سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - 7 Jul 2020
 
۲
از سوی نیروگاه مشهد صورت می‌گیرد؛

تولیدهمزمان برق و گرما برای حرم امام‌رضا(ع)

پنجشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۲۳
کد مطلب: 355593
در فرایند پیشنهاد شده این طرح، با استفاده از خروجی بخار دودکش نیروگاه‌ مشهد (Exhaust) تولید همزمان برق و گرما در دستور کار قرار می‌گیرد. آب داغ شده توسط این فرایند از طریق لوله به حرم مطهر انتقال داده می‌شود.
به گزارش جهان به نقل از "برق‌نیوز"، نیروگاه مشهد در تلاش است تا با استفاده از سیستم CHP (تولید همزمان برق و حرارت)، گرمایش مورد نیاز حرم مطهر امام رضا (ع) در فصول سرد سال را برعهده بگیرد.

تولید همزمان برق و حرارت در نیروگاه و سیستم گرمایش منطقه‌ای یکی از بهترین و با صرفه‌ترین راهکارهای افزایش کارایی در زمینه تولید و توزیع انرژی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا مورد توجه جدی قرار دارد و در طی سال‌های اخیر نیز در کشور ما نیز مورد توجه محققان عرصه انرژی و دوستداران توسعه انرژی‌های نوین قرار گرفته است.

در فرایند پیشنهاد شده این طرح، با استفاده از خروجی بخار دودکش نیروگاه‌ مشهد (Exhaust) تولید همزمان برق و گرما در دستور کار قرار می‌گیرد. آب داغ شده توسط این فرایند از طریق لوله به حرم مطهر انتقال داده می‌شود. به زبان ساده تر، نیروگاه نقش موتورخانه را برای گرم کردن آب داغ مورد نیاز برای گرمایش حرم تهیه می‌کند.

به گزارش خبرنگار برق‌نیوز، این طرح که هم اکنون در مرحله اولیه تحقیقاتی است، می‌تواند راندمان نیروگاه مشهد را از ۴۰ درصد فعلی به دو برابر برساند.

از دیگر مزایای این طرح، کاهش مصرف گاز توسط سیستم‌های گرمایشی نصب شده در حرم مطهر است که پیش‌بینی می‌شود سالانه در حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب، صرفه جویی در مصرف گاز را به دنبال داشته باشد.

با این حال به نظر می‌رسد برخی مشکلات در حوزه طراحی، همچون دور بودن فاصله استقرار نیروگاه مشهد از حرم مطهر و نیاز به لوله گذاری در مقیاس‌های طویل، یکی از نکاتی باشد که اجرای این طرح را غیراقتصادی جلوه دهد. بر همین اساس پیشنهاد شده تا در چارچوب عزم دولت برای توسعه انرژی‌های پاک و به سبب جایگاه رفیعی که مضجع شریف حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) در کشور دارد؛ دوات با استفاده از بودجه سالانه خود در حوزه انرژی، به اجرای این طرح بسیار عظیم و پیشرفته در کشور بپردازد.

گفتنی است، طرح CHP از چند سال پیش با همکاری وزارتخانه‌های مسکن و نفت در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است و هم اکنون در نیروگاه‌های «رودشور» و «مشهد»به صورت پایلوت اجرا می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *