دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - 25 May 2020
 
۳
۲

پیشنهاد کارفرمایان برای افزایش ۱۸ درصدی دستمزد سال ۹۳

جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۴
کد مطلب: 343794
دومین جلسه سه جانبه شرکای اجتماعی در راستای تعیین مزد ۹۳ شنبه یا یکشنبه هفته آینده در قالب کارگروه تخصصی برگزار خواهد شد و این در حالی است که بازار گمانه‌زنی‌ها داغ است و به نظر می‌رسد کارفرمایان به دنبال افزایش دستمزد ۱۸ درصدی هستند.
پیشنهاد کارفرمایان برای افزایش ۱۸ درصدی دستمزد سال ۹۳
به گزارش جهان به نقل از تسنیم، با توجه به ماده ۴۱ قانون کار و دو مولفه نرخ تورم اعلامی از سوی مراجع رسمی و سبد معیشت خانوار کارگری انتظار می رفت در راستای برگزاری نشست‌های متعدد در تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و شکایت سال گذشته کارگران از عدم رعایت قانون در تعیین دستمزد ۹۲ و همچنین ارائه پیشنهادات مختلف پیرامون افزایش قدرت خرید جامعه کارگری افزایش دستمزد ۹۳کارگران رکورد دار باشد اما خبرها حاکی از این است که کارفرمایان به دنبال سناریویی هستند که دستمزد سال آینده کارگران مانند کارمندان دولت ۱۸درصد افزایش یابد.

* سلیقه و مصلحت جایگزین قانون

شکاف موجود بین حداقل دستمزد نیروی کار و هزینه های تامین معیشت در حداقل یک دهه گذشته به دلیل عدول از قانون، اعمال سلیقه و مصلحت در تعیین مزد زندگی کارگران را با چالش های جدی در بخش تامین معیشت مواجه کرده است.

آخرین حداقل دستمزدی که توسط شورای عالی کار تعیین و برای اجرا ابلاغ شد, رقم ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان است که در سال ۹۲ از سوی بنگاه ها و واحدهای تولیدی کشور به اجرا گذاشته شده است. کارشناسان بازار کار برآورد می کنند تنها ۲۵ درصد بازار کار رقم حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار را در پایان هر ماه دریافت می کنند و مابقی حقوق پایین تر از این میزان را دریافت می‌کنند. همین امرموجب بروز مشکلات معیشتی برای خانوار کارگری شده است.

اما واکاوی‌های انجام شده، بیانگر این موضوع است که کارفرمایان در نظر دارند تا پیشنهاد افزایش حداقل دستمزد سال آینده خود را حداکثر به میزان پیش بینی دولت برای افزایش ۱۸ درصدی حقوق کارمندان در لایحه بودجه سال ۹۳، تهیه و به شورای عالی کار ارائه دهند.

در صورت تایید پیشنهاد کارفرمایان با افزایش ۸۷ هزار و ۶۸۲ تومانی دستمزد در شورای عالی کار حداقل مزد در سال آینده از ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان به ۵۷۴ هزار و ۸۰۷ تومان خواهد رسید.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


کسی به فکر نیروهای تعدیل شده هست خیلیها رو بخاطر تحریم تعدیل کردن و الان که تحریم برداشته شده هم بعضی مدیران خصوصیهای خودشون و میارن سرکار
Iran, Islamic Republic of
ميشه لطفا حقوق اين كارفرمايان رو اعلام كنيد بدونيم چقدر درامدشان هستش
ايا اونا خودشان با اين حقوق كارگري زندگي و براي خانواده و آينده برنامه ريزي ميكنند
من كه تو اين 5 سال نه تنها پس اندازي ندارم بلكه كلي بدهكار هستيم