دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ - 27 Sep 2021
 
۰
۱۹
فقط مسئولین ذی ربط بخوانند!

هيچ كس براي «واروژ» جانباز شيميايي مسيحي شمع تولد روشن نمي‌كند

سه شنبه ۶ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب: 136452
8 سال جنگ تحميلي براي ايرانيان اعم از زن و مرد، مسلمان و غير مسلمان دفاع مقدس بود و «واروژ» جانباز شيميايي مسيحي جوان 18 ساله‌اي كه 2 سال خدمت سربازي‌اش را در نيروي زميني ارتش براي دفاع از كشورش به پايان رساند امروز 40‌ ساله شده ولي هيچكس برايش شمع تولد روشن نمي‌كند.
هيچ كس براي «واروژ» جانباز شيميايي مسيحي شمع تولد روشن نمي‌كند
به گزارش سرویس فرهنگ و هنر جهان، در اوايل جنگ تحميلي در ميان جمعيت 39 ميليوني ايران بيش از يك صد هزار مسيحي زندگي مي‌كردند كه بيشترين آنها را ارامنه تشكيل مي‌دادند. 

ارامنه و ساير اقليت‌هاي مذهبي بر اساس قانون اساسي ايران از تمامي حق و حقوق دولتي به طور مساوي با ساير شهروندان مسلمان ايراني برخوردارند و اسامي بيش از 300 ايثارگر مسيحي نشان از اين همدلي و همبستگي دارد.

"واروژ " جانباز شيميايي فراموش شده

در خيابان جانبازان غربي نزديك چهار راه گلبرگ تهران خانه‌اي قديمي با ديوارهاي سيماني سال‌هاست جواني يك سرباز مسيحي ايراني را در خود محصور كرده است. اتاق‌هاي كوچك و تاريك خانه 50 متري "واروژ " را پير كرده‌اند. او ديگر جوان نيست، محاسنش سفيد شده و هنوز خواب آن روزهاي تلخ خطوط عمليات در منطقه ميمك را مي‌بيند.

نمي‌تواني با واروژ خدابخشيان به درستي گفت‌وگو كنيد، پزشكان مي‌گويند او شيزوفرني گرفته است كه علت اصلي آن استشمام گاز خردل و گاز اعصاب و قرارداشتن در معرض بمباران‌هاي خطوط مقدم جنگ است.

"واروژ " قرباني سلاح‌هاي شيميايي است، تنهاست و با خودش زندگي مي‌كند حتي برادران و خواهرانش "سروژ، روبيك، لوسيت، رافيك، آناهيت و ورژ هم نمي‌توانند براي او كاري انجام دهند.

شايد پس از داغ مادر در سال 85، داغ برادرش "ورژ " كه هنوز خرماي روز چهلمش روي ميز نهارخوري قرار داشت تير خلاص را بر مغز خردلي سرباز ايراني شليك كرده است. سوالاتمان بي‌پاسخ بود و او براي پاسخ به هر سوال ساعت‌ها به چشمان من خيره مي‌شد و در آخر مي‌گفت: برادرم را خيلي دوست داشتم.

جوان 18 ساله‌اي كه 2 سال خدمت سربازي‌اش را در نيروي زمين ارتش براي دفاع از كشورش به پايان رساند امروز 40‌ ساله شده ولي هيچكس برايش شمع تولد روشن نمي‌كند.

واروژ پس از مدتي فكر كردن و تمركز بالاخره توانست گوشه‌اي از دوران دفاع مقدسي كه ديده بود را برايمان بازگو كند.

"واروژ " : دوران جنگ برايم كابوس است

توانا نوشت:"واروژ " مي‌گويد: 21 ديماه 1365بود كه به خدمت فراخوانده شدم، دوره آموزشي را با سلاح‌هاي سبك و سنگين در لشگر 84 خرم آباد پشت سر گذاشتم و به مناطق عملياتي غرب كشور اعزام شديم.

نگهباني‌هاي شبانه، احتمال تك‌هاي دشمن، ترس از مرگ، تاريكي شب در دل كوهستان از يك سو و مسيحي بودن من از سوي ديگر بزرگترين مشكلاتم را در دوران جنگ رقم مي زد، هر چند كه من و خانواده‌ام سال‌ها در ايران زندگي مي‌كرديم ولي هنوز عده‌اي بودند كه بر خلاف دستورات ديني اسلام فكر مي‌كردند كه غذا خوردن يا دست دادن با من عذر شرعي دارد.

"واروژ " : عامل اعصاب علت اصلي جانبازي من است

"واروژ " مي‌گويد: اواخر جنگ بود، درست يادم نيست ولي سال 67 در اوج سرماي زمستان به همراه 40 نفر از گردان 749 مأموريت داشتيم تا دشت ميمك را به سمت عقب ترك كنيم.

نزديك غروب آفتاب بود كه هواپيماهاي دشمن از بالاي سر ما گذشتند و بعد از چند دقيقه دوباره برگشتند و چند راكد به سمت ما شليك كردند، خيلي متعجب شديم زيرا اثابت راكدها انفجار يا تركشي همراه نداشت و تنها دود سفيد رنگي تمام فضاي منطقه را فرا گرفت.

بچه‌هاي گروه كه اصلأ فكر حمله شيميايي را نكرده بودند هيچكدام ماسك شيميايي همراه نداشتند ولي نكته مبهم براي ما اين بود كه اين گاز نه بويي داشت و نه احساس خارش يا سوزش چشم مي‌كرديم، وقتي به مقصد رسيديم ما را داخل حمام كردند و لباس‌هاي‌مان را هم تعويض كرديم.

"واروژ " : سكوتم 10 درصد جانبازي به همراه داشت

"واروژ " مي‌گويد: چند ماهي از اتمام خدمتم نمي‌گذشت كه سر دردهاي شديد و عدم كنترل اعصاب امانم را بريده بود و هر روز از اين بيمارستان به آن بيمارستان مي‌رفتم.

مادرم كه خدا رحمتش كند تمام بار بيماري‌ام را به دوش مي‌كشيد و وقتي كه فهميديم اين همه مشكلات به دليل عامل گاز شيميايي اعصاب است پاتق هر روزمان نشستن روي صندلي‌هاي راهروي بنياد شهيد بود.

"واروژ " اظهار مي‌دارد: مادرم آنقدر تلاش كرد و دويد تا آخر مرد، مرگي كه براي من از ده‌ها سال جانبازي و جنگ سخت‌تر بود، خجالتي و كم حرف بودن من موجب شد تا نتوانم از حق و حقوقم در كميسيون بنياد شهيد دفاع كنم، وقتي كه مسئول كميسيون گفت حالت چطور است من گفتم خوب هستم و اين جواب با 10 درصد جانبازي در پرونده همراه شد.

"واروژ " مي‌گويد: حالا من جانباز 10 درصد شيميايي هستم، بيكار، مجرد، بدون خانه و زندگي همراه با پدر 87 ساله‌ام كه يك چشمش نابيناست زندگي مي‌كنم، خانه از برادرم است كه خدا خيرش دهد ولي بيماري شيزوفرني كه علت اصلي‌اش اختلالات عصبي ناشي از گازهاي شيميايي است.

كليسا 30 هزار تومان مستمري مي‌دهد

واروژ كه برادرش "رافيك " هم جانباز 30 درصد است هر هفته به كليسا مي‌رود و وقتي از او پرسيدم از كجا امرار معاش مي‌كني سرش را پايين انداخت و گفت: 30 هزار تومان كليسا مي‌دهد و برادرم هم كمك مي‌كند.‌

گفتم چرا كار نمي كني؟ گفت: نمي‌توانم چيزي ياد بگيرم زياد هم دقت كنم سردرد مي‌گيرم و تعادل اعصاب ندارم.

گفتم: اگر رئيس بنياد شهيد بودي يا نماينده مجلس و يا رئيس جمهور چه كار مي كردي؟ سكوت كرد و گفت: برادرم را خيلي دوست داشتم.

گفتم: فيلم و تلويزيون هم نگاه مي‌كني؟ گفت: 30 سال قبل سينما رفتم و بيشتر ماهواره شبكه مذهبي محبت (ارامنه) را مي‌بينم.

گفتم: اگر ازواج مي‌كردي و صاحب فرزند مي‌شدي نام فرزندانت را چه مي‌گذاشتي؟ گفت: نام فرزندان برادرم (كوين و كارين)

گفتم: چرا هدفت در زندگي چيست و آيا آرزويي داري؟ گفت: .... فقط سكوت كرد و هيچ نگفت

‌گفتم چرا اينقدر برادرت "وارژ " را دوست داشتي؟ گفت: چون مرا سر كار مي‌برد، با من مهربان بود، با هم مي‌خنديديم، با هم گريه مي‌كرديم و هميشه در كنارم بود.

"واروژ " وقتي كه به آشپزخانه رفت تا برايم قوه درست كند ساعت‌ها در آشپزخانه ماند نمي‌دانم به چه چيز فكر مي‌كرد ولي انگار او آنقدر درد و دل و حرف دارد كه نمي‌داند بايد از كجا عقده گشايي كند.

واروژ خدابخشيان همانند هزاران جانباز شيميايي كه با درصد پايين در مشكلات زندگي غوطه ورند از آلودگي هوا و صداي تهران گلايه مي‌كند كه اي كاش در منطقه‌اي آرام و خوش آب و هوا در كنار خانواده‌ام زندگي مي كردم.

سال‌هاست ديگر كسي سراغ جانباز مسيحي را نمي‌گيرد حتي به نامه‌اي كه براي نهاد رياست جمهوري ارسال شده بود پاسخي داده نشده است، نمايندگان اقليت هم كاري از دستشان برنيامد و او همچنان در تنهايي از بيماري اعصاب و روان رنج مي‌برد و شب‌ها از كابوس جنگ و حملات شيميايي و بمباران‌هاي خط مقدم نمي‌تواند بخوابد.

"واروژ " ياد مسيح اعصابم را آرام مي‌كند. واروژ هميشه بيدار است ولي مسئولان همچنان خوابند.

نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
خواهش می کنم هر کسی به مسئولین دسترسی دارد به این عزیزان جانباز شیمیایی کمک کند. خداوند گره از کارتان باز کند.
Iran, Islamic Republic of
متأسفانه آقايان اينقدر فكر مال و جاه دنيوي هستند كه اصلا موضوع جنگ و جبهه و جانباز و شهيد و... فراموش شده است.
Iran, Islamic Republic of
اون خانمی که هدیه 100میلیون تومانی را گرفت بیشتر از این جانباز وطن دوست ارزش داشت؟؟!!!!
مسئولین به سمت کدوم ناکجاآبادی می روند ؟
اگر این ادعاها درست باشد واقعاً جای تأسف فراوان است .
Iran, Islamic Republic of
بنده هم درسال64 شيميايي شده ام از ناحيه پوست كامل وداخلي.ريه كه درحال حاظر مشكل تنفسي شديددارم.وكسي يادي ازما نميكندو بنباد جانبازان فقط 15 درصد جانبازي را براي مان مشخص نموده وتابه حال سر سوزني از بنياد هيچ چيزي دريافت نكرده ام.
Iran, Islamic Republic of
نمیدانم خدا با اینها در روز قیامت چگونه معامله میکند؟ کسی که تمام عمرش به درد ناشی از فداکاری و ایثار برای دیگران گذشته...
Iran, Islamic Republic of
به غیر از مسئولین بقیه هم وظیفه دارند در حد توان به این عزیزان کمک کنند.
اگر ما امروز آسایش وامنیت داریم و سر راحت بر بالین می گذاریم بخاطر رشادتهای این عزیزان است.
درسته که وظیفۀ اصلی رسیدگی به این عزیزان بر عهدۀ مسئولین هست ولی بنده معتقدم که بقیه هم وظایفی دارند از جمله خود بنده.
علیرغم اینکه در تهران زندگی
نمی کنم ولی
ان شاالله هرطور شده آدرس این عزیز را پیدا کرده وبه ایشان سر میزنم.از شما ممنونم که این گزارش را تهیه کردید
تو مهربان بودی تو نفسهایت را برای من بخشیدی و آرامشت را. ببخش که فراموشی ما روی اعصاب تو راه می رود.وای بر ما...
Iran, Islamic Republic of
ایرانی مسلمان و مسیحی و یهودی و زرتشتی نباید بشناسه. این عزیز هم در جنگ 8 ساله پابه پای دیگران تلاش کرده برای وطنش .امیدوارم مسیولین به خاطر تفاوت دینش کوتاهی در کارشون نباشه.
Iran, Islamic Republic of
متن حاضر دل بنده را هم به درد اورد . از اقاي رييس جمهور عاجزانه تقاضا دارم به مشكلات اين برادر جانباز مسيحي و همه جانبازاني كه به نوعي مظلوم واقع شده اند دستور ويژه اي جهت پيگيري صادر فرمايند
Iran, Islamic Republic of
اقاي زريبافان را مطلع كنيد حتما اورا ياري ميدهد
Iran, Islamic Republic of
ای کاش
...
گریه کردم فقط همین
کاری از دست من دست خالی بر نمیاد
Iran, Islamic Republic of
واروژ به عنوان يك خواهر هم موطن از تو و همرزمانت ممنونم و دعا مي كنم اين متن را مسولين هم ببينند و بخوانند.
درود بر همه ي سربازان وطن.
بسیار تاثر انگیز بودازاین گزارش شما نهایت قدر دانی را دارم پیشنهاد مینمایم دریک اقدام عملی حساب بانکی بنام ایشان باز فرمایید تا علاقمندان به میزان توان خود کمک مالی نمایند
دولت کاری نکرد ؟ ما چه کردیم ؟!!! حتی از دلجویی و احوالپرسی آن ها در آسایشگاه ها غفلت کردیم یا ... سر باز زدیم !! په بسیارند این جانبازان فراموش شده که درد غربتشان کشنده تر از درد تنشان شده !
Iran, Islamic Republic of
آی ادمها

آی آدمها که در ساحل نشسته شاد و خندانید

یک نفر در آب دارد می سپارد جان
Iran, Islamic Republic of
جانباز جانبازه ما سبزها مخلص و فرمانبردار همه جانبازهائیم آدرس ایشونو بدید اونوقت می بینید آیا کسی جانباها رو فراموش کرده یا نه
به امید فرج آقا امام زمان و سلامتی رهبر
Iran, Islamic Republic of
برادر عزیز لطفا حقت را به من حلال کن رزمنده مسلمان هم همینطور ما به شما تا قیامت مدیونیم.
Iran, Islamic Republic of
درود خداوند بر تمام ایران دوستان و کسانی که برای میهنمان از جان و دل گزشتند. درود بر واروژ. درود بر همرزمان مسلمانش
Iran, Islamic Republic of
درود خداوند بر ایثارگران جانبازان شهیدان و کسانی که برای دفاع از خاک و ناموس تا آخر ایستادگی کردند. درود بر واروژ. درود بر همرزمان مسیحی و مسلمانش.