دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ - 27 Sep 2021
 
۰
۶

شیخ‌الاسلامی برکنار شد

يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۵۳
کد مطلب: 269991
نمایندگان مجلس با استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی موافقت کردند.
 به گزارش جهان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از حدود 9 ساعت بحث و بررسی پیرامون طرح استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی،‌ به عدم کفایت شیخ‌الاسلامی برای تصدی بر این وزارتخانه موافقت کردند.
 
از مجموع 272 رای ماخوذه، نمایندگان با 192 رای موافق، 24 رای مخالف و 56 رای ممتنع با این استیضاح موافقت کردند.
 
طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز چهارشنبه 4 بهمن ماه از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شده بود.
 
متن طرح استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی به شرح ذیل است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر علی لاریجانی
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
 
با اهداء سلام، به استناد اصل هشتاد و نهم قانون اساسی و مواد 222 و 223 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، بدین وسیله متن استیضاح آقای دکتر شیخ الاسلامی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به شرح ذیل تقدیم می شود:
 
علت استیضاح: بی‌توجهی به قانون و بلکه قانون ستیزی در نصب و عدم عزل آقای سعید مرتضوی از مسئولیت صندوق تأمین اجتماعی.
 
دلایل:
 
1. طبق ماده 124 قانون استخدام کشوری نصب قاضی تعلیق شده به مناصب دولتی ممنوع است، در حالی که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آقای مرتضوی را به سمت مدیرعاملی صندوق تأمین اجتماعی منصوب کرد.
 
2. دیوان عدالت اداری حکم انتصاب آقای مرتضوی به سمت مدیرعاملی صندوق تأمین اجتماعی را به دلیل مغایرت با قانون ابطال کرد اما آقای وزیر به آن ترتیب اثر نداد و هیئت وزیران با اصلاح اساسنامه صندوق تأمین اجتماعی و تغییر عنوان این صندوق به سازمان تأمین اجتماعی و اصلاح شرایط انتصاب و تصدی رئیس این سازمان، سعی کرد حکم ابطال دیوان عدالت اداری را بلاموضوع سازد. آنگاه آقای شیخ الاسلامی نیز ریاست آقای مرتضوی بر سازمان تأمین اجتماعی را تلقی به قبول نمود.
 
3. اصلاحات به عمل آمده در اساسنامه صندوق تأمین اجتماعی، مطابق اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی به موجب نظر رئیس مجلس شورای اسلامی به عنوان مرجع نظارت بر انطباق مصوبات دولت با قوانین، در موارد مربوط به اصلاح عنوان صندوق تأمین اجتماعی و نحوه انتصاب و شرایط تصدی ارکان صندوق و برخی موارد دیگر، مغایر قانون تشخیص داده شد.
 
4. در نتیجه، تبدیل صندوق به سازمان و نیز انتصاب جدید آقای مرتضوی به ریاست سازمان تأمین اجتماعی باطل و بلااثر است و وزیر می بایست شخص دیگری را به مدیرعاملی صندوق تأمین اجتماعی منصوب می کرد، اما چنین نکرده است.
 
5. در نصب اولیه، قطع نظر از ممنوعیت نصب قاضی معلق به سمت دولتی، صلاحیتهای فردی آقای مرتضوی برای تصدی صندوق تأمین اجتماعی و مادر شرکت عظیم وابسته به آن یعنی شستا توسط آقای وزیر نادیده گرفته شده است. ایشان فردی را به این مسئولیت منصوب کرده است که تخصص و تجربه مناسب را ندارد و از این جهت برخلاف قانون مدیریت خدمات کشوری عمل شده است.

علاوه بر این:
 
الف. آقای سعید مرتضوی در سمت قبلی خویش یعنی دادستان تهران، متهم است و از حالت قضایی، تعلیق شده و پرونده‌اش هنوز مفتوح است.
 
ب. در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از فاجعه کهریزک مقصر شناخته شده است.
 
ج. در تحقیق و تفحص از قوه قضائیه به دلیل تخلفاتش مقصر شناخته شده است. با این حال، چه ضرورتی برای نصب چنین فردی به این سمت و سپس تغییر اساسنامه برای حفظ او وجود داشته است؟
 
6. ممکن است این اقدامات وزیر، تبعیت از رئیس جمهور علی رغم میل باطنی خودش قلمداد شود. ولی این، عذر بدتر از گناه است. وزیری که برخلاف مصالح مردم و کشور قدرت مقاومت در برابر فشار ناحق را ندارد، نمی تواند مورد اعتماد مجلس باشد.
 
امضا کنندگان: 1- علی مطهری 2- عوض حیدرپور 3- مراد هاشم زهی 4- احمد توکلی 5- غلامرضا تاجگردون 6- الیاس نادران 7- غلامرضا نوری 8- بهروز نعمتی 9- دهدشتی 10- غلامرضا مصباحی مقدم 11- عبدالکریم حسین زاده 12- مسعود پزشکیان
 
در نشست 9 ساعته امروز، تعدادی از نمایندگان مجلس در مخالفت‌، تعدادی در موافقت استیضاح و وزیر کار و رئیس‌جمهور نیز در مخالفت با انجام این استیضاح سخنرانی کردند.
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


جای آن است که خون موج زند در دل لعل
زین تغابن که خزف می‌شکند بازارش
یقیناً امروز روزی تلخ در خاطره‌ی جمهوری اسلامی است. آیا دو رییس محترم از خون شهدا شرم نکردند که این گونه چوب حراج زدند به آبروی کشور؟ آیا اگر تخلفی هم شده باشد سازوکار قانونی برای پی‌گیری نیست؟ جواب رسول خدا (ص) را در جزا چه می‌دهیم؟
Iran, Islamic Republic of
خدا رو شکر که جناب دکتر علی لاریجانی یک تنه در مقابل گزافه گویی های احمدی نژاد ایستاد و تهدیدهای آقای فروزنده هم کاری از پیش نبرد از دکتر علی مطهری و دکتر توکلی ممنونیم که گول کسی را نخوردند. الله اکبر الله اکبر
Iran, Islamic Republic of
از شما هم ممنونیم که هیچی متوجه نشدید.
Iran, Islamic Republic of
مهمترين نكته اين استيضاح رأي بي سابقه نمايندگان به آن طي ادوار مختلف مجلس بوده(192 رأي موافق استيضاح سابقه نداشته است) و حاكي از موفقيت گفتمان قانون بر هرج و مرج مي باشد و به نظر مي رسد بخشي از طيف نمايندگان منتسب به دولت دهم نيز در اين بخش حق را به مجلس داده اند و ان شاء اله رويه مديريت كشور با اين نگاه اصلاح خواهد شد.
تازه می فهمم چرا حضرت علی درد دلش را در چاه بیان می کرد
ما همه فدایی حضرت آقایم
سران قوه کمی سخنان رهبری را گوش کنند
دو تا بچه بهتر از این می تونن مسائل رو مدیریت کنند، واقعا جای خجالت داره، هم چند جمله اخر لاریجانی هم عملکرد احمدی نژاد. خجالت بکشید از روی مردم و شهدا.چرا خون به دل ما می کنید؟ این چه روشی است که پیش گرفتید؟ نذارید اون ابلهها و مشارکتی ها از شما سوء استفاده کنند