جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - 5 Mar 2021
 
۰
۴۵
سخنرانی روشنگرانه مجید مجیدی در استانبول؛

اگر در سوریه حقوق‌بشر مهم است، چرا در بحرین نیست

چرا اسرائیل 300 کلاهک اتمی انبار کرده و اجازه بازرسی نمی‌دهد
شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۳۱
کد مطلب: 249505
مجید مجیدی در اجلاس بین المللی استانبول که امروز شنبه 22 مهر ماه در محل سالن استانبول کشور ترکیه برگزار شد و موضوع آن عدالت و برابری است درباره عدالت، هنر و رسانه در سینما سخنرانی کرد.
به گزارش جهان، متن کامل این پیام به شرح زیر است:
 
ریاست محترم اجلاس
 
خانم ها ، آقایان
 
سلام
 
به عنوان یک هنرمند و فیلمساز شادمانی خود را از برگزاری این اجلاس بین المللی آن هم با عنوان عدالت و برابری ابراز کرده ، از دست اندر کاران این اجلاس سپاسگزاری می کنم و امیدوارم مباحثی که در این جلسات مطرح می شود ، پایه گذار راه حل‌های مفید و ارزشمند برای جهان امروز باشد.
 
من به عنوان هنرمندی از کشور ایران با گذشته فرهنگی و تمدن چندهزارساله ، نیاز امروز جهان را به مبحث عدالت کماکان و حتی بیش از قرنهای پیش احساس می کنم؛ زیرا برخلاف شعارها و سخنرانی ها و مکتوبات گوناگون و با وجود سازمان ها و موسسات بین المللی مختلف که اهداف خویش را گسترش عدالت در جهان می دانند، هنوز هم گمشدۀ جهان امروز عدالت است و اگر بخواهم از عمق جان سخن بگویم باید اعتراف کنم که عدالت در دنیای مدرن مفهومی است که حتی بیشتر از جهان کهن به آن بی توجهی شده است.

به عبارت دیگر ظلم و ستم در جهان امروز حتی بیش از گذشته است، اگر قرنها پیش ظلم در قالب کشتار و ویرانی و قتل چهره کریه و زشت خویش را نشان می داد و نرون ها و چنگیزها و آتیلاهای خونخوار نماد و سمبل آن بودند ،امروز ستمکاری چهره ای زیبا و فریبنده به خود گرفته است و در قالب الفاظ زیبا و دل فریب و حتی با چهره عدالت و نیکی خود را نشان می دهد.
 
در دنیای امروز از کشتار و فقر و ویرانی چیزی کم نشده است . آمار هفته پیش سازمان ملل می گوید که از هر 8 نفر
اگر حقوق بشر و آزادی های انسانی در سوریه مورد توجه است، چطور در کشورهای دیگر نظیر بحرین با زندانهایی پر از مخالفان فراموش می شود.
در جهان یک نفر گرسنه است و به عبارت دیگر 870 میلیون گرسنه در جهان ما وجود دارد.
 
قتل عام و نسل کشی هنوز هم در دنیای امروز ادامه دارد: از فجایع بوسنی، سربرنیتسا ، حلبچه و صبرا و شتیلا چند سالی بیش نمی گذرد و هنوز هم جنایات ، کشتار در گوشه گوشه جهان مثل پاراچنار پاکستان یا میانمار یا بخشهای مختلفی از آفریقا ادامه دارد. اما تاسف اینجاست که ظالمان ، قاتلان و جنایتکاران با ظاهری مردم فریب ، چهره ی منجیان و قدیسان و حتی پیامبران را بر خود گرفته اند.
 
"تحریم و فشار" معنای آزادی و عدالت به خود گرفته است
 
به "اشغال وتجاوز" نام آزادسازی میدهند وبه" قتل و ترور" عنوان نجات و رستگاری هدیه میکنند و "تحریم و فشار" معنای آزادی و عدالت به خود گرفته است و همه اینها به مدد و همراهی هنر و قدرت بی نظیر رسانه های امروز ممکن است.
 
رسانه ها هستند که زشتی را زیبایی جلوه میدهند. رسانه ها هستند که که جنایات را عدالت می خوانند.

 
من امروز به عنوان یک هنرمند مسلمان ایرانی میخواهم از دو ویژگی رنج آور دنیای هنر و رسانه نام ببرم. این دو ویژگی اجزای جدانشدنی رسانه در عصر تکنولوژی و مدرنیسم است:
 
یک/دروغ
 
رسانه ها و هنرمندان امروز به مدد دروغ زمینه ساز جنایتهای بعدی سیاستمداران شده اند .اینها امروز میکارند آنها فردا درو می کنند.
 
در اینجا میخواهم از استاد بزرگ دروغ رسانه ها یادی بکنم ، سالهاست که از عمر رژیم خونخوار هیتلر و آلمان نازی گذشته است اما هنوز روشهای وزیر تبلیغات هیتلر دکتر جوزف گوبلز جاری است و اصول تبلیغاتی او تقریبا در همه جای دنیا اجرا می شود.
 
اجازه بدهید چند جمله از او را بخوانم تا صدق گفته هایم را بپذیرید، او می گوید:
 
- دروغ را به حدی بزرگ بگویید که هیچ کس جرات و فکر تکذیب آن را
اگر ایران نباید انرژی هسته ای داشته باشد چرا حکومت اسرائیل میتواند ۳۰۰کلاهک اتمی در انبار های خویش پنهان کند و اجازه هیچ بازرسی به هیچ نهادی بین المللی ندهد.
نکند.
 
و بعد خودش اعتراف میکند که: بعضی مواقع دروغهایی می گفتم که خودم نیز از آن میترسیدم!
 
پیشوایش هیتلر نیز میگوید:
 
اگر دروغی را مکرراً تکرار کنید دیر یا زود آن را باور خواهند کرد.
 
گوبلز در جایی دیگر به ترفندی زشت اما موثر اشاره میکند ترفندی که در دنیای امروز رسانه طرفداران بسیاری دارد و میگوید: اندکی حقیقت را با بسیاری دروغ در هم بیامیز و به مردم عرضه کن.
 
انتقاد از اسلام هراسی غرب
 
از شما سوال میکنم آیا رسانه های امروز دنیا چنین روشی را در پیش نگرفته اند؟
 
برای مثال:
 
خودتان میدانید طالبان و القاعده را چه کسانی ساختند و حمایت کردند؟ کدام دولت های غربی و دوستان منطقه ای شان پول و امکانات به دامن آن ها ریختند و آنان را در جان و مال میلیون ها انسان افغان مسلط کردند و چه کشتارها و جنایات به دست پیروان بن لادن و ملا عمر به وجود آمد.
 
"اندکی حقیقت" این است:
 
طالبان ظاهری مسلمان داشتند ، اما "بسیاریِ دروغ" این است که اسلام را مساوی طالبان و القاعده بنامیم و فیلم ها بسازیم و بذر اسلام هراسی را در همه جهان بپراکنیم فریاد عدالت خواهی سر بدهیم و سپس افکار عمومی جهان را آماده هر حمله نظامی یا هر اشغال و تجاوز کنیم.
 
اینجاست که ستمکاری نام عدالت و آزادی را به خود می گیرد.

 
این دروغ پردازی ها نه فقط گریبان اسلام را گرفته، که گاه سراغ قومیت ها و ملیت ها نیز رفته است.
 
برای نمونه به عنوان یک ایرانی با تاسف ناگزیرم از فیلم "سیصد" نام ببرم که در آن ایرانیان وحشی و غارتگر و بی فرهنگ و در مقابل یونانیان، مردمانی فداکار و دلاور نشان داده می شوند.
 
دو/ ویژگی دوم که عدالت را توسط رسانه ها خدشه دار میکند تبعیض و دوگانگی است.
 
اگر ظلم و ستم زشت است، در همه جای دنیا باید زشت شمرده شود
 
اگر زندانی کردن بیگناهان محکوم است، باید در
اگر احترام به عقاید و باورهای بی خدایان و حتی همجنسگرایان لازم است چطور از کنار توهین به پیامبری که پیشوای یک میلیاردو ششصد میلیون مسلمان است، آن هم توسط کشیشی کینه توز به آسانی میگذریم.
همه دنیا محکوم شود
 
اگر حقوق اقلیت ها باید رعایت شود باید در همه کشورها محترم شمرده شود، نمیشود در یک جا این ظلمها را ببینیم و در جاهای دیگر چشم بر آنها بپوشیم
 
تبعیض و دوگانگی در اخبار و گزارشهای رسانه ها و در محصولات فرهنگی هنرمندان جهان به وفور دیده میشود
 
اگر حقوق بشر در سوریه مورد توجه است، چرا در بحرین فراموش می شود
 
اگر حقوق بشر و آزادی های انسانی در سوریه مورد توجه است، چطور در کشورهای دیگر نظیر بحرین با زندانهایی پر از مخالفان فراموش می شود.
 
اگر اشغال و تجاوز سرزمین ها، از جمله اشغال کویت توسط صدام محکوم است، و همه دنیا باید به کمک مردم کویت بشتابند چطور در برابر سالها اشغال ایران توسط همان صدام ، اقدام مشابهی صورت نمی گیرد.
 
اگر ایران نباید انرژی هسته ای داشته باشد چرا اسرائیل می‌تواند
 
اگر ایران نباید انرژی هسته ای داشته باشد چرا حکومت اسرائیل میتواند ۳۰۰کلاهک اتمی در انبار های خویش پنهان کند و اجازه هیچ بازرسی به هیچ نهادی بین المللی ندهد.
 
اگر تخریب مجسمه تاریخی بودا در بامیان افغانستان باید در تمام جهان شوری برانگیزد چطور تخریب حرم تاریخی و مذهبی سامرا در عراق چنین عکس العملی را بر نمی انگیزد.
 
چرا آزادی مذاهب در عربستان سعودی فراموش می شود
 
اگر در مورد آزادی مذاهب در ایران حرفها زده میشود، چرا در عربستان سعودی همین موضوع فراموش می شود.
 
اگر برای ستمهایی که بر اقلیت مسیحی دارفور سودان میرود ، خبرها و گزارش ها تهیه میشود باید در برابر جنایاتی که بر سر اقلیت شیعی پاراچنار پاکستان هم می آید ،کاری کنیم.
 
اگر احترام به عقاید و باورهای بی خدایان و حتی همجنسگرایان لازم است چطور از کنار توهین به پیامبری که پیشوای یک میلیاردو ششصد میلیون مسلمان است، آن هم توسط کشیشی کینه توز به آسانی میگذریم.
 
تا هنگامی که ویژگی دروغ و تبعیض در رسانه ها و دست اندر کاران هنر مورد استفاده
به "اشغال و تجاوز" نام آزادسازی می‌دهند و به" قتل و ترور" عنوان نجات و رستگاری هدیه می‌کنند و "تحریم و فشار" معنای آزادی و عدالت به خود گرفته است و همه اینها به مدد و همراهی هنر و قدرت بی نظیر رسانه های امروز ممکن است.
قرار میگیرد و افکار عمومی جهان یکسویه هدایت شود ، عدالت و انصاف در مرحله حرف باقی میماند و به عمل در نمی آید.
 
آقایان و خانمها
 
خداوند در قرآن، کتاب آسمانی ما ، بارها در مذمت دروغ و دروغ پردازان سخن گفته است:
 
برای نمونه به سوره نحل آیه ۱۰۵اشاره میکنم که میگوید.
 
تنها آنان دروغ پردازی میکنند که به آیات خدا ایمان ندارند و آنان خود دروغ گویانند.
 
در عهد عتیق کتاب امثال سلیمان باب ۱۲آیه ۱۷به بعد میگوید:
 
وقتی حقیقت را میگویی "عدالت " انجام میشود ولی دروغ عدالت را زیر پا می گذارد.
 
امر دروغ کوتاه است اما راستی تا ابد استوار می ماند.
 
عدالت و راستی ،راه زندگی و نادرستی، راه مرگ و نابودی است.
 
در دیدگاه ادیان الهی ، نمیتوان هیچ عدالتی را بر پا کرد در حالی که دروغ و ناراستی رواج دارد.
 
اگر نگران بی عدالتی در جهان هستیم ، چه خوب است ابتدا تعریفمان را از عدالت روشن و مشخص کنیم.
 
متاسفانه تمام دیکتاتور های امروز جهان، همه ظلمها را به دروغ به نام عدالت به انجام میرسانند.
 
عدالتی که من در رفتار و منش پیامبر اسلام دیدم در هیچ فرمانروایی ندیده ام
 
من چند سالی است که بخاطر ساخت فیلمی درباره پیامبر اسلام محمد (ص)، الزاما به مطالعه جدی در زندگی پیامبران و به ویژه پیامبر اسلام روی آورده ام . این مطالعه مرا به یقینی مجدد رسانده است که عدالت در جهان فقط در پرتو تعالیم انبیای خداوند که راستی و حقیقت درون مایه آن است، میسر خواهد شد.
 
عدالتی که من در رفتار و منش پیامبر اسلام دیدم در هیچ فرمانروای دنیایی ندیده ام . وقتی به یاران نزدیک او نگاه میکنم و فقیر و غنی و عرب و غیر عرب ، سیاه و سفید را در کنار هم میبینم ، معنای عدالت واقعی را درک میکنم.
 
به سراغ کتاب آسمانی او قرآن میروم و بدور از این دنیای پر از دروغ ، چنین می خوانم:
 
ای کسانی که ایمان آورده اید ، نگاهداران و قیام کنندگان به عدالت باشید و برای خدا شهادت و گواهی راست دهید . اگر چه این گواهی به زیان
اگر در مورد آزادی مذاهب در ایران حرفها زده میشود، چرا در عربستان سعودی همین موضوع فراموش می شود.
خود شما یا پدر و مادر و نزدیکان شما باشد چه غنی باشند چه فقیر. خداوند سزاوارتر است تا حقوق آنها را رعایت کند.
 
از هوا و هوس پیروی نکنید تا مبادا از مسیر عدالت دور شوید و اگر حق و حقیقت را تحریف کنید و از آشکار سازی آن سر بپیچید، خداوند به آنچه انجام می دهید، آگاه است. (نسا ۱۳۵)
 
این جا هم سخن از همراهی عدالت و راستی است
 
به سخن تربیت شده حضرت محمد (ص) ، یعنی حضرت علی علیه السلام نگاه میکنم و میبینم که در فرمایش به فرماندار مصر ، مالک اشتر ، می گوید:
 
ای مالک، مردم تو دو دسته اند ؛ یا برادران تو در اعتقادند یا همنوعان تو در خلقت اند ؛ پس باید به هر دو گروه مهربانی کنی و محبت ورزی

 
عدالت را اینگونه در کلام جانشین پیامبر میبینم
 
عدالتی که به فطرت انسانی نزدیک است.
 
عدالتی که غبار روزگاران آن را تیره و تار نمی کند؛
 
عدالتی که ، رهبر مکتب اهل بیت علی ، از شدت رعایت آن ترور میشود و به شهادت میرسد.
 
در روزگاران ما پیامبران الهی دیگر نیستند تا مردم را به خیر و نیکی و عدالت دعوت کنند.
 
ما سینماگران ،هنرمندان و اصحاب رسانه میتوانیم در نبود پیامبران ،پیام رسان عدالت و نیکی باشیم.به شرطی که از دروغ ،تبعیض و ناراستی پرهیز کنیم.
 
پیش از ما در دنیای سینما ، بزرگانی چون دسیکا در دزد و دوچرخه، فلینی در جاده ، کوروساوا در هفت سامورایی و جان فورد در خوشه های خشم و بسیاری دیگر چنین کرده اند؛ ما نیز میتوانیم.
 
سخن را با پیام کسی به پایان میرسانم که خود و یارانش در صحرای کربلا هزارو چهارصد سال پیش به ظلم و ستم کشته شده اند و سرهایشان به بالای نیزه رفت. پیام آن روز او، پیام امروز برای همه ماست که:
 
اگر دین ندارد و از روز قیامت نمی هراسید، لااقل آزاده باشید.

والسلام

منبع: مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مرحبا! خداوند برتوفیقاتشان بیفزاید.
انصافا تركوند.ایول خیلی حال کردم با حرفاش
مهندس ..
خدا خیرش بده
اهل هنر یعنی این....نه اون دسته آدمایی که با کوچکترین چشمک میرن کاسه لیسی دشمنو میکنن!!!!!
سلام بر شرف و شجاعت اين مرد

خدا عزتش بده
Iran, Islamic Republic of
احسنت بر جناب مجیدی!‌ بسیار زیبا
Iran, Islamic Republic of
درود به شرفت و مادري كه تو را پروراند و نان حلالي كه پدرت در دهانت گذاشت.
درد و بلات بخوره تو سر .. و مخملباف و...و همه ي غربزده هاي لاييك بي وطن
ای دردت به جون بیشتر سیاسیون و تمام اهل سیما و سینما
کاش حداقل ده درصد سینماگران ما از چنین بینش عمیقی برخوردار بودند. فیلمهای آقای مجیدی همیشه سرشار از معنویت بوده برعکس فیلمهای کارگردانان نوظهور فعلی. خدا بر عمرش برکت و رحمت افزاید
Ghana
آقای مجیدی خداوند به شما و امثال شما طول عمر و در دین مبین اسلام ثابت قدم بفرماید وقتی گفتار شما را خوا ندم از وجود چنین افرادی در جامعه شوق اشک ریختم که سفیر ایران اسلامی در اجلاس بین المللی استانبول هستید ، آ فرین و احسنت به شما
Iran, Islamic Republic of
شیر مادرت حلالت.....
امیدوارم خداوند بزرگترین توفیقات دنیایی و اخروی رو با شما عنایت کند...
درود بر عدالت پیشگان و خداترسان عالم
Iran, Islamic Republic of
بسيار عالي بود
Iran, Islamic Republic of
احسن به شعور و جرات بالای شما هنرمند مسلمان که مثل بعضی خودباخته ها ، هنوز ایرانی مسلمان باقی مانده اید .
درود بر درک انسان دوستانه و عدالت خواهانه شما که با این صحبتها ، هنر آگاه زیستن در دنیای فریب را در زیباترین سکانس به نمایش گذاشته اید .
...
Iran, Islamic Republic of
جناب آقاي مجيدي از بيانات شما نهايت بهره را بردم و خداوند متعال به شما خير دهد
United States
جناب مجيدي دست مريزاد
آجرك الله
Iran, Islamic Republic of
طیب الله آقای مجیدی !! سرشکستگی سینمای ایران بابت نامهایی چون مخملباف و... را به خوبی جبران کردی ، آغاز سخن با ایران فراز سخن با ذکرپیامبر(ص) وعلی (ع) وفرود سخن با نام ارباب حسین ابن علی (ع) زنده باد
Iran, Islamic Republic of
احسنت!

ثابت كردي كه تربيت شده مكتب راستين نبوي و علوي هستي.

اجرت با رسول الله (ص)
من به ف... هم سر ميزنم ولي هيچ مطلبي در مورد بيانات شيواي مجيدي عزيز نداشت اما اگه ايشون يه چيزايي ديگري ميگفت بر عليه دين و نظام تو بوق و كرنا ميكردند.
United States
آفرین واقعا آفرین و دست مریزاد
کوتاه ولی جامع
هنرمند نمونه و مسلمان یعنی این
واقعا دیدگاهم نسبت هنرمندان تغییر یافت
خدا خيرش بده...
مگر امثال ايشون بتونن آبروي رفته ي جامعه سينمايي رو برگردونن
خیلی جالب وخوب بود بعضی ها یاد بگیرند
خدا حفظت کند
زنده باد صدای حقیقت
بسیار زیبا و پر محتوابود
ای کاش امثال این مجیدی ها در سینمای ما بیشتر بودند
آجرک الله...
بسیارکامل وجامع بودخدای متعال به این هنرمندمتعهدودردمندخیردهد ازآقای مجیدی عزیز جز این انتظارنمیرفت.ارادتمند عباس
Iran, Islamic Republic of
خدا خیر دنیا و آخرت دهد آفرین مجیدی
احسنت بر این فیلمساز بابصیرت کشورمان
ماشالله
بهت افتخار می کنم اقای مجیدی
بسیار عالی انشاالله پروژه جدید ایشان به نحو احسن بتواند پاسخ گوی نیاز امروز ما در دفاع از حقیقت اسلام و نبی اکرم ص باشد
زنده باد آقای مجیدی!!!

آقای مجید مجیدی فردی روشنفکر به تمام معنای کلمه هستند که در حد یک استاد زبردست و دانشمند میباشند. جدا" از سخنرانی ایشان لذت برده و به ایشان افتخار میکنیم خدا امثال مجیدی های هنرمند ایران زمین را برا ما حفظ کند

زنده باد آقای مجیدی!!!
ایکاش همه هنرمندان ما به مانند استاد مجیدی باشند و همانند ایشان در جوامع مختلف باعث افتخار ایران باشند!!!
Iran, Islamic Republic of
جناب آقای مجیدی بسیار عالی از بی عدالتی جامعه جهانی سخن گفتید بی عدالتی و ظلم آنان را آشکار نمودید انشاالله اجرتان با صاحب عصر آقا امام زمان(عج)
Iran, Islamic Republic of
درود بر مجیدی عزیز. به او می گویند هنرمند واقعی نه امثال فرهادی و شجریان
Iran, Islamic Republic of
مجيدي روشنفكر مسلمان واقعي است، متظاهرين از ايشان ياد بگيرند
بسيار زيبا و هنرمندانه بود خدا خيرشان دهد
درود...درود... درود برفیلمساز متعهد
Iran, Islamic Republic of
درود بر شرافتت دردو بلات بخوره تو سر بعضیا
Iran, Islamic Republic of
عمار واقعی ، هنرمند واقعی...
اگر 10 تا سینماگر مثل مجیدی داشتیم اسلام رو میتونستیم خیلی بهتر از اینها به جهان معرفی کنیم. به این میگن هنرمند. زنده باد هنرمند واقعی
Iran, Islamic Republic of
برادر عزيز جناب آقاي مجيدي خداوند شما را با صديقان محشور نمايد.كمتر ديده شده فردي در مجامع بين‌المللي جو گير نشده و بدين زيبايي حقيقت را بيان نمايد.
Iran, Islamic Republic of
جناب مجیدی این سخنانت عالی بود. انشالله همیشه حقگو باشی
Iran, Islamic Republic of
ايوالله
من استفاده کردم احسنت
درودبه این هنرمند ارزشی ، باغیرت ، روشنفکر و واقع نگر کشورمان
خدا حفظش کنه
Sweden
فقط میتونم به رفتار عدالتمدارانه ایشان درود بفرستم و به چنین شخصیت هنری ایرانی اسلامی تبریک بگم.امیدوارم همه ماهمیشه در خط اسلام ناب حقیقت بین باقی بمانیم و سختی های ایستادگی در مقابل کفر و نفاق ما را از راهی که میرویم بازندارد به امید حق.
خدا قوت
خدا خیرت بدهد مجیدی
خدا عمرت بدهد مجیدی