سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ - 25 Jun 2019
 
۰
۱۵

خواهرزن خاتمی: به چادر علاقه‌ای ندارم/ در خانواده‌ ما چادر مسئله‌ای 'سمبلیک' است!

دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۳۴
کد مطلب: 235437
نعیمه اشراقی خواهرزن محمدرضا خاتمی گفت که حجاب را فقط برای گران‌بها شدن زن برای مردان است. همزمان رسانه‌های ضدانقلاب نیز همجمه سنگینی را به مقوله عفاف آغاز کرده‌اند.
به گزارش جهان، خانم نعیمه اشراقی خواهرزن محمد رضا خاتمی در گفت‌وگویی اعلام کرده است که حجاب فقط برای گران‌بها شدن زن در برابر مردان است.
 
خانم اشراقی در ادامه گفت‌وگوی خود با سایت خبری جماران وابسته به موسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی(ره) مسائل گوناگونی و البته متفاوتی را درباره معقوله حجاب و عفاف مطرح کرده است .
 
سایت جماران، در این بررسی‌ها به مصاحبه با شخصیت‌های گوناگونی از جمله نعیمه اشراقی خواهر زن محمدرضا خاتمی پرداخته است.
 
به گزارش آنا خانم اشراقی در این مصاحبه که با عنوان 'خطا و صواب در عفاف و حجاب' است، خود به بیان خاطره‌ای که منبع آن را امام خمینی (ره) می‌نامد، پرداخته و می‌گوید،"به خاطر دارم که در پاریس، در خانه، من بلوز و دامنی تنم بود و روسری بر سر داشتم. از امام پرسیدم که آیا این حجاب، حجاب کاملی است. ایشان هم فرمودند بله. البته تذکر دادند که حجاب برای محیطی هم که استفاده می‌شود، مهم است. در پاریس این حجاب اشکالی ندارد، اما شاید این حجاب برای شهری مانند قم حجاب کاملی نباشد. "
 
این نقل قول نعیمه اشراقی در حالی بیان شده که امام راحل درباره حجاب فرموده‌اند که "حجاب ایران، حجاب اسلام، همین مقدارهاست. اسلام اینجا و آنجا ندارد." (صحیفه نور؛ج‏3 -499)
 
اشراقی در بخش دیگری از مصاحبه خود می‌گوید که "اما این مسئله که حکومت بیاید و حجاب را اجباری کند، از نظر شرعی برای من جای شک است."
 
در سخنان امام راحل و آنجایی که ایشان به قلدری‌های رضاخان در مبارزه ‌با حجاب و ترویج بی‌بند و باری می‌کنند، می‌فرمایند:آن شقىّ جنایتکار( رضا قُلدر) دست به یک جنایت زد و آن جنایت کشف حجاب بود و به جاى اینکه نیمى از جمعیت ایران را فعال کند آن نیم دیگرى هم که نیمه مردان بود، به‏طور بسیار زیادى از فعالیت انداختند و این عروسک‌هایى که درست کردند و در همه ادارات جا دادند و در همه خیابان‌ها راه انداختند، آنهایى که در ادارات بودند، سایر افرادى که در ادارات بودند را هم از کارهاى خودشان بازداشتند و آنهایى که در خیابانها رها بودند، جوانهاى ما را به فساد کشاندند و فعالیت جوان‌هاى ما را از دست آنها گرفتند.(صحیفه نور؛ ج‏17- 59)
 
نعیمه اشراقی البته می‌گوید که "به نظر من بسیار بهتر بود که ما حجاب را اجباری نمی‌کردیم."؛ احتمالا نظر خانم اشراقی این نیست که در جامعه اسلامی و جمهوری اسلامی زنانی بتوانند بدون حجاب و بدون روسری در جامعه حضور داشته باشند.
 
پیش از این زهرا اشراقی خواهر نعیمه اشراقی که همسر محمدرضا خاتمی دبیرکل حزب منحله مشارکت نیز هست، بارها طی مصاحبه‌هایی با رسانه‌های خارجی در سخنان مشابهی بااعلام "انزجار از چادر و حجاب"، گفته بود که «بخاطر شرایط خانوادگی مجبور به استفاده از چادر هستم وگر نه به آن اعتقادی ندارم.»
 
اینگونه سخنان در این خانواده مسبوق به سابقه است؛ آنجا که محمد خاتمی رئیس دولت موسوم اصلاحات طی سخنانی در مخالفت با حجاب و عفاف زن، گفته بود که "اگر حجاب مانع آزادی زن در جامعه شود قطعاً مضر است."
 
نعیمه اشراقی در بخش دیگری از مصاحبه با سایت جماران گفته است که "زن، حیا و حجاب و ستر و پوشش را به عنوان تدبیری برای گران‌بها شدن در برابر مرد اندیشیده و آن را پذیرفته است."
 
در مفاهیم اسلامی از حجاب به عنوان یک پوشش الهی نام برده می‌شود و آیت‌الله جوادی آملی در بیان اهمیت حجاب، حجاب را 'حق‌الهی' دانسته و آن را امری معرفی می‌کنند که زنان نمی‌توانند بنا بر میل خود آن را کنار بگذارند.
 
در همین زمینه و در خطبه معتبر و شریفه "فدکیه"، آنجایی که حضرت صدیقه طاهره خروج از منزل به منظور تذکر دادن به غاصبان فدک را قصد می‌کنند، حجاب حضرت "جلباب" معرفی می‌شود.
 
جلباب نوعی پوشش اسلامی است که در آن زن چندین پوشش از جمله چادر به سر می‌کنند.
 
خواهرزن خاتمی در پایان گفت‌وگوی خود با بیان اینکه استفاده از چادر برای کسی که فعالیت اجتماعی می‌کند، پوشش سخت و نامناسبی است زیرا عملا یک دست را از او گرفته است، اعلام می‌کند که به چادر علاقه ندارد و چادر در خانواده‌اش، "مسئله‌ای سمبلیک است."
 
شبکه‌های اجتماعی وابسته به محافل غربی و سایت معلوم‌الحال بالاترین با حمله به حجاب زن در جامعه ایرانی، خواستار کشف حجاب زنان شده و کمپینی موسوم به " نه به حجاب" راه انداخت‌اند.
 
برخی کارشناسان بر این باورند که همزمانی این اظهارات با آن اقدامات در سایت‌های وابسته به غرب، نشان از اقدامی هماهنگ برای ضربه‌زدن به حجاب دارد، اقدامی که بستر ان این بار از سایتی آغاز می‌شود که خود را وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار امام راحل معرفی می‌کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
گفته چادر ...حجاب بدون چادر هم میشه داشت
خیلی دری وری گفته!

یه چیز جدید : حجاب سمبلیک؟؟؟!!!؟؟!؟!!
Serbia
اي بابا خوب چادر كه تنها حجاب نيست
حجاب شرعي مهمه
New Zealand
اگر امام (ره) درباره حجاب اینطور فکر می کرد کهاین خانم میگن پس چرا در زمان حیات مبارکشون حجابو اجباری کردن؟! این خانم هنوز نفهمیده که حکومت اسلامی اساسا برای اجرای احکام دین تشکیل میشه؟
United States
کار به اینکه ایشون کی هستن ندارم ولی این امامی که از خاطرات اینها میاد هرگز نمی توانست صاحب امقلابی به این صلابت و بزرگی باشد پس باید یک ریگی به کفش خاطرات امثال این خانم باشد
یادمون باشه ایشون قبل از اینکه خواهرزن خاتمی باشه نوه ی امام است.
متاسفانه اغلب منتسبین به امام (ره) منبع خوبی برای به دست آوردن اندیشه های امام نیستن چون اغلب نظر شخصیشونو جای نظر امام (ره) بیان می کنن
Germany
اینکه برخی دوستان میگن با بگیر و ببند مساله حل نمیشه درسته منتها باید توجه کنن که شاید یه عده بخوان با لجبازی سایر احکام دیگر دین رو هم زمین بذارن نمیشه که حکومت اسلامی معطل بشینه نگاه کنه به امید کار فرهنگی یه عده غافل!
بخشی از احکام دین نیاز به اجبار برای اجرا داره چون یه عده کلا قصد معارضه با احکام دین رو دارن. زمان اول انقلاب هم در دوره حیات خود امام (ره) حجاب به عنوان یک اصل اسلامی اجباری شد تا ظاهر جامعه هم اسلامی بشه
چرا اينها اين حرفارو موقع زنده بودن حضرت امام (ره) نميزدن . چون بعد از اون حضرت با ... بازي افرادي مثل محمد خاتمي به نون و نوائي رسيدن خودشونو گم كردن خزعبلات ميگن . اگه راست ميگن تمام امكاناتيكه از اين راه بدست اوردن پس بدن اگه اونوقت تونستن اين چرندياتو بگن ؛ من اسممو ميذارم خاتمي!
Iran, Islamic Republic of
به نظر من همانطور یک کشور باید خط مرزی داشته باشد که حریم آن مشخص باشد و کسی نمیتواند از این مرز براحتی عبور کند حجاب هم برای یک زن بمنزله مرز می باشد .
ایشان معلوم نیست حجاب را برده زیر سوال یا چادر را، خودشم نفهمیده چی میگه..
اینکه نتونسته مطالب را تفکیک کنه یعنی خودش هم هنوز با خودش کنار نیومده دیگه چه برسه بخواد واسه مردم هم نظراتش الگو بشه!!
البته خوب حجاب و چادر فلسفه دارد که مباحثش سنگینه و همه توان درکشو ندارند.
Iran, Islamic Republic of
یه میوه گندیده یه صندوق میوه رو خراب می کنه، حالا حکایت محمدرضا خاتمی و بیت امام راحله
Germany
به نظر من ذغال خوب هم بی تاثیر نبوده. ظاهرا منسوبان به امام چندان در خط امام (ره) نبوده اند و نیستند
Germany
می توانستید از عنوان"نوه امام" برای روتیتر استفاده کنید، اما عنوان"خواهرزن خاتمی" استفاده کردید.
Germany
به نظر منم این خانم بیشتر با خاتمی ها نسبت داره تا با امام (ره). مثل سید حسنشون که بیشتر مصطفوی بهش میاد تا خمینی. در تاریخ هم بسیاری بودن که از خانواده یک بزرگی بودن ولی طبق سیره اون بزرگ رفتار نکردن یا بالعکس از خانواده بدی بودن اما خوب عمل کردن در مثال اول پسر حضرت نوح (ع) و در مثال دوم محمد ابن ابی بکر که از خانواده ابوبکر بود ولی یار صدیق امام علی (ع) شد.