سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - 19 Oct 2021
 
۰
۲۰
مشروح سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع پرشور مردم قم:

ملت بزرگ ايران راه مقابله با تحريم‌ها را بلد است

سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۲۲
کد مطلب: 139883
مقام معظم رهبري با اشاره به تشديد تحريمهاي ايران افزودند: ملت و كشور ايران از اولين سالهاي انقلاب مورد تحريم بوده اند و راه مقابله با آن را بلدند به همين علت، تحريمهاي اخير نيز كه با هدف تشديد فشار برروي مردم و جدا كردن آنها از نظام اسلامي طراحي شده بود، نتوانست اثر قابل توجهي بر زندگي مردم بر جاي بگذارد.
ملت بزرگ ايران راه مقابله با تحريم‌ها را بلد است
به گزارش جهان و به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، رهبر معظم انقلاب اسلامي پس از استقبال با شكوه مردمي و زيارت حضرت معصومه (س) در اجتماع عظيم مردم در ميدان آستانه شهر قم حضور يافته و به ابراز احساسات گرم و صميمانه آنان پاسخ گفتند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي در اين ديدار، قم را شهر «علم و جهاد و بصيرت» خواندند و با اشاره به شكل گيري اين شهر براساس حركت جهادي توأم با بصيرت افزودند: قم همچنانكه در طول تاريخ خود، پايگاه عظيم معارف اهل بيت عليهم السلام بوده است در دوران معاصر هم، به عنوان سرچشمه برترين معارف اسلامي و الهي، شرق و غرب دنياي اسلامي را از بركات «مجاهدت و بصيرت» علماي بزرگ خود بهره‌مند كرده است.

ايشان با يادآوري نقش حقيقتاً ماندگار مردم قم در مقطع حساس تاريخ معاصر ايران يعني عاشوراي سال 42 و قيام 15 خرداد افزودند: قمي‌ها در آن مقطع مهم، با حمايت امام خميني، نهضت روحانيت را در جامعه جاري كردند همچنانكه در سال 56 نيز با بصيرت و هوشياري، عمق توطئه پيچيده رژيم ستمشاهي را در اهانت به امام بزرگوار درك كردند و با نثار خون جوانان خود، پيشتاز گسترش نهضت اسلامي شدند و اين شهر را به خاستگاه انقلاب بزرگ اسلامي تبديل كردند.

رهبر انقلاب اسلامي، مردم قم را مردمي با اخلاص، صادق، پرصفا و برخوردار از بصيرتي مثال زدني دانستند و افزودند: اگر بيداري مردم قم نبود طرحهاي خطرناك دشمنان براي اين شهر مهم، ناكام نمي ماند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي شهر مقدس قم را در پرتو بيداري مردم و وجود حوزه پربركت علميه اين شهر، پايگاه بصيرت و جهاد ناميدند و خاطرنشان كردند: مردم قم قدر حوزه و روحانيت را مي دانند و در تمامي 32 سال اخير، حضور پربركت خود را در ميدانهاي دفاع از اسلام و انقلاب نشان داده‌اند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به حضور مراجع بزرگ و پربصيرت حوزه علميه قم از زمان مرحوم آيت الله حائري تا دوران مرحوم آيت الله بروجردي و نيز مراجع بزرگ دوران اخير از جمله آيات عظام گلپايگاني – اراكي، مرعشي و بهجت افزودند: امروز هم بحمدالله مراجع بزرگ و فضلاي برجسته‌اي در حوزه علميه قم وجود دارند كه اين حوزه را مايه بركت و مظهر مجاهدت ساخته‌اند.

ايشان، شكل گيري انقلاب اسلامي از مذهبي‌ترين شهر كشور يعني قم و نيز رهبري امام خميني (ره) به عنوان يك فقيه و عالم عظيم الشأن را اثبات ديني بودن ماهيت و ذات انقلاب ملت ايران دانستند و افزودند: دشمنان انقلاب نيز با درك تأثير ديني بودن انقلاب ايران، همه تلاش خود را براي ضربه زدن به اين ماهيت سعادت بخش به كار گرفته اند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي ضربه زدن به «دين» و «وفاداري مردم» را دو هدف اصلي زورگويان جهاني دانستند و خاطرنشان كردند: اگر عنصر دين نبود، ممكن بود مسئولان انقلاب با گرفتن برخي امتيازات، در مقابل دشمن كوتاه بيايند اما دين اسلام اجازه تسليم در برابر ظالم را نمي دهد و عدالت و آزادي و معنويت و پيشرفت را به همراه مي آورد، به همين علت، مسئولان نظام تاكنون در مقابل استكبار كوتاه نيامده اند و از اين به بعد نيز، به بركت دين، به مقابله با دشمنان اسلام و انقلاب ادامه خواهند داد.

ايشان، با اشاره به توطئه هاي گوناگون جبهه استبداد بين الملل براي تضعيف و انكار حقايق ديني افزودند: ماجراي سلمان رشدي، برخي فيلم هاي ضد ديني غربي، كاريكاتورهاي موهن و قرآن سوزي از جمله تلاشهاي ناكام دشمنان دين اسلام است ضمن اينكه در داخل كشور هم، دنباله روهاي آنان با اشاعه بي بند و باري، اباحي گري، عرفانهاي كاذب و حركات مشابه درصدد سست كردن عقايد ديني مردم به ويژه نسل جوان هستند.

حضرت آيت الله خامنه اي در همين زمينه، اتكاء و تقويت نيروهاي خود، ‌افزايش روزافزون بصيرت و اطمينان به وعده هاي الهي را «درس بزرگ امام راحل عظيم الشأن براي ملت ايران» دانستند و خاطرنشان كردند: امام به ما آموخت كه اگر مؤمنانه ايستادگي و تدبير كنيد نصرت الهي، حتماً نصيب شما خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامي، متزلزل كردن وفاداري مردم به نظام اسلامي را دومين هدف توطئه هاي دشمنان برشمردند و افزودند: علاوه بر عنصر دين، حضور و حمايت مستحكم مردم، پشتوانه ايستادگي مسئولان نظام اسلام است و دشمن نيز به همين علت، وفاداري مردم را نشانه رفته است.
حضرت آيت الله خامنه اي، شايعه پراكني براي مأيوس كردن مردم، ايجاد بدبيني نسبت به مسئولان به ويژه رؤساي قوا، بزرگنمايي ضعفهاي كشور، و ناديده گرفتن پيشرفتها و اقدامات انجام شده را از جمله روشهاي مخالفان نظام اسلامي براي ضربه زدن به اعتماد و وفاداري مردم دانستند.

ايشان تأكيد كردند: همچنانكه در 32 سال اخير همه سرمايه گذاريها، طرحها و توطئه هاي دشمنان براي ضربه به دين و متزلزل كردن وفاداري مردم به شكست قطعي منجر شده است از اين پس نيز، اين گونه برنامه ريزيها و اقدامات،‌ هيچ نتيجه اي براي دشمنان ملت و نظام، به دنبال نخواهد آورد.

رهبر انقلاب اسلامي،‌ عكس العمل سرشار از بصيرت و سريع مردم در مقابل فتنه عاشوراي سال گذشته را نمونه اي از ناكاميهاي مستمر توطئه گران خواندند و خاطرنشان كردند: اين واقعيات نشان مي دهد كه احساسات ديني مردم و معرفت و وفاداري آنان روز به روز عميق تر شده است.

رهبر انقلاب اسلامي، حضور 40 ميليوني ملت در انتخابات سال گذشته رياست جمهوري را رفراندومي ملي در ابراز وفاداري و اعتماد به نظام اسلامي خواندند و افزودند: دشمن عصباني، سعي كرد با فتنه گري، آثار آن حضور ملي را خنثي كند اما مردم در مقابل فتنه نيز ايستادند و دشمن بار ديگر ناكام شد.

حضرت آيت الله خامنه اي پايداري و هوشياري مردم در مقابل فتنه 88 را موجب واكسينه شدن كشور و مردم در مقابل ميكروبهاي سياسي و اجتماعي خواندند و تأكيد كردند: فتنه پس از انتخابات، برخلاف انتظار دشمن، بصيرت ملت ايران را بيشتر كرده است.

رهبر انقلاب اسلامي در تشريح تاكتيكهاي جبهه استكبار به ترويج «اسلام منهاي روحانيت» اشاره كردند و افزودند: آنها تأثير شگرف روحانيت را در حركات مردم و بيداري ملت درك كرده اند به همين علت به دنبال ترويج اسلام منهاي روحانيت هستند كه بايد هوشيارانه با اين جهتگيري دشمنان مقابله كرد.

ايشان ترويج جدايي دين از سياست و «اسلام منهاي سياست» را از ديگر تاكتيكهاي استكبار خواندند و افزودند: نقشه راه و طرح كلي دشمن براي مقابله با نظام اسلامي، مي تواند براي ما نيز يك نقشه راه ترسيم كند به گونه اي كه هر مسئله اي كه آماج حملات آنهاست بايد مورد تأكيد و تكيه ما قرار گيرد.

ايشان همچنين با اشاره به تشديد تحريمهاي ايران افزودند: ملت و كشور ايران از اولين سالهاي انقلاب مورد تحريم بوده اند و راه مقابله با آن را بلدند به همين علت، تحريمهاي اخير نيز كه با هدف تشديد فشار برروي مردم و جدا كردن آنها از نظام اسلامي طراحي شده بود،‌ همچنانكه مسئولان و مردم مي گفتند و عملاً نيز ثابت شد نتوانست اثر قابل توجهي بر زندگي مردم بر جاي بگذارد.

رهبر انقلاب اسلامي در همين زمينه تأكيد كردند ملتي كه دهه 60 را با آن دشواريها و كمبودها تحمل كرده است، امروز در پرتو پيشرفتهاي عظيم، به آينده خود اميد و اعتماد بيشتري دارد و به همين علت در مقابله با توطئه گران مي‌ايستد.

حضرت آيت الله خامنه اي در بخش پاياني سخنان خود چند نكته اساسي را به عنوان ضروريات رفتار مردم و مسئولان مورد تأكيد قرار دادند. وحدت كلمه ملي اولين نكته اي بود كه ايشان در اين بحث مطرح كردند.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان كردند: خواص و عوام بايد وحدت ملي را كاملاً جدي بگيرند البته صرف حرف زدن از وحدت كافي نيست چرا كه وحدت ملي شاخص هايي دارد كه بايد به آن پايبند بود.

همبستگي روزافزون «مردم و خواص» با قواي سه گانه به ويژه قوه مجريه دومين نكته مورد تأكيد رهبري نظام بود.

تقويت ايمان ديني – تأمين نيازهاي فكري جوانان و پاسخهاي به روز به شبهات و سؤالات آنان، نكته اساسي ديگري بود كه حضرت آيت الله خامنه اي روحانيت و حوزه هاي علميه را به آن توصيه مؤكد كردند.

تلاش روحانيان، روشنفكران و افراد آگاه براي معرفي «درست و شايسته روحانيت»، تلاش جوانان براي افزايش بصيرت و دشمن شناسي، ضرورت شتاب بيشتر حركت خوب علمي كشور و اهتمام به رفع عوامل نارضايتي و حل مشكلات مردم از ديگر نكات اساسي سخنان رهبر انقلاب اسلامي بود.

ايشان در موضوع حل مشكلات مردم به مشكلات معيشتي، بيكاري، سامانه هاي اداري – منصوبان دستگاهها بخصوص منصوبان سطوح بالاي دستگاهها و ضرورت هم افزايي و هماهنگي سازمانها اشاره كردند و افزودند: دستگاههايي مانند شهرداريها و نيروي انتظامي كه ارتباط مستقيمي با مردم دارند مي توانند با اقدامات خود مشكلات مردم را حل و يا برعكس نارضايتي ايجاد كنند بنابراين بايد كاملاً به عملكرد خود، دقت و توجه داشته باشند.

رهبر انقلاب اسلامي در پايان سخنان خود، با تشريح نگاه و حساسيت ويژه بين الملل به شهر قم افزودند: وجود بزرگترين و پرعظمت ترين حوزه علميه جهان اسلام و قطبهاي زيارتي و معنوي از جمله ظرفيتهاي ملي و بين المللي قم است.

ايشان با اشاره به مشكلات و عقب ماندگيهاي شهر قم خاطرنشان كردند: پس از انقلاب از جمله در سالهاي اخير كارهاي فراواني براي حل اين مشكلات انجام شده است اما مشكلاتي نظير آب شرب مردم قم هنوز به طور كامل حل نشده ضمن اينكه در زمينه هاي كشاورزي و صنايع دستي نيز مردم قم مشكلاتي دارند كه بايد با جديت و كار مضاعف روند حل آنها شتاب محسوسي بگيرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
روح منی خامنه ای

جوونیم فدات رهبرم
Iran, Islamic Republic of
بابی انت و امی سید علی خامنه ای
Iran, Islamic Republic of
خودم ،زندگی ام،فرزندم،پدر ومادرم بفدای آقایم حضرت آیت الله خامنه ای روحی فدا
Iran, Islamic Republic of
الله اكبر خامنه اي رهبر
Iran, Islamic Republic of
جانم فدای رهبر عزیزم .
Iran, Islamic Republic of
جانم فدای رهبر
Iran, Islamic Republic of
رهبرا ...
از تو به یک اشاره از ما به سر دویدن
منم بفدای رهبرم بشم انشا الله
Iran, Islamic Republic of

بر خامنه ای رهبر خوبان صلوات
اللهم صل علی محمد و ال محمد
Iran, Islamic Republic of
خلق این حماسه با شکوه را به مردم شهید پرور قم تبریک میگم

انشاالله در رکاب ولایت بمانیم و در راه ولایت شهید بشویم
Iran, Islamic Republic of
صل علي محمد نايب مهدي آمد

تا كور شوند دشمنان ايران اسلامي

ملت ايران اسلامي ولايت مدارند

سر و جانمان فداي امام خامنه اي
Iran, Islamic Republic of
لبیک یا خامنه ای
Iran, Islamic Republic of
ما قمی ها استقبالی کردیم که توتاریخ بنویسن
Iran, Islamic Republic of
امام خامنه ای عاشقانه دوستت دارم اقا جانم
Iran, Islamic Republic of
کربلا یعنی که یار رهبری
از حسین عصر خود فرمانبری
Iran, Islamic Republic of
چشم دشمنات کور اقا که اینهمه فدایی داری.
Iran, Islamic Republic of
علمدار ولایت
بسیجیان فدایت
Iran, Islamic Republic of
خون ناقابلی که در رگ ماست
هدیه به رهبر ماست
Iran, Islamic Republic of
کور بشن اونایی که دم از بدنه ی اجتماعی میزدن!
... اونایی که از شک و تردید مردم خطبه می خوندن....
این پاسخ خواستگاه انقلاب ، قم عزیز بود.
حماسه ای که حتی در راهپیمایی های انقلاب اسلامی نظیرش نبود.
و اینجاست که باید گفت انقلاب ما به بلوغ رسیده.
United Kingdom
ای سید خراسانی. با تو خواهیم بود تا فتح قدس.
ازقطره قطره ی خونم , فرش سرخی تا بهشت خواهم کشید/...
الله اكبر
خامنه اي رهبر