يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - 6 Dec 2020
 
۰

توصیه سرپرست حجاج به زایران در عربستان

دوشنبه ۵ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۴۸
کد مطلب: 230309
سرپرست حجاج ایرانی، به راه انداختن گفت و گوهای اختلافی در مكه و مدینه بویژه در قبرستان 'بقیع' از سوی وهابیون با زایران ایرانی را تنها با هدف بهم ریختن اعصاب زوار دانست.
به گزارش جهان، حجت الاسلام 'سید علی قاضی عسكر' نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی گفت: جای این مباحثه در حوزه های علمیه و دانشگاه ها است، لذا توصیه ما به هم وطنانمان این است كه تنها به زیارت خود در اماكن مقدس مكه و مدینه بپردازند.
 
وی كه به منظور شركت در همایش 'حج و بیداری اسلامی' به لبنان سفر كرده، در گفت و گو با ایرنا در بیروت با تاكید بر اینكه دید سعودی ها در خصوص اینكه فكر می كنند كه زایران ایرانی قبور را پرستش می كنند، اشتباه است افزود: تنها به خاطر الگوگیری دینی، ما به زیارت ائمه می پردازیم و این زیارت ها نه به خاطر شخص ائمه، بلكه به دلیل محبوبیت و منزلت آنها نزد خداوند است.
 
وی با اشاره به اینكه به نظر می رسد كه نگاه مسوول جدید 'امر به معروف و نهی از منكر' عربستان نگاهی ملایم تر است، اضافه كرد: این فرد به عناصر خود دستور داده كه كمتر سخت گیری كنند كه این موضوع گام مثبتی است .
 
قاضی عسكر با تاكید بر اینكه این بحث ها ضرورتی ندارد كه در میان عوام انجام شود، افزود: خواست ما این است كه علمای عربستان در دانشگاه ها بیایند و ما نیز با آنها به بحث می پردازیم و از نظر ما تحمیل نظر و عقیده كار مردودی است.
 
وی با تاكید بر اینكه ما به دنبال شیعه كردن هیچ كس نیستیم، گفت : عربستانی ها نیز نباید به دنبال تحمیل عقاید خود باشند و باید محیطی آرام و سالم فراهم شود تا همه بر طبق مذهب و عقاید خودشان به زیارت در اماكن مقدس بپردازند.
 
قاضی عسكر در پاسخ به سوالی در خصوص پیش بینی وضعیت حج تمتع و عمره در سال جاری با توجه به تحولات اخیر منطقه و عربستان اظهار داشت: عمره امسال تا كنون به خوبی برگزار شده و كشور میزبان هم همكاری خوب داشته و اگر همین روال ادامه پیدا كند، قطعا در حج تمتع نیز مشكلی نخواهیم داشت .
 
وی با تاكید بر اینكه نگاه ما به حج این نیست كه هر كس به دنبال فعالیت های سیاسی خود باشد، ادامه داد: نه اینكه بگوییم حج سیاسی نیست، بلكه سرزمین وحی جای اختلاف و تفرقه و بیان نظریات اختلافی نیست. آنجا باید تلاش كرد كه دیدگاه ها به هم نزدیك شده و مردم به راه حل های خوبی برسند.
 
قاضی عسكر با تاكید بر اینكه سوغات حج علاوه بر بهره معنوی می تواند وحدت اسلامی نیز باشد، خاطر نشان كرد: هر كسی كه در راستای ایجاد تفرقه در حج تلاش می كند، قطعا باید گفت كه این حركت محكوم است و ما نیز به هیچ وجه دنبال این امر نبوده و نگاهمان كاملا معطوف به یك همزیستی كاملا مسالمت آمیز و همكاری در جهت وحدت امت اسلامی است.
 
وی در پاسخ به سوالی در رابطه با امكان تغییر سیاست عربستان در قبال ایران در موضوع حج با انتخاب ولیعهد جدید این كشور افزود: خیلی بعید است كه سیاست های حج در سال جاری تغییر كند، ولی توصیه ما به مسوولان جدید عربستان این است كه تلاش كنند مشكلات در جهان اسلام برطرف شود.
 
نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت با تاكید بر اینكه هرچه اینگونه مشكلات بیشتر شود، به ضرر امت اسلام است، ادامه داد: باید ما در راستای نزدیك شدن كشورهای اسلامی و كمك به آنها قدم برداریم، چرا كه قطعا این امور تنها دشمنی به دنبال دارد .
 
وی در بخش دیگری از این گفت و گو درباره تحولات اخیر منطقه با تاكید بر اینكه آمریكا به هیچ وجه به حاكمان وابسته به خود خدمت نخواهد كرد، افزود: این حاكمان بهتر است كه دست دوستی به سوی همدگیر دراز كنند و جمهوری اسلامی هم خواستار همین است كه در كمال دوستی و تفاهم و بدون دخالت در امور كشورها، امور جهان اسلام پیش برود.
 
سرپرست حجاج ایرانی در پاسخ به سوالی در این خصوص كه با توجه به بحران سوریه آیا به صلاح است كه زایران ایرانی به این كشور سفر كنند، گفت : با توجه به اینكه هم اكنون فصل امتحانات است و تا چندی دیگر با آغاز ماه رمضان ، حجم زایران كاسته می شود. پیش بینی می شود كه پس از این مدت شاهد حضور زوار ایرانی برای زیارت عتبات مقدسه سوریه باشیم.
 
قاضی عسكر با تاكید بر اینكه وظیفه ما آماده سازی بستر لازم برای زیارت زایران است، افزود: با توجه به ناامنی بعضی مسیرها، توصیه ما بیشتر این بوده كه از طریق هوایی سفر به سوریه انجام شود و با هماهنگی سازمان حج و زیارت این سفرها صورت خواهد گرفت .
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *