کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

همزمان با ژست اعتدال‌گرایی خاتمی افشا شد؛

آخرين توافقات خاتمي و عبدالله نوري براي زنده كردن فتنه

3 خرداد 1390 ساعت 15:56

در شرایطی که سید محمد خاتمی با تاکید بر پایبند بودن به جمهوری اسلامی و قانون اساسی درصدد هموار کردن زمینه بازگشت خود به عرصه سیاسی کشور است، جزئیات دیدار اخیر او با عبدالله نوری فاش شد تا تردیدها به خاتمی بیشتر شود.


به گزارش جهان، بر اساس آنچه که سایت ضد انقلاب گویانیوز به عنوان "خبر ویژه" منتشر کرده، رئیس بنیاد باران پیش از سخنرانی هفته گذشته خود با عبدالله نوری دیدار و درباره پیگیری چند محور سیاسی هماهنگی کرده است که بر پایه محتوای دیدار به نظر می رسد توافقی برای احیای فتنه ۸۸ باشد.
 
ارگان رسمی سازمان اطلاعات آمریکا، توافقات نوری و خاتمی را این چنین بیان کرده است: تاکيد فراوان و جدی بر لزوم آزادی زندانيان سياسی و عقيدتی خصوصا فعالان سياسی و دانشگاهی و حتی جوانان بی نام و نشانی که فقط به خاطر ابراز عقيده ای متفاوت در زندان ها در شرايطی سخت بسر مي برند، لزوم آزادی سريع رهبران سرافراز جنبش سبز آقايان مير حسين موسوی و مهدی کروبی و همسران محترمشان از بازداشت غير قانونی و نيز اعلام مجدد حمايت از مواضع آنها؛ احترام و پاسداشت تمام شهدا و آسيب ديدگان حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری سال ۸۸.

این سایت گرچه درباره نحوه دستیابی به جزئیات این دیدار توضیحی نداده اما در ادامه به نقل از نوری و خاتمی ادعای "بحران مشروعيت" را درباره جمهوری اسلامی مطرح کرده و نوشته است که این دو فعال سیاسی راهکارهایی مشترک را برای حل این بحران مطرح کرده اند.

"شرکت دادن تمام فعالان و جريانات سياسی در آن انتخابات ها، حرکت بخش های عاقل و ريشه دار نظام و حاکميت در مسير جبران اشتباهات و کج روی هائی که خصوصا درچندسال اخيرصورت گرفته، توصيه به تصميم گيرندگان نظام جهت کوتاه شدن ديوار بی اعتمادی ميان اکثريت مردم با حکومت" از جمله راهکارهایی است که خاتمی و نوری بر پیگیری آن ها توافق کرده اند.

محمد خاتمی پس از این توافقات جنجالی، در دیداری عده ای که رزمندگان دفاع مقدس نامیده شدند، به جمهوری اسلامی و قانون اساسی اعلام وفاداری کرد و حتی از ظلم جریان فتنه به "نظام و رهبری" سخن گفت. محتوای کلام رئیس بنیاد باران این بود که گذشته را فراموش کنیم و با پذیرفتن خاتمی و همفکرانش در انتخابات به حل مشکلات کمک کنیم.

هرچند برخی افراد ترجیح دادند با نگاهی مثبت با اسن اظهارات خاتمی برخورد کنند اما کارنامه پر اشتباه رئیس بنیاد باران و نقش آفرینی او در فتنه ۸۸ که همچنان با اعلام برائت همراه نشده، اجازه اعتماد عموم ناظران سیاسی به سخنان او را نداد. 

افشای جزئیات دیدار او با نوری و توافقش برای احیای جریان فتنه و حمایت مجدد از مواضع ساختارشکن سران آن، روشن ساخت که تردید ناظران سیاسی به مواضع آقای خاتمی بی راه نبوده است و او همچنان درصدد پیگیری اهداف ساختارشکن فتنه گران است.

مسئولان ارشد نظام شرط بازگشت خاتمی و دیگر فعالان آشوب های سال ۸۸ به عرصه سیاسی کشور را اعلام برائت رسمی از جریان آشوب و جبران گذشته اعلام کرده اند.


کد مطلب: 168045

آدرس مطلب: http://www.jahannews.com/analysis/168045/آخرين-توافقات-خاتمي-عبدالله-نوري-براي-زنده-كردن-فتنه

جهان نيوز
  http://www.jahannews.com