يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - 12 Jul 2020
 
۰

آمریکا: دخالت ارتش عليه مرسي كودتا نيست

جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۷
کد مطلب: 303344
در نخستين واكنش صريح دولتمردان آمريكايي به تحولات مصر و سرنگوني محمد مرسي رييس جمهور سابق آن كشور به دست نظاميان، جان كري وزير خارجه آمريكا اذعان كرد كه آنچه در مصر رخ داد را كودتا نمي داند و گفت: اقدام ارتش مصر عليه مرسي بازگرداندن دموكراسي به آن كشور بود.
به گزارش جهان به نقل از ايرنا، جان كري در گفتگو با يك تلويزيون پاكستاني گفت كه بركناري محمد مرسي خواسته ميليون ها شهروند مصري بود.

به گزارش شبكه تلويزيوني سي ان ان، كري كه در پاكستان به سر مي برد گفت: دخالت نظاميان بنا به خواسته ميليون ها مصري صورت گرفت كه نگران سقوط كشور به ورطه جنگ و خشونت بودند.
وزير خارجه آمريكا همچنين مدعي شد كه اكنون نظاميان قدرت را در دست نگرفته و غيرنظاميان بر مصر حاكم هستند.

اين نخستين باري است كه از هنگام بركناري محمد مرسي به دست ارتش، يك مقام آمريكايي به روشني موضع خود را درباره كودتا نبودن تحولات مصر اعلام مي كند.
دولت آمريكا حاضر نشده بود كه اقدام ارتش مصر عليه محمد مرسي را كودتا دانسته و دخالت نظاميان را عليه دولت قانوني محكوم كند.

اين موضع از اين جهت اهميت دارد كه بر اساس قانون كنگره آمريكا، دولت اين كشور حق كمك مالي به آن دسته از حكومت هايي كه از راه كودتا و اقدام نظامي روي كار آمده اند، نخواهد داشت.
آمريكا سالانه ۱.۳ ميليارد دلار كمك مالي در اختيار ارتش مصر قرار مي دهد.

برخي گروه هاي مصري، آمريكا را مسول سرنگوني محمد مرسي مي دانند و مي گويند ارتش مصر بدون هماهنگي با آمريكا قادر به سرنگوني رييس جمهور قانوني آن كشور نبود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *