شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - 25 May 2019
 
۱
با تاکید بر محتوای نامه پیشین مطرح شد؛

درخواست 25 رسانه جبهه فرهنگی انقلاب از رئیس صدا وسیما

دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۲۲
کد مطلب: 222920
بیش از 25 رسانه جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در نامه‌ای سرگشاده‌ به عزت‌الله ضرغامی، ضمن تاکید بر بیانیه پیشین خود از رئیس صدا و سیما درخواست کردند، با برگزاری نشستی رسانه‌ای، پاسخگوی عملکرد خود و انتقادات رسانه‌ها در این خصوص باشد.
به گزارش جهان، نامه نخست رسانه های جبهه انقلاب فرهنگی، هفته گذشته به ضرغامی ارسال شده بود. در آن نامه ضمن انتقاد از گفتمان حاکم بر تنها برنامه‌ی سینمایی رسانه‌ ملی، درخواست ایجاد فضایی عادلانه در صدا و سیما برای گفتگو با جریان‌های مختلف فرهنگی مطرح که البته پاسخی نامطلوب به آن داده شد.

متن کامل نامه سرگشاده دوم به آقای ضرغامی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
«الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه اولئک الذین هداهم الله و اولئک هم اولوا الالباب» (سوره زمر آیه 18)

ریاست محترم صدا و سیما جمهوری اسلامی
جناب آقای مهندس ضرغامی

سلام علیکم
همانگونه که مستحضرید چندی قبل جمعی از رسانه‌های جبهه‌ی فرهنگی انقلاب طی نامه‌ای به جنابعالی، ضمن انتقاد از گفتمان حاکم بر تنها برنامه‌ی سینمایی رسانه‌ی ملی، خواستار ایجاد فضایی عادلانه در صدا و سیما برای گفتگو با جریان‌های مختلف فرهنگی شدند و حتی نمایندگانی از سوی این جبهه برای مناظره با نمایندگان تفکرات دیگر معرفی شد. اما این درخواست واضح و روشن در نگاه مدیران سازمان صدا و سیما، معنایی معوج و وارونه یافت و آنچه در عمل رخ داد، تغییر ماهرانه‌ی صورت مسأله بود؛ اقدامی که جز نشانی غلط دادن و مسأله‌ی اصلی را با مسأله‌ی خودخواسته و محافظه‌کارانه‌ی دیگری عوض کردن، معنای دیگری نداشت.

جناب آقای ضرغامی!

چگونه است که در معدود برنامه‌های فرهنگی‌ رسانه‌ی ملی- رسانه‌ای که قرار بود یک دانشگاه عمومی باشد- شبه‌روشنفکران نور چشمی به صورت کاملاً یکطرفه و بدون حضور نمایندگان جریان‌های دیگر، اجازه‌ی این را می‌یابند که با بدترین لحن افکار طرف مقابل را آماج حملات خود قرار ‌دهند و ایدئولوژی پوشالی خود را به جامعه حقنه کنند؟ و بدتر از آن، چرا درست زمانی که شرایط گفتگو فراهم می‌شود، با ترفند تغییر عوامل تنها تریبون سینمایی تلویزیون، جامعه‌ی روشنفکری را -که بعد از دو سال در اختیار داشتن آنتن دیگر حرف ناگفته‌ای ندارد- از جواب دادن به سوالات اساسی جریان ارزشی نجات می‌دهید؟

جناب آقای ضرغامی!

این اولین باری نیست که عوامل برنامه‌ای به سلیقه و مصلحت شما و به نام اعتراض جریانات انقلابی تعویض می‌شوند. فراموش نکنید که افکار عمومی هنوز بهانه‌های تعطیلی یا تغییر عوامل برنامه‌هایی نظیر «پارک ملت» و سری نخست «دیروز، امروز، فردا» را از یاد نبرده‌اند. راستی چه ارتباطی بود بین آن نامه‌ی رسانه‌ها با آنچه شما کردید؟ و سوال مهم‌تر اینجاست که چرا رسانه‌ی ملی نمی‌خواهد به همان مقدار که به جریان شبه‌روشنفکر فرصت بیان عقایدش را می‌دهد، تریبونی هم در اختیار گفتمان جریانات ارزشی در حوزه‌ی فرهنگ قرار دهد؟ یعنی رسانه‌ی شما تا این حد از شنیده شدن گفتمان جبهه‌ی فرهنگی انقلاب ترس دارد؟ آیا ممنوع التصویر کردن بسیاری از فعالین انقلابی مویدی بر این امر نیست؟

جناب آقای ضرغامی!

بیانیه‌ی نخست رسانه‌های جبهه‌ی فرهنگی انقلاب تنها سنگ محکی بود برای نشان دادن عیار روحیه‌ی محافظه‌کاری حاکم بر سازمان تحت امرتان و همچنین میزان پایبندی و اعتقاد شما به حضور گفتمان انقلابی در بزرگترین دستگاه تبلیغی نظام اسلامی به بهانه‌ی یک برنامه‌ی سینمایی به عنوان مشتی از خروار. و اگرنه ما نه به برنامه‌ی قبلی و نه به سری جدید برنامه‌ی «هفت» با حضور عوامل جدید امیدی نداشته و نداریم. اما متأسفانه آنچه در اقدام اخیر صدا و سیما ذبح شد، همان دغدغه‌ای بود که منجر به صدور بیانیه‌ی قبلی گردید؛ منطق گفتگو و حضور گفتمان فرهنگی انقلاب اسلامی در رسانه‌ی ملی.

جناب آقای ضرغامی!

رهبر معظم انقلاب مکرراً همه دستگاه‌های نظام رامشمول قاعده‌ی نقد، اصلاح و پاسخگویی دانسته‌اند. چنانکه معظم له در آغاز سال 83 –سال پاسخ‌گویی- در بین زائران حرم رضوی فرمودند:«پاسخگویى باید به معناى صحیح کلمه وجود داشته باشد. باید دستگاه‌هاى فرهنگى کشور - چه آنچه مربوط به دولت است، چه آنچه زیرمجموعه دولت نیست، مثل صدا و سیما - روشن کنند که در مقابل تهاجم گسترده‌ى فرهنگى دشمنان چه تدابیرى را براى اعتلا و بارور کردن فرهنگ اسلامى و انقلابى و عمومیت بخشیدن به نقاط برجسته‌ى آن به‌کار بسته‌اند.»

از همین رو، از شما خواستاریم تا برای اتمام حجت، در یک نشست خبری به سوالات رسانه‌های جبهه‌‌ی فرهنگی انقلاب در مورد عملکرد خود در این هشت سال مدیریت‌تان پاسخ دهید تا هم به فرمایش رهبر معظم انقلاب لبیک گفته باشید و هم بعد از سال‌ها، نیروهای جبهه فرهنگی انقلاب بتوانند بدون گزینش و به صورت رودررو با شما سوالات و مباحث خود را مطرح کنند.

باشد که مورد رضایت الهی قرار گیرد.


والسلام


1- روزنامه جوان

2- پایگاه خبری تحلیلی جهان نيوز

3- پایگاه خبری الف

4-پایگاه خبری تحلیلی رجانیوز

5- خبرگزاری دانشجو

6- سایت بولتن نیوز

7- سایت صراط نیوز

8- نسیم آنلاین

9- سایت خبرنامه دانشجویان

10- پایگاه خبری تحلیلی 598

11- پایگاه تحلیلی برهان

12- سایت جوان آنلاین

13- سایت آوینی فیلم

14- سایت عصر امروز

15- سایت مطالبه

16- سایت بی‌باک نیوز

17- سایت تریبون مستضعفین

18- ماهنامه راه

19- ماهنامه‌ی داستان

20- ماهنامه سینمارسانه

21- هفته‌نامه نه‌دی

22- هفته نامه پرتو سخن

23- هفته نامه یالثارات

24- سایت سلام سر به دار

25- سایت سلام تبریز

26- خبرگزاری شیراز

27- هفته نامه سایبری رویکرد
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *