آزاد درون کشور از خودگذشتگی کنند. پول بیشتری بپردازند و از امکانات کمتری استفاده کنند. اما توقع کاهش قیمت‌ها مخصوصاً در فصل‌های مناسب برای گردشگری، افزایش کیفیت و خدمات به گردشگران و در کل بالا بردن سطح رفتاری با مردم در مناطق آزاد بیجا نیست. سیاستی که بسیاری از کشورها برای افزایش سود سالانه خود از گردشگری اتخاذ کرده‌اند.

اینکه منطقه آزاد کیش با چه هدفی اینگونه مسافران را از خود می‌راند، مشخص نیست. منطقه کیش نه تنها باید از جهت شرایط پذیرایی از گردشگران کیفیت خود را ارتقا بخشد، بلکه باید شرایطی مهیا کند که گردشگران به راحتی بتوانند از آنتالیا، از لذت سفر به خارج از کشور و حتی امکانی که در این سفر برای تجارت برایشان مهیا می‌شود، چشم پوشی کنند و حتی مشتاقانه کیش را به عنوان مقصد سفر انتخاب کنند. روندی که با سیاست‌های این روزهای کیش مغایر است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


naeim
مسیج اومده آنتالیا 790 تومن با پرواز ترک!!
من هر چی قیمت بلیط هواپیما و هتل و تعداد روزهای سفر رو بالا پائین می کنم نمی فهمم آخرش چه سودی قراره به این شرکت ها می رسه.
از اون طرف هزینه تور سه شب کیش رو حساب کنی همین قدر می شه. اون هم یه هتل نه چندان تمیز.
الان خیلی از هتل های متوسط تو ایران شبی 200 تومن هزینه دارن که نصف اون هم به شما امکانات نمی دن.
حسن
Iran, Islamic Republic of
برو بابا دلت خوشه!!!!تو اين مملكت كي گوش به اين حرفها ميده. بريم كيش كه يك مشت جنس بنجل چيني بخريم يا از كيفيت پايين هتلهاي 4 و 5 ستاره لذت ببريم .
Iran, Islamic Republic of
فقط علت آن پول نیست!!!
Iran, Islamic Republic of
شما یک بار با آزانس ها تماس بگیرید تور کیش 3 روز 800 هزار تومان فقط هتل و بلیت هواپیما که به ناهار و شام در میاد یک میلیون ولی تور انتالیا با صبحانه و ناهار و شام و بلیت میشه 1500 . خوب کدوم بهتره
ناشناس
به خاطر هواپىما ست
یک جانباز جنگ تحمیلی
من برای تو رئیس وهمه انهایی که این گونه فکر می کنند منطقه آزاد یعنی بگذاریم و بگذریم هر طور می خواهند از مردم بگیرند آنوقت مردم ما برای گردش وارزانی به آنتالیا سفر کنند تاسف تاسف.
معلم
آقا ما پول داشته باشیم میریم مشهد خودمون
....؟
انشالله قسمتتون بشه.من مشهدیم حرم رفتم اگه یادم موند براتون دعا می کنم که توفیق زیارت امام رضا(ع)نصیبتون بشه.(( ز آستان رضایم جدا نکند من و این جدایی خدا نکند))
Iran, Islamic Republic of
آی قربون دهنت گل گفتی التماس دعا!
امیذحسین
بنده کیش رفتم، آنتالیا هم رفتم اما باور کنید تفاوت خدمات از زمین تا آسمان است.بنده در آنتالیا هتل4ستاره بودم اما درحد5ستاره بود.اماهتل 3ستاره که درحد 2ستاره نبود...در آنتالیا لبخند از رو لب کارکنانش محو نمیشد ولی هتل کیش همه طلبکار عبوس! باور کنید ملافه زورشون میاد عوض کنن...باور کنید تا زیرساختمون درست نباشه همینه
محمد
يه كم به شعور مردم هم توجه بشه بد نيست
یه بار رفتم آنتالیا اگه پول داشته باشم بازهم میرم
Iran, Islamic Republic of
عزيزان سياست هاي جذب توريست ما (چه توريست داخلي وچه خارجي ) شكست خورده است وبايد ازنو نوشته شود
خوب وسط تابستون كي ميره كيش؟
Iran, Islamic Republic of
فقط کیش نیست که در ایام خاص گرونه توی شهرهای شمال کشور هم ویلاهایی که فقط اسم ویلا رو دنبال خودشون میکشن و از تمیزی و امکانات هیچ خبری نیست گاها به شبی 700 هزار تومان هم میرسه با این مبلغ البته بدون تور توی آنتالیا میشه 3 شب توی هتل 4 ستاره که برابر با 5 ستاره ی ایرانه اقامت داشت . حالا کدوم عقل سلیمی آزادی و امکانات آنتالیا رو ول میکنه میره به ساحل کثیف و پر از مامور شمال یا همون کیش؟؟؟؟؟
آخه این وقت سال که توی کیش نفست بالا نمیاد از گرما کی میره آه؟!