شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - 16 Jan 2021
 
۶
۱۶

عزم دولت برای رفع توقیف آثار ساختارشکن به‌شیوه عجیب! / آیا سینمای ایران برای 14- ممنوع می‌شود؟

چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۲
کد مطلب: 373812
بسیاری معتقدند ایوبی بنا دارد به همان دلایل شمقدری و برای همراهی کردن با سینماگران این آثار را اکران کند، با این روشها سعی در کم کردن هزینه رفع توقیف دارد و در هر صورتی و در هر شرایطی و با هر نظری قرار است این آثار اکران شوند!
عزم دولت برای رفع توقیف آثار ساختارشکن به‌شیوه عجیب! / آیا سینمای ایران برای 14- ممنوع می‌شود؟
گروه فرهنگی جهان نيوز - زهره مرادی: "ممیزی" و "توقیف" از جمله واژه‌هایی است که سینماگران سال‌های طولانی است با آن درگیر و متاسفانه با روی کار آمدن هر دولتی، این مسئله یعنی "ممیزی " قاعده‌مند نمی‌شود تا هم سینماگران تکلیف خود را بدانند و هم مدیران و مسئولان. 

تجربه دو دولت گذشته و فعلی هم نشان داده است که اراده‌ای برای ضابطه مند شدن تولید در سینمای ایران و بحث ممیزی وجود ندارد، تا همچنان سلیقه‌ها جای قانون را گرفته، سینمای کشور هزینه بدهد و در نهایت عده‌ای طلبکار در حوزه سینما که اقدام به تولید آثار ساختار‌شکنانه می‌کنند، همیشه و در هر دولتی جنجال راه بیندازند و هزینه درست کنند. 

دوران شمقدری، عصر رفع توقیف آثار ساختار شکن 

بحث رفع توقیف آثار سینمایی ساختار شکن در دولت قبل رنگ جدی تر به خود گرفت تا شروع فعالیت جواد شمقدری به عنوان رئیس سازمان سینمایی همراه با رفع توقیف آثار مشکل دار با نیت بدست آوردن دل سینماگران و "پز" همراهی با فیلمسازان باشد! 

شمقدری و دوستانش در این دوران معتقد بودند که به طور کلی نگاه به رویه اکران آثار باید تغییر کند، خودی‌ها (ایرانیان) باید امکان تماشای آثاری که مخالف شرع و عرف نباشد داشته باشند، اما در مورد نمایش آثار ایرانی در خارج باید نظارت دقیق‌تری صورت بگیرد. مصداق مخالفت با شرع و عرف نیز به صورت قابل درک فیلم‌هایی توصیف شد که خانواده از نشستن در کنار هم و تماشای فیلم خجالت‌زده نشوند. 

بنابراین "کتاب قانون" مازیار میری، "تسویه حساب" تهمینه میلانی، "آتشکار " محسن امیر یوسفی ،"شبانه" کیوان علیمحمدی و امید بنکدار"شاعر زباله ها " و ...به اکران درآمدند تا همچنان شمقدری قهرمان رفع توقیف آثار باشد؛ معضلی که حالا و در دولت یازدهم، حجت الله ایوبی "رئیس سازمان سینمایی آن را هدایت می کند؛ منتها با شگردی دیگر سعی در رفع توقیف آثار ساختار شکن دارد و این سئوال در ذهن باقی می ماند که این همه عزم و هزینه و فشار برای اکران فیلمهای مسئله دار، چرا صرف قاعده مند شدن سینما و ممیزی نمی شود تا هر کسی هر چیزی دلش خواست بسازد، آنگاه مسئولان، یک وزارتخانه را هزینه آن کنند و درنهایت سینماگران نظاره گر باشند و مردم متضرر؟!

شیوه ایوبی برای رفع توقیف آثار چیست؟ 

شیوه ایوبی برای اکران فیلمهای ساختار شکن، همان شیوه به روز شده شمقدری است، با این تفاوت که فیلمهای در آستانه رفع توقیف فعلی ساختارشکنانه تر هستند.ایوبی هم برای خبرنگاران و منتقدان، آثار توقیفی را نمایش داد و سپس "نظرسنجی " می گذارد تا آثاری که رای بالایی آوردند اکران شوند! 

سئوال: 

این نظرسنجی بر اساس چه قاعده ای و سهم مردمی که قرار است این فیلمها را ببینند در این نظرسنجی کجا دیده شده است؟ آیا منتقدین نماینده توده مردم هستند؟! 

هرچند بسیاری معتقدند ایوبی بنا دارد به همان دلایل شمقدری و برای همراهی کردن با سینماگران این آثار را اکران کند، با این روشها سعی در کم کردن هزینه رفع توقیف دارد و در هر صورتی و در هر شرایطی و با هر نظری قرار است این آثار اکران شوند! 

فضای اکران فعلی چگونه است؟ 

ظاهرا آثار به نمایش در آمده فعلی در سینماها، چیزی کمتر از آثار توقیفی نیست و چه بسا که فاجعه تر هم می باشد. بد نیست مروری بر یکی از صحنه های فیلم کلاشینکف ساخته سعید سهیلی که هم اکنون روی پرده سینماهاست داشته باشیم: 

"رضا کلاش" با بازی رضا عطاران به همراه دوستش برای گرفتن اسلحه از دختر جوانی به خانه وی می روند. دوستش شب در مینی بوس بیرون خانه می خوابد و رضا کلاش در منزل دختر خانمی که می گوید من در خانه تنها هستم،پدر و مادرم فوت کرده و برادرم در زندان است." و تا صبح می ماند و وقتی از خانه بیرون می آید به دوستش می گوید ....

سئوال: 

این سینمای ایران بجای فرهنگ سازی و انتقال پیام چه چیزی را آموزش می دهد ، چه پیامی برای نسل جوان دارد، هدف غایی سینما چیست؟ این فقط تعداد کمی از سئوالات هر کسی درباره سینمای ایران است.
ایوبی و همکارانش قرار است چه محتواهایی را رفع توقیف کند 

محتوای برخی آثار سینمایی که ممکن است رفع توقیف شوند/آیا سینما 14- می شود؟ 

شاید جالب باشد که بدانیم بسیاری ازآثار توقیفی تم خیانت همراه با چاشنی روابط نامشروع دارد!البته با این وضع مشخص نیست که در صورت اکران این فیلمهای تاثر برانگیز، سینمای ایران باید از ورود افراد ۱۴- به سالنهای سینما جلوگیری کند! یا بالاخره مسئولان قدری برای فرهنگ و هویت اسلامی مردم ارزش قائل اند و مانع از اکران می شوند؟ 

محتوای برخی از آثار اینگونه است:

فیلمی که سه اپيزود دارد، در اپيزود اول، ماجراي خيانت دكتري ۵۵ ساله به زنش را روايت مي‌كند. در اپيزود دوم، مردي حدوداً سي و چند ساله به زنش خيانت مي‌كند و در اپيزود سوم، دختر و پسر جواني را مي‌بينيم كه پسر در خلال يك اردوي دانشجويي، به دوست دخترش خيانت مي‌كند! ... و بدين ترتيب، مشخص مي‌شود كه مردان ايراني از هر نسل و از هر طبقه، مشغول خيانت به زنان خود هستند! 

یا فیلم دیگری که داستان گروهي از دختران بي‌بند و بار كه بعد از تفريح و عيش و نوش در شمال، حالا همگي براي حضور در يك پارتي عازم تهرانند را روایت می کند؛ فيلمي كه گفته مي‌شود يكي از بي‌بندو‌بار ترين فيلم‌هاي چندين سال اخير سينماي ايران است!

فیلم دیگری ماجرای دختر جواني است که براي پرداخت بدهي‌اش به يك مرد ميان‌سال، به شركت‌هاي هرمي و تلاش براي عضوگيري از ميان مردم روي آورده است و در اين راه با مشكلات زيادي روبرو مي‌شود. اما در نهايت، مرد طلبكار به او پيشنهاد مي‌دهد كه در ازاي رابطه‌ي نامشروع، حاضر است تا بدهي اش را ببخشد. دختر سرانجام تسليم مي‌شود. مدتي بعد، او متوجه مي‌گردد كه حامله شده است و در پي سقط جنينش برمي‌آيد. اما در اين ميان، او خود را با تلاش عجيب و غريب مرد طلبكار و همسرش كه سالهاست بچه‌دار نمي‌شوند، مواجه مي‌بيند كه مي‌خواهند فرزند حرام‌زاده‌ي او را تصاحب كنند...

و چندین فیلم مشابه دیگر که مجالی به پرداختن و معرفی آنها نیست، شاید با این پشتکار مسوولین برای رفع توقیف، این آثار را به زودی بر پرده سینماها ببینیم!!

نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


میثاق مرادی زنده رودی
United States
خجالت هم خوب چیزیه
وقتی حضرت آقا در آن جلسه (سایت حضرت آقا هم تایید کرده ) از رویکرد وزیر انتقاد می کنند اینگونه اقدامات مخالف نظر آقا خواهد بود ...
امان از طاغوت
Italy
مگه هر فیلمی ساخته بشه باید طبق سلیقه ی شما باشه؟ بذارید اون ها فیلم بسازند و شما هم فیلم بسازید....
امان از حماقت !
طبق سلیقه ما نه اما این مملکت قانون دارد...
یعنی سلیقه شما خیانت و تبلغ خیانت است؟
محمود
Iran, Islamic Republic of
نگرانی و مشکل اصلیه شما مسائل سیاسی است و از آثاری که با مشی سیاسی شما همخوانی نداشته باشد واهمه دارید، دغدغه مسائل غیراخلاقی بهانه است!
خب پرفسور !
مساله همین است که نقطه افتراق دیدگاه سیاسی ما با شما هم دقیقا در همین مسائل اخلاقی است ...
جهان عزیز الان که متاسفانه خیلی ها ماهواره بین شدن اینقدر هم همه چیز فیلتر کنن می شه همین که تلویزیون ما چیزی برای دیدن نداره . ما هی دافعه درست می کنیم اون ور آبی ها جاذبه
فیلم هایی با تم خیانت و تبلیغ ولنگاری را کاری ندارم اما وجدانی کتاب قانون با پیام اخلاقی زیبا چرا باید توقیف میشد؟ کتاب قانون یکی از فیلم هایی بود که خیلی پسندیدم
مگه چون شما پسندیدی حتما مشکل محتوایی نداشته ؟
منتقد بی سواد بی شناسنامه
Iran, Islamic Republic of
وقتی وزیر محترم به فکر خصوصی سازی فرهنگ و واگذاری وظایف حاکمیتی در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی به بخش است، و به جای انجام وظایف تعریف شده ومشخص خود، دغدغه اصلی اش را اشتغال، بیکاری، وضعیت اقتصادی و معیشتی عنوان می کند، باید منتظر خروجی های به مراتب بدتر از این هم بود
United States
چرا فکر می کنید وضعیت فرهنگ دراین دولت اصلاح پذیر است؟وقت خودتون را اینقدر تلف نکنید.بیایید قدری واقع بین باشیم
خدایا به داد سینمای ما برس!!!
خدایا یه کم به اهالی سینما غیرت عنایت بفرما!!!
نويسنده محترم كه موضوعات مطرح شده درفيلمها را نكوهش ميكنند وانهارا ساختارشكن مينامند كًويي دراين كشور زندكًي نميكنند بلكه دريك جامعه ي ارماني هستند!!!نه جانم تمام ان فيلمها زندكًي واقعي مردم همين كشور هستند كشوري كه من وشما دران زندكًي ميكنيم باهمان موضوعات مطرح شده درفيلمها ،لطفاًنه خودتونو كًول بزنين ونه به كاركًردان ونويسنده خورده بكًيريد كما اينكه كاركًردانهاي ماوهمينطور بازيكًرانمان با داشتن معذوريتهايي كه دارند بهترينند
مشکل شما تندروها این است که هنر را برای هنر می دانید و نه برای تعالی انسان ها ...
بعضي فيلمها مثل فيلم.اقاي حاتمي كيا واقعاً زيبا وتاّثير كًذارند اما براي اشتي مردم باسينما وكشاندن مخصوصاًجوانان به سينماي ايران ودور كردنشان از فيلمهاي مبتذل وبدون محتواي ماهواره بايد فيلمهايي از اين دست ساخته شوند تا جوان ميل رفتن به سينما را داشته باشد انهم براي ديدن فيلمي كه براي او جذابيت دارد مكًر عيبي دارد كه اينكًونه فيلمهاي بقول نويسنده ساختارشكن دركشور خودمان بارعايت موازين شرعي ساخته شود